Warszawa

Warszawa Lato! od 3 roku Wstęp wolny

Wakacyjna gra miejska: "zaWODY warszawskie"

Wpis archiwalny

Fabuła gry oparta jest na zdobyciu odpowiedniej ilości antidotum dla Wisły - pieczątek, które uczestnicy otrzymują za wykonanie zadań w ponad 20 "miejscówkach" na terenie Warszawy. Gra trwa do 31 sierpnia, a przyłączyć się do niej można w każdej chwili w wybranym miejscu, gdzie na uczestników czekają "wodne książeczki". Gra skierowana jest do wszystkich mieszkańców Warszawy, choć głównymi odbiorcami są rodziny z dziećmi, młodzi ludzie oraz młodzież szkolna.

 

Uroczyste zakończenie gry połączone z pokazem filmu, odbędzie się 8 września w Służewskim Domu Kultury przy ul. Bacha 15. Osoby, które zbiorą najwięcej antidotum (pieczątek) i do 31 sierpnia zostawią Kartę gracza w dowolnej Miejscówce, zostaną zaproszone do SDK-u na pokaz filmu dokumentalnego „Lost Rivers” oraz reportażu z przebiegu gry. Podczas uroczystości wśród uczestników zostaną rozlosowane upominki.


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

Spacery:
1. Spacer wzdłuż praskiego brzegu Wisły z Przemkiem Paskiem
1 lipca, godz. 18:00 
Spotykamy się na parkingu przy wejściu do ZOO od strony Mostu Gdańskiego przy Wybrzeżu Helskim.
Wycieczkę poprowadzi Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła. Spacerując malowniczym brzegiem Wisły, będziemy podziwiać panoramę Warszawy od strony Pragi oraz bujną nadwiślańską przyrodę. Spacer zakończymy na plaży przy Moście Łazienkowskim, gdzie rozpalimy ognisko. Będzie można tam odpocząć w dobrym towarzystwie oraz upiec coś smacznego. Warto zabrać wygodne buty, coś odstraszającego komary i przysmaki na ognisko.


2. Ornitologiczny spacer nad Wisłą
11 sierpnia, godz. 9:30, Most Poniatowskiego po praskiej stronie, przy ścieżce gruntowej
Wycieczkę ornitologiczną wzdłuż Wisły w stronę Mostu Łazienkowskiego poprowadzi przewodnik ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP). Przyjrzymy się bliżej awifaunie lasów łęgowych i poznamy wiele ciekawostek na temat nadwiślańskiej przyrody. Warto zabrać wygodne buty i lornetki.

 

Warsztaty:
1. Warsztaty na Komisariacie Rzecznym Policji 
Komisariat Rzeczny Policji, ul. Wybrzeże Szczecińskie 6 
18 lipca, godz. 10:00-11:30 
Warsztaty dla 30 dzieci (6-12 lat), obowiązują zapisy: warszawa@woda.edu.pl
Dzieci w atmosferze zabawy zdobędą wiedzę m.in. na temat bezpiecznego spędzania czasu nad wodą: zapoznają się ze znakami występującymi nad wodą, pracą ratowników; dowiedzą się, jak prawidłowo wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo wraz z opiekunami zostaną oprowadzone po komisariacie rzecznym, który położony jest na terenie Portu Praskiego. Dowiedzą się o pracy i jednostkach pływających używanych przez policję rzeczną. Nauczą się odczytywać stan wody z wodowskazu oraz zobaczą znaki wysokiej wody zaznaczone na budynkach komisariatu. Zobaczą także skarby z obrabowanych w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku rezydencji królewskich i pałaców, wydobyte z Wisły.


2. Warsztaty szkutnicze z Domem Wisły 
23 lipca, godz. 18:00-20:00, plaża przy Moście Poniatowskiego 
Warsztat dla 30 dzieci, obowiązują zapisy: warszawa@woda.edu.pl
Miniwarsztaty szkutnicze odbędą się na wyspie „Poniatówka”, na którą przepłyniemy drewnianą łodzią typu BAT. Na wyspie dowiemy się o tajemnicach tradycyjnych łodzi, skąd się wzięły, ile ich było, do czego służyły, czemu zniknęły z Wisły i dlaczego dziś powracają. Poznamy zanikły już zawód warszawskiego piaskarza i sprawdzimy, jak ciężka to była praca. Uczestnicy zrobią też dla siebie drewniane knagi, które służą w łodzi do przywiązywania lin, aby łódka nie odpływała od brzegu. Warto zabrać ze sobą jakieś przysmaki, które przyrządzimy na ognisku.


3. Warsztaty budowy wiklinowych wierzbowych kopuł 
3 sierpnia*, godz. 11:00-14:00, plaża na Saskiej Kępie, wstęp otwarty
Brzegi Wisły są naturalnym miejscem występowania wierzby, co też możemy zaobserwować w Warszawie. Na warsztatach z Jackiem Gądkiem poszukamy odpowiedniego drzewa, przy którym powstanie jedna z 2017 wierzbowych kopuł budzących Świadomość. Uczestnicy będą mogli wpleść w nią wiklinowe witki, zbudować sobie miniaturową kopułę i dowiedzieć się, jak samemu zrobić taką żywą konstrukcję. Zapraszamy wszystkich i zachęcamy do zabrania ze sobą kocyka oraz piknikowego prowiantu, by w sielskiej atmosferze spędzić razem trochę czasu.

 

Więcej informacji na stronie: www.woda.edu.pl/warszawa,
a także Facebooku: www.facebook.com/zawodywarszawskie.


Gra jest częścią projektu "Woda nas Uwodzi" realizowanego przez
Stowarzyszenie Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła
(http://www.zrodla.org) i dofinansowanego ze środków Narodowego
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

Organizator:

Stowarzyszenie Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć