Strefa rodzica » Artykuły » O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?

O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?powiększ

O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?

Limfocyty należą do krwinek białych. W organizmie człowieka pełnią ważne funkcje, gdyż odpowiadają za ochronę przed obcymi antygenami wywołującymi różne choroby. Podwyższony poziom limfocytów we krwi u kobiety ciężarnej może świadczyć o procesie zapalnym, np. układu moczowego.

 

Limfocyty – rola w organizmie. Co oznaczają podwyższone limfocyty?
Limfocyty są rodzajem krwinek białych, czyli leukocytów, które wytwarzane są w szpiku kostnym, śledzionie, grasicy oraz węzłach chłonnych. Stanowią one ważny element układu odpornościowego. Ich rola polega na rozpoznawaniu obcych antygenów oraz wspomaganiu likwidacji drobnoustrojów chorobotwórczych. Podwyższone limfocyty u kobiety ciężarnej, osób dorosłych oraz dzieci mogą wskazywać na proces zapalny toczący się w organizmie, będący wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Nadmiar limfocytów we krwi określany jest jako limfocytoza. Liczbę tych krwinek ocenia się w oparciu o podstawowe badanie krwi, a dokładnie rozmaz krwi obwodowej pobranej na czczo z żyły łokciowej. Normy dla limfocytów wynoszą:

  • u dorosłych kobiet i mężczyzn – 1,5 – 4,0 x 109/l,
  • u dzieci – 4,0 – 8,0 x 109/l,
  • u noworodków – 2,0 – 10 x 109/l.
     

Limfocytoza u kobiety ciężarnej
Podwyższone limfocyty u kobiety ciężarnej mogą mieć podłoże fizjologiczne. W ciąży dochodzi do wzrostu liczby krwinek białych w porównaniu z wynikami badania morfologicznego u kobiety niespodziewającej się dziecka. Limfocytoza u przyszłej matki może jednak świadczyć o pewnych stanach chorobowych. Nadmiar limfocytów we krwi jest charakterystyczny dla procesów zapalnych. Występuje również przy gorączce. U kobiety ciężarnej często jest spowodowany infekcjami układu moczowego, które nierzadko występują u przyszłych mam. Podwyższone limfocyty w ciąży mogą również wskazywać na infekcje jamy ustnej i przyzębia, reakcję alergiczną, zatrucia wywołane m.in. substancjami chemicznymi, takimi jak chlor, ołów. Niekiedy są odpowiedzią na przyjmowane leki. Wzrost poziomu limfocytów pojawia się także w przebiegu poważniejszych chorób, m.in. nowotworów (np. białaczka), toksoplazmozy, wirusowego zapalenia wątroby, zakażenia bakteryjnego o charakterze przewlekłym (np. gruźlica), infekcji wirusowych (np. różyczka, cytomegalia, odra, mononukleoza zakaźna) oraz chorób zapalnych jelit. Stan podwyższonych limfocytów u kobiety ciężarnej, zwłaszcza utrzymujący się przez dłuższy czas, wiąże się z koniecznością podjęcia dalszej diagnostyki. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek choroby u ciężarnej, niezastosowanie odpowiedniego leczenia może stanowić zagrożenia dla przebiegu ciąży i życia dziecka.

 

Niski poziom limfocytów we krwi
Na podstawie badania morfologicznego można stwierdzić również limfocytopenię, czyli obniżony poziom limfocytów we krwi. Przyczyną tego stanu mogą być m.in. anemia aplastyczna charakteryzująca się zaburzoną produkcją krwinek białych w szpiku kostnym, zakażenie HIV, złośliwy nowotwór. Do niedoboru limfocytów dochodzi również wskutek przyjmowania niektórych leków, np. steroidowych.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego więcej » x
Zobacz » Artykuły
"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

Wydawnictwo Albatros zadbało o starszych i młodszych czytelników. Dzieci, które już sprawnie czytają, z pewnością zakochają się w lekko napisanej powieści, natomiast tym młodszym spodoba się nowe wydanie, z przeredagowanym tekstem i pięknymi ilustracjami autorki książki. więcej »
Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Odpowiedzialny rodzic robi więc wszystko, aby jak najlepiej skomponować dietę dziecka. Ma to szczególne znaczenie dziś ? w dobie coraz częstszego rozwoju chorób cywilizacyjnych u dzieci. więcej »
Kubuś - słodki przyjaciel od lat

Kubuś - słodki przyjaciel od lat

18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Wydawnictwo Egmont już od ponad ćwierćwieku wydaje książki i czasopisma, których bohaterem jest Kubuś i gromadka jego niezawodnych przyjaciół. więcej »
15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Jakie pomysły na przebranie przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o balach kostiumowych? Wróżki, księżniczki, rycerze, piraci? Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być zdecydowanie bardziej nietypowe! Jesteście ciekawi? więcej »
Uzupełnianie magnezu w diecie

Uzupełnianie magnezu w diecie

Magnez (Mg) można uzupełniać, włączając do diety takie produkty, jak warzywa strączkowe, pełnoziarniste pieczywo oraz migdały. Należy pamiętać, aby łączyć je z jedzeniem zawierającym witaminę B6 lub wapń. więcej »
18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka

18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka

Miś o bardzo małym rozumku, miłośnik słodkiego miodu, miły wszystkim dzieciom miś obchodzi w tym roku 92. urodziny. Mimo podeszłego wieku wciąż jest małym, rozkosznym misiaczkiem, ulubieńcem kolejnych pokoleń najmłodszych. więcej »
Jak luty to tylko w Kielcach!
Patronat CzasDzieci.pl

Jak luty to tylko w Kielcach!

Już chyba nikt na stałe funkcjonujący w branży dziecięcej nie wyobraża sobie lutego bez targów w Kielcach. Nic w tym dziwnego, bowiem Kids? Time to jedno z najważniejszych wydarzeń tego sektora w całej Europie. więcej »
Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Pochwały to temat wzbudzający coraz więcej kontrowersji. Z jednej strony może wydawać się, że nie warto poświęcać mu wiele uwagi ? przecież każdy wie, jak chwalić, to proste!... więcej »
Bajkowe ferie pełne zabawek

Bajkowe ferie pełne zabawek

Spędźcie z dziećmi bajkowe ferie. Wyruszcie razem z nami szlakiem polskich muzeów zabawek i bajek. W niemal każdym zakątku naszego kraju czekają na Was zaskakujące miejsca pełne wspomnień i magicznych opowieści. więcej »
Zobaczyć niewidzących

Zobaczyć niewidzących

Rozpoczynamy cykl tekstów na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Został on stworzony z myślą o rodzicach, wychowawcach, którzy zadaniem jest rozmawianie z dziećmi i pomoc im w zrozumieniu i zaakceptowaniu inności. Zapraszamy do towarzyszenia nam przez ten czas. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Specjalne okazje

Ferie na czasie

Choć pogoda nie rozpieszcza zimową aurą, w Galerii Północnej dobra zabawa jest gwarantowana.  

Inicjatywa Na Czasie!

Ostatnie Miejsca!

Ostatnie Miejsca!

Mamy ostatnie 2 miejsca na II turnus (22-26 stycznia). Dzieci będą tworzyć własne opowieści budując je ze specjalnych zestawów LEGO, które zawierają ponad 1100 elementów...  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018