Strefa rodzica » Artykuły » Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskim

Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskimpowiększ

Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskim

O pasjach, książce, podróżach i życiu rozmawiamy z Szymonem Radzimierskim, młodym podróżnikiem.

 

AZM: Razem z moją córką Ania przeczytałyśmy książkę, bardzo nam się spodobała, jesteśmy pod wrażeniem Twoich przygód zdjęć i tego, że tyle zobaczyłeś. I na początek chciałam się zapytać, kto robi rysunki do Twoich książek. Bo prócz zdjęć są w książce także śmieszne komiksy i rysunki. Czy to Ty je rysujesz?

Szymon R.: To znaczy cała makieta, łamanie, wszystko było robione przez pana Pawła. Ja w tym momencie mówię, już na niego wujek, bo się zaprzyjaźniliśmy. On rysuje bardzo, bardzo fajnie, robi też super komiksy. Ja wymyślam rysunki, które są śmieszne, zapisuję je i pokazuję jak to ma wyglądać, a pan Paweł rysuje.


AZM: A jak powstaje plan podróży? Ty wymyślasz gdzie pojedziecie czy robisz to wspólnie z rodzicami?

Szymon R.: Wspólnie z rodzicami wybieramy sobie 20, 30 wymarzonych kierunków i szukamy tanich biletów w internecie. Jeśli znajdziemy takie bilety do miejsca, które nam pasuje, to mówimy: „Super!” i je kupujemy. Ale jeśli akurat nie ma tanich biletów tam, gdzie byśmy chcieli, a znajdą się do innego miejsca, które też jest fajne, zmieniamy plany i lecimy gdzie indziej. Także w większości zależy to od tego czy znajdziemy tanie bilety. Nasz rekord to 100 euro za bilety na Kubę w dwie strony.


AZM: A jak było z Etiopią, jak wyglądał plan podróży?

Szymon R: Po pierwsze kupujemy przewodnik, po drugie czytamy o tym kraju w internecie, na forach, dowiadujemy się o najciekawszych miejscach. Zawsze też czytamy o historii takiego miejsca i tworzymy zarys planu. Co prawda zawsze może zdarzyć się jakaś „obsuwa” w stylu zgubienie bagażu, można o tym przeczytać w mojej książce o Etiopii. I to są momenty kiedy się ten plan zawala. Ale z roku na rok jesteśmy coraz bardziej wyluzowani. Najbardziej szalona rzecz jaką zrobiliśmy, to był wyjazd, gdzie wiedzieliśmy jedynie co tam jest do zobaczenia, a nie posiadaliśmy żadnego planu. Ustaliliśmy tylko, że pierwszego dnia dojedziemy w określone miejsce i tam zostaniemy dwa dni. To by było na tyle. Reszty nie mieliśmy zaplanowanej.


AZM: A dokąd to była podróż?

Szymon R: Ta podróż była do Gwatemali i wydawało nam się to przerażające. Baliśmy się jak sobie poradzimy, ale okazało się, że był to jeden z fajniejszych wyjazdów. Dlaczego? Ustaliliśmy sobie na przykład, że lecimy w jakieś miejsce i zostajemy tam 5 dni. Po czym spotkaliśmy takie fajne dziewczyny, do których się przyłączyliśmy. My generalnie nigdy nie podróżujemy z biurem podróży. Jeżeli jest to konieczne, znajdujemy jakiegoś miejscowego przewodnika, tak jak na przykład w Etiopii był to Fitretu. On urodził się w plemieniu Hamerów i miał szczęście, że udało mu się zostać przewodnikiem dzięki pomocy ludzi. Jego historia jest niesamowita i opisałem ją w książce. Nasze podróże staramy się tak ułożyć, żeby zaczynały się od jakiejś mocnej rzeczy typu trekking, spanie w dżungli, potem planujemy coś podobnie hardcorowego lub trochę mniej. Natomiast kiedy nasza podróż zbliża się do końca, wtedy mamy mniej więcej tydzień odpoczynku. Najczęściej płyniemy na jakąś wysepkę, gdzie są super plaże i możemy się wylegiwać czy ponurkować. W czasie podróży nie mieszkamy w hotelach tylko na przykład w guesthouseach, gdzie spotykamy fajnych ludzi, jeździmy na motorbikeach… Uwielbiam to!


AZM: A czy masz kontakty z tymi ludźmi, których poznajesz w podróżach?
Szymon R: Z ludźmi z konkretnego kraju, w którym byliśmy trudno jest utrzymywać kontakt, ponieważ oni rzadko mają internet lub facebooka. Ale jak ktoś ma dostęp do internetu to mam z nim kontakt, jak na przykład z Fitretu - naszym przewodnikiem po Etiopii. Ale jeśli poznajemy ludzi podróżujących np. globtroterów, backpakersów to często utrzymujemy z nimi kontakt.


AZM: Czy jest takie miejsce do którego bardzo, bardzo chciał byś pojechać?
Szymon R: Jest wiele takich miejsc, ale najbardziej chciałbym pojechać na Antarktydę. Marzę, żeby zobaczyć jak żyje się w tak surowym klimacie. Jak dają sobie radę zwierzęta takie jak wieloryby, pingwiny, orki. Ja miałem to szczęście, że widziałem orki jak byłem na Galapagos i to było niesamowite przeżycie.


AZM: A planujesz taką wyprawę teraz z rodzicami czy jak będziesz dorosły?
Szymon R: Jak będę dorosły ponieważ moi rodzice bardzo nie lubią zimna.


AZM: A czy planujecie teraz jakąś podróż?
Szymon R: Na razie nie. Szukamy tanich biletów. Ale może pojedziemy gdzieś na majówkę.


AZM: A czy lubisz podróżować po Polsce?
Szymon R:
Uwielbiam! Robię sobie z moimi dwoma przyjaciółmi i moim tatą takie „męskie weekendy” i wyjeżdżamy w różne miejsca. Byliśmy w Bieszczadach, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a ostatnio na suwalszczyźnie.

 

AZM: A czy czytasz książki podróżnicze?
Szymon R: Lubię czytać książki podróżnicze, ale jednak wolę przygodowe, fantasy itp. Podoba mi się bardzo temat przenoszenia się w czasie odkąd obejrzałem film „Powrót do przeszłości”. Kolejna seria, którą czytałem i mógłbym  polecić to „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk. Lubię też Sherlocka Holmesa.


AZM: Czy swoja przyszłość chciałbyś związać z podróżami?
Szymon R: Tego nie wiem. Mam wiele pasji. Nie wiem czy na przykład nie chciałbym zostać reżyserem. Uwielbiam też dużo mówić, przez co być może będę dziennikarzem?


AZM: A jakie są jeszcze twoje pasje prócz podróży?
Szymon R: Kocham nurkować, grać w piłkę, jeździć na rowerze, uprawiam także wspinaczkę.


AZM: A czy znasz jakiś innych podróżników?
Szymon R: Ja mam dwóch takich swoich idoli podróżniczych. Jest to Jasiek Mela i Aleksander Doba. Miałem to szczęście, że udało mi się z nimi spotkać. Jasiek Mela przeprowadzał ze mną wywiad i byłem bardzo zestresowany, bo przecież rozmawiałem z kimś, kto jest dla mnie wzorem. A w panu Aleksandrze podoba mi się to, że on mimo przepłynięcia całego Pacyfiku, wielu ogromnych sukcesów, jest bardzo skromny, miły i życzliwy.


AZM: A czy masz jakieś zwierzątko w domu?
Szymon R: Mam trzy zwierzątka. Koty Ricko i Hatora oraz psa, który sięga mi do pasa i nazywa się Luka.


AZM: A czy było jakieś zwierzę które marzyłbyś przywieźć ze swojej jakiejś podróży?
Szymon R: Najsłodszym zwierzęciem jakie widziałem był lew morski, z którym udało mi się pływać na plaży na Galapagos. Ale nie chciałbym go przywieźć do Polski bo wiem, że czułby się tu źle, czuł by się zniewolony.


AZM: A czy są kraje do których chciałbyś wrócić? Czy wolisz odkrywać nowe miejsca?
Szymon R: Jest kilka miejsc gdzie chciałbym wrócić, ale głównie to wyspa Galapagos.


AZM: A co Cię zaskoczyło na plus w Etiopii?
Szymon R: Przede wszystkim zaskoczyły mnie niezwykłe zwierzęta i rośliny. Zobaczyłem hipopotamy, krokodyle, które zawsze chciałem zobaczyć na żywo. Dzikie hieny, które mogłem karmić z ust. Poza tym wdrapałem się na wulkan pełen rozżarzonej lawy, czy do kościołów położonych na wysokości kilkuset metrów. Mogłem odwiedzić plemiona, które żyją jak setki lat temu. Afryka jest zupełnie inna od miejsc, w których dotychczas byliśmy. Wydawać by się mogło, że będzie tam tylko gorąco, ale ponieważ Etiopia jest położona na Wyżynie Abisyńskiej, to momentami było tam naprawdę chłodno.

 

Dziękuję za wywiad

z Szymonem rozmawiała Agata Mroczek i Ania

a my zachęcamy do podróży i do inspiracji przygodami Szymona!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co maluch powinien wiedzieć? Czego powinien się nauczyć? Można by wymieniać bez końca. Są jednak takie wartości, które sprawiają, że przyswajając je i potem startując w dorosłe życie będzie po prostu lepszym człowiekiem. więcej »
Królowa Śniegu
Patronat CzasDzieci.pl

Królowa Śniegu

Królowa śniegu to kolejna bajka w formie słuchowiska z serii Bajeczki Pioseneczki, która ukazuje się nakładem Wytwórni Muzycznej MTJ. Do pięknie ilustrowanej książeczki dołączona jest płyta CD z opowiadaniem i piosenkami. więcej »
Książę Czaruś - Już od 27 Lipca w Kinach!
Patronat CzasDzieci.pl

Książę Czaruś - Już od 27 Lipca w Kinach!

Dawno, dawno temu niegodziwa Królowa rzuciła urok na małego Księcia Czarusia. Jej zaklęcie sprawia, że każda napotkana przez młodzieńca dziewczyna z miejsca zakochuje się w nim i chce być jego żoną. Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Śpiąca Królewna więcej »
12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia. więcej »
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Przedstawiamy Wan kolejną część naszej listy zabaw i gier, które warto wykorzystać kiedy dziecku się nudzi, a chwilowo nie mamy do dyspozycji zabawek czy dużej przestrzeni. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie czy to w poczekalni, czy w drodze do kasy w supermarkecie czy tez podczas podróżowania. więcej »
"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

Wywiad z Panią Barbara Małecką (dyrektorem artystycznym festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA) i Panią Alicją Morawską-Rubczak (kuratorką festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA). więcej »
4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji. więcej »
ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików
Patronat CzasDzieci.pl

ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików

Abc Dobrego Wychowania z Rodziną Treflików to piękne i mądre piosenki dla dzieci, które uczą jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Rodzina Treflików uwielbia przekazywać te wartości słuchaczom poprzez błyskotliwe teksty Izabeli Budzyńskiej i muzykę skomponowaną przez Wojciecha Gęsickiego. więcej »
Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Przyjęcia weselne w głównej mierze dedykowane są dorosłym. Alkohol, menu, zabawy przygotowywane są w taki sposób, by dostarczały radości właśnie im. więcej »
30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

Latem w mieście wcale nie trzeba się nudzić. Jest szereg aktywności, które mogą przemienić każdy dzień w niezwykłą przygodę. Trzeba tylko nieco wyobraźni, bo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest mnóstwo. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Zanim przyjmiesz nianię

Zanim przyjmiesz nianię

Praca bardzo często ogranicza czas spędzany wspólnie z dziećmi. W czasie wakacji nie zawsze można liczyć na codzienną opiekę instytucji państwowych. Wtedy pozostaje nam poszukać kogoś, kto...  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018