Warszawa

Warszawa, Śródmieście Inne od 9 lat

Opera Enter

Wpis archiwalny

Nowy, interaktywny projekt edukacyjny Warszawskiej Opery Kameralnej, stworzony przez artystów muzyków i pedagogów teatru.

 

Uczestnicy zabawy wychodzą z roli biernego widza, angażują się w działanie, stawiają pytania, dzięki którym świat opery staje się przyjazny i jednocześnie fascynujący.

 

Cykl OPERA ENTER adresowany jest do uczniów klas IV-VI albo gimnazjalistów. Rozpoczynamy od słynnego „Cyrulika Sewilskiego”  - opery Gioacchina Rossiniego obecnej w kanonie kultury europejskiej. Jej tytułowy bohater, Figaro bywa ikoną kultury popularnej, jego imieniem nazywane są restauracje, salony fryzjerskie, a nawet gazety. Tematy z jego słynnych arii z oper Mozarta i Rossiniego, bywają dzwonkami telefonów, są także obecne w reklamach. Skąd zatem  wziął się ów Figaro? Jego postać stworzył francuski dramatopisarz w XVIII wieku Pierre Beaumarchais, a sławy przydali mu genialni kompozytorzy: Wolfgang Amadeusz Mozart w operze „Wesele Figara” i Gioacchino Rossini w „Cyruliku sewilskim”.

 

Spotkanie trwać będzie około 80 MINUT i składać się będzie z kilku części:

- PRACY Z PEDAGOGAMI TEATRU W 4 GRUPACH zajmujących się czterema bohaterami opery (grupa Figara, grupa Doktora Bartolo, grupa Don Basilia grupa hrabiego Almavivy)

- SKRÓCONEJ WERSJI SPEKTAKLU „CYRULIK SEWILSKI”  GIOACCHINA ROSSINIEGO z repertuaru WOK, w reżyserii Jitki Stokalskiej, z udziałem orkiestry pod kierunkiem Zbigniewa Gracy

- ROZMOWY Z FIGAREM I INNYMI POSTACIAMI KOMEDII będzie okazją do zadawania im rozmaitych pytań, o marzenia i zamiary, o plotki i intrygi z  Sewilli, a także o talent wokalny, o operę i muzykę w ogóle, czym jest uwertura, czym aria i ansambl, czy można słuchać opery nie znając języka włoskiego? Jak ćwiczyć głos, żeby był silny? Dlaczego śpiewacy nie używają mikrofonu? I wiele innych pytań, z których każde potraktujemy bardzo poważnie.

 

A przy tym wszystkim będzie można doświadczyć prawdziwej opery, posłuchać prawdziwej orkiestry w prawdziwym teatrze operowym!

 

Zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów w całej Polsce do Warszawskiej Opery Kameralnej!

 

Bilety w cenie: 20 zł

 

Uczestnicy: maksymalnie 160 osób


Scenariusz i reżyseria działania edukacyjnego: Justyna Sobczyk

Scenografia: Marlena Skoneczko

Współpraca merytoryczna: Viola Łabanow


Program spotkań na rok 2014

25.11 (wtorek)  godz. 11.00  Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76 b
01.12 (poniedziałek) godz. 12.00  Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76 b
09.12 (wtorek)  godz. 11.00  Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76 b


W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Działem Organizacji i Obsługi Widowni od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 / tel. +48 22 625 75 10 /zamowienia@bilety.operakameralna.pl

 

Terminy w 2015 roku możliwe są do ustalenia wspólnie z WOK.

 

Wszelkich informacji o projekcie udzielają:

Viola Łabanow - koordynator projektów edukacyjnych WOK / tel. +48 515 158 504
Magdalena Niedziółka - Dział Organizacji Widowni /  tel. +48 22 627 91 12

 

Organizator:

Warszawska Opera Kameralna

Teatr
00-145 Warszawa, Al. Solidarności 76b
tel.: 022 627 91 20

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć