Strefa rodzica » Artykuły » Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskim

Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskimpowiększ

Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskim

O pasjach, książce, podróżach i życiu rozmawiamy z Szymonem Radzimierskim, młodym podróżnikiem.

 

AZM: Razem z moją córką Ania przeczytałyśmy książkę, bardzo nam się spodobała, jesteśmy pod wrażeniem Twoich przygód zdjęć i tego, że tyle zobaczyłeś. I na początek chciałam się zapytać, kto robi rysunki do Twoich książek. Bo prócz zdjęć są w książce także śmieszne komiksy i rysunki. Czy to Ty je rysujesz?

Szymon R.: To znaczy cała makieta, łamanie, wszystko było robione przez pana Pawła. Ja w tym momencie mówię, już na niego wujek, bo się zaprzyjaźniliśmy. On rysuje bardzo, bardzo fajnie, robi też super komiksy. Ja wymyślam rysunki, które są śmieszne, zapisuję je i pokazuję jak to ma wyglądać, a pan Paweł rysuje.


AZM: A jak powstaje plan podróży? Ty wymyślasz gdzie pojedziecie czy robisz to wspólnie z rodzicami?

Szymon R.: Wspólnie z rodzicami wybieramy sobie 20, 30 wymarzonych kierunków i szukamy tanich biletów w internecie. Jeśli znajdziemy takie bilety do miejsca, które nam pasuje, to mówimy: „Super!” i je kupujemy. Ale jeśli akurat nie ma tanich biletów tam, gdzie byśmy chcieli, a znajdą się do innego miejsca, które też jest fajne, zmieniamy plany i lecimy gdzie indziej. Także w większości zależy to od tego czy znajdziemy tanie bilety. Nasz rekord to 100 euro za bilety na Kubę w dwie strony.


AZM: A jak było z Etiopią, jak wyglądał plan podróży?

Szymon R: Po pierwsze kupujemy przewodnik, po drugie czytamy o tym kraju w internecie, na forach, dowiadujemy się o najciekawszych miejscach. Zawsze też czytamy o historii takiego miejsca i tworzymy zarys planu. Co prawda zawsze może zdarzyć się jakaś „obsuwa” w stylu zgubienie bagażu, można o tym przeczytać w mojej książce o Etiopii. I to są momenty kiedy się ten plan zawala. Ale z roku na rok jesteśmy coraz bardziej wyluzowani. Najbardziej szalona rzecz jaką zrobiliśmy, to był wyjazd, gdzie wiedzieliśmy jedynie co tam jest do zobaczenia, a nie posiadaliśmy żadnego planu. Ustaliliśmy tylko, że pierwszego dnia dojedziemy w określone miejsce i tam zostaniemy dwa dni. To by było na tyle. Reszty nie mieliśmy zaplanowanej.


AZM: A dokąd to była podróż?

Szymon R: Ta podróż była do Gwatemali i wydawało nam się to przerażające. Baliśmy się jak sobie poradzimy, ale okazało się, że był to jeden z fajniejszych wyjazdów. Dlaczego? Ustaliliśmy sobie na przykład, że lecimy w jakieś miejsce i zostajemy tam 5 dni. Po czym spotkaliśmy takie fajne dziewczyny, do których się przyłączyliśmy. My generalnie nigdy nie podróżujemy z biurem podróży. Jeżeli jest to konieczne, znajdujemy jakiegoś miejscowego przewodnika, tak jak na przykład w Etiopii był to Fitretu. On urodził się w plemieniu Hamerów i miał szczęście, że udało mu się zostać przewodnikiem dzięki pomocy ludzi. Jego historia jest niesamowita i opisałem ją w książce. Nasze podróże staramy się tak ułożyć, żeby zaczynały się od jakiejś mocnej rzeczy typu trekking, spanie w dżungli, potem planujemy coś podobnie hardcorowego lub trochę mniej. Natomiast kiedy nasza podróż zbliża się do końca, wtedy mamy mniej więcej tydzień odpoczynku. Najczęściej płyniemy na jakąś wysepkę, gdzie są super plaże i możemy się wylegiwać czy ponurkować. W czasie podróży nie mieszkamy w hotelach tylko na przykład w guesthouseach, gdzie spotykamy fajnych ludzi, jeździmy na motorbikeach… Uwielbiam to!


AZM: A czy masz kontakty z tymi ludźmi, których poznajesz w podróżach?
Szymon R: Z ludźmi z konkretnego kraju, w którym byliśmy trudno jest utrzymywać kontakt, ponieważ oni rzadko mają internet lub facebooka. Ale jak ktoś ma dostęp do internetu to mam z nim kontakt, jak na przykład z Fitretu - naszym przewodnikiem po Etiopii. Ale jeśli poznajemy ludzi podróżujących np. globtroterów, backpakersów to często utrzymujemy z nimi kontakt.


AZM: Czy jest takie miejsce do którego bardzo, bardzo chciał byś pojechać?
Szymon R: Jest wiele takich miejsc, ale najbardziej chciałbym pojechać na Antarktydę. Marzę, żeby zobaczyć jak żyje się w tak surowym klimacie. Jak dają sobie radę zwierzęta takie jak wieloryby, pingwiny, orki. Ja miałem to szczęście, że widziałem orki jak byłem na Galapagos i to było niesamowite przeżycie.


AZM: A planujesz taką wyprawę teraz z rodzicami czy jak będziesz dorosły?
Szymon R: Jak będę dorosły ponieważ moi rodzice bardzo nie lubią zimna.


AZM: A czy planujecie teraz jakąś podróż?
Szymon R: Na razie nie. Szukamy tanich biletów. Ale może pojedziemy gdzieś na majówkę.


AZM: A czy lubisz podróżować po Polsce?
Szymon R:
Uwielbiam! Robię sobie z moimi dwoma przyjaciółmi i moim tatą takie „męskie weekendy” i wyjeżdżamy w różne miejsca. Byliśmy w Bieszczadach, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a ostatnio na suwalszczyźnie.

 

AZM: A czy czytasz książki podróżnicze?
Szymon R: Lubię czytać książki podróżnicze, ale jednak wolę przygodowe, fantasy itp. Podoba mi się bardzo temat przenoszenia się w czasie odkąd obejrzałem film „Powrót do przeszłości”. Kolejna seria, którą czytałem i mógłbym  polecić to „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk. Lubię też Sherlocka Holmesa.


AZM: Czy swoja przyszłość chciałbyś związać z podróżami?
Szymon R: Tego nie wiem. Mam wiele pasji. Nie wiem czy na przykład nie chciałbym zostać reżyserem. Uwielbiam też dużo mówić, przez co być może będę dziennikarzem?


AZM: A jakie są jeszcze twoje pasje prócz podróży?
Szymon R: Kocham nurkować, grać w piłkę, jeździć na rowerze, uprawiam także wspinaczkę.


AZM: A czy znasz jakiś innych podróżników?
Szymon R: Ja mam dwóch takich swoich idoli podróżniczych. Jest to Jasiek Mela i Aleksander Doba. Miałem to szczęście, że udało mi się z nimi spotkać. Jasiek Mela przeprowadzał ze mną wywiad i byłem bardzo zestresowany, bo przecież rozmawiałem z kimś, kto jest dla mnie wzorem. A w panu Aleksandrze podoba mi się to, że on mimo przepłynięcia całego Pacyfiku, wielu ogromnych sukcesów, jest bardzo skromny, miły i życzliwy.


AZM: A czy masz jakieś zwierzątko w domu?
Szymon R: Mam trzy zwierzątka. Koty Ricko i Hatora oraz psa, który sięga mi do pasa i nazywa się Luka.


AZM: A czy było jakieś zwierzę które marzyłbyś przywieźć ze swojej jakiejś podróży?
Szymon R: Najsłodszym zwierzęciem jakie widziałem był lew morski, z którym udało mi się pływać na plaży na Galapagos. Ale nie chciałbym go przywieźć do Polski bo wiem, że czułby się tu źle, czuł by się zniewolony.


AZM: A czy są kraje do których chciałbyś wrócić? Czy wolisz odkrywać nowe miejsca?
Szymon R: Jest kilka miejsc gdzie chciałbym wrócić, ale głównie to wyspa Galapagos.


AZM: A co Cię zaskoczyło na plus w Etiopii?
Szymon R: Przede wszystkim zaskoczyły mnie niezwykłe zwierzęta i rośliny. Zobaczyłem hipopotamy, krokodyle, które zawsze chciałem zobaczyć na żywo. Dzikie hieny, które mogłem karmić z ust. Poza tym wdrapałem się na wulkan pełen rozżarzonej lawy, czy do kościołów położonych na wysokości kilkuset metrów. Mogłem odwiedzić plemiona, które żyją jak setki lat temu. Afryka jest zupełnie inna od miejsc, w których dotychczas byliśmy. Wydawać by się mogło, że będzie tam tylko gorąco, ale ponieważ Etiopia jest położona na Wyżynie Abisyńskiej, to momentami było tam naprawdę chłodno.

 

Dziękuję za wywiad

z Szymonem rozmawiała Agata Mroczek i Ania

a my zachęcamy do podróży i do inspiracji przygodami Szymona!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Mały dom parterowy: doskonały projekt dla rodziny z dziećmi - jaki projekt wybrać?

Nie tylko do budowy domu, ale do przebiegu całego naszego życia zmieniamy nastawienie, kiedy pojawią się dzieci. Jeździmy wolniej, ostrożniej i innym niż sportowy samochodem. więcej »
10 dodatków do żywności, których lepiej unikać

10 dodatków do żywności, których lepiej unikać

Część substancji dozwolona w Polsce, jest zakazana w niektórych krajach europejskich. Ponadto, nie ma danych na temat długofalowego oddziaływania na zdrowie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta Dziadków.  

Temat na Czasie

W maju maluchy polecą w Kosmos

W maju maluchy polecą w Kosmos

Po niezaprzeczalnym sukcesie Sensorycznego Labiryntu Muzycznego, Teatr Małego Widza postanawia stworzyć kolejną instalację muzyczno-teatralną dla najmłodszych.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019