Strefa rodzica » Artykuły » Olaf lepi niecenzuralne słowa? Spot reklamowy Krainy Lodu zaskarżony

Olaf lepi niecenzuralne słowa? Spot reklamowy Krainy Lodu zaskarżony

Gdzie leży granica słowotwórstwa? Czy bałwanek Olaf używa niecenzuralnego słownictwa? Osoba, która wniosła skargę na spot reklamowy do KER uważa, że tak.

 

„Znajdziemy siostrom taką zalepistą tradycję!” – krzyczy Olaf do swojego przyjaciela renifera Svena w spocie reklamowym bajki „Kraina Lodu. Przygoda Olafa”. Określenie „zalepista” okazało się niesmaczne dla jednego z odbiorców zwiastuna. Do Komisji Etyki Reklamy trafiła więc skarga, w której autor twierdzi, że słowo „zalepista” jest pochodną wulgaryzmu „je*ać”.


Na posiedzeniu KER, arbiter-referent uznał reklamę za niezgodną z art. 25 Kodeksu Etyki Reklamy, zgodnie z którym „reklamy skierowane do dzieci lub młodzieży muszą uwzględniać stopień ich rozwoju oraz nie mogą zagrażać ich fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi".


Polski przedstawiciel The Walt Disney Company wniósł o oddalenie skargi, uzasadniając, że spółka zawsze dokłada starań, żeby kampanie były przygotowywane zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej.

 


Atrakcyjny Olaf


„Olaf jest jedną z głównych postaci bajki filmowej «Kraina Lodu». Jest to bałwan, który odgrywa ważną rolę w całej fabule, a jego zabawne zachowanie zostało uznane przez widzów za bardzo atrakcyjne. Jednym z przejawów tej atrakcyjności jest sposób poruszania się. (…) Jednak efekt komiczny jest jeszcze bardziej intensywny w warstwie dialogowej opowieści. Język Olafa jest bardzo atrakcyjny do słuchania. Z jednej strony jego mowa jest często gramatycznie i językowo niepoprawna. Z drugiej strony wyrażenia Olafa, chociaż pozornie dziecinne i niewyszukane, dostarczają najtrafniejszych reakcji lub komentarzy dotyczących fabuły” – stwierdził producent filmu.


Dodał, że wyraz „«zalepisty» pochodzi od słowa «lepić» (budować z gliny, śniegu lub podobnej substancji) lub «zalepić» (lepiąc, spoić brzegi czegoś)”.


Język polski obfituje w wyrazy utworzone przez dodanie przedrostka lub przyrostka do podstawowego wyrażenia. Rozszerzenie słowa o przyrostek „-isty”, czy „-ysty” da nam całą listę haseł, których używamy na co dzień.


Neologizmy są dobrym sposobem uzyskania komicznego efektu w filmie. Te naprawdę trafne, kojarzące się z danym bohaterem, fabułą mogą na długo pozostać nam w pamięci.


Osioł, który też mówił ludzkim głosem


Czy słowo „zalepisty” może wzbudzać skojarzenie z wulgaryzmem i przez to przyczynić się do demoralizacji dzieci i młodzieży? Na ile to słowo, wypowiedziane przez bałwana w – raczej – przyjaznym kontekście i silnie związane z jego charakterystyczną postacią, może zaszkodzić dzieciom?


Mnie samej ta sprawa kojarzy się z bajką „Shrek”, którą emitowano w kinach, kiedy jeszcze byłam około nastolatką. W gazetach dla młodzieży cytowano szereg wypowiedzi słynnego Osła, przyjaciela Shreka. Komiczność wielu słów w przypadku tego pierwszego bohatera była oparta na uprzejmej bezpośredniości i dystansie do świata. Niektóre zdania używaliśmy z dumą na podwórku i w szkole – jako riposty.
Jednak klimat bajki o przygodach Shreka oddzielał nas, dorastających, od brutalności i wulgarności w pełnym tego słowa znaczeniu. Byłoby fantastycznie, gdyby dzieci posługiwały się bardziej kreatywnymi słowami niż faktycznymi przekleństwami. I pracowały nad własną świadomością i grzecznością językową, na którą składają się nie tylko wyrażenia, ale kontekst sytuacyjny, ton wypowiedzi i wiele innych.


To jest moje zdanie. A jakie jest Wasze, Drodzy Rodzice, Opiekuni i Wychowawcy?

 

Autor: Maria Kuziela


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Opieka naprzemienna jest systemem wykonywania władzy rodzicielskiej, w której rodzice dzielą się czasem spędzanym z dzieckiem i związanymi z nim obowiązkami po połowie. W Polsce, w przeciwieństwie do krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych, system opieki naprzemiennej nie jest rozwiązaniem stosowanym standardowo. więcej »
Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka
Patronat CzasDzieci.pl

Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka

Świąteczna opowieść o przyjaźni człowieka z kotem w kinach od 23 listopada...

więcej »
Gry dla małych bystrzaków

Gry dla małych bystrzaków

Przygoda! To coś, co maluchy lubią najbardziej. Morskie bitwy, piraci, rycerze i dzikie zwierzęta - dla dzieci zabawa na całego, a dla rodzica niezłe wyzwanie. Bo jak przenieść świat dziecięcych marzeń do małego pokoiku? więcej »
Ubrania dla dzieci - jak nie przepłacać?

Ubrania dla dzieci - jak nie przepłacać?

Każdy sezon oznacza zakup nowej odzieży dla najmłodszych. W związku z tym, że dzieci rosną w mgnieniu oka, modele z poprzedniego roku z pewnością okażą się za małe. Uzupełnienie garderoby może wiązać się ze sporym kosztem. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ubraniach dla dzieci! więcej »
Tadek - niejadek

Tadek - niejadek

Trudno nadążyć za preferencjami smakowymi maluchów, a jak wiadomo, dziecko powinno jeść, by rozwijało się prawidłowo. więcej »
Jak wybrać zasłony i firany do pokoju dziecka?

Jak wybrać zasłony i firany do pokoju dziecka?

Odpowiednia tkanina, długość i wzór to kwestie które należy dobrze przemyśleć. Czym się kierować dokonując wyboru? więcej »
Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?

Czy raz zasądzone alimenty można zmienić?

Wyrok ustalający alimenty nie tylko można, ale zazwyczaj trzeba zmienić. Renta alimentacyjna zasądzona na rzecz przedszkolaka w żaden sposób nie będzie odpowiadała kosztom utrzymania licealisty. więcej »
9 powodów, dla których warto ograniczyć cukier w diecie dziecka

9 powodów, dla których warto ograniczyć cukier w diecie dziecka

Dietetycy i pediatrzy coraz głośniej mówią o fatalnej diecie dzieci, pełnej niezdrowych słodyczy, słodkich napojów itd. Zatrważające dane mówią, że kilkulatki zjadają rocznie nawet tyle kilogramów cukru, ile same ważą. więcej »
Edukacja przez zabawę. Dlaczego jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Edukacja przez zabawę. Dlaczego jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Dziecko poznaje świat od pierwszych chwil życia - to od dorosłych zależy, jak rozwojowy dla niego będzie kontakt z otoczeniem. Zabawa z małym człowiekiem to dla rodziców nie lada wyzwanie, dlatego warto podejść do niej mądrze i kreatywnie. więcej »
"Explorer Academy. Tajemnica Mgławicy" - pierwszy tom serii dla dzieci i młodzieży ukaże się w Polsce w październiku

"Explorer Academy. Tajemnica Mgławicy" - pierwszy tom serii dla dzieci i młodzieży ukaże się w Polsce w październiku

Przygody Cruza Coronado, ambitnego nastolatka, zdążyły już podbić serca młodych czytelników w Stanach Zjednoczonych. Powieść powstała we współpracy z naukowcami i podróżnikami National Geographic. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018