Warszawa » Wiadomości lokalne » Munro Leaf - Byczek Fernando w Teatrze Guliwer - recenzja

Munro Leaf - Byczek Fernando w Teatrze Guliwer - recenzjapowiększ

Munro Leaf - Byczek Fernando w Teatrze Guliwer - recenzja

Patronat CzasDzieci.pl

 

Niesamowite przedstawienie, nieprawdopodobne przeżycie! Majstersztyk! Rzecz dla koneserów! WIELKIE BRAWA!

 

Spektakl Byczek Frenando, który pojawił się właśnie na deskach Teatru Guliwer to rzecz wyjątkowa pod wieloma względami. Chylę czoła przed geniuszem reżysera – Pana Roberta Jarosza, który króciutkie, jak by nie było (sam wierszyk czyta się niecałe 10 minut), dziełko ujrzał i zdołał pokazać za pomocą fascynujących obrazów i dźwięku, zapewniając publiczności godzinę niezapomnianych przeżyć. Mamy więc mądrą historię z ważnym przesłaniem, przepięknie zilustrowaną i po mistrzowsku zagraną, ale zacznijmy od początku…


Byczek Fernando to historia byczka, który był zupełnie inny niż inne byki: zamiast tradycyjnych byczych zabaw (skoki, walka na rogi, brykanie) - wolał wąchać kwiatki. Fernando uczy nas, i nasze dzieci, że nie ma jednej słusznej drogi i że szukając swojej życiowej ścieżki należy słuchać głosu własnego serca, uczy że nie warto patrzeć na stereotypy i ‘jedyne słuszne’ wzorce postępowania i role (temat jakże aktualny w dobie debaty nad ideologią gender), tylko śmiało iść własną drogą. I że właśnie to, prowadzi do szczęścia i spełnienia.  Ważne przesłanie znajdzie także w tej sztuce starsze pokolenie: mama Fernanda, choć martwi się z powodu jego odmienności, akceptuje ją i wspiera swojego syna w poszukiwaniu własnej drogi, ucząc nas – rodziców i opiekunów – że ścieżka, którą wymarzyliśmy dla naszych pociech nie jest ich ścieżką, i że naszym zadaniem jest towarzyszenie i wspieranie, nie zaś narzucanie swoich poglądów.


I ta oto historia zostaje po mistrzowsku opowiedziana na deskach teatru Guliwer. Przyznam, że w moim odczuciu spektakl jest o NIEBO lepszy niż dziełko Munro Leaf’a. Mamy tu bowiem muzykę, która przenosi nas do Hiszpanii, świetne kostiumy, wspaniałą, oszczędną i niezwykle sugestywną scenografię, świetną choreografię i doskonałą grę aktorską. Mówiąc o spektaklu koniecznie trzeba wspomnieć także o Pablo Picasso, którego duch był – mam wrażenie obecny – i który niewątpliwie byłby dumny z tego spektaklu: genialne rysunki Picassa, kubistyczna scenografia, sprawiają że jest to sztuka na wskroś hiszpańska… A w tle ta muzyka…


Po wszystkich tych, płynących ze szczerego serca zachwytach, dodam tylko malutkie ostrzeżenie – nie jest to rzecz „lekka i łatwa”. To nie jakaś tam disneyowska historyjka, opowiedziana cukierkowo słodką stylistyką i polana grubą warstwą lukru (i totalnie wyzuta z artystycznego przekazu). To  coś znacznie piękniejszego i głębszego pod każdym względem. Tym, których wystraszy ten króciutki opis powiem tylko, że dzieci oglądały spektakl jak zaczarowane, poprzez obcowanie z wyższą sztuką, która dociera do samych serc, i że z taką sztuką właśnie warto by nasze dzieci się zetknęły. Bo to właśnie jest SZtuka, taka pisana przez wielkie SZ. Moja siedmioletnia córeczka Ania, na pytanie co podobało jej się najbardziej powiedziała: „Początek, środek i koniec – wszystkie te sceny, w których był byczek Fernando” i wyszła z Guliwera jak zawsze zachwycona!


I jest jeszcze coś, o czym nie sposób nie wspomnieć. Przed rozpoczęciem spektaklu do jednego z aktorów przyjechało pogotowie, on zaś zdeterminowany by nie zawieść swoich małych widzów, podjął walkę z własnym organizmem: siłą ducha pokonał słabość i zagrał przepięknie, niosąc przekaz o tym, że w życiu trzeba iść swoją ścieżką, słuchając własnego serca, o tym że warto odrzucić agresję na rzecz poszukiwania piękna i - najzwyczajniej w świecie - żyć dobrze! Wierzę, że swoją postawą wzmocnił przekaz dzieła Munro Leaf’a, pokazując zwycięstwo tego co dobre i piękne w człowieku nad jego ograniczeniami. Brawo! I dziękujemy!

SERDECZNIE polecam.

 

Inga Szaniawska

 

PS. I KONIECZNIE proszę kupić program! Małe arcydzieło samo w sobie. Dowodzące jakże pięknej i słusznej myśli P. Picasso, wydrukowanej na programie… Od siebie dodam – jakie szczęście, że niektórzy z nas pozostają artystami!
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Królewski Ogród Światła więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła

Wystawa plenerowa Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. więcej »
12. Mały Sputnik szykuje się do startu
Patronat CzasDzieci.pl

12. Mały Sputnik szykuje się do startu

Już 8 listopada 2018 r. nad Warszawą po raz dwunasty zatrzyma się "Sputnik nad Polską", który znów dostarczy nam solidną dawkę kinowych emocji z Rosji. więcej »
W labiryncie dźwięków

W labiryncie dźwięków

Muzyka współczesna daje swobodę i dowolność poruszania się w krainie dźwięków. I tej swobody uczy Mała Warszawska Jesień. więcej »
Czy polskie dziewczyny podbiją świat nauki?

Czy polskie dziewczyny podbiją świat nauki?

Na całym świecie, w tym również w Polsce, przybywa inicjatyw, które wspierają rozwój kobiet i dziewczynek, pomagają im przełamywać zawodowe stereotypy i zachęcają do większej aktywności. więcej »
Panowie i Panie. Oto Prażanie!
Patronat CzasDzieci.pl

Panowie i Panie. Oto Prażanie!

Projekt zakłada opracowanie gry edukacyjnej dla dzieci, której bohaterami będą wybitni prażanie oraz organizacja warsztatów dla rodzin oraz wychowawców i nauczycieli. więcej »
Ruszyła Warszawska Liga Biegowa
Patronat CzasDzieci.pl

Ruszyła Warszawska Liga Biegowa

23 września na stadionie lekkoatletycznym warszawskiej AWF wystartował najlepszy w Polsce projekt biegowy dla dzieci. więcej »
Warszawskie Słoneczniki 2018 rozdane!

Warszawskie Słoneczniki 2018 rozdane!

Królewska gala przyniosła wiele radości. A najwięcej mieli jej nagrodzeni. Poznajcie tegorocznych laureatów! więcej »
Guliwer otwiera nową scenę, a my recenzujemy
Patronat CzasDzieci.pl

Guliwer otwiera nową scenę, a my recenzujemy

Jestem mile zaskoczona jak pięknie, kameralnie udało się reżyserowi Michałowi Derlatce przenieść opowiadanie Lema na deski teatru. więcej »
O maluchach w teatrze. Recenzja spektaklu WONDERLAND
Patronat CzasDzieci.pl

O maluchach w teatrze. Recenzja spektaklu WONDERLAND

Czy małym dzieciom teatr jest potrzebny? Co im daje? Czy zostawia jakiś ślad? Czy bez słów, można pokazać wszystko, co ważne? więcej »
12 października rozpocznie się Festiwal KORCZAK 2018!
Patronat CzasDzieci.pl

12 października rozpocznie się Festiwal KORCZAK 2018!

W tym roku na Widzów czeka ponad sto wydarzeń teatralnych, najważniejsze i najciekawsze spektakle! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Poranek na czasie

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na rok 2018 wyglądają co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba...  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018