Warszawa

Warszawa, Śródmieście Warsztaty 5–9 lat

„Elementarz sztuki współczesnej”

Wpis archiwalny

Fundacja Art Transfer zaprasza na nowy, wakacyjny cykl warsztatów dla dzieci „Elementarz sztuki współczesnej”.

 

W każdą sobotę wakacji od 28 czerwca do 30 sierpnia 2014 odbywać się będą zajęcia dla 2 grup wiekowych:


12.30 -14.00 dla dzieci w wieku 5-7 lat
14.30 -16.00 dla dzieci w wieku 7-9 lat


Zajęcia złożone będą z części teoretycznej, opartej na rozmowie i prezentacji prac nowoczesnych artystów (w tym także dzieł z bieżących wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej) oraz części plastycznej, w której dzieci tworzyć będą własne dzieła sztuki współczesnej.


W programie Elementarza: Action Painting, Asamblaż. Body Art, Environmenrt, Fotografia, Happening, Instalacja, Land Art, Op-art, Performans, Sound Art, Street Art, Sztuka Video.


Spotkanie 12.07 „A - asamblaż, kolaż”

Tym razem warsztaty będą dotyczyć gatunku asamblażu. Tak, jak wszystkie zajęcia w cyklu „Ementarz...”, będzie ono podzielone na dwie części: od 12:30 - grupa dzieci w wieku 5-7 lat oraz od 14:30 dla dzieci w wieku 7-9 lat.
To miłe uczucie, odkryć, że żeby stworzyć sztukę wcale nie musimy sami wszystkiego namalować, narysować czy wyrzeźbić. Czasem wystarczy połączyć ze sobą już istniejące elementy! A jeśli wszystko nam wolno, to czemu nie stworzyć czegoś bardzo śmiesznego i nierzeczywistego, np. człowieka, który zamiast nóg będzie miał ręce, a zamiast głowy – balon? Na zajęciach wyzwolimy swoją wyobraźnię i stworzymy niezwykłe kolaże!

 

Spotkanie 19.07 „ L- land-art”

Na kolejnym spotkaniu uczestnicy zetkną się z land artem - sztuką ziemi.
Będzie ono podzielone na dwie części: od 12:30 - grupa dzieci w wieku 5-7 lat oraz od 14:30 dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Jak sądzicie, gdzie możemy zobaczyć sztukę? Pewnie pomyśleliście o galeriach i muzeach, na pewno jakichś budynkach albo miejskich przestrzeniach. A gdyby można było wybrać się w podróż i stworzyć gdzieś (np. w lesie lub nad morzem) swoje dzieło? Wielu artystów wpadło na ten pomysł, a do wykonania prac użyło np. znalezionych materiałów, takich jak gałęzie i kamienie. Na zajęciach wybierzemy się w podróż do Parku Rzeźby na Bródnie, gdzie zrobicie własne land-arty!

 

Spotkanie 26.07, G – Guerilla art, street art, sztuka w przestrzeni publicznej, urban gardening


Na spotkaniu uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami sztuki w przestrzeni publicznej. Zajęcia będą podzielone na dwie części: od 12:30 - grupa dzieci w wieku 5-7 lat oraz od 14:30 dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Co zrobić, gdy gdzieś brakuje miejsca do zabaw albo jest za mało zieleni? Artyści czasem biorą sprawy w swoje ręce i zmieniają zwykłe ulice i podwórka w miejsca wywołujące uśmiech na twarzach przechodniów. Np. tkają dla drzew kolorowe swetry albo wieszają huśtawkę na pomniku. Na zajęciach stworzymy wesołe prace, których będziecie mogli użyć do zainterweniowania w przestrzeń Muzeum!

 

Spotkanie 2.08, W - sztuka wideo, animacja
Na kolejnym spotkaniu uczestnicy zetkną się z wideo-artem. Spotkanie będzie podzielone na dwie części: od 12:30 - grupa dzieci w wieku 5-7 lat oraz od 14:30 dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Współcześni artyści nie tylko malują i tworzą trójwymiarowe obiekty, ale sięgają też po nowoczesne środki przekazu. Np. kręcą filmy i animacje. Filmów tych nie można zwykle zobaczyć w kinie ani telewizji ale za to ożywają na ścianach muzeów. Na warsztatach zrobimy prace, które zostaną wyświetlone nie tylko na ścianach, ale także innych, nietypowych powierzchniach. Będzie zabawa!

 

Spotkanie 9.08, F – Fotografia, sitodruk, grafika, szablon
Na spotkaniu 9 sierpnia będzie mowa o fotografii i jej okolicach. Zajęcia będą podzielone na dwie części: od 12:30 - grupa dzieci w wieku 5-7 lat oraz od 14:30 dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Dzieło sztuki często kojarzy nam się z przedmiotem, który jest unikatowy i niepowtarzalny czyli jedyny w swoim rodzaju. Najlepiej, jeśli został wykonany ręcznie jak np. rysunek. Ale fotografie i grafiki można produkować w dużej liczbie egzemplarzy i to wcale nie sprawia, że są mniej prawdziwą sztuką! Szczególnie, że fajnie mieć czasem po kilka egzemplarzy różnych dzieł. Na warsztatach zrobimy prace w technice szablonu, który nie tylko pozwala na wykonanie wielu egzemplarzy, ale często też służy do manifestowania ważnych idei. Może i nam uda się zrobić prace mówiące o czymś dla nas ważnym?

 

Spotkanie 16.08, H – Happening, performance, body art
Spotkanie 16 sierpnia będzie dotyczyć działań takich, jak performans.
Będzie ono podzielone na dwie części: od 12:30 - grupa dzieci w wieku 5-7 lat oraz od 14:30 dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Kiedyś w galeriach i muzeach pokazywano tylko obrazy i rzeźby, ale te czasy dawno minęły. Niektórzy współcześni artyści w ogóle nie chcą wykonywać przedmiotów, a od tego wolą np. występować na żywo przed publicznością albo angażować ją w jakieś wydarzenia. Dziełem sztuki staje się wtedy samo działanie, trochę jak koncert albo spektakl w teatrze. Na zajęciach pobawimy się ruchem, a także zrobimy własną grę miejską, której akcja rozegra się w ścianach muzeum.

 

Spotkanie 23.08, op-art
Na spotkaniu podzielonym na dwie części: od 12:30 - grupa dzieci w wieku 5-7 lat oraz od 14:30 dla dzieci w wieku 7-9 lat, będzie mowa o op-arcie, czyli sztuce optycznej.
Czy zdarzyło Wam się kiedyś widzieć coś wyraźnie, a potem przekonać się że jest zupełnie inne, niż się wydawało? Coś wystającego okazywało się płaskie, coś małego – duże, ale widziane z oddali, coś ruchomego – nieruchome. Czy naprawdę można tak łatwo zmylić wzrok? Jak najbardziej! A do tego, są artyści, którzy świetnie wiedzą jak to zrobić. Macie ochotę zrobić op-artowe prace i przy ich pomocy sami kogoś zmylić?

 

Spotkanie 30.08, S – Sound art, nowe media, multimedia
W ramach ostatnich warsztatów uczestnicy dowiedzą się dużo o nowych mediach wykorzystywanych przez sztukę. Spotkanie będzie podzielone na dwie części: od 12:30 - grupa dzieci w wieku 5-7 lat oraz od 14:30 dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Bywa że prac współczesnych artystów nie możemy dotknąć, ani nawet zobaczyć! Jest rodzaj sztuki, którą da się tylko usłyszeć, bo złożona jest z samych dźwięków, tak jak muzyka. Tylko jak wydobyć te dźwięki? Czy potrzebujemy do tego instrumentów muzycznych? Szuranie nogą, nucenie pod nosem, kroki, hałas samochodów, trzaśnięcie drzwi to też dźwięki i mogą tworzyć muzykę. Elementem kompozycji może być nawet… cisza! Na zajęciach będziemy się bawić dźwiękiem

Organizator:

Fundacja Art Transfer; Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć