Śląsk

Śląsk Lato! Wstęp wolny

10. Letni Ogród Teatralny

od 6 lipca do 24 sierpnia 2008
Wpis archiwalny


6.07 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK
Teatr Baj Pomorski, Toruń
Ach, ta Mysia
reżyseria: Czesław Sieńko
scenografia: Jacek Zagajewski
muzyka: Rober Łuczak
choreograf: Władysław Janicki
www.bajpomorski.art.pl

Akcja sztuki toczy się w pewnym domu, gdzie obok pani domu zamieszkała mysz - tytułowa Mysia. Zdesperowana gospodyni nie mogąc pozbyć się gryzonia z domu sprowadza doń kota. I tu sprawy zaczynają się mocno komplikować, bowiem wszyscy wszystkich biorą za kogoś innego niż są w istocie. Akcja zapętla się jeszcze bardziej, gdy bohaterowie odkrywają prawdę o sobie. Kiedy Mysia uświadamia sobie, że kot to wcale nie jest jeszcze jedna mysz, nad wyraz wyrośnięta sytuacja dramatyzuje się jeszcze bardziej. Splot zdarzeń prowadzi do zgoła niespodziewanego finału. Okazuje się, że nawet tak bardzo różniące się od siebie istoty potrafią się ze sobą zaprzyjaźnić. Bo tak naprawdę wszyscy potrzebujemy przyjaźni i sympatii innych. I wszyscy chcemy uciec od dokuczliwej samotności. Spektakl grany jest w konwencji żywego planu i lalkowej.”

 

13.07 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK
Teatr Co Nieco, Białystok
Opowieść o dobrym sercu
www.conieco.info

Strach na wróble zostaje samotny na pustym jesiennym polu. Wyśmiewany przez wróbla, że przestał być potrzebny gospodarzowi, postanawia wyruszyć w świat. Wiatr pomaga mu wyrwać nogi i Strach rusza na spotkanie przygodom.
Spotyka Lisa i razem trafiają na sejmik bociani. Młody bocian Kuba, ranny w skrzydło nie może odlecieć. Okrutne prawo bocianów każe pozbawić go życia, żeby nie męczył się umierając z głodu. Strach prosi, żeby nie robili mu krzywdy, bo on chce zaopiekować się Kubą. Lis, który chętnie zjadłby bociana, pomaga wyciągnąć kamień z chorego skrzydła, a potem opuszcza ich obrażony. Strach i Kuba spędzają zimę w dziupli wielkiego drzewa. Wiosną dowiadują się, że Lis wpadł w sidła. Uwalniają nieszczęśnika. Na niebie pojawiają się bociany. Zdrowy, silny Kuba dołącza do stada a Strach zostaje smutny po stracie przyjaciela. Jednak Kuba nie zapomniał o swoim dobroczyńcy, bo następnego roku z Afryki przynosi mu Małego Straszka.

 

20.07 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK
Teatr Provisorium i Kompania Teatr, Lublin
Czerwony Kapturek
reżyseria: Kompania Teatr
scenografia: Tomasz Bułhak
opracowanie muzyczne: zespół

Czerwony Kapturek to propozycja zabawy w inscenizację dobrze znanej bajki, gra teatralnymi konwencjami i oswajanie najmłodszych z urokiem i przewrotnością teatralnej umowności. Spektakl jest bezpretensjonalny, zabawny, jego urokowi poddają się zarówno dzieci jak i dorośli. Grany przez trzech aktorów wykorzystuje zarówno żywy plan, jak i plan lalkowy posługując się animacją wiklinowych lalek.

 

 

 

27.07 (niedziela), godz.16.00, podcienia GCK
Teatr Bis, Poznań
J. Wilkowski: Tymoteusz i Psiuńcio

Miś Tymoteusz znany jest wszystkim mieszkańcom lasu jako miś Rymcimci, a to z powodu nieodpartej skłonności do wymyślania rymowanych wierszyków. Jest wesoły, zawsze skłonny do zabawy i drobnych psot, ale ma mały problem: jako jedynak cierpi na samotność i tęskni za przyjacielem. Pewnego dnia poznaje bardzo rezolutnego pieska, który pomaga mu sprawnie zrobić zakupy. To spotkanie stanie się początkiem wymarzonej przyjaźni. Postać misia Tymoteusza Rymcimci wymyślił przed laty wielki przyjaciel dzieci, wybitny lalkarz, poeta, dramaturg i reżyser w jednej osobie - Jan Wilkowski. Jak mało kto potrafił z niczego wyczarować magiczną przestrzeń teatru, którą uzupełniał pełnymi fantazji postaciami, z miejsca zyskującymi sympatię najmłodszych.

 

03.08 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK
Teatr Wielkie Koło, Będzin
Diabelskie Kamienie i Pazury

Diabelskie Kamienie i Pazury to znana, a być może zmyślona legenda o górze św. Doroty stała się kanwą dla barwnej opowieści o wojnie dobra ze złem, jaka rozegrała się podczas budowy kościoła. Legenda ta głosi, że to, co ludzie w dzień zbudowali, w nocy wszystko niszczyły diabły. Trzeciego dnia ksiądz Lipnicki odprawił na górze egzorcyzmy, a nocą anioły wytrąciły diabłom kamienie, którymi niszczyły kościół.

W spektaklu Teatru Wielkie Koło legendę opowiada Stary Zegar wraz z kukułką i sympatycznymi nietoperzami: Maćkiem i Staszkiem. Spektakl grany w planie lalkowym i żywym, pozwala, by dzieci brały czynny udział w zabawie (widownia buduje kościół).

Subtelny język, komizm i łatwo wpadające w ucho piosenki gwarantują świetną zabawę dla widzów od lat trzech do....

Dorosłym spektakl może przypaść do gustu, tym bardziej, że kładzie akcent na elementy dziedzictwa kulturowego regionu.


10.08 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK
Teatr Ludowy, Kraków
A. Ayckobourn: Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki
www.ludowy.pl

To przedstawienie o dzieciach i dla dzieci. O tym, że wiara w miłość rodzica nie tylko uskrzydla małego człowieka, ale i dodaje odwagi w najtrudniejszych momentach, pomaga wejść do ciemnego pokoju, pokonać strach przed nieznanym. To także opowieść o wspaniałej przyjaźni dziewczynki i jej psa, który towarzyszy swojej pani w wyprawie do niezwykłego domu, gdzie tajemniczy pan Akustykus ukrywa skradzione głosy i dźwięki. Wędrówka dwójki przyjaciół po labiryncie nieznanego domostwa wśród ciemnych korytarzy i tajemniczych przejść jest naprawdę ekscytująca, i co więcej, mogą w niej uczestniczyć także widzowie…


17.08 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK
Teatr Dzieci Zagłębia, Będzin
O. Wilde: Chłopiec z gwiazd
www.teatr.bedzin.pl

Tytułowym bohaterem jest chłopiec znaleziony pewnego dnia w lesie. Spadający w tym samym czasie meteor przypisany jest niezwykłej mocy chłopca. Przygarnięty i wychowany przez ubogą rodzinę, zaakceptowany i pokochany przez przybrane rodzeństwo, wyrasta na wspaniałego młodzieńca o niespotykanej urodzie. Wewnątrz siebie jest jednak chłopcem pełnym pychy, przekonany o swojej wyższości nad innymi. Przypadkowe spotkanie z żebraczką, która okazuje się jego matką, wywołuje w chłopcu bunt i agresję. Spotyka go za to kara. Staje się chłopcem o szpetnej urodzie. Pogardzany i wyśmiewany przez innych w końcu zrozumie swój błąd i spróbuje go naprawić…
Spektakl powstał na kanwie utworu Oskara Wilde’a. Opowiada o sile rodziny i umiejętności wybaczania. To historia o tym, co wydaje się proste i oczywiste, a w rzeczywistości okazuje się trudne i niezrozumiałe. Ani matearailizm, ani pycha i kłamstwo, lecz dobro, prawda i wewnętrzne pieknopowinny kształtowac osobowość młodego człowieka

 

24.08 (niedziela), godz. 16.00, podcienia GCK
Teatr Lalek Banialuka, Bielsko Biała
J. Zaborowski: Tomcio Paluszek
www.banialuka.pl
Opowiedziana w sposób niezwykle zabawny historia dzielnego Tomcia Paluszka, który broni Królewnę przed złym Zbójem Madejem. Sympatyczne postaci, przyjazne lalki, zaskakująca scenografia, rytmiczne piosenki – bajkowa atmosfera, która na pewno zaczaruje najmłodszych. Przedstawienie o tym jak być sobą — Tomcio Paluszek staje się odważny, a Królewna przestaje być kapryśna.


Program: Agnieszka Rybicka

Górnośląskie Centrum Kultury, pl. Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice, tel. 32/609 03 22, informacja@gck.net.pl
Teatr Korez, pl. Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice, tel. 032/209 00 88, biuro@korez.art.pl

 

www.letniogrodteatralny.pl

 

Organizator:

Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Pl. Sejmu Śl. 2; 40-032 Katowice
tel.: 032 609 03 00

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć