Warszawa

Kino Dzieci nie tylko dla najmłodszych. Najważniejsze atrakcje 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci
Warszawa Seans filmowy

Kino Dzieci nie tylko dla najmłodszych. Najważniejsze atrakcje 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

Wpis archiwalny

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci zbliża się wielkimi krokami. Zanim na dobre ruszymy Ku nowej przygodzie i będziemy przebierać w bogatym programie filmów warto przyjrzeć się, co znalazło się w programiepoza kinowymi atrakcjami. 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dniach 22-30 września w 21 miastach w Polsce.


Zanim zaczniemy. Rodzinny weekend z Kinem Dzieci


Już w ten weekend, zgodnie z coroczną tradycją,zapraszamy na Rodzinny weekend z Kinem Dzieci, czyli wydarzenie w zaprzyjaźnionych kawiarniach, księgarniach i instytucjach kultury w Warszawie i Wrocławiu. Na uczestników czeka pokaz filmowy Miejsca na miotle (5+), animacji na podstawie książki Julii Donaldson i Axela Schefflera, a po filmie warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie z animatorką dzieci wykonają magiczne różdżki świecące w ciemnościach.


Rodzinny weekend z Kinem Dzieci w Warszawie odbędzie się w dniach 15-16 września w Nowym Teatrze, Domu Kultury KADR na Mokotowie, w Klubokawiarni Kicia Kocia na Pradze, w Kluboksięgarni dziecięcej Badet na Wilanowie, Miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dni i godziny warsztatów w poszczególnych miejscach dostępne są na www.kinodzieci.pl.


We Wrocławiu wydarzenie odbędzie się 15 września w kawiarniach Cocofli, Krzyki Śmiechy CAFE oraz w Konturach Kultury Strefie Edukacji Krytycznej, a także w Ośrodku Centrum Edukacji Społecznej na Brochowie.

 

Spektakl światła i muzyki – Ja i pchła holenderskiego teatru LICHTBENDE


W pierwszą niedzielę festiwalu (23 września) Kino Dzieci zaprasza do Kina Praha na biletowany spektakl holenderskiego teatru Lichtbende pt. Ja i pchła. To przedstawienie dla każdego, kto chce przenieść się do cudownego świata muzyki i światła, początków sztuki filmowej i ruchomych obrazów.


Spektakl opowiada historię ulicznego psa, który znalazł nowy dom u troskliwej rodziny. Domownicy nie wiedzą jednak, że w futrze czworonoga kryje się cała zgraja pcheł. Ja i pchła to dowcipna, nieco absurdalna opowieść z zaskakującym zakończeniem dla widzów powyżej 4. roku życia, bez dialogów, na którym będą się świetnie bawić i śmiać z twórczej inwencji twórców także dorośli.


Lichtbende animuje i udźwiękawia na żywo opowiadaną historię, wykorzystując latarnie magiczne (urządzenia, które bawiły widzów jeszcze przed wynalezieniem kinematografu), różnobarwne światła, a także całą gamę dźwięków wydobywanych ze zwykłych przedmiotów. Opowiada inspirujące historie, łącząc sztuki wizualne, teatr i muzykę wykonywane na żywo, na oczach widzów. To więcej niż teatr cieni, to kino sprzed wynalezienia kinematografu poruszane ludzką pomysłowością i wyobraźnią. Bilety w cenie 25 zł dostępne online i w kasach Kina Praha.

 

Seminaria, warsztaty i wykłady dla rodziców i nauczycieli – Kino Dzieci o wychowaniu


Tegoroczne wydarzenia cyklu Kino Dzieci o wychowaniu dla dorosłych widzów festiwalu skupiają się na tematach wspierania u najmłodszych umiejętności uczenia się i rozwijania ciekawości świata, kluczowych w rozwoju i relacjach międzyludzkich. O tym jak sprawić, żeby dzieci nie straciły naturalnej chęci zdobywania wiedzy, 20 września w Kinie Muranów opowie Agnieszka Stein, psycholożka doradzająca w kwestiach wychowawczych i rozwojowych i autorka książek (m. in. Potrzebna cała wioska – wspólnie z Małgorzatą Stańczyk, Dziecko z bliska idzie w świat, Akcja adaptacja). Wykład będzie ilustrowany fragmentami filmów z tegorocznego festiwalu.


O włączaniu sztuki współczesnej w proces wychowania, rozwijania kreatywności u dzieci, na warsztatach dla rodziców opowie kolektyw Spotlight Kids. Kto się boi sztuki? Dzieci czy rodzice? Można przekonać się na własnej skórze. Warsztat Spotlight Kids (które od lat wtajemnicza dzieci w różne wymiary sztuki współczesnej) dla rodziców przeprowadzą ekspertki Karolina Rodanowicz oraz Agnieszka Sinicka. Wydarzenie odbędzie się 25 września w Kinie Muranów (bilety do kupienia online i w kasie) i będzie składało się z dwóch części: wprowadzenia dotyczącego edukacji poprzez sztukę oraz bloku działań warsztatowych, podczas których uczestnicy będą mogli się przekonać, na czym polega osobiste zaangażowanie w akt tworzenia.


Z kolei dla nauczycieli Kino Dzieci proponuje całodzienne warsztaty (22 września 8:30-15:30). W programie: wykład kulturoznawcy dr Karola Jachymka (SWPS) o filmoterapii, kontekstach jej wykorzystania zarówno w obszarze edukacji, jak i działań o charakterze psychoedukacyjnym czy rozwojowym, a także warsztaty storytellingowe Moja opowieść – daj się ponieść wyobraźni prowadzone przez Joannę Waszkowską i Joannę Krzemińską (grupa Superbelfrzy RP). Całość uzupełni projekcja niezwykłego dokumentu, połączenia animacji i projektu społecznego pt. Liyana (reż. Aaron i Amanda Kopp, 2017).


Majsterkujemy razem z VOX . Kino Dzieci i VOX ogłaszają ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci


By dzieci w każdym wieku czuły się na Festiwalu jak u siebie, na czas wydarzenia w kinach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu pojawią się przygotowane przez VOX podesty do kas, dzięki którym dzieci razem z opiekunami będą mogły uczestniczyć w wybieraniu filmu i kupowaniu biletu. W festiwalowych kinach powstaną również strefy dla maluchów, z zaprojektowanymi specjalnie dla najmłodszych meblami Tuli  oraz strefa warsztatowa dla trochę starszych uczestników festiwalu.


Razem z animatorami VOX w festiwalowe weekendy w Warszawie (22.09) i Wrocławiu (29.09), wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w rodzinnych warsztatach Najmniejsi Projektanci Świata. Dzieci stworzą miniaturowe meble Tuli z tektury i w kameralnych grupach, w rodzinnej, swobodnej atmosferze poznają zabawy ruchowe dla najmłodszych, ale przede wszystkim spędzą niezapomniany, wspólny czas.Warsztaty rekomendujemy dla rodziców z dziećmi w wieku od 2 do 5 lat. Zapisy na warsztaty w Warszawie i Wrocławiu odbywają się poprzez formularze dostępne na www.kinodzieci.pl.

 

Natomiast od 14 września do 14 października potrwa ogólnopolski konkurs plastyczny, w którym uczestnicy z wybranych przez siebie materiałów (kartonu, wycinanek, tektury itp.) stworzą pokój na miarę filmowego bohatera. Fotel w kształcie statku kosmicznego? Łóżko ze zjeżdżalnią? Czemu nie! Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody. Regulamin, formularz zgłoszeniowy i szczegóły na temat konkursu będą dostępne od 14 września na www.kinodzieci.pl.

 

Na wybrane wydarzenia specjalne 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy. Część z wydarzeń jest biletowana. Lista wszystkich atrakcji i informacje jak wziąć w nich udział znajdują się na stronie www.kinodzieci.pl.

 

Więcej informacji: kinodzieci.pl

Facebook: facebook.com/kinodzieci
Instagram: instagram.com/kino.dzieci

Organizator:

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć