Szczecin

Wyjątkowy koncert dla dzieci podczas festiwalu MDF. Filharmonia w Szczecinie
Szczecin Nasz Patronat

Wyjątkowy koncert dla dzieci podczas festiwalu MDF. Filharmonia w Szczecinie

22 września 2018
Wpis archiwalny

„Nawigator – muzyczny logotyp miasta” to wyjątkowy koncert przeznaczony dla od lat 6 wraz z opiekunami. Dzieło zostało stworzone w ramach zamówienia kompozytorskiego, specjalnie na MUSIC.DESIGN.FORM Festival, który odbędzie się w dniach 19-23 września w Filharmonii w Szczecinie. Koncert dla dzieci „Nawigator – muzyczny logotyp miasta” został zaplanowany czwartego dnia festiwalu – 22 września (sobota) o godz. 16.00 i 18.00 w sali kameralnej.


Najmłodsi słuchacze zostaną zachęceni podczas koncertu do interakcji, która kształtuje aktywne słuchanie. Dzieci i młodzież, a także ich opiekunowie będą w pewnym sensie twórcami każdej z części utworu, wykonując określone zadania na określony sygnał – wspólny dla wszystkich utworów motyw muzyczny.

 

Utwór składa się z dziesięciu miniatur, wyrażających muzycznie przestrzeń Szczecina i jej różne wymiary. Z uwagi na edukacyjne przeznaczenie kompozycji, wszystkie części dzieła mają charakter nieco humorystyczny, podkreślając symboliczność przedstawienia realnego miejsca w architekturze miasta poprzez muzyczne środki wyrazu. Każda kompozycja jest dźwiękowym znakiem wybranego placu w Szczecinie. Usłyszymy m.in. Plac Grunwaldzki, Orła Białego czy Rodła. Autorami kompozycji jest pięć kompozytorek i pięciu kompozytorów z całej Polski: Aleksandra Garbal, Alicja Gronau, Aleksandra Kościów, Artur Kroschel, Monika Kędziora, Magdalena Cynk, Olga Hans, Sławomir Zamuszko, Artur Cieślak. Szczecin ma swojego reprezentanta w postaci Janusza Stalmierskiego, autora znanego hejnału Szczecina.

 

Wspólną ideą w muzyce jest użyty przez wszystkich kompozytorów krótki motyw melodyczno-rytmiczny, którego sposób zastosowania, opracowania i wplecenia w tkankę dźwiękową został pozostawiony inwencji twórców. Każdy utwór jest zatem utrzymany w formie ronda o fakturze pięciogłosowej poligenicznej, będącą wypadkową pięciu głosów instrumentalnych takich, jak: flet, obój, klarnet, waltornia i fagot.

 

Dzięki wizualizacjom skorelowanym z muzyką koncert będzie mieć wymiar multimedialny. Po raz pierwszy w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie zostanie wykorzystana technika mappingu 3D, która polega na nakładaniu dwuwymiarowego obrazu na trójwymiarowy obiekt.

 

Logotypy zagrają muzycy FeelHarmony Quintet (Anna Wojnowicz-Drężek – flet, Izabela Kokosińska – obój, Bogusław Jakubowski – klarnet, Edyta Moroz – fagot, Katarzyna Sułkowska – róg), z powodzeniem wykonujący muzykę współczesną i otwarci na wszelkie wyzwania sztuki nowej. Dzięki wszechstronności zespołu, kompozytorzy będą mogli sięgnąć po środki niekonwencjonalne, w tym wykraczające poza tradycyjną produkcję koncertową.

 

Koncert poprowadzi Agata Kolasińska - animatorka kultury, z wykształcenia, doświadczenia i zamiłowania – pedagog. Na co dzień pracuje w Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie, gdzie wraz z zespołem tworzy program pozwalający najmłodszym pokochać muzykę. Entuzjastka improwizacji, którą wykorzystuje na scenie jako aktorka grupy Impro z Krypty oraz w codziennych starciach z rzeczywistością.

 

Bilety na koncert w cenie 35-45 zł można zakupić tutaj: http://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/876-Nawigator__muzyczny_logotyp_miasta, a także przez strony: bilety24.pl lub bezpośrednio w kasach stacjonarnych Filharmonii w Szczecinie.

 

Pełen program festiwalu dostępny jest tutaj: http://mdf.filharmonia.szczecin.pl/pl/events

Organizator:

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin
tel.: +48 91 430 95 11

Wydarzenia w Szczecinie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć