Strefa rodzica » Artykuły » Historia dla dzieci z radioodbiornika!

Historia dla dzieci z radioodbiornika!powiększ

Historia dla dzieci z radioodbiornika!

Czy współczesne dzieci wiedzą czym jest słuchowisko radiowe? Czy potrafią uruchomić wyobraźnię i wejść w świat opowiedziany słowem, muzyką i dźwiękiem? Na pewno tak! Wystarczy dać im możliwość! Wystarczy zaprosić je na „Historię dla dzieci”.

 

W świecie obrazkowym w jakim obecnie żyjemy Stowarzyszenie Filmowe „Trzeci Tor” porywa się na coś wyjątkowego. Tworzy słuchowiska radiowe, które przybliżają dzieciom historię naszego kraju.  Dotychczas w ramach  dwóch edycji projektu „Historia dla dzieci” powstało aż 19 takich słuchowisk.  Płytki z nagraniami trafiły m.in. do ośrodków Polonijnych w Holandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Francji czy Mołdawii. Prawie tysiąc płyt rozesłano do polskich szkół i przedszkoli.

 

Słuchowiska są dodatkowo dostępne na stronie internetowe skąd można je bezpłatnie pobierać.  – To co staramy się tworzyć, to prawdziwy teatr radiowy. Historii nie czyta lektor, są odgrywane przez aktorów, to w znacznym stopniu odróżnia je innych form np. audiobooków. Nasze słuchowiska pełne są muzyki autorstwa Pawła Bohatera i efektów dźwiękowych, słuchacz zostaje zaproszony do świata, o którym opowiadamy, wchodzi w inną rzeczywistość, można powiedzieć przenosi się w czasie. Słuchowiska radiowe zostały ostatnio nieco zapomniane – osobiście uważam, że to ogromna szkoda. Ta forma pozwala uruchamiać wyobraźnię dziecka. – mówi Krzysztof  Ridan prezes Trzeciego Toru.

 

Pierwsze dwie serie słuchowisk powstały w oparciu o autorskie teksty Agnieszki Wiktorowskiej – Chmielewskiej, odcinki dotyczące XX-lecia międzywojennego napisał Paweł Śmiałek. W projekt przez cały czas zaangażowanych jest troje aktorów – skład tego zespołu nieco zmienił się w trakcie realizacji Historii dla Dzieci. W rolę dziadka wcielił się znakomity aktor: Piotr Piecha, na co dzień występujący na deskach Teatru Ludowego, wnuczęta grane są oczywiście przez dzieci. W pierwszych odcinkach  w tych rolach  wystąpili Zuzanna Dróżdż i Dominik Dworak.

 

W trzeciej serii słuchowisk do zespołu dołączył Jaś Sułkowski – zastępując Dominika. Jak wyznają twórcy proces produkcji cyklu 6-8 słuchowisk trwa około pół roku. - Najbardziej czasochłonne jest pisanie tekstów. Na ten etap potrzeba około 2-3 miesięcy. Tyle czasu zajmuje napisanie 8 słuchowisk oraz konsultacja historyczna. Potem przystępujemy do nagrania, co trwa około tygodnia. Aktorzy pracuję codziennie po ok. 5-6 godzin.  Potem przychodzi czas montażu, który trwa około 1 miesiąca - opowiada Krzysztof  Ridan.  Do każdego słuchowiska nagrana została piosenka oraz powstały ilustracje graficzne.


Sam pomysł na zrealizowanie słuchowisk o tematyce historycznej dla dzieci wziął się jak zwykle… z życia. - Obydwaj z Pawłem Bohaterem – współautorem projektu, jesteśmy ojcami. Założenie projektu było takie, że chcemy zrobić coś dla dzieci. Szukaliśmy sposobu, aby zainteresować nasze dzieci historią skłonić je do nauki.  Ponieważ obaj jesteśmy muzykami, mamy pasje dźwiękowe - zrodził się pomysł na słuchowiska.- mówi Krzysztof Ridan.


