Strefa rodzica » Artykuły » Jak nauczyć dziecko porządku?

Jak nauczyć dziecko porządku?

„Zaraz”, „jestem taki zmęczony!”, „nie chce mi się” – a jaką Twoje dziecko ma wymówkę, by nie sprzątać? 

 

Rozrzucone zabawki, pokruszone kredki i wszędobylskie klocki, które wbijają się w stopy – to codzienność każdego rodzica. Egzekwowanie porządku i utrzymania czystości w dziecięcym pokoju to kwestia, będąca przyczyną niemałych sporów w codziennym życiu rodzinnym. Jeśli chcecie, by Wasz maluch nauczył się samodzielnie robić porządek, przedstawiamy kilka skutecznych porad.

 


Czym skorupka za młodu…
Kiedy jest najlepszy czas, by nauczyć pociechę dbania o porządek? Najlepiej rozpocząć już od najmłodszych lat. Pamiętajcie jednak, że małe dziecko nie odróżnia jeszcze porządku od bałaganu. Możecie rozpocząć naukę sprzątania po każdej zabawie. Wprowadźcie zasadę, która mówi, że rozpoczynacie kolejną zabawę dopiero wtedy, gdy zabawki po poprzedniej będą odłożone na miejsce. Nie spodziewaj się jednak, że maluch od razu zacznie ją stosować. Cierpliwość, spokój i wytrwałość to klucz do sukcesu. Wkrótce sprzątanie po zabawie stanie się nawykiem.

 

Nie wymuszaj

Na pewno wielu z Was z własnego dzieciństwa pamięta „wojnę o sprzątanie”, krzyki i groźby, że „jak nie posprzątasz, to czegoś nie dostaniesz”. Teraz powiedzcie szczerze: czy takie metody na Was działały? Niekoniecznie. Prawdopodobnie jeszcze bardziej znienawidziliście sprzątanie. W przypadku porządków, zdecydowanie lepiej nagradzać i tłumaczyć niż karać.

 

Pozwól poznać skutki bałaganu
Nieporządek sprawi, że maluch nie będzie mógł znaleźć ulubionych zabawek, nie będzie miał miejsca na zabawę i, po prostu, będzie czuł się niekomfortowo we własnym pokoju. Pozwól mu odczuć skutki bałaganu. Zobaczysz, jak szybko Twoja pociecha zabierze się za sprzątanie!

 

 

Ucz porządku przez zabawę
Dzieciaki najlepiej uczą się właśnie przez zabawę. Kup zabawkowe sprzęty codziennego użytku (na przykład kuchenkę, miotełkę, żelazko itp.) i urządźcie sprzątanie-party! Naucz dziecko, że sprzątanie może kojarzyć się z przyjemnością!
Na stronie https://www.kod-rabatowy.pl/przydomu/ znajdziecie rabaty na przeróżne akcesoria, które pomogą w codziennym utrzymywaniu porządku wokół domu i w pomieszczeniach.

 

Daj dobry przykład
Nie oczekuj od swojej pociechy, że będzie dbała o czystość, jeśli sam/a tego nie robisz. Dzieci uczą się, obserwując zachowania rodziców i naśladując je. Daj swojemu dziecku dobry przykład, a sprzątanie będzie dla niego czymś naturalnym!

I pamiętaj – porządek to nie tylko lśniący pokój, ale i stan umysłu. Może zamiast wymuszać perfekcyjność, warto czasem po prostu… wyluzować. :)

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019