W mieście » Wydarzenia dla dzieci » "Herdzin dzieciom czyli… Mazurek" - książka dla dzieci z płytą CD


"Herdzin dzieciom czyli… Mazurek" - książka dla dzieci z płytą CD

Wpis archiwalny
Data wydarzenia:
od piątku 21 maja 2010 do piątku 4 czerwca 2010

Trudno mówić o muzyce. Szczególnie tak głębokiej, emocjonalnej a jednocześnie uporządkowanej, jak muzyka Fryderyka Chopina. Trudno objaśnić ją dziecku, które jest najbardziej wymagającym odbiorcą. Bo natychmiast wyczuwa fałsz, niewiedzę i niepewność autora. Nie jest trudno jeśli naprawdę zna się, a przede wszystkim – czuje muzykę Chopina. Jeśli ma się głęboką wiedzę o nim i jego formach. Jeśli odnalazło się przy tym klucz do dziecięcej wyobraźni – klucz do dziecięcego widzenia świata.

 

„Mazurek” to prosta opowieść o Fryderyku Chopinie i jego muzyce. Opowieść słowami i dźwiękami. Baśniowa a jednocześnie prawdziwa. Z nutą melancholii i dowcipna. Z Mazowsza, a jednocześnie – ze świata. Opowieść piosenkami, których autorem muzyki jest wybitny polski pianista, kompozytor, aranżer i jazzman Krzysztof Herdzin. Płyta jest częścią publikacji dla dzieci – książkowej biografii Fryderyka Chopina. Składa się na nią 16 piosenek dowcipnie, obrazowo i artystycznie tłumaczących sens i charakter ulubionych form muzycznych Chopina, ale nie tylko. Znalazły się tu żarty muzyczne, piosenki do nauki i zabawy, a nawet kołysanki. Autorami całości są: Krzysztof Herdzin (muzyka, aranżacje, produkcja) i Anna Kierkosz (teksty piosenek). Dodatkowo muzykę do części piosenek skomponowała Agnieszka Widlarz. Wykonawcami piosenek są wybitni polscy wokaliści jazzowi: Dorota Miśkiewicz, Mieczysław Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom.

Książka zawiera 18 opowiastek – okraszonych fantazją faktów i anegdot z okresu dzieciństwa i dojrzewania Fryderyka Chopina. Jest bogato ilustrowana przez artystkę Bognę Czechowską – warszawską malarkę, absolwentkę ASP w Warszawie. Dzięki bogactwu treści literackich i muzycznych oraz grafiki ksiązka wraz z płytą stanowią wyjątkowo atrakcyjne wydawnictwo – wspaniały prezent dla dzieci na Dzień Dziecka i nie tylko.

Premiera 30 maja 2010.

Więcej informacji www.chopinmazowiecki.pl

 

Mazurek to prosta opowieść o małym Fryderyku Chopinie i jego muzyce. Opowieść słowami, dźwiękami i kolorami. Prozą i piosenką. Baśniowa a jednocześnie prawdziwa. Z nutą melancholii i dowcipna. Z Mazowsza, a jednocześnie – ze świata. I mali, i duzi czytelnicy dowiedzą się z niej nie tylko, kiedy i jak urodził się Fryderyk, jakich miał rodziców i ile sióstr, co mówili o nim jego nauczyciele, kiedy zaczął komponować, gdzie spędzał wakacje, i jak dorósł. Bo to książka nie tylko o chłopcu-geniuszu. To książka przede wszystkim o jego muzyce i jej rodowodzie. Jej autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie: skąd się wzięła muzyka Fryderyka, zanim trafiła do jego serca i głowy. A czynią to, bo sami od dzieciństwa zgłębiali i w teorii, i w praktyce muzykę Chopina. W książce unosi się aura polskiej przyrody, mazowieckiej fauny i flory. Brzmią dźwięki warszawskich parków i ogrodów, echa ludowych baśni. Mimo wielu fantastycznych zdarzeń, zawartych na jej kartkach, jest w niej staranie o zachowanie prawdy o muzyce Fryderyka Chopina i formach, które komponował. Wśród nich o tej, za sprawą której szczególnie rozsławił Mazowsze i Polskę – o mazurku.
Książka zawiera 18 opowiastek – okraszonych fantazją faktów i anegdot z okresu dzieciństwa i dojrzewania Fryderyka Chopina. Na płytę składa się 16 piosenek dowcipnie, obrazowo i artystycznie tłumaczących sens i charakter ulubionych form muzycznych Chopina. Autorką tekstów piosenek i opowieści jest Anna Kierkosz autorami muzyki Krzysztof Herdzin i Agnieszka Widlarz, ilustrowała Bogna Czechowska. Wykonawcami znajdujących się na płycie piosenek są wybitni polscy wokaliści jazzowi: Dorota Miśkiewicz, Mieczysław Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom. Premiera w Roku Chopinowskim: 30 maja 2010. Więcej informacji: www.chopinmazowiecki.pl. Wydawnictwo zrealizowane przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, w związku z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.


Fragment wstępu do książki:
(...) wydawnictwo Mazurek (...) powstało z intencją wprowadzania najmłodszego odbiorcy w bogaty i magiczny świat muzyki, jej różnorodności, piękna i wartości – ułatwienia edukacji muzycznej Waszego Dziecka. Życzymy sobie i Państwu, aby, z czasem, był to coraz bardziej chłonny i otwarty Odbiorca. Książka i płyta przeznaczone są dla tych, którzy chcą nauczyć swoje Dziecko kochać muzykę i może szukają sposobu? Mówcie swym Dzieciom o muzyce, próbujcie ją odnaleźć. Śpiewajcie. Ona jest wszędzie. Wystarczy tylko posłuchać.


Krzysztof Herdzin jest przykładem muzycznego „omnibusa” i już samo to powoduje, że większość dziennikarzy nie wie jak się do Niego i Jego dorobku ustosunkować. A jest w naszym kraju jednym z bardzo nielicznych artystów, mogących poszczycić się takimi osiągnięciami. Ponad 120 płyt CD, na których pojawił się w charakterze pianisty, dyrygenta, aranżera i kompozytora: siedem Złotych Płyt; cząstka OSCARA 2005 za muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, którą Herdzin zinstrumentował; nominacje w kategorii „Muzyk Roku” do nagrody FRYDERYKA; współpraca pianistyczna zarówno z wirtuozami świata klasyki (Vadim Brodsky, Jadwiga Kotnowska), jazzu (Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski), pop (Kayah, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Mieczysław Szcześniak ); kompozycje współczesne (Concertino fortepianowe, Narracje na saksofon i orkiestrę); praca producenta płytowego (Katarzyna Groniec, Anna Serafińska, Edyta Geppert); niezliczona ilość prowadzonych przez Niego muzycznie gal telewizyjnych i koncertów plenerowych.
Tym razem Herdzin pokazuje nam swoją wyobraźnię, w kontekście muzyki dla tych najbardziej wymagających odbiorców - Dzieci, inspirowanej Starszymi Panami i muzyką ilustracyjną rodem z filmów animowanych.


Anna Kierkosz z wykształcenia muzyk i muzykolog (Uniwersytet Warszawski). Przede wszystkim jednak autorka tekstów piosenek: i dla dzieci, i dla dorosłych. Nie poezji – właśnie tekstów, ale tekstów niepozbawionych poezji. Pisze od dzieciństwa, na różne tematy: o Polsce, o dzieciach, o przyrodzie, o muzyce, o miłości. Zafascynowana twórczością Starszych Panów i Fryderyka Chopina. Czuje misję i konieczność popularyzacji wartościowych tekstów piosenek w „czasach grafomanii” nawet, a może przede wszystkim, w muzyce pop. Lubi pracować z Dziećmi – bo to inspiruje i otwiera – przede wszystkim otwiera wyobraźnię. Prowadzi autorskie warsztaty muzyczne i interaktywne dla Dzieci, również na podstawie twórczości Fryderyka Chopina. Uważa, że najważniejsze jest pobudzenie i utrwalenie w Najmłodszych kreatywności, bo zaowocuje to w ich dorosłym życiu na wiele sposobów. Autorka projektów interdyscyplinarnych i edukacyjnych, m.in. Bajki znad Wisły, Bugu i Narwi (książka) i Antologia Piosenki Chopinowskiej 1930-2007. Od 2006 roku związana z Fundacją Muzyka jest dla wszystkich, stawiającą za cel rozwój muzykalności Polaków

 

Wpis archiwalny
Mazowieckie Instytut Kultury
Wizytówka organizatora:

Mazowieckie Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12,
00-139 Warszawa

tel.: 22 58 64 200

Wyślij wiadomość »

mik@mik.waw.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Wideorecenzja na Czasie

Niemożliwi detektywi

Niemożliwi detektywi

Wszystkich fanów detektywistycznych historii zapraszamy do obejrzenia naszej nowej wideorecenzji!  

Nowinki

Z dzieckiem do restauracji

Z dzieckiem do restauracji

Najeżone trudnościami logistycznymi eskapady do miejsc, gdzie najmłodsi nie są mile widziani, a może alternatywa niedzielnego obiadu, równie...  
Jak kupować gry planszowe?

Jak kupować gry planszowe?

Święta tuż-tuż! Prezenty kupione? Jeśli wciąż nie macie pomysłów na podarunki dla bliskich i nie chcecie pójść "na skróty", kupując...  

Temat na czasie

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Mądrzy rodzice wiedzą, że w dzisiejszych czasach warto inwestować w zabawki, które mają pozytywny wpływ na rozwój ich pociechy.  
Advertisement

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018