Trójmiasto

Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 - dzień II
Trójmiasto Impreza okolicznościowa Wstęp wolny Nasz Patronat

Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 - dzień II

31 maja 2017
Wpis archiwalny

Jak rezerwować?

Pod każdym wydarzeniem na stronie Festiwalu wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk "Zarezerwuj". Wyjątkiem jest rodzinna gra miejska, na którą przyjmujemy zgłoszenia mailowo: gra_gdansk@fldd.pl


Program festiwalu:

 

10:00–13:00 Nowocześnie o starociach. O tym, co kryje historia polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy. Prelegenci: Małgorzata Cackowska, Monika Pomirska, Karolina Felberg-Sendecka, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, al. Gen. Józefa Hallera 14

 

  • W tym roku zapraszamy na trzy wyjątkowe wykłady o tym, że stare wciąż może być aktualne. Porozmawiamy o polskich koleżankach Pippi Pończoszanki, o tym czym się różni książka obrazkowa od picture booków i jakie skarby kryje w sobie dwudziestowieczna literatura dla dzieci. Postaramy się też wypunktować najważniejsze zalety czytania dziecięcej klasyki i niebezpieczeństwa, które w zderzeniu z nią czekają na młodego czytelnika.
  • Zarezerwuj telefonicznie lub mailowo: 58 344 01 68 wew. 115 | wspomaganie@pbw.gda.pl

10:00–11:30 Seria Czasodzieje – spotkanie z gatunkiem fantasy poprowadzi Michał Żołyński, Instytut Kultury Miejskiej,  Długi Targ 39/40 (8+)

 

Brak miejsc – lista pękła w szwach!

 

  • Podczas spotkania na podstawie wspomnianej pozycji poznacie bliżej gatunek fantasy - jego cechy charakterystyczne, historię, ciekawostki, np. co to jest steampunk, czym jest cosplay? Podczas spotkania dowiecie się na czym polegają konwenty fantasy i fantastyki oraz jak działają grupy rekonstrukcyjne skupione wokół bohaterów powieści.

 

12:00–13:30 Magiczne Drzewo. Inwazja – spotkanie z Andrzejem Maleszką, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala mieszczańska, ul. Korzenna 33/35 (10+)

 

Brak miejsclista pękła w szwach!

 

  • Spotkanie z autorem, bestsellerowej wśród powieści dla dzieci i młodzieży, serii Magiczne Drzewo. Andrzej Maleszka wykorzystuje w książkach swoje doświadczenie filmowe, dzięki czemu mają one dynamiczną akcję i gęsty, filmowy dialog. W najnowszym tomie Idalia, Alik, Kuki i inni muszą stawić czoła wielkim niebezpieczeństwom. Naprawdę wielkim! Na Ziemię przybywają Ogromni. Jak walczyć z olbrzymami? Jak ukryć przed ludźmi giganta większego niż dom? Co robić, by ogromne stworzenia zniknęły z ziemskiego świata?

 

12:00–13:30 Ala ma kota – warsztaty z Darią Solak, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala Galeria, ul. Korzenna 33/35 (5+)

 

Brak miejsc – lista pękła w szwach!

 

  • Książka Ala ma kota. A Ali? nawiązuje do elementarza i różnych kultur. Porozmawiamy o tym dlaczego i czy warto umieć czytać i pisać, co to jest elementarz, jak wyglądają szkoły w innych krajach, np. w Japonii, Kenii i Finlandii. Obejrzymy też elementarze z innych krajów i zobaczymy jak wyglądają inne alfabety, a potem… będziemy kaligrafować różne “dziwne” literki z innych języków. Na koniec zilustrujemy własny elementarz! Zarezerwuj

16:00–17:30 Magiczne maski dobrego humoru – warsztaty Anity Głowińskiej, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala Galeria, ul. Korzenna 33/35 (6+)

 

  • Wraz z Anitą Głowińską poznamy fragmenty jej książki Dziura w gazecie, by zaraz potem porozmawiać o maskach z różnych kultur świata. Na rozmowie jednak nie skończymy, ponieważ autorka przygotowała dla nas nie lada atrakcję - podczas pełnych humoru warsztatów wykonamy własne magiczne maski, a następnie odtańczymy w nich wspólny taniec. Zarezerwuj

 

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca – czytamy wybrane fragmenty Krainy Patalonków, Galeria Güntera Grassa, ul. Grobla I 1/2 (5+)

 

  • Gość Niespodzianka przeczyta fragmenty przepięknej i nietypowej baśni Jana Drzeżdżona, jednego z czołowych pisarzy literatury kaszubskiej, związanego z Gdańskiem i to w galerii twórczości wielkiego pisarza – Güntera Grassa – noblisty urodzonego w Gdańsku. Tak rozpocznie się ten niezwykły wieczór, w którego dalszej części, podczas warsztatów, dzieci zanurzą się w świat baśni.
  • Na prawdziwym, pachnącym szyszkami runie leśnym wspólnie ulepimy z plasteliny i patyczków maleńkich mieszkańców leśnego świata. Patronować nam będą żuczki i małe robaczki - częste motywy twórczości malarskiej Güntera Grassa (tak, tak, noblista malował!). Wszystko to w przestrzeni wystawy rysunków pisarza pt. "Kochane dzieci” (którą podziwiać można nie tylko tego wieczora). Zarezerwuj
Organizator:

Fundacja Burza Mózgów

Wydarzenia w Trójmieście

Przeczytaj również

Warto zobaczyć