Warszawa

7 powodów, dla których powinnaś ćwiczyć jogę w ciąży

7 powodów, dla których powinnaś ćwiczyć jogę w ciąży

Ruch w ciąży jest wskazany – to wiadomo już od dawna. Jaką aktywność wybrać, żeby było bezpiecznie i zdrowo zarówno dla matki, jak i dla dziecka? Idealną odpowiedzią jest joga, która może okazać się zbawienna nie tylko ze względu na ćwiczenia fizyczne, które pomogą w uciążliwych bólach kręgosłupa, ale też z powodu ćwiczeń umysłowych, które pomogą się odprężyć i zrelaksować.

 

W większych miastach organizowane są specjalne kursy dedykowane kobietom w ciąży, jeśli jednak niczego takiego nie znalazłaś – nie ma powodu do zmartwień, wystarczy poinformować swojego nauczyciela w którym miesiącu jesteś, a on odpowiednio dobierze lub zmodyfikuje dla Ciebie asany – czyli pozycje ciała. Pamiętaj, że nie wszystkie ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie, odradza się wykonywania głębokich skłonów, skrętów brzucha albo skoków.

 

Najlepiej jest zacząć praktykować jogę jeszcze przed zajściem w ciążę, wtedy zakres ćwiczeń, które będziesz mogła swobodnie wykonywać jest większy, ale pamiętaj: każdy moment jest dobry, żeby zacząć ćwiczyć. Nawet w trzecim trymestrze delikatny, ale regularny wysiłek fizyczny i praca z oddechem przyniosą pozytywne rezultaty dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

 

Poniżej przedstawiamy 7 powodów, które przekonają Cię, by rozpocząć ćwiczenia już dzisiaj.

 

1/7
1/7

1. Szybciej wrócisz do formy po porodzie.

 

Kobiety, które decydują się na praktykę jogi lub innego sportu w trakcie ciąży mają mniejszy problem z powróceniem do swojej wagi i wyglądu sprzed ciąży.

2/7
2/7

2. Zmniejszą się bóle kręgosłupa i pleców.

 

Nawet jeśli ciąża przebiega wzorowo, niemal każda kobieta zmaga się z problemem bólu w okolicach kręgosłupa. Ulgę przyniosą regularne ćwiczenia na macie.

3/7
3/7

3. Joga zwiększa odporność.

 

Odpowiednio dotlenione i rozciągnięte ciało, będzie lepiej przygotowane do stawienia czoła infekcjom i może zapobiec uciążliwym przeziębieniom.

4/7
4/7

4. Twoje nogi, miednica i biodra będą bardziej elastyczne.

 

Zmniejszy się także ryzyko dolegliwości takich jak drętwienie nóg związane z lepszym krążeniem krwi.

5/7
5/7

5. Joga oznacza mniejsze problemy z oddychaniem.

 

Pranajama to specjalne ćwiczenia oddechowe, które praktykuje się oprócz asan. Przynoszą one harmonię i lepszy nastrój. W trakcie skurczy porodowych umiejętność spokojnego oddychania jest kluczowa dla matki i dziecka.

6/7
6/7

6. Krótszy i mniej bolesny poród.

 

Niemal wszystkie szkoły rodzenia proponują swoim uczennicom elementy praktyki jogi. Świadome swojego ciała kobiety odczuwają mniejszy ból, a poszczególne fazy porodu przebiegają szybciej.

7/7
7/7

7. Lepsze samopoczucie.

 

Sesja jogi to przede wszystkim wspaniała forma odpoczynku, która pomoże Ci się zrelaksować. Być może zniknie także niepokój i poczucie nierównowagi emocjonalnej, co przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka. Pamiętaj, szczęśliwa mama to szczęśliwy noworodek.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć