Warszawa

Warszawa Warsztaty od 6 lat

Uczymy się Teatru – warsztaty twórcze dla grup zoorganizowanych

Wpis archiwalny

Ogromny sukces jesiennych warsztatów teatralnych dla dzieci organizowanych w naszym teatrze zaowocował nowym projektem dla najmłodszych. Rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci to niezwykle ważny element edukacji a teatr, jego magia i połączenie wszystkich dziedzin artystycznych w jednym miejscu, daje doskonałe narzędzia do przeprowadzenia tego procesu.

 

Nowa edycja spotkań warsztatowych z dziećmi będzie miała formę czterech zajęć do wykupienia w pakiecie lub pojedynczo. Istnieje możliwość połączenia warsztatu z wybranymi spektaklami dla dzieci z repertuaru Teatru Syrena.


Cykl warsztatów obejmować będzie:

1.    Warsztat wymowy – kultura żywego słowa,

2.    Warsztat muzyczno-wokalny,

3.    Warsztat taneczny – modern jazz,

4.    Warsztat aktorski.


Wszystkie proponowane zajęcia składają się z części poznawczej, obejmującej różne warianty spaceru po teatrze - zwiedzanie, podchody, zadania aktorskie, poznawanie zawodów teatralnych. Drugą część spotkania każdorazowo stanowią poszczególne warsztaty tematyczne.


Zajęcia w Teatrze Syrena adresujemy do dzieci od 1 klasy szkoły podstawowej. Szczególną uwagę skupimy na wiedzy o teatrze, poprawnym mówieniu, kształceniu słuchu, umuzykalnieniu i rozwijaniu koordynacji ruchowej. Wciąganie dzieci w procesy twórcze pomaga im odnaleźć nowe pasje i zainteresowania. Utrwala też i doskonali ich mocne strony. Edukacja teatralna, muzyczna i zajęcia z zakresu kultury żywego słowa mogą doskonale stymulować i aktywizować rozwój dziecka i pogłębiać w nim potrzebę uczestnictwa w kulturze.

 

WARSZTAT WYMOWY
Zajęcia odbywają się w sali baletowej. Obejmują ekspresję ciała z muzyką, ćwiczenia oddechowe, elementarne zabawy dykcyjne, zabawy onomatopeiczne, praca nad etiudą aktorską. Tu dzieci uczą się jak pracować nad oddechem, ekspresją dźwięku, emisją głosu oraz dykcją.

 

WARSZTAT MUZYCZNO-WOKALNY
Zajęcia odbywają się w sali baletowej. Tu dzieci uczą się podstawowych technik wydobywania głosu. Praca z ekspresją ciała przy muzyce, ćwiczenia oddechowe. W czasie zajęć dzieci pracują nad oddechem, ekspresją dźwięku, emisją głosu, rytmiką oraz umuzykalnieniem. Zajęcia obejmują rozgrzewkę całego ciała, a później głosu łącznie z wprawkami muzycznymi i rozśpiewaniem. W trakcie zajęć dzieci śpiewają piosenkę, którą mają możliwość wykonać solo lub w grupie.

 

WARSZTAT TANECZNY
Zajęcia odbywają się w sali baletowej. Zajęcia obejmują pracę z ekspresją ciała i wyrażanie ruchem różnych gatunków muzycznych. W programie zajęć jest rozgrzewka całego ciała i podstawowe elementy ruchowe w stylu tanecznym modern jazz. Dzieci wspólnie uczą się prostego układu tanecznego do muzyki współczesnej.

 

WARSZTAT AKTORSKI
Stanowi ostatni wiążący i podsumowujący wszystkie wcześniejsze elementy warsztat. Zajęcia odbywają się w sali prób. Dzieci „przypadkiem” trafiają na próbę wznowieniową spektaklu „Na pomoc królewnie Bluetce”. Są świadkami i uczestnikami próby, która się sypie… Aktorzy co chwilę mają problemy, które w teatrze zdarzają się często. I tak przez rozgrzewkę aparatu mowy, naukę odpowiedniego oddychania, ćwiczenia relaksacyjne i energetyzujące przechodzimy wspólnie do próby właściwej, w której dzieci biorą czynny udział. Poznają również pojęcia rekwizytu, kostiumu, scenariusza, didaskaliów oraz zwroty z żargonu aktorskiego. Słowem pokazujemy im to, czego przeciętny Widz nie ma prawa widzieć oglądając spektakl. Poznają Teatr od kulis, ucząc się, że spektakl to praca wielu ludzi, którzy zwykle pozostają dla Widza anonimowi.

 

SPACER PO TEATRZE
Wszystkie warsztaty rozpoczyna wycieczka po teatrze i jego „tajemniczym” zapleczu. Spacer ma różne formy w zależności od tematyki zajęć, które rozpoczyna. Podczas wyprawy dzieci zwiedzają foyer, widownie, scenę, garderobę, charakteryzatornię, kieszeń na scenografię. Na scenie mają okazję zabawy z rekwizytami teatralnymi i wykonują proste zadania sceniczne. Zaplecze teatru jest okazją do spotkania pracowników teatru i odpowiedzi na pytanie: kto pracuje w teatrze? Dzięki zajęciom dzieci poznają zawód: reżysera, aktora, tancerza, muzyka, scenografa, choreografa, kostiumografa, inspicjenta, charakteryzatora, fryzjera, garderobianej, krawca, kasjera, biletera, szatniarza, akustyka, elektryka, rekwizytora, maszynistę, ale też historycznych klakierów i suflerów. Same mają okazję doświadczyć właściwych tym zawodom zadań (ustawiają scenografię, dają wskazówki, suflują, tworzą oprawę muzyczną dostępnymi środkami, itd.).

 

Cele warsztatów:
•    poszerzanie wiedzy na temat teatru,
•    praca nad kulturą żywego słowa,
•    praca nad emisją samogłosek i spółgłosek,
•    odkrywanie własnych możliwości,
•    kształtowanie wyobraźni i fantazji,
•    rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej,
•    nabywanie umiejętności wyrażania i werbalizacji uczuć.

 

Koszt: Dla grupy powyżej 30 osób – 30 zł od dziecka – 2 godz. warsztatów

Kontakt:
tel. 22 10 11 609
Katarzyna Tarłowska
k.tarlowska@teatrsyrena.pl
tel. 22 10 11 630
Kamil Sadowski
k.sadowski@teatrsyrena.pl

Organizator:

Teatr Syrena

ul. Litewska 3,
00-589 Warszawa
tel.: 022 628 50 91

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć