Warszawa » Wiadomości lokalne » Munro Leaf - Byczek Fernando w Teatrze Guliwer - recenzja

Munro Leaf - Byczek Fernando w Teatrze Guliwer - recenzjapowiększ

Munro Leaf - Byczek Fernando w Teatrze Guliwer - recenzja

Patronat CzasDzieci.pl

 

Niesamowite przedstawienie, nieprawdopodobne przeżycie! Majstersztyk! Rzecz dla koneserów! WIELKIE BRAWA!

 

Spektakl Byczek Frenando, który pojawił się właśnie na deskach Teatru Guliwer to rzecz wyjątkowa pod wieloma względami. Chylę czoła przed geniuszem reżysera – Pana Roberta Jarosza, który króciutkie, jak by nie było (sam wierszyk czyta się niecałe 10 minut), dziełko ujrzał i zdołał pokazać za pomocą fascynujących obrazów i dźwięku, zapewniając publiczności godzinę niezapomnianych przeżyć. Mamy więc mądrą historię z ważnym przesłaniem, przepięknie zilustrowaną i po mistrzowsku zagraną, ale zacznijmy od początku…


Byczek Fernando to historia byczka, który był zupełnie inny niż inne byki: zamiast tradycyjnych byczych zabaw (skoki, walka na rogi, brykanie) - wolał wąchać kwiatki. Fernando uczy nas, i nasze dzieci, że nie ma jednej słusznej drogi i że szukając swojej życiowej ścieżki należy słuchać głosu własnego serca, uczy że nie warto patrzeć na stereotypy i ‘jedyne słuszne’ wzorce postępowania i role (temat jakże aktualny w dobie debaty nad ideologią gender), tylko śmiało iść własną drogą. I że właśnie to, prowadzi do szczęścia i spełnienia.  Ważne przesłanie znajdzie także w tej sztuce starsze pokolenie: mama Fernanda, choć martwi się z powodu jego odmienności, akceptuje ją i wspiera swojego syna w poszukiwaniu własnej drogi, ucząc nas – rodziców i opiekunów – że ścieżka, którą wymarzyliśmy dla naszych pociech nie jest ich ścieżką, i że naszym zadaniem jest towarzyszenie i wspieranie, nie zaś narzucanie swoich poglądów.


I ta oto historia zostaje po mistrzowsku opowiedziana na deskach teatru Guliwer. Przyznam, że w moim odczuciu spektakl jest o NIEBO lepszy niż dziełko Munro Leaf’a. Mamy tu bowiem muzykę, która przenosi nas do Hiszpanii, świetne kostiumy, wspaniałą, oszczędną i niezwykle sugestywną scenografię, świetną choreografię i doskonałą grę aktorską. Mówiąc o spektaklu koniecznie trzeba wspomnieć także o Pablo Picasso, którego duch był – mam wrażenie obecny – i który niewątpliwie byłby dumny z tego spektaklu: genialne rysunki Picassa, kubistyczna scenografia, sprawiają że jest to sztuka na wskroś hiszpańska… A w tle ta muzyka…


Po wszystkich tych, płynących ze szczerego serca zachwytach, dodam tylko malutkie ostrzeżenie – nie jest to rzecz „lekka i łatwa”. To nie jakaś tam disneyowska historyjka, opowiedziana cukierkowo słodką stylistyką i polana grubą warstwą lukru (i totalnie wyzuta z artystycznego przekazu). To  coś znacznie piękniejszego i głębszego pod każdym względem. Tym, których wystraszy ten króciutki opis powiem tylko, że dzieci oglądały spektakl jak zaczarowane, poprzez obcowanie z wyższą sztuką, która dociera do samych serc, i że z taką sztuką właśnie warto by nasze dzieci się zetknęły. Bo to właśnie jest SZtuka, taka pisana przez wielkie SZ. Moja siedmioletnia córeczka Ania, na pytanie co podobało jej się najbardziej powiedziała: „Początek, środek i koniec – wszystkie te sceny, w których był byczek Fernando” i wyszła z Guliwera jak zawsze zachwycona!


I jest jeszcze coś, o czym nie sposób nie wspomnieć. Przed rozpoczęciem spektaklu do jednego z aktorów przyjechało pogotowie, on zaś zdeterminowany by nie zawieść swoich małych widzów, podjął walkę z własnym organizmem: siłą ducha pokonał słabość i zagrał przepięknie, niosąc przekaz o tym, że w życiu trzeba iść swoją ścieżką, słuchając własnego serca, o tym że warto odrzucić agresję na rzecz poszukiwania piękna i - najzwyczajniej w świecie - żyć dobrze! Wierzę, że swoją postawą wzmocnił przekaz dzieła Munro Leaf’a, pokazując zwycięstwo tego co dobre i piękne w człowieku nad jego ograniczeniami. Brawo! I dziękujemy!

SERDECZNIE polecam.

 

Inga Szaniawska

 

PS. I KONIECZNIE proszę kupić program! Małe arcydzieło samo w sobie. Dowodzące jakże pięknej i słusznej myśli P. Picasso, wydrukowanej na programie… Od siebie dodam – jakie szczęście, że niektórzy z nas pozostają artystami!
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bałwankowe serce - recenzja spektaklu Zimowa... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Bałwankowe serce - recenzja spektaklu Zimowa opowieść
Patronat CzasDzieci.pl

Bałwankowe serce - recenzja spektaklu Zimowa opowieść

Recenzja spektaklu teatru "Rabcio", który zagościł na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego - Bielańska Scena Kameralna. więcej »
Kraina wiecznego śniegu, czyli "Ogród Zimowy" na warszawskiej Woli

Kraina wiecznego śniegu, czyli "Ogród Zimowy" na warszawskiej Woli

"Ogród Zimowy" powstał w ramach współpracy Wolskiego Centrum Kultury z artystką Matyldą Sałajewską, a także mieszkańcami dzielnicy. więcej »
W maju maluchy polecą w Kosmos

W maju maluchy polecą w Kosmos

Dzieci 1 - 5 lat
Po niezaprzeczalnym sukcesie Sensorycznego Labiryntu Muzycznego, Teatr Małego Widza postanawia stworzyć kolejną instalację muzyczno-teatralną dla najmłodszych. więcej »
Piaskowy Wilk w reżyserii Julii Szmyt
Patronat CzasDzieci.pl

Piaskowy Wilk w reżyserii Julii Szmyt

Dzieci od 4 roku
10 lutego 2019 roku w Teatrze Lalka odbędzie się premiera spektaklu Piaskowy Wilk w adaptacji i reżyserii Julii Szmyt. Przedstawienie powstaje na podstawie popularnej książkowej serii szwedzkiej autorki ?sy Lind. więcej »
W świecie Króla Maciusia

W świecie Króla Maciusia

Razem z Korczakiem i jego Królem Maciusiem, w przystępny dla dzieci sposób, twórcy wystawy w Muzeum POLIN pokazują trudy rządzenia i wspólną odpowiedzialność wszystkich obywateli. więcej »
Filharmonia dla Dzieci
Patronat CzasDzieci.pl

Filharmonia dla Dzieci

Filharmonia dla Dzieci, muzyka z bajek i filmów, dla przedszkoli, szkół i rodzin już w lutym w Pałacu w Wilanowie! Koncerty dla szkół i przedszkoli. więcej »
Ferie zimowe 2019

Ferie zimowe 2019

Warszawa jest bardzo bogata w oferty feryjnych zajęć. W artykule piszemy przede wszystkim o tych w domach i centrach kultury, a także o propozycjach muzealnych, kinowych i teatralnych. więcej »
Warszawskie lodowiska

Warszawskie lodowiska

Póki zima trwa, korzystajcie z warszawskich lodowisk! Jest ich naprawdę sporo, a przy niektórych wstęp i wypożyczenie sprzętu bezpłatne. więcej »
Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków

Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków

Nareszcie Alicja zawitała na deski Warszawskiego Teatru Lalka. więcej »
Kulturalne urodziny. Top 10 miejsc

Kulturalne urodziny. Top 10 miejsc

Czy wiedzieliście, że w muzeach i teatrach także można wyprawić dziecku przyjęcie urodzinowe? Co więcej, są to przyjęcia ciekawe, tematyczne, dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
2019 w kinie - 23 filmy dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2019 w kinie - 23 filmy dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiada się, że rok 2019 w kinie będzie niesamowity! Już dawno nie było takiej lawiny kinowych przyjemności! To trzeba będzie zobaczyć!...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019