Strefa rodzica » Artykuły » O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?

O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?powiększ

O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?

Limfocyty należą do krwinek białych. W organizmie człowieka pełnią ważne funkcje, gdyż odpowiadają za ochronę przed obcymi antygenami wywołującymi różne choroby. Podwyższony poziom limfocytów we krwi u kobiety ciężarnej może świadczyć o procesie zapalnym, np. układu moczowego.

 

Limfocyty – rola w organizmie. Co oznaczają podwyższone limfocyty?
Limfocyty są rodzajem krwinek białych, czyli leukocytów, które wytwarzane są w szpiku kostnym, śledzionie, grasicy oraz węzłach chłonnych. Stanowią one ważny element układu odpornościowego. Ich rola polega na rozpoznawaniu obcych antygenów oraz wspomaganiu likwidacji drobnoustrojów chorobotwórczych. Podwyższone limfocyty u kobiety ciężarnej, osób dorosłych oraz dzieci mogą wskazywać na proces zapalny toczący się w organizmie, będący wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Nadmiar limfocytów we krwi określany jest jako limfocytoza. Liczbę tych krwinek ocenia się w oparciu o podstawowe badanie krwi, a dokładnie rozmaz krwi obwodowej pobranej na czczo z żyły łokciowej. Normy dla limfocytów wynoszą:

  • u dorosłych kobiet i mężczyzn – 1,5 – 4,0 x 109/l,
  • u dzieci – 4,0 – 8,0 x 109/l,
  • u noworodków – 2,0 – 10 x 109/l.
     

Limfocytoza u kobiety ciężarnej
Podwyższone limfocyty u kobiety ciężarnej mogą mieć podłoże fizjologiczne. W ciąży dochodzi do wzrostu liczby krwinek białych w porównaniu z wynikami badania morfologicznego u kobiety niespodziewającej się dziecka. Limfocytoza u przyszłej matki może jednak świadczyć o pewnych stanach chorobowych. Nadmiar limfocytów we krwi jest charakterystyczny dla procesów zapalnych. Występuje również przy gorączce. U kobiety ciężarnej często jest spowodowany infekcjami układu moczowego, które nierzadko występują u przyszłych mam. Podwyższone limfocyty w ciąży mogą również wskazywać na infekcje jamy ustnej i przyzębia, reakcję alergiczną, zatrucia wywołane m.in. substancjami chemicznymi, takimi jak chlor, ołów. Niekiedy są odpowiedzią na przyjmowane leki. Wzrost poziomu limfocytów pojawia się także w przebiegu poważniejszych chorób, m.in. nowotworów (np. białaczka), toksoplazmozy, wirusowego zapalenia wątroby, zakażenia bakteryjnego o charakterze przewlekłym (np. gruźlica), infekcji wirusowych (np. różyczka, cytomegalia, odra, mononukleoza zakaźna) oraz chorób zapalnych jelit. Stan podwyższonych limfocytów u kobiety ciężarnej, zwłaszcza utrzymujący się przez dłuższy czas, wiąże się z koniecznością podjęcia dalszej diagnostyki. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek choroby u ciężarnej, niezastosowanie odpowiedniego leczenia może stanowić zagrożenia dla przebiegu ciąży i życia dziecka.

 

Niski poziom limfocytów we krwi
Na podstawie badania morfologicznego można stwierdzić również limfocytopenię, czyli obniżony poziom limfocytów we krwi. Przyczyną tego stanu mogą być m.in. anemia aplastyczna charakteryzująca się zaburzoną produkcją krwinek białych w szpiku kostnym, zakażenie HIV, złośliwy nowotwór. Do niedoboru limfocytów dochodzi również wskutek przyjmowania niektórych leków, np. steroidowych.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ulubione programy edukacyjne dla dzieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Tym razem postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych edukacyjnych programów dla dzieci (i rodziców). Oczywiście nadal jednak twierdzimy, że nie powinny one zupełnie wypierać aktywności ruchowej i spotkań z rówieśnikami :-) więcej »
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

Nauka mowy to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przez dzieckiem i jednocześnie powód licznych obaw rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekują pierwszych słów. Warto jednak pamiętać, że rozwój mowy zaczyna się znacznie wcześniej. więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018