Warszawa

Warszawa Spotkanie od 3 roku

Edyta Jungowska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów

30 sierpnia 2014
Wpis archiwalny

godz. 17.00

 

W ostatnią sobotę wakacji, tradycyjnie o godzinie 17:00 wielbiciele baśni będą mieli okazję spotkać się na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego w Żelechowie. Będzie to już 9 i zarazem ostatnie wakacyjne spotkanie, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów”. Zaproszenie do „Baśniowego Pałacu” przyjęła Edyta Jungowska, o której obecność prosili stali uczestniczy spotkań promujących głośnie czytanie dzieciom, organizowanych w mazowieckim Pałacu Żelechów. Gość specjalny przeczyta fragmenty „Pippi Pończoszanki” swojej ulubionej Astrid Lindgren.

 

Na zakończenie spotkania aktorzy Teatru Kamienica wystawią teatrzyk dla dzieci, pt. "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” opracowany na podstawie  „Jasia i Małgosi”. Będzie to swego rodzaju zamykająca klamra, gdyż dwa miesiące temu „Baśniowy Pałac” otwierała Marta Kuligowska, czytając właśnie przygody „Jasia i Małgosi”.

 

Edyta Jungowska -  aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka warszawskiej PWST. Zadebiutowała w filmie pt. "Ucieczka z miejsc ukochanych" w 1987 r. Pierwszy sukces teatralny to rola Panny Maliczewskiej w spektaklu "Zapolska, Zapolska" w reż. Adama Hanuszkiewicza. Przygodę z telewizją rozpoczęła rolą Konstancji Weber w "Amadeuszu" Petera Shaffera w reż. Macieja Wojtyszki, w sumie Teatrze Telewizji zagrała blisko 30 ról. Współpracowała z Kabaretem Olgi Lipińskiej, występowała także w programie dla dzieci „Ala i As”. Przez wiele lat związana z "Teatrem Studio". Ma w dorobku kilkadziesiąt kreacji aktorskich, widzowie pamiętają ją dzięki roli prosiaczka w przedstawieniu "Kubuś P.". Szeroką popularność zdobyła dzięki roli siostry Bożenki w serialu „Na dobre i na złe”, jednak reżyserzy najwyżej cenią jej aktorski kunszt w rolach teatralnych. Na swoim koncie ma m.in.: Nagrodę im. Leona Schillera za rok 1996, Nagrodę Ewy Demarczyk oraz nagrodę im. A. Waligórskiego w konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000 roku, czy Nagrodę za rolę w słuchowisku Merylin Mongoł Nikołaja Kolady w reżyserii Henryka Rozena na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie w 2004 r. Od kilku lat bardzo angażuje się również w czytanie powieści dla dzieci. Nagrała imponującą kolekcję audiobooków, promuje w Polsce literaturę Astrid Lindgren, której stała się prawdziwą ambasadorką. 

Organizator:

Pałac Żelechów

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć