Trójmiasto

Osteoporoza - „cichy złodziej”.
Ogólnopolska

Osteoporoza - „cichy złodziej”.

Wpis archiwalny

Osteoporoza – choroba dopadająca bardzo dużo osób, często diagnozowana za późno, dlaczego? O zdrowe, mocne, bogate we wszystkie potrzebne składniki kości należy dbać od najmłodszych lat, niestety choroba „okrada” je z nagromadzonych zasobów, nawet przez kilka lat nie dając o sobie znać.

 

Z medycznego punktu widzenia, jest to choroba układu kostnego, która charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej, demineralizacją oraz osłabieniem struktury kości. Następstwem tych zjawisk są złamania, najczęściej lokalizowane w kręgosłupie, szyjce kości udowej oraz kości przedramienia, jak również  innych częściach naszego aparatu ruchu. Jak już da o sobie znać, zaczyna objawiać się bólem kości podczas ich obciążania, obniżeniem wzrostu, nadmierną kifozą (garb wdowi), złamaniami nawet przy niewielkich urazach.

 

Przypadłość ta jest niedemokratyczna, mimo że dotyka ona obydwu płci, to kobiety chorują częściej (związane jest to z okresem menopauzy i zmianami towarzyszącymi). Dotyczy najczęściej osób po 60 roku życia, szczupłych, mało aktywnych fizycznie, źle odżywiających się – w szczególności dieta uboga w wapń i witaminę D, nie sprzyja również stosowanie używek w postaci tytoniu, czy alkoholu. Nie bez znaczenia jest również obciążenie genetyczne, stosowanie leków (kortykosteroidy, hormony tarczycy, nasenne, heparyna), czy choroby typu: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność przysadki, kamica nerkowa. Pojawieniu choroby sprzyja też niedobór estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn.

 

Jak zapobiegać? O prawidłowy rozwój kości należy dbać od dziecka. „Pij mleko będziesz wielki”? No właśnie, zdanie wpajane każdemu od dziecka, ale ile w tym prawdy? Nabiał – mleko, sery, jogurty – zawierają najwięcej wapnia i białek, ale tym samym obniżają poziom żelaza we krwi, podnoszą cukier, a kazeina zawarta w krowim mleku, jest jedną z przyczyn powstawania i rozwoju nowotworów. Badania dowodzą również, że białko zwłaszcza zwierzęce, powoduje że ilość wapnia wydalanego z moczem wzrasta. Co ciekawe, w krajach gdzie picie mleka nie jest tak bardzo rozpromowane, współczynnik złamań kości jest dużo niższy w porównaniu z krajami, gdzie mleko pije się litrami. Jeśli pić mleko, to ze znanego źródła, jak najmniej przetwarzane, ale nie więcej niż szklankę dziennie! Trzeba pamiętać, że mleko, żółte i tłuste sery są źródłem tzw. „złego cholesterolu”.


Nieocenionymi źródłami wapnia i białka są m.in.: mleka roślinne i tofu, sezam i mak, migdały, suszone figi, nasiona roślin strączkowych, jaja, ryby, awokado oraz zielone warzywa, przede wszystkim brokuły.

 

Wraz z zachowaniem diety niezwykle ważna jest aktywność fizyczna dostosowana do wieku i kondycji.

 

Choroba jest nieuleczalna, natomiast można zahamować jej rozwój, właśnie poprzez dietę bogatą w wapń, białko, witaminę D, magnez, fosfor, czy ogólne zapobieganie urazom, również na tym etapie ważne jest leczenie farmakologiczne i fizjoterapia.

 

Pamiętajmy natomiast, że lepiej zapobiegać niż leczyć! :)

Organizator:

Krakowska Jaskinia Solna & Wellness

Ul. Długa 48/21
31-147 Kraków
tel.: 12 623 71 90

Wydarzenia w Trójmieście

Przeczytaj również

Warto zobaczyć