Trójmiasto

Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 - dzień III
Trójmiasto Impreza okolicznościowa Wstęp wolny Nasz Patronat

Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 - dzień III

1 czerwca 2017
Wpis archiwalny

Jak rezerwować?

Pod każdym wydarzeniem na stronie Festiwalu wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk "Zarezerwuj". Wyjątkiem jest rodzinna gra miejska, na którą przyjmujemy zgłoszenia mailowo: gra_gdansk@fldd.pl


Program festiwalu:

 

10:00–11:00 Warsztaty matematyczne z Mateuszem Baciakiem z wydawnictwa MATplaneta, Instytut Kultury Miejskiej,  Długi Targ 39/40 (7+)

 

  • Pippi Langstrumpf po wizycie w szkole stwierdziła, że tabliczka mnożenia-smażenia jest bezużyteczna i mało zabawna. Gdyby trafiła na warsztaty MATplanety zapewne zmieniłaby zdanie.
  • No właśnie: czy tabliczka mnożenia- smażenia przyda się w przygotowaniach przyjęcia naleśnikowego? Albo do przechytrzenia skąpego oszusta? I jak szybko poznać, czy tych garnczków miodu było trzynaście czy czternaście? Czy dzieci pomogą naszym ulubionym bohaterom? Na spotkanie z matematyką nie tylko w książkach i nie tylko matematycznych zaprasza MATplaneta. Zarezerwuj

12:00–13:30 Bajki ze zrozumieniem i konfiturką – spotkanie autorskie z Łukaszem Kosikiem,  Instytut Kultury Miejskiej,  Długi Targ 39/40 (7+)

 

Brak miejsc – lista pękła w szwach!

 

  • Dziesięć opowiadań pełnych nietuzinkowych postaci podszytych jest satyrą na świat ludzi dorosłych. Zapraszamy na spotkanie z Muchwiaternikiem i Komaromiodnikiem oraz resztą mieszkańców urokliwej Dolinki Kotlinki. Będzie ironicznie, zabawnie, refleksyjnie, a przede wszystkim – twórczo! 

 

12:00–13:00 Mówcie mi Bezprym – spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, Piwnica Romańska – Muzeum Archeologiczne, Plac Dominikański 1 (9+)

 

  • Słyszeliście o Bezprymie? Obiło się coś o uszy? Nie róbcie sobie wyrzutów, jeśli nie. Nawet historycy mają problem, bo zachowało się niewiele źródeł. Wiadomo tylko, że był najstarszym synem Bolesława Chrobrego i ojciec nie jemu, ale młodszemu synowi, znanemu jako Mieszko II, przekazał władzę. Dlaczego? Tajemnicza sprawa.
  • Jednak przy odrobinie cierpliwości można sporo wyczytać ze średniowiecznych kronik. Informacje dotyczą szczególnie czasów, gdy Bezprym był nastolatkiem. Jeśli to, co wyśledzili historycy, jest choć po części prawdą, to życie tego chłopaka było niezwykłe. Cofnijmy się o tysiąc lat i wraz z autorką towarzyszymy przez chwilę chłopcu, który mógł być królem, a został Bezprymem. Książka zdobyła wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2016. Zarezerwuj

 

12:00–13:30 Zwierzomarzenia – warsztaty z Grażyną Rigall, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala Galeria, ul Korzenna 33/35 (5+)

 

Brak miejsc – lista pękła w szwach!

 

  • Czy zwierzęta mogą marzyć? Czy takie miejsce jak zoo jest dla nich dobrym miejscem, czy też lepiej, żeby żyły tylko na wolności? Czy marzenia zwierząt różnią się w zależności od tego, gdzie przebywają? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas warsztatów Zwierzomarzenia.

 

 

16:00–17:00 Jakimi literami powiesz komuś coś miłego? – rozmówki obrazkowe i typograficzne dla rodziców z dziećmi z Aleksandrą Cieślak, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala Galeria, ul Korzenna 33/35 (6+ i dorośli)

 

  • Oto nie lada gratka! Warsztaty z Książką do zrobienia, która zdobyła wyróżnienie w ramach BolognaRagazzi Award for Art Books 2017 przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii – największe i najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży!
  • Jakimi literami powiesz komuś coś miłego? Podczas tego wyjątkowego spotkania będziemy prawić sobie wzajemnie komplementy. Sprawdzimy na ile możliwy jest powrót do komunikacji bez słów, za pomocą gestów, oraz rysunkowych plam i kresek, w oparciu o emocje i intuicję. Stworzymy też kolaże – zapis naszych warsztatowych doświadczeń. Warsztaty międzypokoleniowe - do pomocy zapraszamy rodziców i dziadków! Zarezerwuj

18:00–19:30 Turban mistrza Mansura – przedpremierowy spektakl w Teatrze Miniatura, al. Grunwaldzka 16 (7+)

Brak miejsc – lista pękła w szwach!

 

  • Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się czegoś nowego. Zapraszamy do szkoły mistrza Mansura, gdzie razem z Karimem, Rabiją i Mohamedem poznamy uniwersalne sufickie mądrości. Dotkniemy tematu różnorodności, pokażemy jak bogata jest kultura, a także, że osoby w turbanach mają wielki wkład w rozwój naszej cywilizacji. Scenariusz na podstawie swojej książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców" napisał Marek Kochan, pisarz, badacz języka, specjalista zajmujący się retoryką i erystyką, twórca Gdańskiej Akademii Debaty.

 

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca – Wroniec, Tengil i inni okrutnicy w interpretacji Gościa Niespodzianki, sala BHP Stoczni Gdańskiej, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6 (7+)

 

Brak miejsc – lista pękła w szwach!

 

Spotkanie w charakterystycznym miejscu z wyjątkowo charyzmatycznym gościem. Krótka antologia tekstów o tyranach i szybki kurs ich obalania.

 

Organizator:

Fundacja Burza Mózgów

Wydarzenia w Trójmieście

Przeczytaj również

Warto zobaczyć