Bajki łączące pokolenia - Seria z niezapominajką na CzasDzieci.pl

Artykuły

Bajki łączące pokolenia

„Za moich czasów...” - tak sentymentalne wspominki zaczynają nasze babcie i dziadkowie. Maluchy mogą wiele nauczyć się od doświadczonych dorosłych, wysłuchać ciekawych opowieści o minionych czasach, przygodach i młodości swoich dziadków. Ach, jakie to ciekawe, jakie zaskakujące! Ale i dorośli mogą wiele nauczyć się od dzieciaków, zainspirować ich świeżym spojrzeniem na świat, zachwycić się bujną wyobraźnią i niezwykłą energią.

 

Zdarza się jednak, że starsi i młodsi nie we wszystkim się zgadzają. Różnice międzypokoleniowe mogą być przyczyną niemałych konfliktów. Co zrobić, by było ich jak najmniej? Oczywiście nie można zmieniać poglądów dorosłych, ale i na siłę dostosowywać dzieciaki do przyzwyczajeń opiekunów. A jakby znaleźć złoty środek? Rozwiązanie, które połączy pokolenia, działanie, z którego jedna i druga strona wyciągną korzyści? Wierzymy, że to możliwe i niezwykle proste! Wystarczy sięgnąć po... wspólną książkę!

 

 

Czytanie, które łączy

 

Wydawnictwo Wilga również zainteresowało się stworzeniem nici porozumienia między pokoleniami i przygotowało niezwykłą Serię z niezapominajką, czyli książki autorstwa wybitnych polskich pisarzy (m.in. Jana Brzechwy, Janiny Porazińskiej czy Ludwika Jerzego Kerna). Dlaczego właśnie one okazują się ponadczasowe? Bo rodzicom i dziadkom przywołują najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciakom pozwalają poznać nowych bohaterów, barwne charaktery i fascynujące przygody. W końcu nie sposób nie pokochać przygód Pana Soczewki czy Słonia Dominika!

 

Wspólne czytanie ma niezwykłą moc. Pozwala nie tylko odwiedzić nowe, wspaniałe rzeczywistości, ale i pogłębia więź między dziećmi i opiekunami. To chwila, którą poświęca się wyłącznie sobie nawzajem, bez skupiania uwagi na innych sprawach. Wszyscy wiemy, jak trudno o takie chwile w dzisiejszych czasach – dlatego tym bardziej warto je pielęgnować!

 

Autorki Ireny Koźmińska i Elżbieta Olszewska mówią o czytaniu w następujący sposób: „(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego (…). Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie (…)”.

 

Wniosek jest prosty: wspólne czytanie ma tę moc! Dzięki niemu każdy odnajdzie wartości, których szuka i potrzebuje – bez względu na to, ile ma lat.

 

© CzasDzieci.pl 2024