Warszawa

Warszawa, Śródmieście Inne Wstęp wolny

Gra miejska „Rtęć, karmel i korona. Uroki XVIII wiecznej Warszawy"

6 września 2014
Wpis archiwalny

Co wspólnego mają niepisane zasady etykiety dworu ostatniego króla Polski z wynalazkami meteorologicznymi? Kto był najbardziej pożądanym nauczycielem tańca wśród młodzieży XVIII wiecznej Warszawy?  Jak król wyszukiwał utalentowanych artystów wśród zwykłych mieszczan? Dlaczego  XVIII mieszkańcy Warszawy tak dobrze znali się na pogodzie? Kto był najbardziej przydatny warszawiakom, gdy zapadała noc? Co skrywały kieszenie królewskiego stroju, a co zajmowało znaczną część jego nocnego stolika? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, o których nie mówią podręczniki do historii, kryją się w fabule historycznej gry miejskiej...

 

6 września 2014 r. (sobota) o godzinie 11.00 na terenie warszawskiej Starówki rozpocznie się historyczna gra miejska przenosząca uczestników w czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie skierowane jest do zespołów rodzinnych (co najmniej dwuosobowych), a udział w nim jest bezpłatny. Zapisy trwają od 18 sierpnia na stronie organizatora – Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii (www.wtij.duch.edu.pl). Na uczestników gry czekają nagrody!

 

W zabawie, osadzonej w realiach Warszawy XVIII wieku, coś dla siebie znajdzie miłośnik historii i aktywnego spędzania wolnego czasu w każdym wieku. W fabule pojawią się wątki związane z kluczową postacią tamtej epoki – królem Stanisławem Augustem Poniatowskim – ale i innymi, mniej znanymi a bardzo barwnymi bohaterami tamtych czasów, jak alchemik Alessandro Cagliostro czy fizyk i meteorolog Antoni Magier. Uczestnicy gry przeniosą się w wyobraźni do XVIII wieku, poznając realia życia ówczesnych mieszkańców Warszawy, ale i rozwiązując zagadkę tajemniczych kradzieży w przeddzień rocznicy koronacji Króla…

 

Uczestnicy gry wykonują misję Tajnego Bractwa specjalnie powołanego do rozwikłania zagadki zniknięcia przepisu na karmelki oraz rtęci do barometrów. W rzeczywistości pokonują trasę składającą się z 8 stacji, na których spotykają animatorów gry przebranych za postaci z epoki, wcielających się w rozmaite role: portrecistów, kamerdynerów, alchemików, baletmistrzów, którzy poprawnie wykonane zadanie na danym etapie gry, nagradzają wskazówkami ułatwiającymi zakończenie „śledztwa”.  Wśród zadań, które czekają na uczestników gry jest m.in. konstruowanie własnego barometru, próbowanie sił w sztuce portretu, pantomimy, wykazanie się wiedzą z zakresu historii sztuki oraz popisanie się  zręcznością.

 

Finał gry polega na zaprezentowaniu królowi nie tylko rozwiązania zagadki, lecz także własnoręcznie wykonanych fantów – efektów zadań na stacjach – za co król przekazuje podziękowania w formie oficjalnego listu.

 

Fabuła gry, choć fikcyjna, stanowi ciekawą podstawę dla przekazania młodym graczom wiedzy na temat działalności kulturalnej króla Stanisława Augusta poprzez umieszczenie w fabule faktycznych postaci związanych ze sztuką, takich jak baletmistrz Le Doux, portrecista Orłowski, czy nadworny malarz Canaletto. Wątki związane z życiorysami tych postaci historycznych odsłaniają też niuanse życia codziennego starej Warszawy.


ZASIĘG: Gra odbywa się na terenie dzielnicy Śródmieście, punkty gry znajdują się na ulicach, Krakowskie Przedmieście (przy pl. Zamkowym), ul. Moliera, ul. Piwna, ul. Freta, Rynek Starego Miasta, ul. Kamienne Schodki, ul. Bugaj

 

CZAS TRWANIA: 6 września 2014 r., godz. 11:00–15:00 (rejestracja grup 11.00 – 11.45, czas potrzebny do odwiedzenie wszystkich punktów gry – około 2 godziny)

 

ZAPISY: W formularzu internetowym na stronie www.wtij.duch.edu.pl (wymagana akceptacja regulaminu). Ze względu na liczbę uczestników zapisy zbierane są na określone przedziały czasowe: 11:00, 11:15, 11:30, 11:45

Organizator:

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć