Warszawa

Warszawa Warsztaty

Kolęd moc - warsztat i otwarte spotkanie wokół tradycyjnych kolęd

20 grudnia 2014
Wpis archiwalny

 

Warsztat tradycyjnych kolęd

Będziemy mogli nauczyć się jak je śpiewać, jak współbrzmieć w nich z innymi oraz jak głębiej je poznać i zrozumieć ich pochodzenie i znaczenie.

 

Otwarte kolędowanie

Spotkanie dla wszystkich – małych i dużych – którzy pragną usłyszeć i poznać stare polskie kolędy, poczuć piękno wspólnego śpiewu, a także zabrać teksty ze sobą do domu i być może wprowadzić do repertuaru przy świątecznym stole.

_____________________________
WARSZTAT TRADYCYJNYCH KOLĘD

Warsztat składać się będzie z pracy nad głosem i uczenia się pieśni.
Popracujemy nad tym, żeby głosy swobodnie wydobywały się z naszych ciał, osiągając pełne, wspólne brzmienie. W pieśniach, których będziemy się uczyć sięgamy po tradycję jednogłosową, więc szczególnie ważne jest zgranie się głosów. Najważniejsze to na tyle opanować technikę, żeby wspólny śpiew przynosił radość i satysfakcję.

Poznamy kolędy, które kiedyś rozbrzmiewały we wsiach wschodniej Polski: na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Podkarpaciu; pieśni, które ludzie śpiewali chodząc po domach z gwiazdą. Nauczymy się kolęd opowiadających historię narodzin Jezusa, historię ucieczki Marii z Egiptu, ale też tych najstarszych: życzących, zaklinających plony, zdrowie i szczęście, skierowanych do gospodarza, do dziewczyny na wydaniu, do mężatki czy kawalera.

 

Termin: sobota 20.12.2014 godz. 13.00-15.00
Składka: 30 zł
Miejsce: Społeczne Gimnazjum nr. 20, ul. Raszyńska 22, Warszawa
Aby zgłosić swój udział należy napisać na adres info@siodmarzeka.eu i wpłacić składkę na konto fundacji.


OTWARTE KOLĘDOWANIE

Na spotkaniu otrzymamy teksty kolęd, usiądziemy wszyscy razem w ciepłej i miłej atmosferze (ciasta mile widziane!!!), zostaniemy wprowadzeni w świat tradycyjnych kolęd i będziemy mogli wspólnie je pośpiewać.
Zapraszamy każdego – rodziny, przyjaciół, znajomych królika i Fundacji Siódma Rzeka!


Termin: sobota 20.12.2014 godz. 15:30 – 17:00
Składka: 10 zł
Miejsce: Społeczne Gimnazjum nr. 20, ul. Raszyńska 22, Warszawa
Aby zgłosić swój udział należy napisać na adres info@siodmarzeka.eu

JEŚLI WYBIERASZ SIĘ NA OBYDWA WYDARZENIA – SKŁADKA 35 ZŁ


Zapraszamy do wspólnego śpiewu!


Prowadząca: Maniucha Bikont

Śpiewaczka, antropolożka kultury, badaczka współczesnych wspólnot praktykujących wiejską muzykę (doktorantka Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego); uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji; członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi. Odbyła roczne stypendium (Wyszehradzkie) w Akademii Muzycznej w Kijowie u Jewgena Jefremowa na wydziale etnomuzykologii. Związana m.in. z Fundacją Muzyka Kresów (od 1999 r.), Stowarzyszeniem „Dom Tańca” (od 2006 r.). Od 2008 roku uczestniczka projektów Jagny Knittel („Polesie - pieśni i ludzie”, „Polesie - Ukraina archaiczna”, „Polesie białoruskie - na skraju bagien”), współautorka projektu “Polesie Kolberga – Polesie dziś (2014). Pedagożka letnich seminariów „Metody raboty s folklornym kolektiwom” w Palandze (Litwa), prowadząca warsztaty śpiewu podczas „Kieleckiego Taboru Domu Tańca”.
Wokalistka zespołów „Dziczka”, „Z lasu”, „zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej”, „Tęgie Chłopy”, “ Niewte” oraz gościnnie „Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej”, „Gęsty Korzuch Kurzu”, „Prusinowski Trio”, „Bornus Consort” i innych wykonujących muzykę tradycyjną in crudo.
Autorka cyklu koncertów w Teatrze Dramatycznym „Moc głosu”, kuratorka koncertów na festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Członkini „Polskiego Seminarium Etnograficznego”, „Forum Muzyki Tradycyjnej”, stowarzyszenia „Panorama Kultur”, Stypendystka Ministra Kultury 2013.


Fundacja Twórczego Rozwoju "Siódma Rzeka"
www.siodmarzeka.eu
https://www.facebook.com/siodmarzeka

 

Organizator:

Maniucha Bikont; Fundacja Siódma Rzeka

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć