Trójmiasto

Trójmiasto, Gdańsk Warsztaty

„A ja chcę być...” działa z Akademią Pozytywnej Inspiracji

Wpis archiwalny

Do projektu zaprosiliśmy Agnieszkę Sikorę – absolwentkę Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz Oxford College International w Londynie. Agnieszka jest członkiem stowarzyszenia „PROM Kultura”, psychologiem, nauczycielem, lektorem oraz trenerem z wieloletnim stażem pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Tworzy kreatywne warsztaty psychologiczno-edukacyjne, które promują literaturę, zabawy ruchowe oraz rozwój osobisty. Prywatnie pełna optymizmu i energii, trochę zwariowana i bardzo szczęśliwa żona męża.

 

Zdaniem autorki warsztatów:
„(...)każdy z nas posiada jakiś dar. Dar, który czyni go wyjątkowym. Moim darem jest nauczanie, dzięki czemu mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Każde działanie, którego się podejmuję robię z ogromną pasją i zaangażowaniem… po prostu kocham to co robię. Moja praca dodaje mi skrzydeł i pozytywnej energii. Na co dzień kieruję się również słowami, że wiara pomaga nam spełniać marzenia. Nie ma rzeczy niemożliwych.”

 

Agnieszka Sikora porusza z dziećmi młodszymi temat emocji – złości szczególnie, natomiast ze starszymi jeden z tematów tabu – przemocy, zgodnie z założeniem, że z dziećmi powinno rozmawiać się o wszystkim co nas otacza, co jest częścią naszego życia.

 

Warsztaty kreatywne osnute są na motywach książki:
1.  „Billy jest zły”- na portalu Ene Due Rabe piszą, że jest to pierwsza, wydana w Polsce, książka z całej serii o Billym i jego przyjaciołach. Znakomicie zilustrowana przez Mati Leppa opowieść o małych wielkich sprawach, które dzieją się w życiu sympatycznego chłopca. Billy stał się ulubieńcem Czytelników w Szwecji. W Polsce nominowana do nagrody Najlepsza Książka Roku 2009 w konkursie Empiku "Przecinek i Kropka". Wolą Czytelników Billy zajął II miejsce.
Książeczka dotyczy potrzeby akceptacji złości, przyzwolenie dla jej odczuwania i okazywania. Ważne, aby uświadamiać dzieci, że dzieciństwo nie jest nieustającym pasmem szczęścia, a dzieci (podobnie jak dorośli) też mogą mieć gorsze dni. Świadomość rzeczy ułatwia funkcjonowanie, samopoczucie oraz komunikację z ludźmi.

2. „Mała książka o przemocy” - Pernilla Stalfelt z wielkim sukcesem stawia pytania, wyjaśnia i dyskutuje na temat przemocy i agresji. Autorka pokazuje, że przemoc to nie tylko szarpanie koleżanki za włosy, bicie, ale także obrzucanie kolegi wyzwiskami, krzyk czy dotyk intymnych części ciała.

 

Celem zajęć jest:
1. Nauka rozpoznawania emocji.
2. Diagnozowanie stanów emocjonalnych, które są nierozłącznym elementem życia każdego człowieka.
3. Nauka budowania konstruktywnych strategii radzenia sobie ze złością.

Przed nami jeszcze kilka zajęć z bloku „A ja chcę być świadomy swoich emocji.”

 

Zachęcamy do kontaktu osoby, które zainteresowane są projektem -> fundacjaedukacyjna@oditk.pl

 

Więcej informacji o działaniach Agnieszki Sikory na: www.akademiapi.pl oraz fun page: www.facebook.com/pages/Akademia-Pozytywnej-Inspiracji.

Organizator:

Fundacja Edukacyjna ODiTK, ul. J. Heweliusza 11 Gdańsk

Wydarzenia w Trójmieście

Przeczytaj również

Warto zobaczyć