Strefa rodzica » Artykuły » Jak nauczyć dziecko porządku?

Jak nauczyć dziecko porządku?

„Zaraz”, „jestem taki zmęczony!”, „nie chce mi się” – a jaką Twoje dziecko ma wymówkę, by nie sprzątać? 

 

Rozrzucone zabawki, pokruszone kredki i wszędobylskie klocki, które wbijają się w stopy – to codzienność każdego rodzica. Egzekwowanie porządku i utrzymania czystości w dziecięcym pokoju to kwestia, będąca przyczyną niemałych sporów w codziennym życiu rodzinnym. Jeśli chcecie, by Wasz maluch nauczył się samodzielnie robić porządek, przedstawiamy kilka skutecznych porad.

 


Czym skorupka za młodu…
Kiedy jest najlepszy czas, by nauczyć pociechę dbania o porządek? Najlepiej rozpocząć już od najmłodszych lat. Pamiętajcie jednak, że małe dziecko nie odróżnia jeszcze porządku od bałaganu. Możecie rozpocząć naukę sprzątania po każdej zabawie. Wprowadźcie zasadę, która mówi, że rozpoczynacie kolejną zabawę dopiero wtedy, gdy zabawki po poprzedniej będą odłożone na miejsce. Nie spodziewaj się jednak, że maluch od razu zacznie ją stosować. Cierpliwość, spokój i wytrwałość to klucz do sukcesu. Wkrótce sprzątanie po zabawie stanie się nawykiem.

 

Nie wymuszaj

Na pewno wielu z Was z własnego dzieciństwa pamięta „wojnę o sprzątanie”, krzyki i groźby, że „jak nie posprzątasz, to czegoś nie dostaniesz”. Teraz powiedzcie szczerze: czy takie metody na Was działały? Niekoniecznie. Prawdopodobnie jeszcze bardziej znienawidziliście sprzątanie. W przypadku porządków, zdecydowanie lepiej nagradzać i tłumaczyć niż karać.

 

Pozwól poznać skutki bałaganu
Nieporządek sprawi, że maluch nie będzie mógł znaleźć ulubionych zabawek, nie będzie miał miejsca na zabawę i, po prostu, będzie czuł się niekomfortowo we własnym pokoju. Pozwól mu odczuć skutki bałaganu. Zobaczysz, jak szybko Twoja pociecha zabierze się za sprzątanie!

 

 

Ucz porządku przez zabawę
Dzieciaki najlepiej uczą się właśnie przez zabawę. Kup zabawkowe sprzęty codziennego użytku (na przykład kuchenkę, miotełkę, żelazko itp.) i urządźcie sprzątanie-party! Naucz dziecko, że sprzątanie może kojarzyć się z przyjemnością!
Na stronie https://www.kod-rabatowy.pl/przydomu/ znajdziecie rabaty na przeróżne akcesoria, które pomogą w codziennym utrzymywaniu porządku wokół domu i w pomieszczeniach.

 

Daj dobry przykład
Nie oczekuj od swojej pociechy, że będzie dbała o czystość, jeśli sam/a tego nie robisz. Dzieci uczą się, obserwując zachowania rodziców i naśladując je. Daj swojemu dziecku dobry przykład, a sprzątanie będzie dla niego czymś naturalnym!

I pamiętaj – porządek to nie tylko lśniący pokój, ale i stan umysłu. Może zamiast wymuszać perfekcyjność, warto czasem po prostu… wyluzować. :)

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Zorganizuj się z EMI - poznaj Szkolnik Superdziewczyn więcej » x
Zobacz » Artykuły
Zorganizuj się z EMI - poznaj Szkolnik Superdziewczyn
Patronat CzasDzieci.pl

Zorganizuj się z EMI - poznaj Szkolnik Superdziewczyn

"Szkolnik Superdziewczyny" - niezwykły planer, w którym autorka podpowiada jak robić wszystko w swoim czasie i znaleźć więcej czasu na zabawę, relaks i oczywiście czytanie. więcej »
Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu? więcej »
Nastolatki w pętach sieci

Nastolatki w pętach sieci

Rodzice małych dzieci czekają na ten moment, gdy maluch zacznie chodzić, mówić, pójdzie o przedszkola, pierwszej klasy, pierwszej komunii, itd. Jest to dla nas powód do radości i dumy... więcej »
Z małym dzieckiem na rowerze

Z małym dzieckiem na rowerze

Wielu rodziców niepotrzebnie w przypadku małych dzieci rezygnuje ze wspólnej jazdy na rowerze. Wynika to najczęściej z obawy o bezpieczeństwo czy komfort malucha. więcej »
Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Gdy dziecko mieszka tylko z jednym z rodziców, konieczne jest ustalenie terminów spotkań z drugim rodzicem. Nie ulega żadnej wątpliwości, iż ukształtowanie i umocnienie więzi pomiędzy rodzicem a synem czy córką wymaga regularnych kontaktów, rozmów czy wyjazdów... więcej »
Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

W życiu zdarzają się różne sytuacje i często zdarza się tak, że rodzice dziecka nie mieszkają razem. Czasem nigdy nie byli małżeństwem, czasem zdecydowali się na przeprowadzenie rozwodu. więcej »
Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje. Trudno się więc dziwić, że turystyka wiejska zdobywa coraz więcej fanów chętnych do okrywania uroków wsi. więcej »
Bajki kontra choroba
Patronat CzasDzieci.pl

Bajki kontra choroba

Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. więcej »
Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom
Patronat CzasDzieci.pl

Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom

Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz... więcej »
50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

Dziecko jakkolwiek by się nie zachowywało nie zasługuje na to, abyśmy pozwalały sobie przy nim na wyładowanie swego stresu. Co zatem robić, aby takich zachowań uniknąć? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Trendy wycieczka - Agroturystyka

Trendy wycieczka - Agroturystyka

20 powodów, dla których warto z niej skorzystać! Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje.  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018