Warszawa

Warszawa, Śródmieście Inne Nasz Patronat

II Festiwal Edukacji w Łazienkach Królewskich

Wpis archiwalny

Od 1 do 28 września Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają na II Festiwal Edukacji, czyli kolejną edycję twórczych działań muzealnych. Cztery festiwalowe tygodnie wypełnione zostały propozycjami animacyjnymi i artystycznymi, które pozwolą zwiedzającym w niecodzienny sposób obcować z kulturą i sztuką epoki oświecenia. Poszukując nowych metod działania zespół Ośrodka Edukacji przygotował zajęcia trafiające do różnych grup wiekowych, gwarantujące zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, umożliwiające aktywność fizyczną i wspierające rozwój duchowy. Dodatkowo festiwal jest pretekstem do dyskusji na temat współczesnego systemu edukacji - jego korzeni i perspektyw rozwoju.

 

Temat edukacji w Łazienkach Królewskich jest stale obecny dzięki osobie króla Stanisława Augusta, który jako zwolennik oświeceniowych reform i świadomy mecenas, widział w kulturze i sztuce jeden z najważniejszych obszarów edukacji nowoczesnego człowieka. Ośrodek Edukacji Muzealnej Łazienek Królewskich, organizator lekcji, warsztatów edukacyjnych, wykładów i zajęć artystycznych, nieustannie pracuje nad metodami efektywnej pracy z dziedzictwem kulturowym i dzieli się swymi spostrzeżeniami. Festiwal to szansa na twórcze spotkanie edukatorów, animatorów i praktyków kultury zainteresowanych poszerzaniem wiedzy na temat nowoczesnych metod edukacji.


2 września o godz. 10:00 w Sali Wielkiej w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich, rozpocznie się seminarium poświęcone współczesnej edukacji – analizie różnych jej aspektów – od rozwiązań systemowych, przez interpretację historyczną, po konkretne pomysły na działania muzealne. Punktem wyjścia do dyskusji będzie film Alfabet Erwina Wagenhofera, obraz, który w intrygujący sposób przedstawia współczesny system kształcenia szkolnego. Debata z udziałem prof. Tomasza Szkudlarka, Justyny Sobczyk, dr hab. Jarosława Orzechowskiego i Zdzisława Hofmana, będzie impulsem do szukania alternatywnych sposobów edukacyjnych. Seminarium, to także okazja do przedyskutowania oświeceniowych źródeł i wzorców dzisiejszego modelu nauczania. Zapisy na seminarium odbywają się e-mailowo (zgłoszenia należy wysyłać na adres: edukacja@lazienki-krolewskie.pl ).


Festiwal będzie obfitował w wydarzenia edukacyjne adresowane do młodszych i starszych gości Łazienek Królewskich. W tym roku jego program dzieli się na 4 obszary tematyczne porządkujące ofertę poszczególnych tygodni festiwalu. Wyspa, Ogród, Światło i Źródło to pojęcia zaczerpnięte z oświeceniowej filozofii, idee, których realizacje znajdziemy w łazienkowskiej rezydencji króla Stanisława Augusta. Kategorie te stały się podstawą do opracowania programu edukacyjnego będącego przykładem holistycznego podejścia do rozwoju człowieka. Muzeum Łazienki zaprasza na warsztaty teatralne i przyrodnicze, zajęcia muzyczne, fotograficzne, turnieje i gry rodzinne. Całość dopełniają oprowadzania kuratorskie oraz spacery edukacyjne połączone z nauką techniki nordic walking. Grafik zajęć i warsztatów w ramach II Festiwalu Edukacji znajduje się na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie www.lazienki-krolewskie.pl/edu, w zakładce „Edukacja”. Relacje z warsztatów można będzie obserwować na profilu facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie.

Organizator:

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1,
00-460 Warszawa
tel.: 022 621 62 41, 022 621 82 12

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć