Strefa rodzica » Artykuły » Dziecięca alergia - jak z nią walczyć?

Dziecięca alergia - jak z nią walczyć?powiększ

Dziecięca alergia - jak z nią walczyć?

Alergie to prawdziwy cywilizacyjny problem. Ogromny odsetek ludzi uczulonych na składnik otoczenia lub pożywienia sprawia, że medycyna niezwykle intensywnie pracuje nad coraz to nowszymi metodami odczulania i redukcji choroby. Szczególnie dokuczliwe bywają alergie u dzieci. Bardzo często objawiają się na przykład w postaci alergii skórnej – wysypki i bąbli. Jak walczyć z alergią u dziecka?

 

Epidemiologia alergii u dzieci

W ostatnich latach ilość rozpoznań chorób alergicznych gwałtownie wzrosła: potwierdzają to badania epidemiologiczne. Szczególnie tyczy się to alergii u dzieci. Bardzo częsta alergia u dziecka to uczulenie na składniki pokarmowe. W 90 proc. przypadków są to nietolerancje białek mleka krowiego i białek jaja kurzego. Tak duży wzrost rozpoznań alergii na te produkty rozpoczął się w latach 80. XX wieku i nie do końca jest jasna jego przyczyna: naukowcy przypuszczają, że wiąże się to ze zmianami trybu życia i diety oraz zanieczyszczeniami wpływającymi na kształtowanie się ludzkiego genomu. Zmiany zachodzące w genomie ludzkim przez ostatnie kilkadziesiąt lat miałyby być główną przyczyną alergii u dzieci.

 

U małych dzieci i niemowląt przyczyną mogą być także przebyte infekcje wirusowe i modyfikacja diety, poprzez wprowadzanie do niej określonych produktów roślinnych i zwierzęcych, czy poprzez działanie endotoksyn. Co ciekawe, wyniki raportów mających ocenić częstotliwość alergii u dzieci różnią się w zależności od obszaru przeprowadzania badań: sugeruje to, że duży wpływ na pojawienie się uczuleń ma przynależność etniczna, styl życia danego społeczeństwa, a nawet status socjoekonomiczny. Oprócz białek mleka i jaja, dzieci często są uczulone na roztocza i zarodniki grzybów pleśniowych (tak zwane alergeny wziewne); zdarzają się również alergie u dzieci na soję, orzechy ziemne, pszenicę, ryby czy owoce morza, jednak częściej dotyczą one dorosłych.

 

Objawy alergii u dziecka – zwróć na nie uwagę!
Proces alergizacji może zacząć się już u niemowląt; niektórzy autorzy twierdzą nawet, że może mieć to miejsce już w czasie ciąży. Podstawowe objawy uczulenia występujące po kontakcie z alergenem to – zwłaszcza w przypadku alergenu pochodzącego z pożywienia – objawy ze strony przewodu pokarmowego: kolka, zaparcia, bóle brzucha, wymioty, biegunka, świąd jamy ustnej, krew w stolcu czy refluks żołądkowo-przełykowy. Objawy mogą również pochodzić ze strony układu oddechowego (więcej możesz przeczytać na stronie producenta leków antyalergicznych http://www.alergia-allegra.pl/alergia_u_dzieci.html) i dotyczyć nieżytu nosa, kaszlu, świstu na wydechu, problemów z oskrzelami czy ostrego obrzęku krtani mimo braku towarzyszącej mu infekcji.

 

Bardzo charakterystyczna jest alergia skórna, która objawia się pokrzywką, obrzękiem lub atopowym zapaleniem skóry. Niejednokrotnie pojawia się atopowe zapalenie skóry: suche, swędzące czerwone plamy, umiejscowione zwłaszcza w zgięciach łokci i kolan, za uszami oraz na głowie. W wyniku ustawicznego drapania pojawiają się charakterystyczne ślady, zwane przeczosami.  W rzadkich przypadkach różnorakich alergii u dziecka, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego czy moczenia się. Charakterystyczne dla alergii u dzieci są także bóle głowy, bezsenność i drażliwość, a także podkrążone oczy.  Podstawowym narzędziem diagnostycznym w przypadku alergii u dziecka są dane z wywiadu lekarskiego, wyniki morfologii krwi oraz eliminacja niektórych produktów z diety (na przykład mleka czy jajek). W przypadku alergii skórnej, bardzo często stosuje się alergiczne testy skórne (tak zwana prowokacja). Medycyna akademicka nie używa natomiast metod bez potwierdzenia naukowego, czyli analizy włosa lub biorezonansu. Wstępną diagnozę choroby stawia pediatra; jeśli przebieg alergii u dziecka jest ciężki lub nietypowy, zazwyczaj kieruje on na wizytę do specjalisty alergologa.

 

Leczenie alergii dziecięcych
Wybór metody leczenia alergii u dziecka zależy od jej rodzaju. W przypadku alergii pokarmowej jest to zazwyczaj redukcja niepożądanych produktów z diety. Nieco inaczej jest w przypadku alergii skórnej. Tutaj również odseparowanie od alergenu jest istotne, jednak skóra dziecka dotkniętego atopowym zapaleniem skóry (AZS) wymaga szczególnej pielęgnacji. Co najmniej 2-3 razy dziennie powinno się smarować malucha emolientami, czyli środkami, które odbudowują nadwerężoną warstwę ochronną skóry. Powinny być stosowane na wilgotną skórę; preparaty natłuszczające można także dodawać do wody na dziesięć minut przed końcem kąpieli. Jednak z samą kąpielą nie powinno się przesadzać: powinna być raczej krótka, częściej warto wybierać również prysznic.

 

Należy zadbać o to, by delikatna skóra dziecka nie miała kontaktu z drapiącymi materiałami: wełniane sweterki potrafią sprawić, że alergia skórna wyjątkowo ostro daje się we znaki. Rzeczy malucha powinny być prane w środkach przeznaczonych specjalnie dla alergików. Nawilżanie to podstawowa metoda walki z alergią skórną, jednak czasami nie wystarcza. Lekarz przepisuje wówczas specjalistyczne leki: najczęściej są to glikokortykosteroidy czy doustne leki antyhistoaminowe. Nie wolno ich jednak stosować bez konsultacji ze specjalistą; istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do ich zażywania. Leki antyhistaminowe najczęściej stosowane są wówczas, gdy alergia skórna występuje w parze z pokarmową. Wszelkie wątpliwości należy rozwiać w rozmowie z lekarzem prowadzącym leczenie alergii u dziecka.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Gry i zabawy na tablet godne polecenia więcej » x
Zobacz » Artykuły
Gry i zabawy na tablet godne polecenia

Gry i zabawy na tablet godne polecenia

Nauka i zabawa jednocześnie? To możliwe! Tablet w dłoń i do dzieła! Przedstawiamy gry dla dzieci, które będą nie tylko świetną rozrywką, ale i pretekstem do nauki i kreatywnego poznawania świata. więcej »
Książki na Czasie - Wakacje 2018

Książki na Czasie - Wakacje 2018

Lato definitywnie za nami. Skończyły się długie letnie wieczory i beztroskie wakacyjne wyprawy. Czas wrócić do obowiązków i przygotować się na nadchodzącą jesień, ale... zostaną z nami książkowe owoce lata, które z dumą przed Wami prezentujemy :) więcej »
38 Rawa Blues Festival  - rozmowa z IRKIEM DUDKIEM

38 Rawa Blues Festival - rozmowa z IRKIEM DUDKIEM

Najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy indor na świecie odbędzie się po raz 38. ?Tutaj muzyka jest jedynym dopalaczem!? ? wyznaje IREK DUDEK (ps. Shakin' Dudi) ? muzyk, kompozytor, wokalista, harmonijkarz, autor tekstów oraz twórca i dyrektor Rawa Blues Festival. więcej »
Jak udekorować okna w pokoju dziecka?

Jak udekorować okna w pokoju dziecka?

Przygotowując i urządzając dziecięcy pokój, pragniemy stworzyć dla naszego dziecka miejsce bezpieczne, komfortowe, ale także jak najładniejsze. więcej »
Jak urządzić pokój dla dziecka? 5 oryginalnych sposobów na dekorację wnętrza

Jak urządzić pokój dla dziecka? 5 oryginalnych sposobów na dekorację wnętrza

Nie masz pomysłu jak urządzić pokój dla dziecka? Chcesz, by wnętrze było nie tylko piękne, ale także funkcjonalne? więcej »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, poniżej przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed zaśnięciem. Jesteście ciekawi? więcej »
Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać produkty ze sklepowych półek?

Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać produkty ze sklepowych półek?

Kosmetyków dla dzieci na półkach sklepowych znajdujemy coraz więcej. Poza standardowymi produktami kosmetycznymi, które przeznaczone są dla skóry wrażliwej i delikatnej, zakupić można specjalistyczne linie, w tym właśnie dla dzieci. więcej »
Jak uchronić dziecko przed infekcjami?

Jak uchronić dziecko przed infekcjami?

Nadchodzi jesień - pora, gdy temperatura zaczyna spadać, za oknem robi się deszczowo, a dzieci stają się mniej odporne na infekcje. Wielu rodziców chciałoby uchronić swoje pociechy przed zarazkami, lecz nie jest to łatwe, gdy spędzają one większość czasu poza domem.
więcej »
TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

Pewne siebie dzieci wierzą w swoje umiejętności, łatwiej rozwiązują problemy, efektywniej się uczą, a także nie zrażają się swoimi porażkami. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jak można pomóc swojemu dziecku. więcej »
Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności? Analitycy z Pew Research Center oraz Monetate zestawili wiele różnych statystyk, z których wynika, że aż 3. na 4. użytkowników tabletów korzysta z nich codziennie średnio przez 95 minut! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018