Śląsk

Wasze propozycje miejsc w konkursie Dziecięcy Śląsk

Wasze propozycje miejsc w konkursie Dziecięcy Śląsk

Miejsca przyjazne dzieciom, w których można spędzić kreatywnie czas, bez płacenia za wstęp. To było kryterium, którym posługiwaliśmy się przy wyborze przesłanych propozycji. Sezon wiosenno – letni rozpoczął się już na dobre, dlatego już dziś zapoznajcie się z wynikami zestawienia, posłuchajcie co mają do powiedzenia nasi czytelnicy i ruszajcie w teren.

 

1/6
1/6

fot. http://www.jaworzno.pl/pl/natura/geosfera

 

GEOsfera jaworzno

 

Znajduje się ona na terenie Kamieniołomu Sadowa Góra przy ul. Św. Wojciecha. Jest to ośrodek edukacji geologiczno - ekologicznej. Dostępne są tam szlaki spacerowe oraz duży i nowocześnie wyposażony plac zabaw dla dzieci. Ośrodek prowadzi rozmaite zajęcia dla najmłodszych z zakresu geologii, botaniki, zoologii i wielu innych. Można tu również podziwiać wspaniałe kolekcje roślin, skamielin itp. Wstęp jest bezpłatny. Całodobowe oświetlenie obiektu umożliwia wejście na jego teren bez ograniczeń czasowych. Jest to bez wątpienia miejsce warte polecenia dla całych rodzin. Można tu delektować się światem przyrody i odpocząć od zgiełku miejskiego.

2/6
2/6

fot. wikimapia.org

 

Śląski Ogród Botaniczy w Mikołowie


Tutaj dzieciaki poznają naszą cudowną przyrodę w sposób łatwy i przyjemny, łapią świeże powietrze na placu zabaw podzielonym na małe strefy, poczytają książkę, zagrają w gry planszowe, odpoczną na ławeczkach i wyszaleją się na tyrolce. Z wieży widokowej zobaczą piękną panoramę, w budynku administracji obejrzą film edukacyjno -przyrodniczy, a w lecie mogą także uczestniczyć w seansach plenerowych. Zakaz wprowadzania zwierząt pozwala biegać dzieciakom boso po głównym placu-trawniku, gdzie mogą grać w gry (skakanka, guma, piłka plażowa, frisbee, badminton), turlać się z górki, kąpać pod zraszaczem, itp. W przygotowanym miejscu na ognisko, dzieciaki mogą pod nadzorem dorosłych upiec kiełbaskę i pobiesiadaować. Poza tym na terenie ŚOB stoją ule i pszczelarz opiekujący się rojem (w umówionym terminie) przedstawia dzieciakom życie pszczół. Czasowe wystawy fotograficzne związane z obserwacją przyrody uwrażliwiają na naturę.


[przyp.red.: wstęp do Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest bezpłatny, udział w części z opisanych powyżej atrakcji, wymaga zakupu biletu]

3/6
3/6

fot. https://teznia.radlin.pl/

 

Tężnia w Radlinie

 

Tężnia solankowa w Radlinie, czynna jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Oferuje bezpłatny wstęp a w ostatnim czasie jej infrastruktura znacząco poszerzyła się w kierunki atrakcji dla dzieci. Kompleksowo zaaranżowana przestrzeń rekreacyjna, posiada siłownię na świeżym powietrzu, nowoczesny plac zabaw dla dzieci, brodzik do leczenia metodą ks. dr. Kneippa, staw z pomostem oraz punkt gastronomiczny. Tutaj można połączyć przyjemne z pożytecznym – zadbać o zdrowie i spędzić miło czas w gronie rodzinnym.

 

 

4/6
4/6

fot. http://www.palackawalera.com/


Park w Świerklańcu


Otaczający dawniej kompleks pałacowy, stał się obecnie miejscem wypoczynku i rekreacji, przystosowanym także do potrzeb młodych rodzin. Oferuje dużo ścieżek rowerowych (doskonałych do jazdy na hulajnogach) oraz jezioro z dobrze zagospodarowaną przestrzenią wypoczynkową. Dzieci szczególnie zadowolone będą z palcu zabaw oraz zagrody ze zwierzętami. Na miejscu organizowanych jest wiele imprez plenerowych. Pozostałości po dawnej zabudowie pałacowej, przypominają o historii tego kompleksu.

5/6
5/6

fot. http://www.szybwilson.org/


Galeria Szyb Wilson


Pomimo, iż jest głównie przestrzenią wystawienniczą dla twórców sztuki alternatywnej, stanowi doskonałe miejsce do pokazania dzieciom, jak wyglądają hale przemysłowe, w jakim otoczeniu pracowali dziadkowie – górnicy oraz jak pomysłowo można wykorzystać potencjał tych miejsc także dziś. Wnętrze Galerii Szybu Wilson spodoba się młodym miłośnikom techniki, którzy mogą od środka przyjrzeć się budynkom, które zazwyczaj oglądają jedynie z zewnątrz. Wstęp jest bezpłatny a przy okazji organizowanych tam festiwali, przewidziane są także warsztaty dla najmłodszych.

6/6
6/6

fot.www.chorzow.pl

 

Zabytkowa wieża wyciągowa szybu Prezydent w Chorzowie


Kolejna propozycja o lokalnym zabarwieniu. Odwiedzając zabytkową wieżą wyciągową szybu Prezydent, możecie pokazać dzieciom dziedzictwo kulturalne regionu i aktywnie spędzić razem czas. Wejście od strony ul. Piotra Skargi jest czynne całodobowo a wieczorem obiekt jest iluminowany. Dzieci mogą zwiedzać także teren dawnej kopalni, a w znajdującej się tam restauracji dostępny jest kącik zabaw oraz specjalne menu.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć