Warszawa

Jak dobrać mleko modyfikowane do potrzeb dziecka?

Jak dobrać mleko modyfikowane do potrzeb dziecka?

Każda mama chciałaby zapewnić swojemu dziecku najlepszy możliwy pokarm. Niestety karmienie piersią nie zawsze jest możliwe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego dla maluszka? Jak dobrać pokarm do potrzeb dziecka na różnych etapach jego rozwoju?

 

Naturalna fabryka zdrowia, czyli dlaczego warto karmić piersią
Według zaleceń WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki do 6. miesiąca życia. Niestety w wielu przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe m.in. ze względu na wrodzoną nietolerancję laktozy u dziecka, słaby odruch ssania czy przyjmowane przez matkę leki, które wraz z pokarmem mogłyby przedostać się do organizmu dziecka.

 

Mleko matki, choć składa się w 90% z wody, jest bogate nie tylko w białka, cukry, tłuszcze, hormony i witaminy, ale także komórki macierzyste. Tłuszcze biorą udział w rozwoju mózgu, białka regulują procesy biochemiczne (m.in. gospodarkę hormonalną), z kolei węglowodany kształtują florę bakteryjną. Zawarte w mleku matki przeciwciała pobudzają do pracy układu odpornościowy maluszka. Skład mleka kobiecego zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Pokarm, który dziecko otrzymuje w ciągu pierwszych 4-6 dni po porodzie, czyli tzw. siara, jest pierwszą naturalną szczepionką. Jego rolą jest ochrona jelit dziecka. Około dwóch tygodni po porodzie pojawia się mleko dojrzałe, które jest bardziej kaloryczne i zawiera większe ilości laktozy i tłuszczów niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka. Według badań dzieci karmione mlekiem matki rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego i pokarmowego.

 

Mleko modyfikowane, czyli jakie?
Podstawowym składnikiem mleka modyfikowanego jest mleko krowie, które zostało poddane procesom modyfikacji polegającym m.in. na zmniejszeniu ilości zawartego w nim białka. Duża ilość białka i sodu zawarta w mleku krowim mogłaby wpłynąć na pogorszenie procesów trawiennych i powodować zaburzenia pracy nerek.

 

Mleko modyfikowane, np. Bebiko, zawiera kompleksowy zestaw witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Znajdziemy w nim m.in. wapń, sód, żelazo, potas, cynk, witaminy A, C i K, witaminy z grupy B, które pozwalają na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego oraz niezwykle ważną dla rozwoju dziecka witaminę D, która zapobiega krzywicy i pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystaniu wapnia oraz fosforu.

 

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane przeznaczone jest nie tylko dla niemowlaków, ale także dzieci po pierwszym roku życia. Szeroki wybór produktów uzupełniających dietę dziecka pozwala dostosować pokarm do jego potrzeb na aktualnym etapie rozwoju. Zanim wybierzemy mleko odpowiednie dla naszego maluszka, musimy odszyfrować znaczenie liter i cyfr znajdujących się na opakowaniach.

 

Mleko oznaczone cyfrą 1 jest odpowiednie dla noworodków i niemowlaków do szóstego miesiąca życia. Jego skład został specjalnie dobrany do delikatnego i nie w pełni ukształtowanego układu pokarmowego maluszka. Mleko oznaczone cyfrą 2 przeznaczone jest dla nieco starszych dzieci, od szóstego do dwunastego miesiąca życia. Produkty oznaczone cyframi 3 i 4 powinny być podawane dzieciom powyżej drugiego roku życia. Cyfra 5 na opakowaniu informuje, że produkt przeznaczony jest dla przedszkolaków powyżej drugiego roku życia.

 

Co oznaczają litery na opakowaniach? Skrót AR informuje, że mleko może być spożywane przez maluszki, które cierpią na ulewanie. Litery HA informują, że mleko jest hipoalergiczne, to znaczy, że jest przeznaczone przede wszystkim dla dzieci obarczonych ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej. Literką R oznaczone jest mleko z dodatkiem kleiku ryżowego.

 

Najważniejsze w wyborze mleka jest dostosowanie pokarmu do wieku oraz indywidualnych potrzeb maluszka. Pamiętaj, że decyzję o włączeniu mleka modyfikowanego do diety dziecka należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

 

Więcej przeczytasz na stronie www.nowafarmacja.pl/preparaty-zywieniowe

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć