Strefa rodzica » Artykuły » Olaf lepi niecenzuralne słowa? Spot reklamowy Krainy Lodu zaskarżony

Olaf lepi niecenzuralne słowa? Spot reklamowy Krainy Lodu zaskarżony

Gdzie leży granica słowotwórstwa? Czy bałwanek Olaf używa niecenzuralnego słownictwa? Osoba, która wniosła skargę na spot reklamowy do KER uważa, że tak.

 

„Znajdziemy siostrom taką zalepistą tradycję!” – krzyczy Olaf do swojego przyjaciela renifera Svena w spocie reklamowym bajki „Kraina Lodu. Przygoda Olafa”. Określenie „zalepista” okazało się niesmaczne dla jednego z odbiorców zwiastuna. Do Komisji Etyki Reklamy trafiła więc skarga, w której autor twierdzi, że słowo „zalepista” jest pochodną wulgaryzmu „je*ać”.


Na posiedzeniu KER, arbiter-referent uznał reklamę za niezgodną z art. 25 Kodeksu Etyki Reklamy, zgodnie z którym „reklamy skierowane do dzieci lub młodzieży muszą uwzględniać stopień ich rozwoju oraz nie mogą zagrażać ich fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi".


Polski przedstawiciel The Walt Disney Company wniósł o oddalenie skargi, uzasadniając, że spółka zawsze dokłada starań, żeby kampanie były przygotowywane zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej.

 


Atrakcyjny Olaf


„Olaf jest jedną z głównych postaci bajki filmowej «Kraina Lodu». Jest to bałwan, który odgrywa ważną rolę w całej fabule, a jego zabawne zachowanie zostało uznane przez widzów za bardzo atrakcyjne. Jednym z przejawów tej atrakcyjności jest sposób poruszania się. (…) Jednak efekt komiczny jest jeszcze bardziej intensywny w warstwie dialogowej opowieści. Język Olafa jest bardzo atrakcyjny do słuchania. Z jednej strony jego mowa jest często gramatycznie i językowo niepoprawna. Z drugiej strony wyrażenia Olafa, chociaż pozornie dziecinne i niewyszukane, dostarczają najtrafniejszych reakcji lub komentarzy dotyczących fabuły” – stwierdził producent filmu.


Dodał, że wyraz „«zalepisty» pochodzi od słowa «lepić» (budować z gliny, śniegu lub podobnej substancji) lub «zalepić» (lepiąc, spoić brzegi czegoś)”.


Język polski obfituje w wyrazy utworzone przez dodanie przedrostka lub przyrostka do podstawowego wyrażenia. Rozszerzenie słowa o przyrostek „-isty”, czy „-ysty” da nam całą listę haseł, których używamy na co dzień.


Neologizmy są dobrym sposobem uzyskania komicznego efektu w filmie. Te naprawdę trafne, kojarzące się z danym bohaterem, fabułą mogą na długo pozostać nam w pamięci.


Osioł, który też mówił ludzkim głosem


Czy słowo „zalepisty” może wzbudzać skojarzenie z wulgaryzmem i przez to przyczynić się do demoralizacji dzieci i młodzieży? Na ile to słowo, wypowiedziane przez bałwana w – raczej – przyjaznym kontekście i silnie związane z jego charakterystyczną postacią, może zaszkodzić dzieciom?


Mnie samej ta sprawa kojarzy się z bajką „Shrek”, którą emitowano w kinach, kiedy jeszcze byłam około nastolatką. W gazetach dla młodzieży cytowano szereg wypowiedzi słynnego Osła, przyjaciela Shreka. Komiczność wielu słów w przypadku tego pierwszego bohatera była oparta na uprzejmej bezpośredniości i dystansie do świata. Niektóre zdania używaliśmy z dumą na podwórku i w szkole – jako riposty.
Jednak klimat bajki o przygodach Shreka oddzielał nas, dorastających, od brutalności i wulgarności w pełnym tego słowa znaczeniu. Byłoby fantastycznie, gdyby dzieci posługiwały się bardziej kreatywnymi słowami niż faktycznymi przekleństwami. I pracowały nad własną świadomością i grzecznością językową, na którą składają się nie tylko wyrażenia, ale kontekst sytuacyjny, ton wypowiedzi i wiele innych.


To jest moje zdanie. A jakie jest Wasze, Drodzy Rodzice, Opiekuni i Wychowawcy?

 

Autor: Maria Kuziela


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Zorganizuj się z EMI - poznaj Szkolnik Superdziewczyn więcej » x
Zobacz » Artykuły
Zorganizuj się z EMI - poznaj Szkolnik Superdziewczyn
Patronat CzasDzieci.pl

Zorganizuj się z EMI - poznaj Szkolnik Superdziewczyn

"Szkolnik Superdziewczyny" - niezwykły planer, w którym autorka podpowiada jak robić wszystko w swoim czasie i znaleźć więcej czasu na zabawę, relaks i oczywiście czytanie. więcej »
Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu? więcej »
Nastolatki w pętach sieci

Nastolatki w pętach sieci

Rodzice małych dzieci czekają na ten moment, gdy maluch zacznie chodzić, mówić, pójdzie o przedszkola, pierwszej klasy, pierwszej komunii, itd. Jest to dla nas powód do radości i dumy... więcej »
Z małym dzieckiem na rowerze

Z małym dzieckiem na rowerze

Wielu rodziców niepotrzebnie w przypadku małych dzieci rezygnuje ze wspólnej jazdy na rowerze. Wynika to najczęściej z obawy o bezpieczeństwo czy komfort malucha. więcej »
Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Jak ustalić terminy kontaktów z dziećmi?

Gdy dziecko mieszka tylko z jednym z rodziców, konieczne jest ustalenie terminów spotkań z drugim rodzicem. Nie ulega żadnej wątpliwości, iż ukształtowanie i umocnienie więzi pomiędzy rodzicem a synem czy córką wymaga regularnych kontaktów, rozmów czy wyjazdów... więcej »
Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

Gdy rodzice żyją oddzielnie, kto decyduje o sprawach dziecka?

W życiu zdarzają się różne sytuacje i często zdarza się tak, że rodzice dziecka nie mieszkają razem. Czasem nigdy nie byli małżeństwem, czasem zdecydowali się na przeprowadzenie rozwodu. więcej »
Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Trendy wycieczka - Agroturystyka: 20 powodów, dla których warto z niej skorzystać

Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje. Trudno się więc dziwić, że turystyka wiejska zdobywa coraz więcej fanów chętnych do okrywania uroków wsi. więcej »
Bajki kontra choroba
Patronat CzasDzieci.pl

Bajki kontra choroba

Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. więcej »
Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom
Patronat CzasDzieci.pl

Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom

Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz... więcej »
50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

Dziecko jakkolwiek by się nie zachowywało nie zasługuje na to, abyśmy pozwalały sobie przy nim na wyładowanie swego stresu. Co zatem robić, aby takich zachowań uniknąć? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Trendy wycieczka - Agroturystyka

Trendy wycieczka - Agroturystyka

20 powodów, dla których warto z niej skorzystać! Jest świetną alternatywą dla wycieczek w góry czy nad morze lub nawet w inne odległe destynacje.  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018