Warszawa

Festiwal literatury dla dzieci na Warszawskich Targach Książki
Warszawa Spotkanie 4–10 lat

Festiwal literatury dla dzieci na Warszawskich Targach Książki

Wpis archiwalny

Jak rezerwować? >> (Zobacz)

 

Miejsce: PGE Narodowy, al. Poniatowskiego 1

 

Wszystkie dni:

 

  • 11:00–14:00 Ostry Dyżur Literacki – happening promujący czytelnictwo, stoisko CzasDzieci.pl, 363/G, (b.o.), wstęp wolny

 

Ostry dyżur literacki to już sprawdzona akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Gdzie: Sala animacyjna, poziom: – 1

 

Czwartek, 17 maja

 

 

  • 10:00–11:00 Laboratorium literackie: warsztaty kreatywne literacko-artystyczne: spotkanie z Anną Skowrońską – autorką książki Alfabet niepodległości oraz ilustratorką Joanną Gebal, wydawnictwo Muchomor (10+)

Książka wydana na 100-lecie odzyskania niepodległości! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz oczywistych tematów jak akcje zbrojne, zabiegi dyplomatyczne czy rozpad mocarstw, autorki pokazują też ciekawostki, np. co łączy wojnę polsko-bolszewicką z King Kongiem?

 

  • 11:00–12:00 Z cyklu: Polska! Gola! Spotkanie dla pasjonatów piłki nożnej z Marcinem Kalitą, autorem m. in. książki Real. Królewska drużyna, Wydawnictwo Egmont (7+)
  • 12:00–13:00 Ojczyzna daleko i blisko: Spotkanie z autorami książki Nieustraszony strach na wróble, Grzegorzem Majchrowskim i Marią Giemza, zwycięzcami konkursu Piórko 2017 (7+)
  • 13:00–14:00 Laboratorium literackie: Zrób sobie komiks. Warsztaty kreatywne z udziałem Piotra Kasińskiego i Roberta Trojanowskiego, Wydawnictwo Znak (7+)
  • 14:00–15:00 Warsztaty na podstawie książki Kajtek i Tosia Jujji i Tomasa Wieslanderów z ilustracjami Olofa Landströma. Spotkanie z Kajtkiem, Tosią i Misiem i ich przygodami. Głośne czytanie opowiadania pt. Jamnik, rozmowa dotyczące zaginionych zwierząt oraz praca plastyczna - przygotowanie plakatu/ogłoszenia o znalezieniu psa (4+)

 

Rejestracja przez WTK >> TUTAJ

 

Piątek, 18 maja

 

  • 10:00–11:00 Spotkanie z autorem serii Strażnicy globusa. Central Park. Joe Windy (Olaf Jarzemski), Wydawnictwo Rebis (8+)
  • 11:00–12:00 Ojczyzna daleko i blisko: Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem – autorem książki Mirabelka, Wydawnictwo Zielona Sowa (7+)

Mirabelka rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który powstał w jej miejscu. To wszystko, czego była świadkiem, zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej i sentymentalnej powieści. Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz Muranów stara się przywrócić drzewo na swój teren...

  • 12:00–13:00 Laboratorium literackie: 30 znikających trampolin – warsztaty z udziałem autorek: Doroty Kassjanowicz i ilustratorki Pauliny Daniluk, Wydawnictwo Albus (7+)

Warsztaty na podstawie scenariusza Maszyna radości realizowanego przez CK Zamek w Poznaniu podczas Biennale Sztuki dla Dziecka; prowadzenie: animatorka kultury Katarzyna Lis- Lachowicz

Książka składa się z 30 krótkich tekstów opisujących to samo zdarzenie na 30 różnych sposobów. Stylistycznie zróżnicowane formy wypowiedzi, wykorzystujące niektóre gatunki literackie, pozwalają nam poznać opowieść z wielu perspektyw, poziomów wrażliwości, komunikatywności, spostrzegawczości itp. Każda kolejna interpretacja wydarzenia pokazuje, jak różni jesteśmy, jak różnego języka używamy i w jak rozmaity sposób odbieramy rzeczywistość – zależnie od osobowości, nastroju, intencji, wiedzy, a nawet pory dnia.

  • 13:00–14:00 Laboratorium literackie: Monika Michaluk i ilustrator Michał Stachowiak autorami książki o obyczajach polskich Etnogadki; prowadzenie: Witold Przewoźny znany etnograf poznański, bajarz, organizator niezwykłych lekcji muzealnych w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (7+)

 

Rejestracja przez WTK >> TUTAJ

 

Sobota, 19 maja

 

  • 10:30–12:00 Laboratorium literackie: Warsztaty z widokiem na Ziemię - z wizytą na międzynarodowej stacji kosmicznej, Wydawnictwo Dwie Siostry (5+)
    Ola i Daniel Mizielińscy zapraszają dzieciaki na warsztaty z książką Tu jesteśmy. Wybierzcie się z nami w międzyplanetarną podróż i pomóżcie budować stację kosmiczną. Poznajcie życie codzienne astronautów – zobaczcie jak jedzą, śpią, ćwiczą i pracują... z widokiem na Ziemię.
  • 12:00–13:00 Za płotem z ostów – spotkanie z Agnieszką Frączek, Wydawnictwo Debit (6+)
    Agnieszka Frączek zaprowadzi nas do domu z ogródkiem, trochę rzeczywistego, trochę baśniowego... Jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie niesamowite stworzenia go zamieszkują, koniecznie przyjdźcie. Zapraszamy!
  • 13:00–14:00 Ojczyzna daleko i blisko: spotkanie z Aleksandrem Dobą, który jako pierwszy przepłynął ocean kajakiem. Autorzy książki Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem Agata Loth-Ignaciuk i Bartłomiej Ignaciuk zapraszają na spotkanie i kreatywne warsztaty, Wydawnictwo Druga Noga (6+)
  • 14:00–15:00 Spotkanie z Agnieszką Mielech autorką serii książek Emi i Tajny Klub Superdziewczyn, Wydawnictwo Wilga (7+)
  • 15:30–16:30 Spotkanie z autorami serii Czytam sobie – programu pomagającemu w nauce czytania, Wydawnictwo Egmont (5+)
  • 16:30–17:30 Spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk wokół książki Oko węża – premiera X tomu serii Kroniki Archeo, Wydawnictwo Zielona Sowa (8+)
    Porwanie! Szantaż! Bezcenny klejnot! Kolejna, długo wyczekiwana część serii przygodowej dla starszych dzieci. Kroniki Archeo to seria pełna tajemnic, podróży, zwrotów akcji i historycznych zagadek. Akcja X tomu toczy się głównie w Bawarii i w Indiach. Ania i Bartek Ostrowscy odpoczywają z rodzicami i przyjaciółmi w sielskim alpejskim miasteczku. Spokój nie trwa jednak długo – w czasie zwiedzania zabytkowego zamku uprowadzona zostaje panna Ofelia!

 

Rezerwacje >> TUTAJ

 

Niedziela, 20 maja

 

  • 11:00–12:00 10 urodziny Basi: niezwykłe jubileuszowe spotkanie z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak – autorkami serii Basia, Wydawnictwo Egmont (4+)
  • 12:00-13:00 Dziewczyny latają wysoko!, Kanapa Literacka, scena główna (6+)
    Zapraszamy na spotkanie wokół książek Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, Dziewczynki latają wysoko, Maja dorasta z udziałem przedstawicielek Stowarzyszenia Mamy Głos i Joanny Walczak - dyrektor wydawniczej Wydawnictwa Debit.
    Uwaga! Podczas spotkania będzie można wysłuchać przedpremierowo fragmentów drugiego tomu "Opowieści na dobranoc...", a także zdobyć egzemplarz książki z autografem Eleny Favilli! Szczegóły na spotkaniu.
  • 12:00–13:00 Spotkanie z Katarzyną Dowbor i Marcinem Koziołem, autorami książki Czary na komary, Prószyński i S-ka (7+)
    Podczas spotkania porozmawiamy o najnowszej książce tego duetu pisarskiego (Czary na komary to pierwsza część z serii Stajnia pod tęczą; w przygotowaniu dwie kolejne). Dzieci wysłuchają fragmentu przygód Niunia, Pepe i Lukrecji. Poznają też zasady opieki nad końmi i wiele sekretów z nimi związanych.
  • 13:00–14:00 Spotkanie z Barbarą Gawryluk – autorką książek z serii: Pies na medal (6+)
    Poznajcie Czarta – to pies lawinowy. Z kolei przyjacielski Junior jest opiekunem osób starszych. W serii znajdziecie historię psów pracujących, o których można powiedzieć, że są psami na medal, np. są przewodnikami osób niewidomych, opiekunami osób starszych, pracują w GOPR, odszukują ludzi zasypanych przez lawiny, pracują na lotniskach, pracują w WOPR, w policji, uczestniczą przy różnych terapiach chorych dzieci. Wyjątkowe historie i wyjątkowe psy!
  • 14:00–15:00 Z cyklu: Polska! Gola! Spotkanie dla pasjonatów piłki nożnej z Jarosławem Kaczmarkiem autorem książki Piszczek. To, co naprawdę ważne, Wydawnictwo Egmont (7+)

 

Rezerwacje >> TUTAJ

 

(Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze)

 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej i facebooku Festiwalu). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych Festiwalu. Rejestracja na wydarzenia równoznaczna jest również z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu utworzenia list uczestników na warsztaty i spotkania festiwalowe.

Organizator:

Festiwal literatury dla dzieci

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć