Warszawa

Program Festiwalu literatury dla dzieci - Piątek
Warszawa Spotkanie 4–10 lat

Program Festiwalu literatury dla dzieci - Piątek

18 maja 2018
Wpis archiwalny

Jak rezerwować? >> (Zobacz)

 

Miejsce: PGE Narodowy, al. Poniatowskiego 1

 

Wszystkie dni:

 

  • 11:00–14:00 Ostry Dyżur Literacki – happening promujący czytelnictwo, stoisko CzasDzieci.pl, 363/G, (b.o.), wstęp wolny

 

Ostry dyżur literacki to już sprawdzona akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Gdzie: Sala animacyjna, poziom: – 1

 

Piątek, 18 maja

 

  • 10:00–11:00 Spotkanie z autorem serii Strażnicy globusa. Central Park. Joe Windy (Olaf Jarzemski), Wydawnictwo Rebis (8+)

 

  • 11:00–12:00 Ojczyzna daleko i blisko: Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem – autorem książki Mirabelka, Wydawnictwo Zielona Sowa (7+)

Mirabelka rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który powstał w jej miejscu. To wszystko, czego była świadkiem, zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej i sentymentalnej powieści. Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz Muranów stara się przywrócić drzewo na swój teren...

 

  • 12:00–13:00 Laboratorium literackie: 30 znikających trampolin – warsztaty z udziałem autorek: Doroty Kassjanowicz i ilustratorki Pauliny Daniluk, Wydawnictwo Albus (7+)

Warsztaty na podstawie scenariusza Maszyna radości realizowanego przez CK Zamek w Poznaniu podczas Biennale Sztuki dla Dziecka; prowadzenie: animatorka kultury Katarzyna Lis- Lachowicz

Książka składa się z 30 krótkich tekstów opisujących to samo zdarzenie na 30 różnych sposobów. Stylistycznie zróżnicowane formy wypowiedzi, wykorzystujące niektóre gatunki literackie, pozwalają nam poznać opowieść z wielu perspektyw, poziomów wrażliwości, komunikatywności, spostrzegawczości itp. Każda kolejna interpretacja wydarzenia pokazuje, jak różni jesteśmy, jak różnego języka używamy i w jak rozmaity sposób odbieramy rzeczywistość – zależnie od osobowości, nastroju, intencji, wiedzy, a nawet pory dnia.

 

  • 13:00–14:00 Laboratorium literackie: Monika Michaluk i ilustrator Michał Stachowiak autorami książki o obyczajach polskich Etnogadki; prowadzenie: Witold Przewoźny znany etnograf poznański, bajarz, organizator niezwykłych lekcji muzealnych w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (7+)

 

Rejestracja przez WTK >> TUTAJ

 

(Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze)

 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej i facebooku Festiwalu). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych Festiwalu. Rejestracja na wydarzenia równoznaczna jest również z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu utworzenia list uczestników na warsztaty i spotkania festiwalowe.

Organizator:

Festiwal literatury dla dzieci

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć