Warszawa

Poród, to wielkie wydarzenie!

Poród, to wielkie wydarzenie!

O emocjach towarzyszących ciąży i tych po porodzie i o prawach kobiet rozmawiamy z Julianną Jaworską, lokalną liderką stołecznego Tygodnia Godnego Porodu,  Certyfikowaną Doulą, mamą 4 dzieci.

 

Czas Dzieci: Spotykamy się w ramach akcji „Rodzę – Mam prawa!”. Akcja ma kilka celów, którym przyświeca ten najważniejszy: podniesienie świadomości kobiet w zakresie przysługujących im praw. Jaką świadomość mają kobiety w tej kwestii?


J.J: Kobiety w Polsce korzystają z jednej strony z doświadczeń starszego pokolenia, uczęszczają na zajęcia szkół rodzenia, opinię i wiedzę czerpią czytając niestety fora internetowe. W ostatnich latach bardzo dużo się zmieniło i nadal zmienia. Zaznaczam, że obecna akcja, to pierwsza tego typu akcja w Polsce, zainicjowana przez Fundację Rodzić po Ludzku. Rozporządzenie Ministra Zdrowia weszło w życie cztery lata temu. Ogólnopolska kampania, ma na celu przede wszystkim edukowanie w temacie nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, które pozwalają wrócić do tego, co naturalne i instynktowne. Poród, to przecież proces instynktowny, podświadomy, który angażuje ciało, emocje i hormony. Kobiety w zakresie swoich praw dotyczących ciąży, porodu  i połogu nie mają wiedzy precyzyjnej. Nasze spotkania mają na celu uświadomić, że kobietom przysługuje szereg praw, z którymi wiąże się upodmiotowienie kobiety, spozycjonowanie jej w centrum wydarzeń. To Ona ma prawa do rzetelnej informacji, do wyboru miejsca, w którym chce urodzić, ma prawo wskazać bliską osobę, która będzie jej towarzyszyć w chwili porodu. Ma prawo do nieprzerwanego, dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry z dzieckiem, bezpośrednio po narodzinach. Kobiecie przysługuje szereg praw. Zachęcam, aby poznać je już na początku ciąży.

CzD: Czy zapis z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2012r., jako standard o charakterze  normatywnym jest w praktyce respektowany przez placówki opieki medycznej?


J.J.: Przez długie lata personel medyczny pracował w określony sposób. Cztery lata temu zostały wprowadzone nowe standardy, które miały na celu m.in. ujednolicenie pracy oddziałów położniczych. W praktyce, na chwilę obecną wygląda to bardzo różnie. Na stronie gdzierodzic.info znajdziecie Państwo bazę wszystkich placówek położniczych w Polsce, informacje o nich oraz ocenę rodzących tam kobiet. 


Cz.D.: Jednym z kluczowych kroków w temacie zmiany opieki okołoporodowej jest wzmocnienie pozycji położnej.


J.J.: Taka była intencja! Chodzi tu o odzyskanie uprawnień przez położne, aby mogły one prowadzić fizjologiczne porody. Fundacja Rodzić po Ludzku walczy o to, by opieka ze strony położnej była refundowana, gdyż to położna patrzy na ciążę i poród fizjologicznie i jest jak najbardziej do tego kompetentna.

Cz.D.: Przybliżmy Czytelniczkom: kim jest Doula?


J.J.: Doula, to kobieta doświadczona również w swoim macierzyństwie, wykwalifikowana, szkolona, kompetentna. Zapewnia wsparcie niemedyczne, emocjonalne, informacyjne oraz ciągłość opieki dla rodzącej. Jest razem z kobietą przed, podczas i po porodzie, a wszystko po to, by zapewnić rodzącej komfort i poczucie bezpieczeństwa. Doula zna potrzeby rodzącej, jest blisko, zapewnia podstawową wiedzę, towarzyszy, pomaga, wspiera. Jest to rodzaj ciągłego wsparcia ukierunkowanego, tak potrzebnego kobiecie dla wzmocnienia wyjątkowości procesów okołoporodowych. System opieki medycznej najczęściej nie jest wystarczający. Doula zna fizjologię porodu, wspiera niefarmakologicznie, ale wedle kodeksu pracy douli -  nie przyjmuje porodów i nie towarzyszy w porodach bez asysty położnej. Doula spełnia także funkcję informacyjną i edukacyjną ws. podstawowych praw związanych z szeroko pojętą opieką okołoporodową.


Cz.D.: Gratuluję bardzo ciekawego spotkania, widać, że wiedza spełniła oczekiwania Uczestniczek. Wspaniałe było to, że mogły również wypytać o wszystko, co je nurtowało w kwestii ciąży i porodu. Cieszymy się, że jest taka inicjatywa i zachęcamy kobiety do udziału w spotkaniach! Warto być świadomym swoich praw!


Naszą rozmówczynią była Julianna Jaworska dobradoula.pl

Spotkanie współprowadziła Agnieszka Mińko, położna, międzynarodowy konsultant laktacyjny.


Akcja Tydzień Godnego Porodu potrwa w całej Polsce do 13 marca 2016 roku.

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych spotkaniach w ramach akcji Tydzień Godnego Porodu. Spis wydarzeń w całej Polsce: rodzicpoludzku.pl

materiały graficzne pochodzą ze strony Fundacji Rodzić po Ludzku.

 

rozmawiała: Agnieszka Bińczycka

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć