Śląsk

I Ty możesz zostać aktorem – warsztaty teatralne
Śląsk Warsztaty Wstęp wolny

I Ty możesz zostać aktorem – warsztaty teatralne

12 października 2015
Wpis archiwalny

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza do udziału w warsztatach teatralnych zorganizowanych w ramach 1. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Sześć poniedziałkowych spotkań poprowadzą aktorzy Teatru Zagłębia w Sosnowcu – Michał Bałaga i Przemysław Kania. Zapisy już ruszyły - ilość miejsc w grupie ograniczona.

 

Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki teatralnej w jej praktycznym wymiarze, prosimy o zapoznanie się z kilkoma zasadami udziału w warsztatach.

 

1. Warsztaty odbędą się 21.09; 28.09; 5.10; 12.10; 19.10; 26.10, o godz. 16.00 w Auli Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej 11.
2. Każde zajęcia potrwają 2 x 45 minut + przerwa.
3. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
4. W ramach warsztatów utworzona zostanie jedna 20-osobowa grupa.
5. Przyjmujemy zgłoszenia od osób, które ukończyły 16 lat.
6. Każdy uczestnik musi mieć ze sobą: matę lub mały koc do leżenia, wygodne obuwie, luźny strój, wodę.
7. Zajęcia poświęcone będą m.in. emisji głosu, zasadom prawidłowej wymowy, relaksacji, sztuce oddychania, ruchowi scenicznemu, improwizacji, interpretacji tekstu.

8. Pierwsze trzy spotkania poprowadzi dr Przemysław Kania, trzy kolejne Michał Bałaga.
9. Zapisy przyjmujemy tylko do 17 września 2015. Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza (do pobrania na stronie: www.biblioteka.sosnowiec.pl) i przesłanie go na adres: promocja@biblioteka.sosnowiec.pl.


Warsztaty stanowią część projektu MBP „1. Sosnowiecka Jesień Teatralna”, dofinansowanego ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu grantowego „Teatr 2015 – Promesa: 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna”.

 

Dr sztuki Przemysław Kania
W 2007 roku ukończył Wydział Aktorski, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej
w Krakowie, Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Teatrem Zagłębią w Sosnowcu.  Obecnie można go zobaczyć w takich spektaklach jak: Korzeniec, Alicja w Krainie Czarów, Ania z Zielonego Wzgórza, Czerwone Zagłębie czy Wakacje z duchami

 

Od 2008 roku pracuje jako wykładowca na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Filii we Wrocławiu - specjalizacja Wymowa i Logopedia artystyczna.  Prowadzi  konsultacje w Poradni dla kandydatów w Szkole Teatralnej i pracuje w Komisji Wymowy i Głosu w czasie egzaminów wstępnych na Wydział Aktorski. Prowadzi warsztaty z zakresu:  Wymowa i Logopedia Artystyczna, Świadomość głosu - Impostacja głosu, Techniki oddechowe i Relaksacyjne. Autor podręcznika Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne.


W Olkuszu, gdzie mieszka, znany jako Prezes Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego z siedzibą w Zespole Szkół nr 3 im. A. Kocjana, gdzie pisze projekty, organizuje warsztaty i koncerty oraz reżyseruje etiudy dla i z młodzieżą, osobami niepełnosprawnymi, czy seniorami.  Uczestniczy w wielu spotkaniach, prowadzi mnóstwo lekcji teatralnych i udziela konsultacji w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Pomaga młodzieży przygotowującej się do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz innych festiwali i turniejów, których głównym założeniem jest interpretacja tekstu. Organizuje Lekcje Teatralne w Teatrze Zagłębia dla dzieci i młodzieży z regionu. Jest laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2010 rok, Nagród Dyrektora oraz Nagrody Specjalnej Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olkuszu.  

 

Michał Bałaga
W 2002- 2003 uczył się w L’art Studio w Krakowie, a w 2007 roku ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. W trakcie studiów jako wychowawca kolonijny i instruktor teatralny prowadził warsztaty aktorskie. Od 2007 do 2009 zatrudniony przez Odra-Film we Wrocławiu prowadził prelekcje dla dzieci i młodzieży w kinach na terenie województwa dolnośląskiego w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.


W tym samym okresie współpracował z agencją artystyczną Branzo oraz z Bajkowym Biurem Podróży, gdzie prowadził liczne imprezy integracyjne dla dzieci i młodzieży, tworzył scenariusze takich imprez oraz przeprowadzał warsztaty teatralne. W 2010 roku prowadził w MDK w Bochni warsztaty filmowe pod patronatem Państwowego Instytutu Filmowego,  zwieńczone projekcją filmów powstałych podczas zajęć: Tajemniczy Artefakt oraz  Sen Telemaniaka. Od września 2009 roku prowadzi lekcje teatralne  w Teatrze Zagłębia. W 2011 roku zaproszony do poprowadzenia  warsztatów teatralnych oraz przygotowywania spektaklu z młodzieżą licealną z Polski i Niemiec w Sosnowcu w ramach projektu Bajki Europejskiej. Prowadzi też cykliczne warsztaty z młodzieżą licealną w Sosnowcu. W sierpniu 2015 roku prowadził warsztaty aktorskie w projekcie Lato w Teatrze w Teatrze Zagłębia.


Od 2009 roku jest związany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Obecnie można go zobaczyć w takich przedstawieniach jak Królewna Śnieżka, Tango, Szewczyk Dratewka, Korzeniec, Bobiczek, Zaćmienie, Najmniejszy bal świata, Sen nocy letniej,
Eugeniusz Bodo – Czy mnie ktoś woła?, Koń, kobieta i kanarek, Czerwone Zagłębie, Wij. Ukraiński horror, Najdroższy, Sala Królestwa
. Ponadto przy realizacji wielu spektakli sprawował funkcję asystenta reżysera. 

Organizator:

MBP w Sosnowcu

Kościelna 11,
41-200 Sosnowiec
tel.: 032 266 33 96

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć