Trójmiasto

Wrzesień, czy wszystkie dzieci idą do szkoły?
Trójmiasto, Gdańsk Wykład Wstęp wolny

Wrzesień, czy wszystkie dzieci idą do szkoły?

od 22 września do 23 września 2017
Wpis archiwalny

godz. 9:00-16:00

Celem spotkania, dedykowanego nauczycielom, pedagogom, edukatorom i animatorom kultury, jest omówienie metod pracy z uczniami, którzy zetknęli się osobiście lub w relacjach z rówieśnikami z najbardziej dramatyczną stroną ludzkiego życia.

 

W spotkaniu wezmą udział znani praktycy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem, jak skutecznie pomagać młodzieży w szkole, w placówkach kultury, a także w życiu codziennym.

 

Odbędą się trzy panele dyskusyjne, poświęcone sposobom skutecznego przeciwdziałania następstwom problemów i dysfunkcji o podłożu emocjonalnym, zdrowotnym, ekonomicznym a także wynikających z konieczności budowania własnej tożsamości w nowym otoczeniu.

 

W roli dyskutantów pojawią się praktycy z ogromnym doświadczeniem (terapeuci, psychologowie, nauczyciele, pracownicy służby więziennej, weterani, pracownicy hospicjów), którzy podzielą się swoją wiedzą ze słuchaczami. Po każdym panelu przewidziano czas na pytania od publiczności.


23 września (sobota) odbędą się warsztaty Choroba terminalna w rodzinie z perspektywy dziecka.

 

W ramach warsztatów poruszone zostaną następujące zagadnienia: jak dziecko pojmuje chorobę - zmiany rozumienia w zależności od wieku, jak dziecko rozumie śmierć - zmiany rozumienia w zależności od wieku, jak myślenie o chorobie i śmierci dorosłego wpływa na sposób radzenia sobie dziecka, w czym dzieciom należy pomagać, a czego warto się od nich uczyć. Warsztaty poprowadzi Kamila Bubrowiecka, psycholog pracujący w Hospicjum Pomorze Dzieciom i specjalizujący się w zakresie opieki hospicyjnej.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz UNICEF Polska. Swój udział zapowiedzieli – w imieniu Rzecznik Praw Dziecka - Pani Jolanta Flejszar-Olszewska, Pan Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Poland oraz Ambasador Dobrej Woli UNICEF, Artur Żmijewski.

 

Partnerem przedsięwzięcia jest Hospicjum Pomorze Dzieciom, która zapewnia śmiertelnie chorym dzieciom bezpieczny pobyt w rodzinnym domu w ostatnim okresie ich życia. Oprócz wizyt pielęgniarskich i lekarskich zapewniają każdemu dziecku rehabilitację domową. Otrzymali specjalną nagrodę Bursztynowy Mieczyk w kategorii Debiut Roku wśród organizacji pozarządowych na Pomorzu w 2015 roku – jest to wielkie wyróżnienie władz wojewódzkich i samorządowych.

 

Udział w debacie i warsztatach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres m.kryger@mhmg.pl
udział w warsztatach (15 osób) do dnia 11 września
udział w debacie (150 osób) do dnia 21 września


Decyduje kolejność zgłoszeń.
Pod tym samym adresem można zgłaszać ewentualne pytania dotyczące wydarzenia.

Lista prelegentów dostępna jest tutaj.

Organizator:

Hospicjum Pomorze Dzieciom, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Miasto Gdańsk, SOWA Dział Edukacji Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Wydarzenia w Trójmieście

Przeczytaj również

Warto zobaczyć