Słuchowiska powstały przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”  oraz wsparciu finansowym Biblioteki Kraków.

 

Chcemy dziś zaprosić najmłodszych  na niezwykłą lekcję historii. Niezwykłą bo opowiedzianą w formie słuchowiska. Wystarczy wejść na stronę www.historiadladzieci.pl włączyć wybrany odcinek, a najlepiej wszystkie po kolei, zamknąć oczy i już można słuchając ciekawych opowieści poznać historię Polski.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać jego rozwój?

Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać jego rozwój?

Od urodzenia dzieci otoczone są mnóstwem zabawek. Większość z nich to pluszowe misie, klocki lub plastikowe drobiazgi. Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać zabawki, które będą zarówno atrakcyjne dla niemowlęcia, jak i wesprą jego rozwój sensoryczny i poznawczy.
więcej »
Ukryta Kraina to nietypowa atrakcja dla dzieci

Ukryta Kraina to nietypowa atrakcja dla dzieci

Wyobraźcie sobie, że macie magiczną różdżkę, dzięki której otworzycie tajemne przejście do Ukrytej Krainy - sekretnego miejsca, pełnego zaczarowanych zwierząt, magii i zabawy. więcej »
Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny, czyli Funny Balls Show
Patronat CzasDzieci.pl

Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny, czyli Funny Balls Show

Rodzice doskonale wiedzą, że dmuchany balonik wywoła uśmiech na buzi każdego dziecka! A jaka będzie reakcja maluchów, gdy w jednej chwili zobaczą setki, a nawet tysiące balonów we wszystkich kolorach tęczy? więcej »
Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Aparat ortodontyczny jest noszony przez znaczną część naszego społeczeństwa. Na leczenie wady zgryzu decyduje się nie tylko młodzież, ale coraz częściej również dorośli. więcej »
Jak dbać o ząbki dziecka?

Jak dbać o ząbki dziecka?

Kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy? Czy dziecko powinno myć zęby codziennie? Jakie preparaty są bezpieczne dla maluchów? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. więcej »
Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu?

Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu?

Pierwsze dni w przedszkolu to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Przedstawiamy kilka wskazówek jak ułatwić maluchowi pobyt w przedszkolu i sprawić, że każdy dzień spędzony w placówce będzie radosny! więcej »
Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

W dniach 7-10 kwietnia Lech Wałęsa, razem z zięciem i wnukami, na specjalne zaproszenie odwiedził LEGOLAND oraz LEGO House w Billund w Danii. więcej »
Kaczki z gęsiej paczki
Patronat CzasDzieci.pl

Kaczki z gęsiej paczki

Animowana komedia producentów hitu ?Shrek? o zwariowanej gęsi zmuszonej wyruszyć w pełną niespodzianek podróż wraz z dwoma niesfornymi kaczątkami... więcej »
Tata w depresji

Tata w depresji

To miał być najszczęśliwszy moment mojego życia, a stał się dla mnie koszmarem. Tak, mężczyźni też cierpią na depresję poporodową. I to nie tak rzadko jak się wydaje. Badania pokazują, że dotyka ona ponad połowę mężczyzn. więcej »
Majówka z Żubrem Pompikiem
Patronat CzasDzieci.pl

Majówka z Żubrem Pompikiem

Startuje ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkolaków. Majówka z Żubrem Pompikiem to wyróżniający się pod względem zasięgu i tematyki projekt, którego podstawowym celem jest promowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym wiedzy dotyczącej przyrody, a także edukacja w zakresie ochrony środowiska.

więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Miejsce na Czasie

 Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Kilka godzin minęło nie wiadomo kiedy. Myślę, że będziemy tu wracać po kolejną dawkę wrażeń i dobrej zabawy. Już tęsknię za żyroskopem :)  

W domu z dzieckiem

Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018