Warszawa

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Dzień 2
Warszawa Impreza portalu Czasdzieci.pl

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Dzień 2

24 maja 2019
Wpis archiwalny

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

 

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

 

Stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów, odważne parcie do przodu to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nie ustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.

Miasta partnerskie to także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy dysponują czasem dla wnuków ale mogą mieć kłopot z przemieszczeniem do większych aglomeracji. Miastem partnerskim Warszawy jest Radom. Do Radomia zapraszamy 25 maja 2019, a gościć nas będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

 

Wydarzenia Festiwalowe w Warszawie będą odbywać się między innymi podczas Warszawskich Targów Książki na stadionie PGE Narodowy. Ze względu na międzypokoleniowy charakter wydarzenia serdecznie zapraszamy całymi rodzinami - przygotowaliśmy niespodzianki! Więcej tutaj.

 

Seniorzy (po 70 r.ż.) oraz dzieci (do 12 r.ż.) nie płacą za wstęp na Targi.

Przygotowano także bilety rodzinne. Cennik biletów dostępny jest na stronie Warszawskich Targów Książki.

 

Na pozostałe wydarzenia festiwalowe - wstęp bezpłatny

 

WARSZAWA, 24 maja 2019, PGE Narodowy

 

10:00 - 11:00
Spotkanie warsztatowe z Aleksandrą Gołębiewską, ilustratorką książki „Nie ma to jak sąsiedzi”


Spotkanie warsztatowe z Aleksandrą Gołębiewską,  ilustratorką książki „Nie ma to jak sąsiedzi”, autorstwa Agnieszki Taborskiej
W kamienicy nad kanałkiem mieszkają Suseł Śpioch, Żyrafa Osobna, Kogut Konsjerż, Smok Nieistniejący, Strusie Cierpliwe, Mól Książkowy, Wielbłąd Zapobiegliwy, Pchła Zrozpaczona oraz wiele innych zwierząt. Ekscentryczni mieszkańcy kochają swój dom, większość czasu spędzają na przeprowadzkach – zawsze jednak w obrębie kamienicy. Pochodzą z różnych stron świata, mają różne zwyczaje, ale żyć bez siebie nie mogą! Poznaj ich!

Wiek: 8 - 10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy  Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Debit

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

10:15 - 11:00
Spotkanie z Rafałem Kosikiem autorem serii „Amelia i Kuba"


Cykl dla młodszych czytelników „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia” oparty jest na niezwykłym pomyśle: opowiada historię z perspektywy różnych osób. Eksperymentalne podejście w połączeniu z charakterystycznym dla autora ironicznym poczuciem humoru i wartko poprowadzoną akcją sprawia, że młody czytelnik w naturalny sposób poznaje inne punkty widzenia. Amelia i Kuba, Kuba i Amelia. Dwa różne spojrzenia na tę samą historię. Dla dziewczyn i dla chłopaków. Bo czasem warto się zastanowić, co myśli i czuje drugi człowiek, każdy przecież widzi ten sam świat w inny sposób.

Spotkanie dla dzieci z klas 1-3.

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Powergraph

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, Sala Warszawa.

 

11:00 - 12:00
Spotkanie warsztatowe z  Dorotą Sumińską i Joanną Żero


Spotkanie warsztatowe z Dorotą Sumińską, autorką serii książek z ciekawostkami ze świata zwierząt i ludzi  oraz ilustratorką jej książek, Joanną Żero.

Pani Dorota jest z zawodu lekarką weterynarii.  Jest znana z zadawania trudnych pytań jak na przykład, dlaczego hipopotam jest gruby? czy, dlaczego oczy kota świecą w nocy? A Wy, jakie macie pytania, które nie pozwalają Wam spać?

Wiek: 8 - 10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy  Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Literackie

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

11:30 - 12:30
Spotkanie z Rafałem Kosikiem autorem serii „Felix, Net i Nika”


Spotkanie z autorem serii „Felix, Net i Nika”, która doczekała się ekranizacji.

Bohaterowie – uczniowie gimnazjum – mówią aktualnym, „młodym” językiem, a w kolejnych ich przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, dotykają ich pierwsze młodzieńcze uczucia. Książki te, mimo oszałamiająco szybkiej akcji, niosą ze sobą uniwersalne wartości: przyjaźń, odpowiedzialność i przyzwoitość i poszanowanie rodziny.

Spotkanie dla uczniów klas 4-8.

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Powergraph

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, Sala Warszawa.

 

12:00 - 13:00
Sonia i Sonostwory – warsztaty muzyczno-książkowe


Na spotkaniu przedstawimy serię książek dla dzieci pt.: „Sonia w Krainie Sonostworów” wydaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Poznamy Sonostwory – muzyczne istotki o tajemniczych imionach: Glissando, Ostinato i Alikwoty, z pomocą których opowiemy dzieciom o otaczających je na co dzień dźwiękach i zjawiskach muzycznych. Pokażemy też, jak mogą się nimi bawić.

Wiek: 5 - 8

Organizatorzy: Międzypokoleniowy  Festiwal Literatury Dziecięcej i Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

12:00 - 13:00
Wybierz dobroć! Dlaczego warto być życzliwym, tolerancyjnym i otwartym – warsztaty i spotkanie z R.J. Palacio, autorką książki „Cudowny chłopak”.


„Cudowny chłopak” to wzruszająca i zabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu, która zachwyciła miliony czytelników za całym świecie. Powieść R.J. Palacio jest doskonałym pretekstem do rozmowy z dziećmi o rozwijaniu w sobie empatii i zachęcania do pozytywnego działania. W krąg pozytywnych wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności i altruizmu, wprowadzą młodych uczestników spotkania autorka „Cudownego chłopaka”, R.J. Palacio, oraz prezes portalu Czas Dzieci, Agnieszka Karp-Szymańska.

Dla klas biorących udział w spotkaniu organizatorzy przewidzieli pakiety zawierające komplet książek R.J. Palacio, filmową adaptację książki na DVD oraz scenariusze lekcji.

„Cudowny chłopak” pokazuje, że prawdziwe piękno kryje się w każdym z nas. Trzeba tylko pozwolić mu się ujawnić. cudownychlopak.pl

Wiek: 8-14

Organizatorzy: Międzypokoleniowy  Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Albatros

Prowadzenie: Agnieszka Karp-Szymańska

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala Barcelona, poziom 2

 

13:00 - 14:00
Spotkanie z Zofią Staniszewską,  autorką serii: „Ignacy i Mela na tropie złodzieja”


Poznaj detektywistyczne  opowiadania o bliźniakach, niepodobnych do siebie jak pies i kot.  Wybierz się w podróż do świata pełnego niespodzianek, gdzie wszystko może się wydarzyć. Może właśnie Ty, wpadniesz na trop złodzieja!

Wiek: 7 - 10

Organizatorzy: Międzypokoleniowy  Festiwal Literatury Dziecięcej i Wydawnictwo Debit

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, sala dla dzieci - Galeria, poziom -1, obok stoiska Czas Dzieci 378/G

 

ZAPISY na wszystkie powyższe wydarzenia

 

11:00 - 14:00
Ostry Dyżur Literacki


W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Organizatorzy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej i Fundacja Czas Dzieci

Miejsce: PGE Stadion Narodowy w Warszawie, poziom -1, stoisko Czas Dzieci 378/G

Rezerwacja nie jest wymagana.

 

Więcej informacji na stronie Festiwalu: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/

Śledźcie nas na Facebooku!

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Miejsce wydarzenia:
PGE Narodowy
al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1
Organizator:

Fundacja Czas Dzieci

ul. Felicjanek 10/17,
31-104 Kraków
tel.: 12 421 29 41

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć