Warszawa

Kino w Trampkach 5. Festiwal dla Dzieci i Młodzieży
Warszawa Impreza okolicznościowa

Kino w Trampkach 5. Festiwal dla Dzieci i Młodzieży

Wpis archiwalny


KINO W TRAMPKACH Festiwal dla Dzieci i Młodzieży odbędzie się już po raz piąty.  Od 31 maja do 11 czerwca Warszawa zakocha się w kilku- i kilkunastoletnich filmowych bohaterkach i bohaterach.
Z wzajemnością.


Energetyczny i młodzieńczy festiwal filmowy, opowie o tym jak to jest być młodym człowiekiem we współczesnym świecie w 4 kategoriach konkursowych.

1. Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dziecięcych

2. Konkurs Pełnometrażowych Filmów Młodzieżowych

3. Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dziecięcych

4. Konkurs Krótkometrażowych Filmów Młodzieżowych


Najważniejsze Nagrody, statuetki Film-Wędrowiec zaprojektowane przez Marcina z Otwocka i nagrody pieniężne przyznają Jury Dziecięce i Młodzieżowe. W tym roku po raz pierwszy swoje nagrody będą przyznawać Jury Europejskiego Stowarzyszenia Filmów Dziecięcych (ECFA), Jury Sieci Kin Studyjnych oraz Jury Rodziców.


Wielką rolę w tworzeniu Kina w Trampkach odgrywają jego młodzi uczestnicy. To oni kształtują swój własny festiwal filmowy i nadają mu barw. Tworzą niezapomnianą atmosferę, pomagają w pracach organizacyjnych czy podejmują się wspaniałych inicjatyw, takich jak: Młodzieżowa TV – zajmująca się przygotowanie materiałów zdjęciowych i prowadzeniem studia telewizyjnego oraz Młodzieżowa Grupa Mocy – odpowiadająca za sprawną komunikację informacyjną  i działania promocyjne. Nie zapominajmy, że młodzież jest odpowiedzialna za ostateczną selekcję pełnych metraży do Konkursu Filmów Młodzieżowych.


#Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dziecięcych
Do konkursu dziecięcego wybraliśmy dziewięć wyjątkowych filmów, z których każdy na swój sposób odwołuje się do tegorocznego hasła, czyli relacji. Wytrwałym, którzy będą chcieli zobaczyć cały konkurs, obiecujemy, że filmy dostarczą różnorodnych emocji. Pokażemy siłę przyjaźni („Zielona szkoła”), poszukamy pomocy u innych („Kosmiczna przygoda”, „Daj radę, Amelie!”), czasem to my zaoferujemy pomocną dłoń (W sercu gra). Będziemy się wzruszać, kibicując bohaterom których nie wspierają serdeczni rodzice, bo są daleko („Kamienna głowa”), albo nie zachowują się jak prawdziwi rodzice („Skrzydełko) . Pojedziemy do Chin („Kamienna głowa”, „Kiedy dorosnę” i wyruszymy z Angdu w daleką podróż z Tybetu Wschodniego przez Indie, aż do Tybetu, ale również nauczymy się rozumieć samych siebie. („Stając się kim byłem”).

 


                    Zdjęcie z filmu „Zielona szkoła”

 

#Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dziecięcych
Filmy zebrane w 6 konkursowych bloków są tak różnorodne, jak różnorodni są widzowie, dla których zostały przygotowane. Prezentujemy różne techniki animacji, filmy fabularne, dokumenty i animadoki. Szukaliśmy inspiracji na festiwalach, które cenimy: Berlinale, TIFF, Clermont-Ferrand, Annecy,
w krajach gdzie animacja świetnie się rozwija: Francja (w tym ukochane studio Folimage), Belgia, Szwajcaria, Rosja, Czechy. Zaprosiliśmy filmy twórców wielokrotnie już nagradzanych oraz wielu debiutantów. Przyglądamy się światu z perspektywy dzieci i bierzemy ten świat całościowo, takim jakim jest.

 

#Konkurs Pełnometrażowych Filmów Młodzieżowych

Tegoroczna edycja Kina w Trampkach obfituje w filmy, które ukazują nie tylko wzajemne relacje międzyludzkie, takie jak przyjaźń czy miłość, ale także poruszają tematy relacji z samym sobą, tj. tożsamości, poznania czy własnej akceptacji. Obejrzeliśmy kilkadziesiąt tytułów, a do konkursu zaakceptowaliśmy tylko sześć.
Pierwszy to nakręcona z zasadami Dogmy 95 „6A”. Z pozoru nierozwiązany konflikt dotyczący grupy uczniów i nauczyciela przeradza się w psychologiczną grę. Do ostatniej minuty film trzyma w napięciu, a widz aż do finałowej sceny nie jest w stanie kto jest ofiarą, a kto „katem”.
Drugim filmem jest „Krew Saamów” Amandy Kenell, nostalgiczna opowieść przedstawiająca walkę o samego siebie. Młoda Laponak chcąc odciąć się od prześladowań i otaczającej kultury zrywa z przeszłością i ucieka do pozornie lepszego świata, poszukując swojego miejsca na ziemi.
W mniej odległą przeszłość zabiera nas „Młodzi przebojowi”. Ten pulsujący energią lat 80-tych musical przedstawia okres dorastania młodych Irlandczyków. Barwny klimat i świetna muzyka pozostają na długo po wyjściu z kina.
„Goodbye Berlin” to najnowsze dokonanie Faitha Akina, który tym razem uraczył nas filmem drogi. Niczym wakacyjna przygoda, dostarcza zabawy, humoru oraz otwiera nas na zrozumienie i pokochanie samego siebie.
Islandzkie „Serce z kamienia” to przepełniony uczuciami film o nieakceptacji, odkrywaniu swojej seksualności i poszukiwaniu właściwej ścieżki, nawet w miejscach, w których już dawno zatrzymał się czas.

 

Zdjęcie z filmu „Sing Street”

„Drgawki” Anny Rose Holmer to lekka oniryczna historia dziewczynki dryfującej pomiędzy bokserskim światem mężczyzn, a tanecznym kobiet. W metaforyczny sposób pokazuje dorastanie jako okres próby definicji siebie.


#Konkurs Krótkometrażowych Filmów Młodzieżowych Warszawska premiera Najlepsze z sezony
To 10 różnorodnych filmów – dokumenty, animacja, komedie, surrealistyczne groteski i dramaty – tak samo jak to bywa w prawdziwym życiu. Młodość i dorastanie nigdy nie jest łatwe. Bywa bardziej skomplikowane niż bylibyśmy w stanie to wyrazić przez statusy na Facebooku czy tweety. Dlatego jako Kino w Trampkach oddajemy głos młodym reżyserom i reżyserkom, którzy opowiadają nam swoje historie. Wszyscy nasi reżyserzy to wschodzące gwiazdy kinematografii. Każda i każdy z nich ma na swoim koncie kilka, czy też kilkanaście, filmów krótkometrażowych, i wiele nagród na festiwalach międzynarodowych. Nasze filmy miały swoje światowe premiery na najważniejszych festiwalach takich jak Cannes („Cisza” i „Wtorek”), Berlinale („Noc w Tokoriki”, „Mleko”, „Siedem Minut”), Locarno (Lis) czy IDFA - Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie („Rockendrollowcy”, „Miejscy Kowboje”).
Filmy są ułożone w dwa bloki: IT'S COMPLICATED i CLOSE ENOUGH!  

 

#Najlepsze z sezony
Piękne filmy, które obejrzeliśmy w ostatnim czasie i którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić, a które nie zmieściły się w konkursach, to sekcja Kino w Trampkach. Najlepsze z Sezonu. 10 pełnych metraży i kilka krótkich, a wśród nich po raz pierwszy w Polsce najnowsza animacja Esbena Tofta Jacobsena (pamiętamy go chociażby z prezentowanego na Kinie w Trampkach w 2015 r. „Daleko, daleko”) „Kiwi i Strit - najlepsi kumple” i nagrodzony w Berlinie Grand Prix Międzynarodowego Jury sekcji Generation 14plus dokument Georga Genoux i Lisy Smith „Szkoła nr 3” (School #3) - filmowa terapia dzieciaków ze szkoły z terenów objętych działaniami wojennymi we wschodniej Ukrainie.
Specjalnym wydarzeniem tej sekcji będzie wyjątkowy pokaz 3 czerwca, z udziałem twórców i młodych aktorów „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja. Za niebieskimi drzwiami wraca na Kino w Trampkach, bo jak pamiętamy w 2015 gościliśmy ekipę i aktorów na konferencji zapowiadającej premierę filmu.

 


    Zdjęcie z filmu „Villads”

 

#Naturalnie!
Specjalną manifestacją naszego hasła festiwalowego jest sekcja Kino w Trampkach. Naturalnie! Pamiętacie moment z Zawrotu głowy (Vertigo, 1958) Alberta Hitschcocka, gdy Madaleine i Scottie stoją w przed sekwoją i wydają się tacy mali? Kino to technologia, czy ma cokolwiek wspólnego z naturą? Czy są to tylko historie? Będziemy się nad tym zastanawiać.


#Dziecięce olśnienia
Jak co roku prezentujemy Dziecięce Olśnienia, tym razem trochę inaczej, bo zaprosiliśmy na spotkanie mistrza naszego dzieciństwa – Stanisława Jędrykę. Pojedziemy z nim w „Podróż za jeden uśmiech” (film z 1972 r. na podstawie powieści Adama Bahdaja o wielkiej podróży z Krakowa nad morze Dudusia i Poldka). Nasz bohater kinem zaraził się w Sosnowcu w dzieciństwie za sprawą swojego brata, a na jego filmach wychowują się kolejne pokolenia Polaków. Będzie okazja, by zadać mistrzowi mnóstwo pytań.

 

#Polska Cyfrowa dla Dzieci. Filmowy wehikuł czasu.
Tego psa chyba zna każdego dziecko w Polsce. Mimo upływających lat.

 

                       Zdjęcie z filmu „Reksio”

 

Czy wiecie że w tym roku Reksio obchodzi swoje 50-te urodziny? Z tej okazji na Placu Defilad w Dniu Polskiej Animacji (4 czerwca) będziemy mogli zobaczyć jego odrestaurowane przygody i przygody jego przyjaciół. Będzie psi tort, więc zabierzcie swojego psa, lub psa sąsiada, najlepiej z sąsiadem. Pierwsze prawdziwe psie kino na Placu Defilad z Kinem w Trampkach!

 

#Dzień Polskiej Animacji
Oprócz Reksia jubilatem jest cała polska animacja. Obchodzi w tym roku 70-te urodziny. Świętujemy! Cały 4 czerwca poświęcamy polskim animacją i ich twórcom. Będziemy oglądać najświeższe rodzimie  produkcje, czyli Świeże Bułeczki :), a z okazji premiery serii „Przytul mnie”, przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji. Będą konkursy, niedźwiedzie i pewnie miód.

 

#Kinowe Perełki
Najlepsze filmy poprzednich edycji: „Tęcza” (Najlepszy film dziecięcy 2015), „Mecz o wszystko” (Nagroda Publiczności 2015), „Mały Gangster” (Nagroda Publiczności 2016), „Cool Kids Don’t Cry” (Nagroda Publiczności 2013), „Kauwboy. Chłopiec i kawka” (Najbardziej nagrodzony film Kinotrampkowy) – dla tych, co dorośli lub którym nie udało się obejrzeć w poprzednich latach.

 

#FilmLab
Jak co roku, wiele warsztatów, a po raz pierwszy dla tych, którzy nie tylko chcą filmy oglądać, ale tez robić swoje własne, przygotowaliśmy specjalną wioskę profesjonalistów. Będzie można dowiedzieć się co nieco o: rzeczywistości wirtualnej, technologii mocap, o tym przy użyciu jakich kamer powstają najnowsze produkcje, jak robi się efekty specjalne itp.

 

#Young VIBES
Specjalny pokaz filmów zrealizowanych przez młodzież. Jeśli festiwal dla młodzieży, to nie może zabraknąć Waszych filmów. Starzy mistrzowie są ważni, ale czujemy, że idzie nowa fala twórców, młodych, niepokornych, którzy pokażą własny wymiar kina. Zobaczymy filmy Waszych kolegów. Będzie czerwony dywan, ścianka i glamour. Wieczór uświetni występ grupy BCA Flash, a po projekcji zapraszamy na koktajl party w gronie profesjonalistów. Mile widziany strój wieczorowy. To już 8 czerwca.


#Dużo tego

Na Festiwalu, wiadomo, nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego Wam to wszystko, tak skrzętnie opisujemy. Mamy jeszcze kilka pomysłów w jaki sposób można sobie ułatwić przejście przez Kino w Trampkach. Oto kilka tematów, które wydają nam się interesujące:
Dla tych co się lubią bać…

Dla poszukiwaczy przygód

Muzyka w sercu i głowie

…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zapraszamy gorąco do kin Luna i Kinoteki od 31 maja do 11 czerwca.
Najnowsze informacje i program na stronie http://www.kinowtrampkach.pl/pl oraz https://www.facebook.com/kinowtrampkach

Żółwik i do zobaczenia!

 

Organizator:

Fundacja Cinemania

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć