Warszawa

Czy nauka programowania zabija kreatywność?
Warszawa od 8 lat

Czy nauka programowania zabija kreatywność?

Wpis archiwalny

Czy nauka programowania zabija kreatywność?
Język przyszłości, który niszczy kreatywność? Większość z nas wie, jakie są plusy nauczania dzieci programowania. To “język przyszłości”. W ciągu najbliższych 10 lat programowanie będzie jedną z najbardziej pożądanych i najlepiej opłacanych umiejętności na rynku pracy. Dlatego wolelibyśmy, aby nasze dzieci zostały twórcami technologii, aby mogły się przez nią wyrażać, a nie były jedynie biernymi jej konsumentami. Programowanie uczy dzieci logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy w grupie.

Panuje przekonanie, że programowanie to mechaniczny, żmudny wysiłek, który nie pozostawia wiele miejsca na kreatywność. Jest to przekonanie dalekie od prawdy, szczególnie kiedy obserwuje się dzieci kodujące w programach takich jak Scratch, czyli interpretowany wizualny język programowania zaprojektowany w MIT (Massachusetts Institute of Technology).

 

Złapać mysz!
Ania, 9-letnia uczestniczka kursów Kids Code Fun, uwielbia tworzyć labirynty w Scratchu. Jej ulubionym projektem jest ten, w którym pies musi znaleźć wyjście z labiryntu, aby dotrzeć do swojej nagrody - hamburgera. Wcześniej stworzyła animację, w której kot jest ścigany przez gigantyczną mysz! Sama wymyśla postacie i historie, które tworzy programując w Scratchu. To właśnie zaangażowanie jej wyobraźni i możliwość realizacji własnych pomysłów daje taką satysfakcję podczas nauki programowania.
Przykład Ani pokazuje jak nauka programowania wpływa na rozwój wyobraźni. Wielu specjalistów zwraca uwagę na spadek kreatywności wśród dzieci, jednak programowanie jako zajęcie dodatkowe może pomóc im rozwijać zdolność nieszablonowego myślenia.

 

Nie bój się swoich pomysłów
Na początku przygody z programowaniem, dzieci uczą się prostych komend do rozwiązywania nieskomplikowanych problemów, aby po każdym sukcesie móc przejść do trudniejszych rzeczy. Zachęcane są przy tym do wypróbowania różnych sposobów realizacji zadania, pozwalając swobodnie w wyobraźni szukać nawet zaskakujących rozwiązań. Testując swój program na bieżąco, uczą się przezwyciężać przeszkody napotykane po drodze.

 

Odwaga do kreatywności
Kiedy dzieci uczą się programować coraz trudniejsze projekty i widzą, jak zwiększyły się ich umiejętności, rośnie ich wiara we własne siły. Zaczynały od prostych zadań, takich jak wprawianie postaci w ruch, a kończą tworząc skomplikowane gry. Nic tak nie podbudowuje, jak wymierne efekty włożonej pracy. W Scratchu dzieci są zachęcane do dzielenia się swoimi projektami z innymi, co pozwala im z dumą prezentować swoje dokonania całej grupie. Pewność siebie sprawia, że dzieci chętniej eksperymentują, wymyślają nowe rozwiązania, dzielą się swoimi pomysłami

 

Programowanie to dzisiejszy język kreatywności - dajmy dzieciom szansę, by były twórcami, a nie tylko konsumentami dóbr informatycznych. Nawet jeżeli nie zostaną programistami, wyobraźnia oraz inne pozytywne cechy, jakie rozwiną, ucząc się programowania, pomogą im w przyszłej karierze. 

 

Kids Code Fun otworzyło zapisy na semestr jesienny! Wybierz dla dziecka odpowiedni kurs programowania: kidscodefun.com/kursy-programowania-dla-dzieci/ 

Organizator:

Kids Code Fun

Prowadzimy nasze zajęcia na Politechnice Warszawskiej (ulica Koszykowa 75)

tel.: 517 950 148

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć