Warszawa

Tam, gdzie mieszka Bóg

Pierwszy w historii film z udziałem
Jego Świątobliwości Papieża Franciszka

 

W kinach od 20 kwietnia 2018 r.

 

 

 

„Tam, gdzie mieszka Bóg” to oparta na historiach z Biblii, dedykowana dzieciom opowieść o nadziei, wierze i odwadze. Podnosząca na duchu, zachęcająca widzów w każdym wieku do poszukiwania Boga w otaczającym świecie, a do tego przepięknie sfilmowana w malowniczych plenerach Patagonii.

 

„Jezus szuka cię i czeka na ciebie. (…) Znajdź go. Odważ się, to zrobić" – oto przesłanie, które za pośrednictwem filmu daje dzieciom Papież Franciszek. Uroczysta premiera „Tam, gdzie mieszka Bóg” odbyła się w Watykanie i – obok pokazu „Milczenia” Martina Scorsese – była jedyną tego rodzaju projekcją filmową w Stolicy Apostolskiej w 2017 roku. Film jest wspólnym dziełem światowej sławy psycholożki Gracieli Rodriguez, oraz reżysera i producenta Charliego Mainardiego, autora reklam dla największych firm i marek. „»Tam, gdzie mieszka Bóg« to film o dzieciach szukających Boga” – pisał o obrazie The Guardian.

 

Mały Andrew ucieka z domu, by odszukać położone w górach sanktuarium Jezusa. W ślad za chłopcem wyrusza czwórka jego oddanych, szkolnych przyjaciół. Razem przeżyją wiele niezapomnianych przygód na leśnym szlaku. Zrozumieją też, że z Bożą pomocą są w stanie stawić czoła największym przeciwnościom.

 

 

KINO JAKO NARZĘDZIE NOWEJ EWANGELIZACJI

 

Film „Tam, gdzie mieszka Bóg” premierowo pokazano w Watykanie na prośbę samego Papieża, który wierzy, że kino może być znakomitym medium do rozprzestrzeniania katolickich wartości wśród wszystkich, a przede wszystkim – wśród dzieci i młodzieży.

 

W obsadzie „Tam, gdzie mieszka Bóg” znaleźli się obiecujący aktorzy dziecięcy oraz sam Papież Franciszek. Papież uczestniczył w pracach nad filmem od samego początku.

 

„Nasz film wyrósł z pragnienia Papieża Franciszka, aby przez film przekazać dzieciom wiadomość od Jezusa”, mówi współreżyserka filmu, Graciela Rodriguez.

„Papież Franciszek zawsze powtarza, że musi dotrzeć ze swoim przesłaniem do wszystkich. On doskonale zdaje sobie sprawę, że dzieci uwielbiają oglądać filmy. Jest bardzo nowoczesną osobą”, dodaje producent, Andrea Iervolino.

 

Jeszcze zanim rozpoczęła się produkcja „Tam, gdzie mieszka Bóg”, Franciszek przeczytał scenariusz napisany przez Rodriguez po szerokich konsultacjach z biskupem Eduardo Garcią. Garcia, podobnie jak twórczyni filmu, przez wiele lat pracował z kardynałem Bergoglio w Argentynie.

 

Przygotowanie planu zdjęciowego, w tym rozmieszczenie kamer w Watykanie przy tamtejszych rygorystycznych względach bezpieczeństwa, zajęło cały dzień. Sam proces filmowania Franciszka przebiegł jednak szybko i sprawnie. „Franciszek przemówił własnymi słowami”, twierdzi producent. „Wyjaśniliśmy mu tylko historię, a dalej poszło jak z płatka. On nie jest aktorem. Jest sobą. Także jest prawdziwy, co bardzo ważne”.

 

Iervolino wraz z Moniką Bacardi sfinansowali i wyprodukowali „Tam, gdzie mieszka Bóg” poprzez swoją firmę Ambi Media Group z siedzibą w Los Angeles.

Swoim filmem Iervolino poniekąd spłaca dług wobec Kościoła. Swój pierwszy film producent nakręcił bowiem w wieku 15 lat właśnie przy pomocy lokalnej parafii, która użyczyła mu kostiumów i atelier. „Teraz miałem okazję zrobić film ze specjalnym udziałem Papieża. Dla mnie to najważniejsza rzecz, jaką mogę zrobić w swoim życiu”, wyznaje wyraźnie poruszony producent.

 

„Możliwość sfilmowania Papieża była przejmującym doświadczeniem. To wspaniały człowiek, który pomógł nam, by w ten sposób pomóc światu” – mówi Iervolino – produkujemy nawet do dziesięciu filmów rocznie z wielkimi gwiazdami… Ale to nie jest tylko film. To coś naprawdę szczególnego”.

 

PAPIEŻ FRANCISZEK I DZIECI

 

„Trzeba czynić nasz świat bardziej ludzkim, bardziej godnym dzieci dnia dzisiejszego i jutrzejszego”.  (Papież Franciszek)


Dzieci są dla Franciszka bardzo ważną częścią Kościoła. Ma dla najmłodszych także wiele wyrozumiałości. Media społecznościowe często obiegają niewyreżyserowane, spontaniczne nagrania, na których Franciszek nie oponuje, gdy dzieci wchodzą na ambonę, lub zaczepiają go podczas oficjalnych kazań, czy wystąpień. Wyraźnie widać, że Papież ma doskonały kontakt z dziećmi i z miejsca zyskuje ich zaufanie.

Przede wszystkim jednak Papież bardzo często odwiedza dzieci w szpitalach, domach opieki, rozmaitych ośrodkach, schroniskach i placówkach dla ubogiej, czy trudnej młodzieży. „Jesteście najcenniejszym skarbem, o który musimy się zatroszczyć”, mawia Ojciec Święty.

 

Głowa Kościoła nagminnie apeluje także o pomoc sierotom, dzieciom, które stają się ofiarami wojen i wszystkim dzieciom pokrzywdzonym przez los.

 

„Wybaczcie te sytuacje, kiedy my, dorośli nie troszczymy się o was, lub was nie doceniamy, tak jak na to zasługujecie. Wasze życie jest światłem nadziei dla wszystkich. Jesteście gwiazdami, które rozświetlają mrok.”, mówił Papież w jednym ze swych orędzi.

 

„Jezusa należy szukać w twarzach dzieci z krajów ogarniętych wojnami domowymi. Widzimy Jezusa w wielu dzieciach zmuszonych do opuszczenia swoich ojczyzn, do samodzielnego podróżowania w nieludzkich warunkach, będących łatwym łupem dla handlarzy ludźmi. Ich oczyma widzimy dramat wielu przymusowych migrantów, którzy narażają nawet swe życie, aby podjąć wyniszczające podróże, czasami kończące się tragedią.”, kontynuował.

 

„Widzimy Jezusa w dzieciach Bliskiego Wschodu, które nadal cierpią z powodu nasilających się napięć między Izraelczykami, a Palestyńczykami. Widzimy Go także w twarzach irańskich i syryjskich dzieci, wciąż naznaczonych wojnami.”, podkreślił Franciszek.

 

Papież dodał także, że oblicze Jezusa widać w dzieciach afrykańskich, „zwłaszcza tych, które cierpią w Sudanie Południowym, Somalii, Burundi, Demokratycznej Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej i Nigerii”. Wspomniał także o najmłodszych, doznających przemocy w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Ojciec Święty często wzywa także wiernych do modlitwy za dzieci, których rodzice pozostają bez pracy i nie mogą zapewnić swoim pociechom bezpiecznej przyszłości, jak również za dzieci, których dzieciństwo zostało naznaczone przez wojnę i przemoc.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć