Strefa rodzica » Artykuły » Dziecięca alergia - jak z nią walczyć?

Dziecięca alergia - jak z nią walczyć?powiększ

Dziecięca alergia - jak z nią walczyć?

Alergie to prawdziwy cywilizacyjny problem. Ogromny odsetek ludzi uczulonych na składnik otoczenia lub pożywienia sprawia, że medycyna niezwykle intensywnie pracuje nad coraz to nowszymi metodami odczulania i redukcji choroby. Szczególnie dokuczliwe bywają alergie u dzieci. Bardzo często objawiają się na przykład w postaci alergii skórnej – wysypki i bąbli. Jak walczyć z alergią u dziecka?

 

Epidemiologia alergii u dzieci

W ostatnich latach ilość rozpoznań chorób alergicznych gwałtownie wzrosła: potwierdzają to badania epidemiologiczne. Szczególnie tyczy się to alergii u dzieci. Bardzo częsta alergia u dziecka to uczulenie na składniki pokarmowe. W 90 proc. przypadków są to nietolerancje białek mleka krowiego i białek jaja kurzego. Tak duży wzrost rozpoznań alergii na te produkty rozpoczął się w latach 80. XX wieku i nie do końca jest jasna jego przyczyna: naukowcy przypuszczają, że wiąże się to ze zmianami trybu życia i diety oraz zanieczyszczeniami wpływającymi na kształtowanie się ludzkiego genomu. Zmiany zachodzące w genomie ludzkim przez ostatnie kilkadziesiąt lat miałyby być główną przyczyną alergii u dzieci.

 

U małych dzieci i niemowląt przyczyną mogą być także przebyte infekcje wirusowe i modyfikacja diety, poprzez wprowadzanie do niej określonych produktów roślinnych i zwierzęcych, czy poprzez działanie endotoksyn. Co ciekawe, wyniki raportów mających ocenić częstotliwość alergii u dzieci różnią się w zależności od obszaru przeprowadzania badań: sugeruje to, że duży wpływ na pojawienie się uczuleń ma przynależność etniczna, styl życia danego społeczeństwa, a nawet status socjoekonomiczny. Oprócz białek mleka i jaja, dzieci często są uczulone na roztocza i zarodniki grzybów pleśniowych (tak zwane alergeny wziewne); zdarzają się również alergie u dzieci na soję, orzechy ziemne, pszenicę, ryby czy owoce morza, jednak częściej dotyczą one dorosłych.

 

Objawy alergii u dziecka – zwróć na nie uwagę!
Proces alergizacji może zacząć się już u niemowląt; niektórzy autorzy twierdzą nawet, że może mieć to miejsce już w czasie ciąży. Podstawowe objawy uczulenia występujące po kontakcie z alergenem to – zwłaszcza w przypadku alergenu pochodzącego z pożywienia – objawy ze strony przewodu pokarmowego: kolka, zaparcia, bóle brzucha, wymioty, biegunka, świąd jamy ustnej, krew w stolcu czy refluks żołądkowo-przełykowy. Objawy mogą również pochodzić ze strony układu oddechowego (więcej możesz przeczytać na stronie producenta leków antyalergicznych http://www.alergia-allegra.pl/alergia_u_dzieci.html) i dotyczyć nieżytu nosa, kaszlu, świstu na wydechu, problemów z oskrzelami czy ostrego obrzęku krtani mimo braku towarzyszącej mu infekcji.

 

Bardzo charakterystyczna jest alergia skórna, która objawia się pokrzywką, obrzękiem lub atopowym zapaleniem skóry. Niejednokrotnie pojawia się atopowe zapalenie skóry: suche, swędzące czerwone plamy, umiejscowione zwłaszcza w zgięciach łokci i kolan, za uszami oraz na głowie. W wyniku ustawicznego drapania pojawiają się charakterystyczne ślady, zwane przeczosami.  W rzadkich przypadkach różnorakich alergii u dziecka, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego czy moczenia się. Charakterystyczne dla alergii u dzieci są także bóle głowy, bezsenność i drażliwość, a także podkrążone oczy.  Podstawowym narzędziem diagnostycznym w przypadku alergii u dziecka są dane z wywiadu lekarskiego, wyniki morfologii krwi oraz eliminacja niektórych produktów z diety (na przykład mleka czy jajek). W przypadku alergii skórnej, bardzo często stosuje się alergiczne testy skórne (tak zwana prowokacja). Medycyna akademicka nie używa natomiast metod bez potwierdzenia naukowego, czyli analizy włosa lub biorezonansu. Wstępną diagnozę choroby stawia pediatra; jeśli przebieg alergii u dziecka jest ciężki lub nietypowy, zazwyczaj kieruje on na wizytę do specjalisty alergologa.

 

Leczenie alergii dziecięcych
Wybór metody leczenia alergii u dziecka zależy od jej rodzaju. W przypadku alergii pokarmowej jest to zazwyczaj redukcja niepożądanych produktów z diety. Nieco inaczej jest w przypadku alergii skórnej. Tutaj również odseparowanie od alergenu jest istotne, jednak skóra dziecka dotkniętego atopowym zapaleniem skóry (AZS) wymaga szczególnej pielęgnacji. Co najmniej 2-3 razy dziennie powinno się smarować malucha emolientami, czyli środkami, które odbudowują nadwerężoną warstwę ochronną skóry. Powinny być stosowane na wilgotną skórę; preparaty natłuszczające można także dodawać do wody na dziesięć minut przed końcem kąpieli. Jednak z samą kąpielą nie powinno się przesadzać: powinna być raczej krótka, częściej warto wybierać również prysznic.

 

Należy zadbać o to, by delikatna skóra dziecka nie miała kontaktu z drapiącymi materiałami: wełniane sweterki potrafią sprawić, że alergia skórna wyjątkowo ostro daje się we znaki. Rzeczy malucha powinny być prane w środkach przeznaczonych specjalnie dla alergików. Nawilżanie to podstawowa metoda walki z alergią skórną, jednak czasami nie wystarcza. Lekarz przepisuje wówczas specjalistyczne leki: najczęściej są to glikokortykosteroidy czy doustne leki antyhistoaminowe. Nie wolno ich jednak stosować bez konsultacji ze specjalistą; istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do ich zażywania. Leki antyhistaminowe najczęściej stosowane są wówczas, gdy alergia skórna występuje w parze z pokarmową. Wszelkie wątpliwości należy rozwiać w rozmowie z lekarzem prowadzącym leczenie alergii u dziecka.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 30 porad jak być jeszcze lepszym tatą więcej » x
Zobacz » Artykuły
30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

Każdy mężczyzna dobrze wie, że dla swojego malucha jest najlepszym tatą na świecie i jest ich superbohaterem. Jak zatem stać się jeszcze lepszym ojcem dla swojego dziecka? Czy istnieje na to gotowy przepis więcej »
20 sposobów na to jak podkręcić apetyt niejadka

20 sposobów na to jak podkręcić apetyt niejadka

Maluchy unikając posiłków lub jedząc niewiele nie dostarczają swemu organizmowi tego co niezbędne, więc z czasem pojawiają się braki witamin. Jak zatem zachęcić je do jedzenia bez wprowadzania suplementów diety? więcej »
Casting! Szukamy głównej bohaterki nowej części Magicznego Drzewa!
Patronat CzasDzieci.pl

Casting! Szukamy głównej bohaterki nowej części Magicznego Drzewa!

Jeśli chcesz, żeby to Twoje dziecko zostało nową gwiazdą bestsellerowej serii, wyślij zdjęcia na adres: magicznedrzewo@znak.com.pl wraz ze zgodą na udział w sesji i wykorzystanie wizerunku na okładce i na ilustracjach w książce. więcej »
Premiera Gry Lego ® Iniemamocni
Patronat CzasDzieci.pl

Premiera Gry Lego ® Iniemamocni

Gra z polskim dubbingiem! Walcz z przestępczością w świecie Iniemamocnych w pełnej humoru wersji LEGO. Gra oparta na dwóch filmach Disney Pixar Iniemamocni oraz Iniemamocni 2
więcej »
Premiera wspaniałej platformówki
Patronat CzasDzieci.pl

Premiera wspaniałej platformówki

Przywitaj się z sympatycznym żuczkiem imieniem Yoku, nowym bohaterem, który przybył na wyspę Mokumana, aby zastąpić miejscowego listonosza-pterodaktyla, zwanego pocztodaktylem. więcej »
Hamak na miarę XXI wieku

Hamak na miarę XXI wieku

Letnie popołudnie, zimna lemoniada, śpiew pasikoników, zieleń dokoła, promienie słońca tańczące na skórze i ulubiona książka ? to scenariusz, który z pewnością zaaprobuje większość z nas. więcej »
Światowy Dzień Mleka z CTM-MM w Grajewie

Światowy Dzień Mleka z CTM-MM w Grajewie

Organizacja obchodów Światowego Dnia Mleka bez tego napoju i jego przetworów mijałaby się z celem. Ważna jest bowiem nie tylko popularyzacja wiedzy o tych produktach, ale też możliwość ich spróbowania. więcej »
Komu potrzebna szkoła przetrwania?

Komu potrzebna szkoła przetrwania?

Czego możemy się nauczyć na obozach przetrwania, bez względu na grupę wiekową? więcej »

Kto Ty jesteś? - Inspiracje o niepodległości

Kto ty jesteś? To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji nad tym czym jest niepodległość... Przedstawiamy kilka inspiracji plastycznych powiązanych z projektem. więcej »
Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to przypadłość, która ? choć kojarzona często z kobietami w ciąży ? często pojawia się u niemowląt. Jak ją rozpoznać? Skąd się bierze? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

Jak stać się jeszcze lepszym ojcem dla swojego dziecka? Czy istnieje na to gotowy przepis?  

Akcja Na Czasie!

Jeśli chcesz, żeby to Twoje dziecko zostało nową gwiazdą bestsellerowej serii, wyślij zdjęcia na adres: magicznedrzewo@znak.com.pl wraz ze zgodą na udział w sesji i wykorzystanie wizerunku na...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018