Warszawa

Dziecięca alergia - jak z nią walczyć?

Dziecięca alergia - jak z nią walczyć?

Alergie to prawdziwy cywilizacyjny problem. Ogromny odsetek ludzi uczulonych na składnik otoczenia lub pożywienia sprawia, że medycyna niezwykle intensywnie pracuje nad coraz to nowszymi metodami odczulania i redukcji choroby. Szczególnie dokuczliwe bywają alergie u dzieci. Bardzo często objawiają się na przykład w postaci alergii skórnej – wysypki i bąbli. Jak walczyć z alergią u dziecka?

 

Epidemiologia alergii u dzieci

W ostatnich latach ilość rozpoznań chorób alergicznych gwałtownie wzrosła: potwierdzają to badania epidemiologiczne. Szczególnie tyczy się to alergii u dzieci. Bardzo częsta alergia u dziecka to uczulenie na składniki pokarmowe. W 90 proc. przypadków są to nietolerancje białek mleka krowiego i białek jaja kurzego. Tak duży wzrost rozpoznań alergii na te produkty rozpoczął się w latach 80. XX wieku i nie do końca jest jasna jego przyczyna: naukowcy przypuszczają, że wiąże się to ze zmianami trybu życia i diety oraz zanieczyszczeniami wpływającymi na kształtowanie się ludzkiego genomu. Zmiany zachodzące w genomie ludzkim przez ostatnie kilkadziesiąt lat miałyby być główną przyczyną alergii u dzieci.

 

U małych dzieci i niemowląt przyczyną mogą być także przebyte infekcje wirusowe i modyfikacja diety, poprzez wprowadzanie do niej określonych produktów roślinnych i zwierzęcych, czy poprzez działanie endotoksyn. Co ciekawe, wyniki raportów mających ocenić częstotliwość alergii u dzieci różnią się w zależności od obszaru przeprowadzania badań: sugeruje to, że duży wpływ na pojawienie się uczuleń ma przynależność etniczna, styl życia danego społeczeństwa, a nawet status socjoekonomiczny. Oprócz białek mleka i jaja, dzieci często są uczulone na roztocza i zarodniki grzybów pleśniowych (tak zwane alergeny wziewne); zdarzają się również alergie u dzieci na soję, orzechy ziemne, pszenicę, ryby czy owoce morza, jednak częściej dotyczą one dorosłych.

 

Objawy alergii u dziecka – zwróć na nie uwagę!
Proces alergizacji może zacząć się już u niemowląt; niektórzy autorzy twierdzą nawet, że może mieć to miejsce już w czasie ciąży. Podstawowe objawy uczulenia występujące po kontakcie z alergenem to – zwłaszcza w przypadku alergenu pochodzącego z pożywienia – objawy ze strony przewodu pokarmowego: kolka, zaparcia, bóle brzucha, wymioty, biegunka, świąd jamy ustnej, krew w stolcu czy refluks żołądkowo-przełykowy. Objawy mogą również pochodzić ze strony układu oddechowego (więcej możesz przeczytać na stronie producenta leków antyalergicznych http://www.alergia-allegra.pl/alergia_u_dzieci.html) i dotyczyć nieżytu nosa, kaszlu, świstu na wydechu, problemów z oskrzelami czy ostrego obrzęku krtani mimo braku towarzyszącej mu infekcji.

 

Bardzo charakterystyczna jest alergia skórna, która objawia się pokrzywką, obrzękiem lub atopowym zapaleniem skóry. Niejednokrotnie pojawia się atopowe zapalenie skóry: suche, swędzące czerwone plamy, umiejscowione zwłaszcza w zgięciach łokci i kolan, za uszami oraz na głowie. W wyniku ustawicznego drapania pojawiają się charakterystyczne ślady, zwane przeczosami.  W rzadkich przypadkach różnorakich alergii u dziecka, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego czy moczenia się. Charakterystyczne dla alergii u dzieci są także bóle głowy, bezsenność i drażliwość, a także podkrążone oczy.  Podstawowym narzędziem diagnostycznym w przypadku alergii u dziecka są dane z wywiadu lekarskiego, wyniki morfologii krwi oraz eliminacja niektórych produktów z diety (na przykład mleka czy jajek). W przypadku alergii skórnej, bardzo często stosuje się alergiczne testy skórne (tak zwana prowokacja). Medycyna akademicka nie używa natomiast metod bez potwierdzenia naukowego, czyli analizy włosa lub biorezonansu. Wstępną diagnozę choroby stawia pediatra; jeśli przebieg alergii u dziecka jest ciężki lub nietypowy, zazwyczaj kieruje on na wizytę do specjalisty alergologa.

 

Leczenie alergii dziecięcych
Wybór metody leczenia alergii u dziecka zależy od jej rodzaju. W przypadku alergii pokarmowej jest to zazwyczaj redukcja niepożądanych produktów z diety. Nieco inaczej jest w przypadku alergii skórnej. Tutaj również odseparowanie od alergenu jest istotne, jednak skóra dziecka dotkniętego atopowym zapaleniem skóry (AZS) wymaga szczególnej pielęgnacji. Co najmniej 2-3 razy dziennie powinno się smarować malucha emolientami, czyli środkami, które odbudowują nadwerężoną warstwę ochronną skóry. Powinny być stosowane na wilgotną skórę; preparaty natłuszczające można także dodawać do wody na dziesięć minut przed końcem kąpieli. Jednak z samą kąpielą nie powinno się przesadzać: powinna być raczej krótka, częściej warto wybierać również prysznic.

 

Należy zadbać o to, by delikatna skóra dziecka nie miała kontaktu z drapiącymi materiałami: wełniane sweterki potrafią sprawić, że alergia skórna wyjątkowo ostro daje się we znaki. Rzeczy malucha powinny być prane w środkach przeznaczonych specjalnie dla alergików. Nawilżanie to podstawowa metoda walki z alergią skórną, jednak czasami nie wystarcza. Lekarz przepisuje wówczas specjalistyczne leki: najczęściej są to glikokortykosteroidy czy doustne leki antyhistoaminowe. Nie wolno ich jednak stosować bez konsultacji ze specjalistą; istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do ich zażywania. Leki antyhistaminowe najczęściej stosowane są wówczas, gdy alergia skórna występuje w parze z pokarmową. Wszelkie wątpliwości należy rozwiać w rozmowie z lekarzem prowadzącym leczenie alergii u dziecka.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć