W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Historia malowana akwarelą


Historia malowana akwareląpowiększ

Historia malowana akwarelą

Wpis archiwalny
Dzieci od 6 lat
Data wydarzenia:
niedziela 12 sierpnia 2018

godz. 13.00

 

Warsztaty malarskie i promocja książki "Danusia ze Lwowa. Wspomnienia Danuty Kominiak".

 

Zapraszamy dzieci na bezpłatne warsztaty plastyczne oraz promocję książeczki Danusia ze Lwowa. Wspomnienia Danuty Kominiak, które odbędą się 12 sierpnia (niedziela) o godz. 13.00 w Domu Spotkań z Historią. Zajęcia poprowadzi Krzysztof Zięba, autor ilustracji. Podczas warsztatów dzieci usłyszą historie z dzieciństwa małej Danusi, namalują własną interpretację jej przygód, a także wezmą udział w konkursie z nagrodami! Warsztaty kierowane są do dzieci od 6. roku życia.

 

Danusia ze Lwowa. Wspomnienia Danuty Kominiak (DSH, 2018)

Dawno, dawno temu, we Lwowie, żyła sobie jasnowłosa Danusia. Miała kochającą rodzinę, psotnego braciszka Zbyszka i małego pieska – terierkę imieniem Miki. Danusia uwielbiała zabawę w teatr i wakacyjne kąpiele w rzece. Marzyła o medycynie, a także o wielkiej karierze muzycznej…

 

W każdą niedzielę jeździliśmy hudsonem dziadka do Janowa, 25 kilometrów od Lwowa. (…) A wakacje przez wiele lat spędzaliśmy w Bolechowie, to jest jakieś 150 kilometrów od Lwowa. Urocza mieścina, właściwie duża wioska otoczona lasami, rzeka. Wynajmowaliśmy domek u gospodarza. Cudowne wakacje. Człowiek zjadał śniadanie, brał ze sobą drugie, kostium kąpielowy i już biegł na dół do rzeki.

Szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo dziewczynki przerwała wojna. Szkołę, do której uczęszczała, zamknięto: naukę kontynuowała na tajnych zajęciach, a następnie skończyła kurs sanitariuszki. Za działalność konspiracyjną Danusia trafiła do więzienia, potem wraz z mamą została wywieziona do łagru.

 

Historia opisana w książeczce to wciąż żywe wspomnienia wydarzeń sprzed wielu lat. Danuta Kominiak opowiada o swoim dzieciństwie jak Lisa z Dzieci z Bullerbyn. Z tą tylko różnicą, że to wszystko zdarzyło się naprawdę… Opowieść została nagrana i trafiła do Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA.

 


Danusia ze Lwowa. Wspomnienia Danuty Kominiak to pięknie ilustrowana książeczka, która otwiera nową serię wydawniczą Domu Spotkań z Historią – Historia Mówiona Dzieciom. Historię Danusi uzupełniają obrazki ręcznie malowane akwarelą. Autorem tych barwnych ilustracji jest Krzysztof Zięba. Seria Historia Mówiona Dzieciom adresowana jest do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Za pośrednictwem książeczek pragniemy w sposób przystępny przybliżyć młodszemu pokoleniu historię mówioną, którą znają na co dzień ze wspomnień swoich dziadków.

 

Na okładce Danusi ze Lwowa znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu odsyła do krótkiego filmiku, animowanego ilustracjami z książeczki, na którym można usłyszeć prawdziwy głos Danuty Kominiak i jej wspomnienia. Dorosła Danuta Kominiak powróciła do kraju, jednak jej rodzinny Lwów w wyniku powojennej zmiany granic nie leżał już w Polsce. Danuta Kominiak została nauczycielką i wychowawczynią w domu dziecka. Założyła rodzinę, obecnie mieszka w Warszawie. 

O losach Danuty Kominiak można także przeczytać w książce Przetrwałam.

Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu, wydanej przez Dom Spotkań z Historią w 2017 roku. Przetrwałam to piętnaście intymnych historii kobiet, które przeżyły uwięzienie i zmagały się przez całe życie z traumą emocjonalnego i fizycznego spustoszenia. Jednocześnie, jak piszą redaktorki książki, to manifest kobiecej siły, świadectwo niezwykłego hartu ducha i woli przetrwania.

 

Archiwum Historii Mówionej (AHM) Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA to największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku – głównie opowieści najstarszych mieszkańców stolicy. Fragmenty udostępniamy w portalu www.audiohistoria.pl oraz na multimedialnej mapie www.warszawazapamietana.pl. W serwisie www.relacjebiograficzne.pl jako pierwsi w Polsce zamieszczamy pełne nagrania audio i wideo, połączone z transkrypcjami oraz archiwaliami.

 

Książeczka dostępna w Księgarni XX wieku oraz innych, dobrych księgarniach.

Cena:  19,90 PLN

 

 

Wydarzenie na FB

Wpis archiwalny
Wizytówka organizatora:

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20,
00-324 Warszawa

tel.: 22 255 05 05

Wyślij wiadomość »

www.dsh.waw.pl/


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Nowinki

2017 w kinie - 10 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2017 w kinie - 10 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Rok 2017 w kinie zapowiada się co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba zobaczyć....  
2018 w kinie - kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na drugą połowę roku 2018 wyglądają bardzo obiecująco! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Specjalnie dla Was wybraliśmy...  

Temat na czasie

Bezpieczna i komfortowa podróż autem - to możliwe!

Bezpieczna i komfortowa podróż autem - to możliwe!

Podróżując ze swoją rodziną, zawsze mamy na uwadze przede wszystkim jej wygodę i bezpieczeństwo  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018