Warszawa

Warszawa, Śródmieście Inne od 3 roku

Festiwal Sztuki Opowiadania – program spektakli dla dzieci

Wpis archiwalny

Zapraszamy na spektakle dla dzieci w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa“ w Instytucie Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie (19-23 listopada 2014).

 

ŚRODA, 19 listopada

 

Godz. 10.00
STATEK O TRZECH POKŁADACH. SPOTKANIE Z BAJKĄ WŁOSKĄ
Agnieszka Hakizimana i Angela Ottone
Na pierwszym pokładzie okruchy chleba, na drugim - ser, na trzecim -  fuj! - padlina... Dokąd płynie ten dziwny statek? Dowiecie się tego wyruszając z nami w podróż pełną czarów i dziwów a prowadzić nas będzie piękna baśń Italo Calvino.
Zaprosimy Was do udziału w naszej historii duszą i ciałem - będziemy wędrować, pomagać bohatrowi oraz mówić po włosku!
Dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

 

Godz. 11.30
MATIASZ I MATKA SŁOŃCA. BAŚŃ CYGAŃSKA
Muzyka i opowieści: Magda Lena Górska
Pewien okrutny król zabłądził w lesie i stał się świadkiem narodzin cygańskiego dziecka. Nad kołyską pochylały się trzy wróżki, trzy Urmy, wiążąc losy chłopca z królewską córką, która przyszła na świat w tym samym momencie. Rozgniwany król wielokrotnie będzie próbował zgładzić małego Cygana. Jednak im okrutniejsze będą jego rozkazy, tym bliżej chłopiec będzie spełnienia swego losu i odnalezienia swego prawdziwego imienia.
Dla dzieci od 6 lat

 

CZWARTEK, 20 listopada

 

Poranek cygański (blok 2 spektakli dla dzieci od 5 lat)

 

Godz. 10.00 – 11.30
HARFA PAPUSZY
Z lasu przychodziły do Papuszy piosenki – po cygańsku: gila. Dlatego Cyganie nazywali ją Siostrą Ptaków. Gdy zakładała czerwoną chustę –  przylatywały gile, ptaki czerwone. Gdy zakładała żółtą chustę – przylatywały wilgi, ptaki żółte. Gdy zakładała chustę w prążki – zlatywały się kukułki, ptaki wróżebne. A gdy nastawała zima, rozpuszczała swe czarne włosy – i wtedy zlatywały się kruki, kawki i gawrony. I przynosiły pieśni, baśnie, opowieści...
Opowieść o cygańskiej poetce Papuszy, jej pieśni i wiersze w muzycznej aranżacji – rozpisane na głosy dzieci romskich i ich kolegów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 91,  przy ul. Weterynaryjnej 3 w Warszawie.
Prowadzenie opowieści: Beata Frankowska
Muzyka: Robert Lipka (akordeon), Emilia Raiter (harfa)
i
O CZŁOWIEKU, KTÓRY ZWAŁ SIĘ NIC
Opowiada: Joanna Sarnecka
Na gitarze i drumli przygrywa: Maciej Harna
Bajki pochodzą ze zbioru baśni cygańskich Jerzego Ficowskiego. „O człowieku, który zwał się Nic" to połączenie trzech krótkich opowieści. Poznajemy różnych bohaterów i różne sposoby istnienia niedostatku. Bywa on życiowym wyborem, który przełamać może jedynie wyjątkowo silna motywacja. Czasem zamienia się w przypominające ludzi, zabawne, karykaturalne istoty, innym znów razem niedostatek, bieda są darem losu, który - choć uciążliwy - stanowi niezbędny impuls do poszukiwania lepszego świata. Opowieściom towarzyszy pieśń romska, grany na gitarze cygański romans i podążające za słowami dźwięki. Dzieci, słuchacze opowieści, spróbują swoich sił w grze na drewnianych łyżkach.

 

PIĄTEK, 21 listopada

 

Godz. 10.00 i 11.30
OPOWIEŚCI W  RYTMIE DUNDUN I DJEMBE

Bajki afrykańskie w oprawie muzycznej mistrza gry na afrykańskich bębnach Mohameda Gasparda Conde.  Opowiada: Jarek Kaczmarek
. Tradycyjne opowieści przeplatane obrazami codziennych zwyczajów mieszkańców Afryki. W spektaklu wezmą udział warszawskie dzieci pochodzenia afrykańskiego, uczestnicy warsztatów opowiadania i muzyki w ramach projektu „Mali ambasadorowie”, którzy zaproszą widzów do wspólnego śpiewania, zabawy afrykańskimi rytmami i rozwiązywania zagadek.
Godz. 10.00 spektakl dla grup przedszkolnych
Godz. 11.30 dla szkoły podstawowej


Godz. 17.00
KAMIENNY KWIAT

Opowiada Mirella Gliwińska
Choreografia i taniec flamenco: Nadia Mazur
Muzyka i gitara flamenco: Tomasz Skłodowski
Reżyseria: Magdalena Gnatowska

Opowieść o miłości z krainy flamenco. Daniel i Catalina żyją w małej wiosce położonej na zboczach Miedzianej Góry. Góra ta, kryje w sobie bogate królestwo, którym włada potężna czarodziejka. W jej pałacu rośnie tajemniczy, malachitowy kwiat. Podobno kto tam trafi i zobaczy kwiat, nigdy już nie wraca...
Program rodzinny dla starszych dzieci i dorsołych.


SOBOTA, 22 listopada


Godz. 10.00
TASHI DELLO-BĄDŹ ZDROW - OPOWIEŚCI TYBETAŃSKIE
Opowiada: Paweł Górski
Muzyka: Bart Pałyga

Pomysł opowieści tybetańskich zrodził się w czasie mojej  podróży do Tybetu wschodniego. Spotkania z Tybetańczykami, pasterzami i mnichami na drogach, pastwiskach,w jurtach i klasztorach zainspirowały mnie do zapamiętania zasłyszanych historii, odnalezienia tych nieznanych i do opowiedzenia o tym co tam widziałem, słyszałem i jadłem.
Tsampa, tradycyjna potrawa tybetańska pojawi się w historii o księżniczce Wen-czeng i mądrym księciu tybetańskim. Jedyny człowiek, który nigdy nie kłamie, prawdomówny Tadzy opowie o tym, dlaczego w Tybecie herbata jest słona. Tybetańskie historie przeplatane będą opowieściami z podróży i pokazem slajdów.
Program rodzinny dla starszych dzieci i dorosłych.


Godz. 17.00
KATHAK – TAŃCZĄCE SŁOWA, OPOWIEŚCI Z INDII
Opowieści: Jarek Kaczmarek
Taniec: Magdalena Niernsee
Kathak – to klasyczny hinduski taniec, którego tradycja wywodzona jest od mitycznego wędrownego barda Kathaksa, który 2000 lat temu rozsławił swe imię opowiadając, wyśpiewując i wyrażając tańcem teksty legend i świętych ksiąg. Do dzisiaj słowem kathak nazywa się na północy Indii ulicznych opowiadaczy bajek. Taniec kathak jest niezwykłym przykładem przełożenia słowa pisanego i mówionego na skodyfikowany język gestów i tanecznych póz, w którym opowiadane są wątki z wielkich epopei hinduizmu: Mahabharaty, Bhagawadgity, Ramajany a także baśnie i legendy.
W programie baśnie i legendy z Indii opowiadane językami opowieści i tańca, które tworzą barwne, poruszające wyobraźnię widowisko. Częścią spektaklu pokaz warsztatu  Kathak, w trakcie którego publiczność poznaje hinduskie rytmy, uczy się odczytywania znaczeń tanecznych gestów, bierze udział w rozwiązywaniu zagadek zadawanych językiem tańca.
Dla dzieci i dorosłych

 

Bilety:

- spektakle poranne 10 zł od dziecka (przelewem lub w gotówką w dniu spektaklu, wystawiamy rachunek), opiekunowie wstęp wolny.
- spektakle popołudniowe 20 zł.

 

Spektakle odbywają się w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1

 

Rezerwacje drogą mailową:
biletyMFSO@gmail.com
www.studnia.org
 

Organizator:

Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć