Strefa rodzica » Artykuły » Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskim

Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskimpowiększ

Pasjonat przygód i podróży. Wywiad z Szymonem Radzimierskim

O pasjach, książce, podróżach i życiu rozmawiamy z Szymonem Radzimierskim, młodym podróżnikiem.

 

AZM: Razem z moją córką Ania przeczytałyśmy książkę, bardzo nam się spodobała, jesteśmy pod wrażeniem Twoich przygód zdjęć i tego, że tyle zobaczyłeś. I na początek chciałam się zapytać, kto robi rysunki do Twoich książek. Bo prócz zdjęć są w książce także śmieszne komiksy i rysunki. Czy to Ty je rysujesz?

Szymon R.: To znaczy cała makieta, łamanie, wszystko było robione przez pana Pawła. Ja w tym momencie mówię, już na niego wujek, bo się zaprzyjaźniliśmy. On rysuje bardzo, bardzo fajnie, robi też super komiksy. Ja wymyślam rysunki, które są śmieszne, zapisuję je i pokazuję jak to ma wyglądać, a pan Paweł rysuje.


AZM: A jak powstaje plan podróży? Ty wymyślasz gdzie pojedziecie czy robisz to wspólnie z rodzicami?

Szymon R.: Wspólnie z rodzicami wybieramy sobie 20, 30 wymarzonych kierunków i szukamy tanich biletów w internecie. Jeśli znajdziemy takie bilety do miejsca, które nam pasuje, to mówimy: „Super!” i je kupujemy. Ale jeśli akurat nie ma tanich biletów tam, gdzie byśmy chcieli, a znajdą się do innego miejsca, które też jest fajne, zmieniamy plany i lecimy gdzie indziej. Także w większości zależy to od tego czy znajdziemy tanie bilety. Nasz rekord to 100 euro za bilety na Kubę w dwie strony.


AZM: A jak było z Etiopią, jak wyglądał plan podróży?

Szymon R: Po pierwsze kupujemy przewodnik, po drugie czytamy o tym kraju w internecie, na forach, dowiadujemy się o najciekawszych miejscach. Zawsze też czytamy o historii takiego miejsca i tworzymy zarys planu. Co prawda zawsze może zdarzyć się jakaś „obsuwa” w stylu zgubienie bagażu, można o tym przeczytać w mojej książce o Etiopii. I to są momenty kiedy się ten plan zawala. Ale z roku na rok jesteśmy coraz bardziej wyluzowani. Najbardziej szalona rzecz jaką zrobiliśmy, to był wyjazd, gdzie wiedzieliśmy jedynie co tam jest do zobaczenia, a nie posiadaliśmy żadnego planu. Ustaliliśmy tylko, że pierwszego dnia dojedziemy w określone miejsce i tam zostaniemy dwa dni. To by było na tyle. Reszty nie mieliśmy zaplanowanej.


AZM: A dokąd to była podróż?

Szymon R: Ta podróż była do Gwatemali i wydawało nam się to przerażające. Baliśmy się jak sobie poradzimy, ale okazało się, że był to jeden z fajniejszych wyjazdów. Dlaczego? Ustaliliśmy sobie na przykład, że lecimy w jakieś miejsce i zostajemy tam 5 dni. Po czym spotkaliśmy takie fajne dziewczyny, do których się przyłączyliśmy. My generalnie nigdy nie podróżujemy z biurem podróży. Jeżeli jest to konieczne, znajdujemy jakiegoś miejscowego przewodnika, tak jak na przykład w Etiopii był to Fitretu. On urodził się w plemieniu Hamerów i miał szczęście, że udało mu się zostać przewodnikiem dzięki pomocy ludzi. Jego historia jest niesamowita i opisałem ją w książce. Nasze podróże staramy się tak ułożyć, żeby zaczynały się od jakiejś mocnej rzeczy typu trekking, spanie w dżungli, potem planujemy coś podobnie hardcorowego lub trochę mniej. Natomiast kiedy nasza podróż zbliża się do końca, wtedy mamy mniej więcej tydzień odpoczynku. Najczęściej płyniemy na jakąś wysepkę, gdzie są super plaże i możemy się wylegiwać czy ponurkować. W czasie podróży nie mieszkamy w hotelach tylko na przykład w guesthouseach, gdzie spotykamy fajnych ludzi, jeździmy na motorbikeach… Uwielbiam to!


AZM: A czy masz kontakty z tymi ludźmi, których poznajesz w podróżach?
Szymon R: Z ludźmi z konkretnego kraju, w którym byliśmy trudno jest utrzymywać kontakt, ponieważ oni rzadko mają internet lub facebooka. Ale jak ktoś ma dostęp do internetu to mam z nim kontakt, jak na przykład z Fitretu - naszym przewodnikiem po Etiopii. Ale jeśli poznajemy ludzi podróżujących np. globtroterów, backpakersów to często utrzymujemy z nimi kontakt.


AZM: Czy jest takie miejsce do którego bardzo, bardzo chciał byś pojechać?
Szymon R: Jest wiele takich miejsc, ale najbardziej chciałbym pojechać na Antarktydę. Marzę, żeby zobaczyć jak żyje się w tak surowym klimacie. Jak dają sobie radę zwierzęta takie jak wieloryby, pingwiny, orki. Ja miałem to szczęście, że widziałem orki jak byłem na Galapagos i to było niesamowite przeżycie.


AZM: A planujesz taką wyprawę teraz z rodzicami czy jak będziesz dorosły?
Szymon R: Jak będę dorosły ponieważ moi rodzice bardzo nie lubią zimna.


AZM: A czy planujecie teraz jakąś podróż?
Szymon R: Na razie nie. Szukamy tanich biletów. Ale może pojedziemy gdzieś na majówkę.


AZM: A czy lubisz podróżować po Polsce?
Szymon R:
Uwielbiam! Robię sobie z moimi dwoma przyjaciółmi i moim tatą takie „męskie weekendy” i wyjeżdżamy w różne miejsca. Byliśmy w Bieszczadach, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a ostatnio na suwalszczyźnie.

 

AZM: A czy czytasz książki podróżnicze?
Szymon R: Lubię czytać książki podróżnicze, ale jednak wolę przygodowe, fantasy itp. Podoba mi się bardzo temat przenoszenia się w czasie odkąd obejrzałem film „Powrót do przeszłości”. Kolejna seria, którą czytałem i mógłbym  polecić to „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk. Lubię też Sherlocka Holmesa.


AZM: Czy swoja przyszłość chciałbyś związać z podróżami?
Szymon R: Tego nie wiem. Mam wiele pasji. Nie wiem czy na przykład nie chciałbym zostać reżyserem. Uwielbiam też dużo mówić, przez co być może będę dziennikarzem?


AZM: A jakie są jeszcze twoje pasje prócz podróży?
Szymon R: Kocham nurkować, grać w piłkę, jeździć na rowerze, uprawiam także wspinaczkę.


AZM: A czy znasz jakiś innych podróżników?
Szymon R: Ja mam dwóch takich swoich idoli podróżniczych. Jest to Jasiek Mela i Aleksander Doba. Miałem to szczęście, że udało mi się z nimi spotkać. Jasiek Mela przeprowadzał ze mną wywiad i byłem bardzo zestresowany, bo przecież rozmawiałem z kimś, kto jest dla mnie wzorem. A w panu Aleksandrze podoba mi się to, że on mimo przepłynięcia całego Pacyfiku, wielu ogromnych sukcesów, jest bardzo skromny, miły i życzliwy.


AZM: A czy masz jakieś zwierzątko w domu?
Szymon R: Mam trzy zwierzątka. Koty Ricko i Hatora oraz psa, który sięga mi do pasa i nazywa się Luka.


AZM: A czy było jakieś zwierzę które marzyłbyś przywieźć ze swojej jakiejś podróży?
Szymon R: Najsłodszym zwierzęciem jakie widziałem był lew morski, z którym udało mi się pływać na plaży na Galapagos. Ale nie chciałbym go przywieźć do Polski bo wiem, że czułby się tu źle, czuł by się zniewolony.


AZM: A czy są kraje do których chciałbyś wrócić? Czy wolisz odkrywać nowe miejsca?
Szymon R: Jest kilka miejsc gdzie chciałbym wrócić, ale głównie to wyspa Galapagos.


AZM: A co Cię zaskoczyło na plus w Etiopii?
Szymon R: Przede wszystkim zaskoczyły mnie niezwykłe zwierzęta i rośliny. Zobaczyłem hipopotamy, krokodyle, które zawsze chciałem zobaczyć na żywo. Dzikie hieny, które mogłem karmić z ust. Poza tym wdrapałem się na wulkan pełen rozżarzonej lawy, czy do kościołów położonych na wysokości kilkuset metrów. Mogłem odwiedzić plemiona, które żyją jak setki lat temu. Afryka jest zupełnie inna od miejsc, w których dotychczas byliśmy. Wydawać by się mogło, że będzie tam tylko gorąco, ale ponieważ Etiopia jest położona na Wyżynie Abisyńskiej, to momentami było tam naprawdę chłodno.

 

Dziękuję za wywiad

z Szymonem rozmawiała Agata Mroczek i Ania

a my zachęcamy do podróży i do inspiracji przygodami Szymona!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
W co się bawią współczesne dzieci?

W co się bawią współczesne dzieci?

Dzieciom w dzisiejszych czasach nie wystarcza już granie w piłkę przed blokiem, skakanie na skakance czy zabawa w podchody lub dwa ognie. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wymagania maluchów. Co obecnie sprawia im radość? więcej »
Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Siła dziecięcej wyobraźni, zabawa w otoczeniu przyrody, przyjaźń i niesamowite przygody - tak wygląda świat w nowej kreskówce "Craig znad potoku", która 15 października pojawi się na antenie Cartoon Network. więcej »
Prawo dziecka do zachowku

Prawo dziecka do zachowku

Instytucja zachowku budzi wiele kontrowersji, jednak funkcjonuje w polskim porządku prawnym od wielu lat, a procesy o zapłatę zachowku są niezwykle częste. Z tego też względu warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja dziecka, które jest uprawnione do otrzymania zachowku. więcej »
Jak pomóc dziecku, gdy nie radzi sobie z nauką w klasach 1 - 3

Jak pomóc dziecku, gdy nie radzi sobie z nauką w klasach 1 - 3

Rodzice dobrze wiedzą, że szkoła nie zrobi wszystkiego za nich ? równie ważna jest praca z uczniem w domu. Tylko jak ją pogodzić z koniecznością pracy zawodowej, małą ilością czasu i niechęcią dziecka do ślęczenia nad książkami? więcej »
Rozwój mowy od pierwszych dni życia

Rozwój mowy od pierwszych dni życia

Mowa kojarzy się nam z umiejętnością, którą nabywają dzieci kilkunastomiesięczne, kiedy wyartykułują pierwsze zrozumiałe dla rodziców i otoczenia dźwięki. Tymczasem rozwój mowy sięga czasu o wiele wcześniejszego, bowiem rozpoczyna się wraz z pierwszymi ruchami ust dziecka ok. 14 tygodnia życia płodowego. więcej »
Kapitan Morten i Królowa Pająków
Patronat CzasDzieci.pl

Kapitan Morten i Królowa Pająków

10-letni Morten pragnie być marynarzem tak jak jego tata i przeżywać niezapomniane przygody. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi! Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa? więcej »
"Zdecydowanie najlepiej się odkrywa i poznaje świat, gdy można poznawać go całym sobą poprzez różnorodne materiały"

"Zdecydowanie najlepiej się odkrywa i poznaje świat, gdy można poznawać go całym sobą poprzez różnorodne materiały"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk, specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania / Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. więcej »
Urodziny dziewczynki - co podarować?

Urodziny dziewczynki - co podarować?

Zabawki dla dzieci, szczególnie mniejszych, nie mają jakiegoś jednoznacznie ustalonego podziału na zabawki chłopięce i dziewczęce. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018