Śląsk

Biały Kieł
Śląsk, Ruda Śląska Seans filmowy Nasz Patronat

Biały Kieł

od 21 września do 27 września 2018
Wpis archiwalny

godz. 17:15

produkcja: Francja, Luksemburg, USA, 2018
czas trwania: 85 min.
reżyseria: Alexandre Espigares
dystrybucja w Polsce: Kino Świat
głosy: Michał Żebrowski, Sławomir Pacek, Jakub Wieczorek, Kamil Kula, Klementyna Umer, Wojciech Chorąży, Jan Kulczycki, Mikołaj Klimek

 

Biały Kieł to rezolutny i bardzo nietypowy szczeniak – mieszanka wilka i psa. Po rodzicach odziedziczył najlepsze cechy obu ras, więc szybko uczy się jak przetrwać w mroźnych i nieprzyjaznych krainach dzikiej północy. Niestety szczeniak gubi się. Z pomocą przychodzi mu szef indiańskiego plemienia, który przygarnia go do swojej wioski. Pośród nowych przyjaciół, Biały Kieł szybko dorasta i uczy się współpracy z innymi psami i członkami wspólnoty. Na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, pewnego dnia dostaje się on w niepowołane ręce. Nowi właściciele widzą w nim łatwy zarobek. Na szczęście z pomocą przychodzą mu dobrzy ludzie. Wielka przygoda, która czeka Białego Kła, odkryje przed nim jego prawdziwą naturę i da mu pełną miłości lekcję na całe życie.

 

Reżyser filmu, Alexandre Espigares, przeczytał scenariusz „Białego Kła” w 2014 roku i od razu się w nim zakochał. W porównaniu do filmów animowanych dla dzieci, które obecnie się produkuje, ta opowieść była skonstruowana w zupełnie odmienny sposób.

 

Po pierwsze, tutaj zwierzęta nie mówią ludzkim głosem, a mimo to jesteśmy w stanie je świetnie zrozumieć. „Film powinien opowiadać historię poprzez obrazy, a nie słowa.” – wyjaśnia Espigares. „W kinie dla dzieci panuje tendencja, by trzymać widza mocno za rękę, kreśląc historię zbyt grubą kreską. A to przecież jest niepotrzebne. Widz bardzo szybko orientuje się w fabule.”

 

Powieść Jacka Londona ukazała się w 1906 roku, pierwsze polskie tłumaczenie pojawiło się 20 lat później. Książka podbiła serca czytelników na całym świecie, a w Polsce trafiła na stałe do kanonu lektur szkolnych. Pozostaje zresztą w nim do dziś. Ta ponadczasowa opowieść o więzi człowieka z naturą uczy młode pokolenie szacunku wobec zwierząt i przyrody, a także zaszczepia mu żyłkę podróżniczą i zamiłowanie do przygody. Twórcom filmu zależało, aby przedstawić historię Białego Kła w sposób jak najwierniejszy pierwowzorowi literackiemu. To, co łączy, i film, i książkę, to ukazanie w naturalistyczny sposób bezkresnych dzikich krajobrazów Ameryki Północnej.

 

Cennik biletów dostępny jest tutaj.

Organizator:

Kino Patria

ul. Chorzowska 3
41-709 Ruda Śląska
tel.: 502 65 14 03

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć