Warszawa

W maju maluchy polecą w Kosmos

W maju maluchy polecą w Kosmos

Po niezaprzeczalnym sukcesie Sensorycznego Labiryntu Muzycznego, Teatr Małego Widza postanawia stworzyć kolejną instalację muzyczno-teatralną dla najmłodszych.

 

Ma być ona bezpieczną przestrzenią spotkania małych odbiorców sztuki z artystami i rodzicami. Ma być także przestrzenią, w której niewiele jest rzeczy dosłownych, przez co daje zupełną swobodę wyobraźni dziecięcej.


Umieszczenie instalacji w nowej lokalizacji, w Śródmieściu jest próbą trafienia do wszystkich zainteresowanych. Twórcy chcą, aby Bednarska 9 stała się kolejnym wartościowym dla dzieci i rodziców punktem na mapie Warszawy. Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy przyznaje, że chciałby aby w dzielnicy przybywało młodych ludzi z dziećmi. Dzięki atrakcyjnej ofercie skierowanej do najmłodszych i ich rodziców, być może popularność tej części Śródmieścia wzrośnie.


Miejsc i aktywności dla tak zwanych najnajów jest cały czas za mało w Warszawie. Rodzice szukają zwłaszcza wartościowych inicjatyw, które ubogacą i rozwiną ich dzieci. Takie zdecydowanie są spektakle Teatru Małego Widza i taka będzie nowa instalacja "Kosmos". Razem z dziećmi w Kosmos polecą aktorzy i muzycy współpracujący z Teatrem od samego początku. Muzyka grana na żywo odgrywa w przedstawieniach i spotkaniach z maluchami bardzo ważną rolę.

 


"W teatrze operujemy abstrakcją, umownością, eksperymentujemy, badamy. Każdy kolejny projekt jest sumą zebranych doświadczeń. Aranżujemy przestrzeń za pomocą różnych faktur tak, by dzieci z rodzicami byli współtwórcami spektakli.
Instalacja teatralna to projekt interdyscyplinarny, który łączy w sobie wiele dziedzin sztuki i który oddziałuje na wszystkie zmysły. Jednak nie jest to jedynie interaktywne muzeum. Przeprowadzamy widzów przez narrację. Historię opowiadamy ruchem, tańcem, śpiewem, muzyką, w kontrolowany przez aktorów sposób zachęcający do działania. Kosmos ma być kontynuacją Sensorycznego Labiryntu Muzycznego. Ma być przestrzenią wypełnioną fakturami, materiałami, których dzieci będą mogły dotknąć, pobawić się nimi. Bardzo ważną wolą odgrywa muzyka, w tym projekcie przede wszystkim instrument handpan, ale mamy także w założeniu zbudowanie rurofonu, na którym dzieci będą mogły zagrać. Zabierzemy maluchy z rodzicami w podróż przez galaktykę słoneczną, a później zwiedzimy księżyce, księżycowe rzeki i kratery, spróbujemy dojść do końca wszechświata."
opowiada Agnieszka Czekierda – prezes Fundacji Teatru Małego Widza

 

"Bednarska 9 to zupełnie nowy adres na kulturalnej mapie Warszawy, łączący teatr, zabawę oraz badanie przestrzeni wszystkimi zmysłami. To miejsce, w którym powstanie wypełniona muzyką graną na żywo, sensoryczna instalacja skierowana do rodzin z dziećmi w wieku 1-5 lat. Projekt – utrzymany w konwencji kosmicznej podróży w nieznane – umożliwi zatarcie tradycyjnych granic dzielących widownię oraz aktorów, a poprzez to doświadczenie sztuki od zupełnie nieznanej dotychczas strony"  mówią Twórcy.

 

W projekt zaangażowani są: Krzysztof Czubaszek – burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Agnieszka Czekierda – prezes Fundacji Teatru Małego Widza, Tomasz i Małgorzata Rygalik – projektanci instalacji, artyści Teatru Małego Widza.

 

Teatr Małego Widza

 

 

 

 

1/2
1/2
2/2
2/2

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć