Warszawa

Kupujesz laktator? Na to musisz zwrócić uwagę

Kupujesz laktator? Na to musisz zwrócić uwagę

Laktator to przydatne urządzenie, które trafia na listę wyprawkową wielu mam. Stanowi doskonałą pomoc zarówno w razie kryzysów laktacyjnych, jak i w okresie, gdy karmienie piersią nie jest możliwe. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, poznaj kilka istotnych parametrów – to od nich może zależeć komfort i efektywność odciągania pokarmu.

 

O ile jeszcze kilkanaście lat temu wybór laktatora ograniczał się przede wszystkim do modeli ręcznych, dużą popularnością cieszą się urządzenia elektryczne – a obecnie także elektroniczne. Chociaż ich celem jest wspieranie naturalnego karmienia, różnią się między innymi efektywnością odciągania pokarmu. Do zakupu urządzenia warto więc podejść z dużą rozwagą – tak, by wydatek rzędu kilkuset złotych okazał się trafiony.

 

Laktator: elektryczny czy elektroniczny?
Na laktator elektryczny decyduje się coraz więcej kobiet z uwagi na większą wygodę podczas odciągania pokarmu. Model elektroniczny ma wszystkie zalety urządzenia elektrycznego, a jego przewagą są dodatkowe funkcje ułatwiające proces odciągania mleka.

 

Model elektroniczny, np. laktator elektroniczny Expert ma wygodny dotykowy panel sterowania, na którym wyświetla się nie tylko aktualna siła ssania, ale również czas pracy. Dzięki temu można szybko określić, jak długo trwa odciąganie z jednej piersi – bez konieczności posiadania zegarka pod ręką.

 

Funkcja fazowego rytmu zasysania
Wybierając laktator, należy zwrócić uwagę na funkcję fazowego rytmu zasysania. Szczególnie polecane są modele dwufazowe, np. laktator elektroniczny Expert – odzwierciedlają one proces ssania piersi przez dziecko.

  • I faza to stymulacja – polega na naśladowaniu szybkich ruchów, których celem jest pobudzenie wypływu mleka.
  • II faza – odwzorowuje głębokie ssanie pokarmu, które jest dużo wolniejsze.

 

Takie dwufazowy system sprawia, że odciąganie mleka jest dużo efektywniejsze w porównaniu z odciąganiem za pomocą laktatorów jednofazowych.

 

Regulacja siły ssania
Laktatory elektryczne kojarzą się z bolesnym odciąganiem pokarmu. Dyskomfort można zredukować do minimum, wybierając modele z regulacją siły ssania. Im większe możliwości w tym zakresie, tym lepsze dostosowanie do indywidualnych oczekiwań i np. progu wrażliwości na ból.

 

Laktator elektroniczny Expert ma aż 9 stopni regulacji, dzięki czemu każda kobieta może dostosować siłę do indywidualnych potrzeb. Informacje o aktualnej sile odciągania pokarmu pojawiają się na wyświetlaczu. Można ją regulować, naciskając „+” oraz  „–” na dotykowym wyświetlaczu.

 

Możliwość ręcznego odciągania pokarmu
Chociaż laktatory elektroniczne są bardzo wygodne, niekiedy zachodzi konieczność ręcznego odciągania pokarmu. Aby uniknąć dodatkowego wydatku związanego z zakupem kolejnego sprzętu, warto wybrać model laktatora elektronicznego z dołączonymi akcesoriami do ręcznego odciągania pokarmu. Dzięki temu, w razie potrzeby szybko i łatwo przekształcisz model elektryczny w laktator ręczny.

 

Sposób zasilania
Wszystkie laktatory elektryczne zasilane są prądem z sieci elektrycznej. To jednak stanowi dość duże ograniczenie, gdy kobieta zamierza odciągnąć pokarm, np. w trakcie podróży samochodem.

 

Mając to na uwadze, producenci coraz częściej proponują modele laktatorów zasilanych na dwa sposoby: na prąd oraz na baterie. Jednak i taka opcja w wielu przypadkach może być ograniczeniem (np. brak zapasowych baterii). Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są laktatory akumulatorowe – specjalna bateria pozwala na efektywną pracę urządzenia przez 3 godziny. Potem sprzęt należy podłączyć do sieci, aby naładować akumulator i ponownie móc korzystać z niego bezprzewodowo.

 

Rozmiary
Laktatory elektryczne charakteryzują się sporymi rozmiarami. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziesz jednak urządzenia kompaktowe – poręczne, których rozmiary nie stwarzają problemów z przechowywaniem sprzętu.

 

Ciekawym rozwiązaniem, które proponuje m.in. laktator elektroniczny Expert, jest praktyczna walizka. Dzięki niej można przechować wszystkie elementy urządzenia, a jednocześnie dyskretnie go przetransportować.

 

A co z ceną?
Laktatory elektryczne i elektroniczne mają podobne ceny – są kilkakrotnie droższe od laktatorów ręcznych. Jeżeli jednak zależy Ci na efektywnym i wygodnym odciąganiu pokarmu, cena nie powinna grać większej roli.

Oczywiście, zanim zdecydujesz się na najdroższy model, porównaj dostępne rozwiązania. Być może okaże się, że tańszy laktaktor elektroniczny jest równie dobry jak inny rekomendowany sprzęt. Jeżeli oba mają podobne funkcje, nie ma sensu przepłacać.

 

Jeżeli jednak cena jest wyznacznikiem wyboru urządzenia, postaw na dwufazowe laktatory ręczne. Musisz jednak liczyć się z tym, że ręczne odciąganie pokarmu kilkakrotnie w ciągu dnia może okazać się uciążliwe.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć