Warszawa

Warszawa, Śródmieście Lato! 5–12 lat

„LATO W MNW”

Wpis archiwalny

O tym, że wakacje w mieście nie mają prawa być nudne, przekonają się w tym roku nie tylko najmłodsi, lecz także dorośli i nastoletni amatorzy sztuki. 1 lipca 2014 roku startuje „Lato w MNW” – specjalny wakacyjny program przeznaczony dla dużych i małych gości gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3.

 

Podczas familijnych zajęć organizowanych w dni powszednie (oprócz poniedziałków) będzie można – między innymi – poznać pracę konserwatora muzealnego i stworzyć własne niepowtarzalne dzieło sztuki. Dzieci i ich opiekunowie spróbują również ożywić eksponowane w muzealnych galeriach obrazy i zajrzą do garderoby przedstawionych na nich postaci.

 

Uczestnicy wtorkowych warsztatów poświęconych dziełom zakupionym przez Fundację GESSEL do Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW spróbują udowodnić, że narzekania na „dzisiejszą młodzież” są podobnie bezzasadne jak utyskiwania na kondycję sztuki współczesnej. W programie cyklu skierowanego do nastolatków uwzględniono spotkania z najważniejszymi współczesnymi twórcami i twórczyniami, między innymi Katarzyną Kozyrą i Joanną Rajkowską.

 

Dorośli widzowie przekonają się, że wakacyjna wycieczka po muzealnych galeriach może być równie emocjonująca jak egzotyczna wyprawa. Edukatorzy przygotowali dla nich oprowadzania po wystawie czasowej Aleksander Gierymski 1850–1901 i po ekspozycjach stałych (w tym spacer tropem najważniejszych arcydzieł prezentowanych w MNW – raz w tygodniu także w języku angielskim) oraz cykl czwartkowych wieczornych spotkań poświęconych wybranym motywom, technikom i tendencjom w sztuce.

 

Program „Lato w MNW“ potrwa do końca sierpnia br. Szczegółowe informacje o poszczególnych cyklach i zajęciach są dostępne na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie (www.mnw.art.pl → zakładka „Edukacja“ → „Aktualnie“ → LATO W MNW).

 

Cykl „WAKACJE W MUZEUM”:

wtorki, środy, czwartki, piątki / 12.00 / ok. 70 min
obowiązują zapisy: poniedziałki–piątki / 9.00–15.00 / tel. +48 22 621 10 31 wew. 246 / edukacja@mnw.art.pl
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do MNW dla opiekuna / dzieci wstęp wolny

 

Tematy spotkań:

 

Malarskie ABC
Stworzenie dzieła sztuki to duże wyzwanie dla malarza. Oprócz odpowiednich narzędzi (płótna, farb, pędzli) najważniejszy jest talent. Prześledzimy proces tworzenia obrazu, poznamy techniki malarskie, wykonamy własne dzieło!

 

Konserwator – ratownik sztuki
Kim jest konserwator? Jakie powinien posiadać umiejętności? Jakimi narzędziami się posługuje? W czasie zajęć dzieci poznają pracę konserwatora muzealnego i tajemnice warsztatu artysty, rozwiążą też samodzielnie „konserwatorskie” zadanie.

 

Kolorowy zawrót głowy
Pochodne, ciepłe, zimne, kontrastowe... Jakie jeszcze mogą być barwy? Czy tylko „zdobią” obraz, czy są istotnym elementem snutej przez malarza opowieści? Kiedy kolor staje się głównym bohaterem obrazu? Tego dowiemy się na spotkaniu w galeriach Muzeum.

 

A to ci historia!
W Muzeum można oglądać wiele obrazów historycznych. Dzięki wyobraźni malarzy przed naszymi oczami rozgrywają się bitwy, stają królowie, rycerze, bohaterowie. Poznamy dzieje Polski w obrazach Jana Matejki i innych wybitnych twórców.

 

Ożywiamy obrazy!
Patrzymy na obrazy, bo wzrok pozwala się nimi cieszyć, ale przekonajmy się, że także inne zmysły mogą okazać się w tym przydatne. Wykorzystamy dotyk, słuch, węch oraz siłę naszej wyobraźni, aby ożywić obrazy w galeriach i przeżyć wspaniałą przygodę – wypłyniemy w morze, wybierzemy się do teatru, a nawet usłyszymy burzę.

 

Od abstrakcji do klocków lego
Jeszcze 100 lat temu obrazy abstrakcyjne były dla publiczności szokiem. Dziś dzieła sztuki można stworzyć nawet z klocków lego. Na zajęciach w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku będziemy rozmawiać o sztuce nowoczesnej.

 

Świat rycerzy, księżniczek i świętych
Obejrzymy dzieła sztuki, które powstały w czasach rycerzy. Porozmawiamy o tym, jak wyglądały żyjące w średniowieczu kobiety – damy dworu, księżniczki, mieszczanki. Dowiemy się, dlaczego święta Barbara trzyma w ręku wysoką wieżę i wcale nie jest jej ciężko.

 

O dawnej modzie i urodzie
Jak w dawnych czasach ubierały się piękne damy i eleganccy kawalerowie? Wytworne stroje, wymyślne fryzury, wspaniałe klejnoty, paradne mundury uwiecznili artyści na swoich obrazach. Zastanowimy się, co w ubiorze było wygodne i funkcjonalne, a co wydaje się dziś dziwaczne, czy wręcz śmieszne.

 

Obraz bitwy
Bitwa pod Orszą, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Somosierrą – to wydarzenia, które znamy nie tylko z lekcji historii, lecz także z muzealnych galerii.Uwieczniali je na płótnie artyści zainspirowani zwycięstwami i brawurowymi akcjami polskich żołnierzy. Każdy z nich robił to jednak inaczej – autor Bitwy pod Orszą stworzył „komiks”, dzięki któremu możemy poznać jej przebieg od początku do końca, zaś Jan Matejko ukazał końcową fazę bitwy pod Grunwaldem.

 

1 lipca / wtorek / Malarskie ABC
2 lipca / środa / Konserwator – ratownik sztuki
3 lipca / czwartek / Kolorowy zawrót głowy
4 lipca / piątek / A to ci historia!
8 lipca / wtorek / Ożywiamy obrazy
9 lipca / środa / Od abstrakcji do klocków lego
10 lipca / czwartek / Świat rycerzy, księżniczek i świętych
11 lipca / piątek / O dawnej modzie i urodzie
15 lipca / wtorek / Obraz bitwy
16 lipca / środa / Konserwator – ratownik sztuki
17 lipca / czwartek / Kolorowy zawrót głowy
18 lipca / piątek / A to ci historia!
22 lipca / wtorek / Ożywiamy obrazy
23 lipca / środa / Od abstrakcji do klocków lego
24 lipca / czwartek / Świat rycerzy, księżniczek i świętych
25 lipca / piątek / O dawnej modzie i urodzie
29 lipca / wtorek / Malarskie ABC
30 lipca / środa / Konserwator – ratownik sztuki
31 lipca / czwartek / Kolorowy zawrót głowy
1 sierpnia / piątek / A to ci historia!
5 sierpnia / wtorek / Ożywiamy obrazy
6 sierpnia / środa / Od abstrakcji do klocków lego
7 sierpnia / czwartek / Świat rycerzy, księżniczek i świętych
8 sierpnia / piątek / O dawnej modzie i urodzie
12 sierpnia / wtorek / Malarskie ABC
13 sierpnia / środa / Konserwator – ratownik sztuki
14 sierpnia / czwartek / Kolorowy zawrót głowy
15 sierpnia / piątek / A to ci historia!
19 sierpnia / wtorek / Ożywiamy obrazy
20 sierpnia / środa / Od abstrakcji do klocków lego
21 sierpnia / czwartek / Świat rycerzy, księżniczek i świętych
22 sierpnia / piątek / O dawnej modzie i urodzie
26 sierpnia / wtorek / Malarskie ABC
27 sierpnia / środa / Konserwator – ratownik sztuki
28 sierpnia / czwartek / Kolorowy zawrót głowy
29 sierpnia / piątek / A to ci historia!

Organizator:

Muzeum Narodowe

Al. Jerozolimskie 3,
00-495 Warszawa
tel.: 022 629 30 93 informacja 022 621 10 31 centrala

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć