Trójmiasto

Mikroplastik - Makroproblem
Trójmiasto, Gdynia Wykład Nasz Patronat

Mikroplastik - Makroproblem

22 kwietnia 2018
Wpis archiwalny

Godzina 17.00 – 19.00

Ile plastikowych butelek zjadamy w ciągu życia? Dlaczego Amerykanie wycofują z rynku kosmetyki z mikrogranulkami? Zapraszamy na kolejne spotkanie dla dorosłych z cyklu SCIENCE CAFE. Tym razem porozmawiamy o niewidzialnym, ale bardzo niebezpiecznym mikroplastiku.



Bilety w cenie 12 zł* do kupienia na stronie internetowej bilety.experyment.gdynia.pl oraz w kasach EXPERYMENTU.
*10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus

 

CZY WIEDZIELIŚCIE, ŻE:

„Morskie organizmy potrafią rozdrobnić jedną foliową torebkę na około 1,75 miliona mikroskopijnych fragmentów – dowodzą brytyjscy naukowcy w nowym badaniu.”
naukawpolsce.pap.pl

 

„Mikroplastiki coraz częściej dodawane są do kosmetyków, takich jak mleczka do ciała, kremy do twarzy czy kosmetyki do makijażu. W różnych produktach może ich być od 1% do nawet 90%. Cząstki te podczas używania produktu są spłukiwane i trafiają do systemu kanalizacyjnego.”
ekoagora.pl

 

„Źródeł zanieczyszczenia mikroplastikiem jest wiele, jednak według organizacji Orb są to przede wszystkim: syntetyczne włókna pochodzące z ubrań wykonanych z polaru, akrylu czy poliestru, które przy każdym praniu uwalniają do środowiska wodnego tysiące mikroskopijnych drobin […]”
ulicaekologiczna.pl

 

SPOTKANIE ZE SPECJALISTĄ

Ile razy zdarzyło się Wam, że zapomnieliście z domu torby na zakupy i musieliście kupić (kolejną) plastikową siatkę? A teraz wyobraźcie te same reklamówki tylko rozdrobnione, które trafiają do Was z powrotem w … wodzie pitnej lub w pożywieniu. Na kolejnym spotkaniu z cyklu SCIENCE CAFE porozmawiamy o mikroplastiku, który stanowi makroproblem nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt morskich np. ryb i skorupiaków. Morza i oceany to inaczej wielkie blendery, które setki ton plastiku produkowanych przez nas każdego dnia, rozdrabniają na niewidzialny dla ludzkiego oka, ale bardzo niebezpieczny pył.

 

Gościem spotkania będzie dr hab. Dorota Burska, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, która opowie o zagrożeniach chemicznych w morzach i oceanach, ich wpływie na faunę i florę oraz roli, jaką w całym tym łańcuchu tworzenia się mikroplastiku pełni człowiek.

 

WARSZTATY

Po spotkaniu z dr Dorotą Burską zapraszamy na warsztaty, które poprowadzą edukatorzy EXPERYMENTU oraz studenci z kół naukowych z UG. Na specjalnych przygotowanych stanowiskach będzie można m.in. dowiedzieć się:

- co oznaczają skróty PET, HDPE, PVC i inne znajdujące się na opakowaniach do żywności,
- co można bezpiecznie przechowywać w opakowaniach plastikowych,
- jakie substancje chemiczne uwalniają się podczas prania polaru,
- jak opakowania plastikowe zmieniają się w mikroplastik.

 

W trakcie warsztatów będziemy chcieli uczulić Was, jak codzienne, małe decyzje – dotyczące zakupów żywności, kosmetyków, środków czystości, a nawet ubrań, mogą mieć wpływ na środowisko. Mając te wiedzę, będziecie mogli podejmować bardzo świadome wybory i tym samym zrobić coś dobrego dla siebie… i dla środowiska.

ZAPRASZAMY!

 

Dr hab. Dorota Burska, prof. UG – wieloletni pracownik Instytutu Oceanografii UG. Obecnie zastępca Dyrektora Instytutu Oceanografii UG ds. Organizacji i Rozwoju. Doświadczona chemiczka związana z morzem i środowiskiem morskim. Duży nacisk w swojej pracy kładzie na popularyzację wiedzy o środowisku, rozwój świadomości o zagrożeniach i sposobach, jakimi możemy im zapobiegać.

Organizator:

Centrum Nauki EXPERYMENT

Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
tel.: +48 58 698 21 37

Wydarzenia w Trójmieście

Przeczytaj również

Warto zobaczyć