Śląsk

70 000 widzów na 70-lecie Banialuki

70 000 widzów na 70-lecie Banialuki

70. jubileuszowy sezon Teatru Lalek Banialuka dobiega końca.
W sezonie 2017/2018 teatr zagrał łącznie 382 przedstawienia dla  blisko 70 000 widzów. Na afiszu pojawiły się cztery nowe tytułu z czego trzy skierowane były do młodej publiczności i rodzin: „Buratino” na motywach Aleksego Tołstoja (reż. Marián Pecko), „Smacznego, proszę Wilka!” Marty Guśniowskiej w reżyserii autorki, „Brzydkie Kaczątko” Hansa Christiana Andersena (reż. Włodzimierz Pohl) oraz spektakl dla młodzieży i dorosłych  „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro.


W Banialuce regularnie odbywają się warsztaty oraz edukacje teatralne. W minionym sezonie łącznie odbyło się 158 takich spotkań. Ponadto teatr zorganizował kilkudniowe zajęcia teatralne dla uczniów jednej z Warszawskich szkół.4


Obchody jubileuszu podkreślone zostały poprzez publikację wydawnictwa Banialuka. Bielsko-Biała. 70 lat. Album ilustrujący wieloletnią historię i dokonania artystyczne bielskiej sceny lalkowej jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie http://wydawnictwo.banialuka.pl/. Teatr zorganizował ponadto konkurs „Chodzimy do Banialuki” oraz zabawę „Książeczka teatromana”.
W sezonie jubileuszowym Teatr Lalek Banialuka został nagrodzony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) ponadto liczni pracownicy teatru uhonorowani zostali zaszczytnymi odznaczeniami.


W maju, podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, Banialuka gościła 20 teatrów z różnych, często odległych, części świata m.in. z Finlandii, Hiszpanii, Japonii, Izraela, Portugalii i Libanu.  We wszystkich wydarzeniach festiwalowy łącznie wzięło udział  ponad 10 000  uczestników.


W rozpoczynający się właśnie sezonie 2018/2019 wszystkie planowane premiery skierowane są do dzieci i rodzin. Już we wrześniu repertuar teatru wzbogaci kolejny tytuł.

 

 

Trwają przygotowania do premiery spektaklu „Tuwim i…” w reżyserii Pawła Aignera. To muzyczne przedstawienie, którego premiera zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania grupy Skamander będzie oparte na tekstach Juliana Tuwima – jednego z „wielkiej piątki poetów”. W żywiołowej inscenizacji, skierowanej do dzieci szkolnych z pewnością nie zabraknie znanych i lubianych wierszy poety, które niezmiennie bawią, uczą i łączą kolejne pokolenia.


W listopadzie planowana jest premiera przedstawienia „Krawiec Niteczka” na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikosza, ze scenografią Ewy Woźniak.


W okresie zimowym na afiszu pojawi się „Pchła Szachrajka”. Spektakl na podstawie znanej i lubianej bajki Jana Brzechwy wyreżyseruje Lucyna Sypniewska.


Sezon 2018/2019 oficjalnie rozpocznie się już 2 września. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć lubianą inscenizację „Calineczki” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Jesienią zespół Banialuki wystąpi także poza siedzibą. „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Bábkarská Bystrica Tour 2018 na Słowacji, a przedstawienie „Smacznego, proszę Wilka!” zagości na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć