Strefa rodzica » Artykuły » Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskim

Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskimpowiększ

Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskim

O pasjach, książce, podróżach i życiu rozmawiamy z Szymonem Radzimierskim, młodym podróżnikiem.

 

AZM: Razem z moją córką Ania przeczytałyśmy książkę, bardzo nam się spodobała, jesteśmy pod wrażeniem Twoich przygód zdjęć i tego, że tyle zobaczyłeś. I na początek chciałam się zapytać, kto robi rysunki do Twoich książek. Bo prócz zdjęć są w książce także śmieszne komiksy i rysunki. Czy to Ty je rysujesz?

Szymon R.: To znaczy cała makieta, łamanie, wszystko było robione przez pana Pawła. Ja w tym momencie mówię, już na niego wujek, bo się zaprzyjaźniliśmy. On rysuje bardzo, bardzo fajnie, robi też super komiksy. Ja wymyślam rysunki, które są śmieszne, zapisuję je i pokazuję jak to ma wyglądać, a pan Paweł rysuje.


AZM: A jak powstaje plan podróży? Ty wymyślasz gdzie pojedziecie czy robisz to wspólnie z rodzicami?

Szymon R.: Wspólnie z rodzicami wybieramy sobie 20, 30 wymarzonych kierunków i szukamy tanich biletów w internecie. Jeśli znajdziemy takie bilety do miejsca, które nam pasuje, to mówimy: „Super!” i je kupujemy. Ale jeśli akurat nie ma tanich biletów tam, gdzie byśmy chcieli, a znajdą się do innego miejsca, które też jest fajne, zmieniamy plany i lecimy gdzie indziej. Także w większości zależy to od tego czy znajdziemy tanie bilety. Nasz rekord to 100 euro za bilety na Kubę w dwie strony.


AZM: A jak było z Etiopią, jak wyglądał plan podróży?

Szymon R: Po pierwsze kupujemy przewodnik, po drugie czytamy o tym kraju w internecie, na forach, dowiadujemy się o najciekawszych miejscach. Zawsze też czytamy o historii takiego miejsca i tworzymy zarys planu. Co prawda zawsze może zdarzyć się jakaś „obsuwa” w stylu zgubienie bagażu, można o tym przeczytać w mojej książce o Etiopii. I to są momenty kiedy się ten plan zawala. Ale z roku na rok jesteśmy coraz bardziej wyluzowani. Najbardziej szalona rzecz jaką zrobiliśmy, to był wyjazd, gdzie wiedzieliśmy jedynie co tam jest do zobaczenia, a nie posiadaliśmy żadnego planu. Ustaliliśmy tylko, że pierwszego dnia dojedziemy w określone miejsce i tam zostaniemy dwa dni. To by było na tyle. Reszty nie mieliśmy zaplanowanej.


AZM: A dokąd to była podróż?

Szymon R: Ta podróż była do Gwatemali i wydawało nam się to przerażające. Baliśmy się jak sobie poradzimy, ale okazało się, że był to jeden z fajniejszych wyjazdów. Dlaczego? Ustaliliśmy sobie na przykład, że lecimy w jakieś miejsce i zostajemy tam 5 dni. Po czym spotkaliśmy takie fajne dziewczyny, do których się przyłączyliśmy. My generalnie nigdy nie podróżujemy z biurem podróży. Jeżeli jest to konieczne, znajdujemy jakiegoś miejscowego przewodnika, tak jak na przykład w Etiopii był to Fitretu. On urodził się w plemieniu Hamerów i miał szczęście, że udało mu się zostać przewodnikiem dzięki pomocy ludzi. Jego historia jest niesamowita i opisałem ją w książce. Nasze podróże staramy się tak ułożyć, żeby zaczynały się od jakiejś mocnej rzeczy typu trekking, spanie w dżungli, potem planujemy coś podobnie hardcorowego lub trochę mniej. Natomiast kiedy nasza podróż zbliża się do końca, wtedy mamy mniej więcej tydzień odpoczynku. Najczęściej płyniemy na jakąś wysepkę, gdzie są super plaże i możemy się wylegiwać czy ponurkować. W czasie podróży nie mieszkamy w hotelach tylko na przykład w guesthouseach, gdzie spotykamy fajnych ludzi, jeździmy na motorbikeach… Uwielbiam to!


AZM: A czy masz kontakty z tymi ludźmi, których poznajesz w podróżach?
Szymon R: Z ludźmi z konkretnego kraju, w którym byliśmy trudno jest utrzymywać kontakt, ponieważ oni rzadko mają internet lub facebooka. Ale jak ktoś ma dostęp do internetu to mam z nim kontakt, jak na przykład z Fitretu - naszym przewodnikiem po Etiopii. Ale jeśli poznajemy ludzi podróżujących np. globtroterów, backpakersów to często utrzymujemy z nimi kontakt.


AZM: Czy jest takie miejsce do którego bardzo, bardzo chciał byś pojechać?
Szymon R: Jest wiele takich miejsc, ale najbardziej chciałbym pojechać na Antarktydę. Marzę, żeby zobaczyć jak żyje się w tak surowym klimacie. Jak dają sobie radę zwierzęta takie jak wieloryby, pingwiny, orki. Ja miałem to szczęście, że widziałem orki jak byłem na Galapagos i to było niesamowite przeżycie.


AZM: A planujesz taką wyprawę teraz z rodzicami czy jak będziesz dorosły?
Szymon R: Jak będę dorosły ponieważ moi rodzice bardzo nie lubią zimna.


AZM: A czy planujecie teraz jakąś podróż?
Szymon R: Na razie nie. Szukamy tanich biletów. Ale może pojedziemy gdzieś na majówkę.


AZM: A czy lubisz podróżować po Polsce?
Szymon R:
Uwielbiam! Robię sobie z moimi dwoma przyjaciółmi i moim tatą takie „męskie weekendy” i wyjeżdżamy w różne miejsca. Byliśmy w Bieszczadach, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a ostatnio na suwalszczyźnie.

 

AZM: A czy czytasz książki podróżnicze?
Szymon R: Lubię czytać książki podróżnicze, ale jednak wolę przygodowe, fantasy itp. Podoba mi się bardzo temat przenoszenia się w czasie odkąd obejrzałem film „Powrót do przeszłości”. Kolejna seria, którą czytałem i mógłbym  polecić to „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk. Lubię też Sherlocka Holmesa.


AZM: Czy swoja przyszłość chciałbyś związać z podróżami?
Szymon R: Tego nie wiem. Mam wiele pasji. Nie wiem czy na przykład nie chciałbym zostać reżyserem. Uwielbiam też dużo mówić, przez co być może będę dziennikarzem?


AZM: A jakie są jeszcze twoje pasje prócz podróży?
Szymon R: Kocham nurkować, grać w piłkę, jeździć na rowerze, uprawiam także wspinaczkę.


AZM: A czy znasz jakiś innych podróżników?
Szymon R: Ja mam dwóch takich swoich idoli podróżniczych. Jest to Jasiek Mela i Aleksander Doba. Miałem to szczęście, że udało mi się z nimi spotkać. Jasiek Mela przeprowadzał ze mną wywiad i byłem bardzo zestresowany, bo przecież rozmawiałem z kimś, kto jest dla mnie wzorem. A w panu Aleksandrze podoba mi się to, że on mimo przepłynięcia całego Pacyfiku, wielu ogromnych sukcesów, jest bardzo skromny, miły i życzliwy.


AZM: A czy masz jakieś zwierzątko w domu?
Szymon R: Mam trzy zwierzątka. Koty Ricko i Hatora oraz psa, który sięga mi do pasa i nazywa się Luka.


AZM: A czy było jakieś zwierzę które marzyłbyś przywieźć ze swojej jakiejś podróży?
Szymon R: Najsłodszym zwierzęciem jakie widziałem był lew morski, z którym udało mi się pływać na plaży na Galapagos. Ale nie chciałbym go przywieźć do Polski bo wiem, że czułby się tu źle, czuł by się zniewolony.


AZM: A czy są kraje do których chciałbyś wrócić? Czy wolisz odkrywać nowe miejsca?
Szymon R: Jest kilka miejsc gdzie chciałbym wrócić, ale głównie to wyspa Galapagos.


AZM: A co Cię zaskoczyło na plus w Etiopii?
Szymon R: Przede wszystkim zaskoczyły mnie niezwykłe zwierzęta i rośliny. Zobaczyłem hipopotamy, krokodyle, które zawsze chciałem zobaczyć na żywo. Dzikie hieny, które mogłem karmić z ust. Poza tym wdrapałem się na wulkan pełen rozżarzonej lawy, czy do kościołów położonych na wysokości kilkuset metrów. Mogłem odwiedzić plemiona, które żyją jak setki lat temu. Afryka jest zupełnie inna od miejsc, w których dotychczas byliśmy. Wydawać by się mogło, że będzie tam tylko gorąco, ale ponieważ Etiopia jest położona na Wyżynie Abisyńskiej, to momentami było tam naprawdę chłodno.

 

Dziękuję za wywiad

z Szymonem rozmawiała Agata Mroczek i Ania

a my zachęcamy do podróży i do inspiracji przygodami Szymona!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Aparat ortodontyczny jest noszony przez znaczną część naszego społeczeństwa. Na leczenie wady zgryzu decyduje się nie tylko młodzież, ale coraz częściej również dorośli. więcej »
Jak dbać o ząbki dziecka?

Jak dbać o ząbki dziecka?

Kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy? Czy dziecko powinno myć zęby codziennie? Jakie preparaty są bezpieczne dla maluchów? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. więcej »
Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

W dniach 7-10 kwietnia Lech Wałęsa, razem z zięciem i wnukami, na specjalne zaproszenie odwiedził LEGOLAND oraz LEGO House w Billund w Danii. więcej »
Kaczki z gęsiej paczki
Patronat CzasDzieci.pl

Kaczki z gęsiej paczki

Animowana komedia producentów hitu ?Shrek? o zwariowanej gęsi zmuszonej wyruszyć w pełną niespodzianek podróż wraz z dwoma niesfornymi kaczątkami... więcej »
Tata w depresji

Tata w depresji

To miał być najszczęśliwszy moment mojego życia, a stał się dla mnie koszmarem. Tak, mężczyźni też cierpią na depresję poporodową. I to nie tak rzadko jak się wydaje. Badania pokazują, że dotyka ona ponad połowę mężczyzn. więcej »
Majówka z Żubrem Pompikiem
Patronat CzasDzieci.pl

Majówka z Żubrem Pompikiem

Startuje ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkolaków. Majówka z Żubrem Pompikiem to wyróżniający się pod względem zasięgu i tematyki projekt, którego podstawowym celem jest promowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym wiedzy dotyczącej przyrody, a także edukacja w zakresie ochrony środowiska.

więcej »
Smok przez płot, czyli nowa powieść Marcina Mortki już w sprzedaży!

Smok przez płot, czyli nowa powieść Marcina Mortki już w sprzedaży!

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami żył sobie najsympatyczniejszy smok pod słońcem? Zaraz, zaraz? Czy to na pewno bajka dla dzieci? Smok? Sympatyczny? Czy to możliwe? Tak! W najnowszej powieści Marcina Mortki pt. ?Smocze opowieści. Smok przez płot? mali czytelnicy poznają zakręcony świat widziany z perspektywy smoków. więcej »
Pozwól swojemu dziecku nie dzielić się

Pozwól swojemu dziecku nie dzielić się

Dzielenie się to temat wywołujący wiele kontrowersji. W Internecie i profesjonalnych źródłach coraz częściej możemy napotkać informacje o tym, że nie zawsze jest to konieczność i coś, co przynosi dobre skutki. więcej »
Kameralny obiekt miażdży molochy: najszybciej rozwijający się hotel w Polsce - Bacówka Radawa & SPA****

Kameralny obiekt miażdży molochy: najszybciej rozwijający się hotel w Polsce - Bacówka Radawa & SPA****

Hotel Bacówka Radawa & SPA****można śmiało nazwać najszybszej rozwijającym się hotelem w Polsce. Obiekt pojawił się na rynku polskiego Hotelarstwa w maju 2017 roku, otrzymując po kolei kilka nagród i wyróżnień w ubiegłym roku, docierając do najbardziej wymagającego klienta więcej »
Kolonie i obozy letnie dla dzieci

Kolonie i obozy letnie dla dzieci

Kwiecień to najwyższy czas na rezerwację kolonii i obozów. Letnie wakacje powinny być dla dzieci czasem radosnego wypoczynku, rozwijających zajęć i poznawania ciekawych ludzi, dlatego należy je starannie zaplanować. Oto propozycje KOGIS na tegoroczne lato! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Miejsce na Czasie

 Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Kilka godzin minęło nie wiadomo kiedy. Myślę, że będziemy tu wracać po kolejną dawkę wrażeń i dobrej zabawy. Już tęsknię za żyroskopem :)  

Miejsce na Czasie!

Kameralny obiekt miażdży molochy

Kameralny obiekt miażdży molochy

Hotel Bacówka Radawa & SPA****można śmiało nazwać najszybszej rozwijającym się hotelem w Polsce. Obiekt pojawił się na rynku polskiego Hotelarstwa w maju 2017 roku, otrzymując po kolei kilka...  
Rozmowa z panią Monika Zajączkowską - aktorką Teatru Atofri

Rozmowa z panią Monika Zajączkowską - aktorką Teatru Atofri

"Pokazujemy, że wszystko zależy od naszej wyobraźni i przede wszystkim, że spotkanie z teatrem to wielka przyjemność"  

W domu z dzieckiem

Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018