Strefa rodzica » Artykuły » O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?

O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?powiększ

O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?

Limfocyty należą do krwinek białych. W organizmie człowieka pełnią ważne funkcje, gdyż odpowiadają za ochronę przed obcymi antygenami wywołującymi różne choroby. Podwyższony poziom limfocytów we krwi u kobiety ciężarnej może świadczyć o procesie zapalnym, np. układu moczowego.

 

Limfocyty – rola w organizmie. Co oznaczają podwyższone limfocyty?
Limfocyty są rodzajem krwinek białych, czyli leukocytów, które wytwarzane są w szpiku kostnym, śledzionie, grasicy oraz węzłach chłonnych. Stanowią one ważny element układu odpornościowego. Ich rola polega na rozpoznawaniu obcych antygenów oraz wspomaganiu likwidacji drobnoustrojów chorobotwórczych. Podwyższone limfocyty u kobiety ciężarnej, osób dorosłych oraz dzieci mogą wskazywać na proces zapalny toczący się w organizmie, będący wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Nadmiar limfocytów we krwi określany jest jako limfocytoza. Liczbę tych krwinek ocenia się w oparciu o podstawowe badanie krwi, a dokładnie rozmaz krwi obwodowej pobranej na czczo z żyły łokciowej. Normy dla limfocytów wynoszą:

  • u dorosłych kobiet i mężczyzn – 1,5 – 4,0 x 109/l,
  • u dzieci – 4,0 – 8,0 x 109/l,
  • u noworodków – 2,0 – 10 x 109/l.
     

Limfocytoza u kobiety ciężarnej
Podwyższone limfocyty u kobiety ciężarnej mogą mieć podłoże fizjologiczne. W ciąży dochodzi do wzrostu liczby krwinek białych w porównaniu z wynikami badania morfologicznego u kobiety niespodziewającej się dziecka. Limfocytoza u przyszłej matki może jednak świadczyć o pewnych stanach chorobowych. Nadmiar limfocytów we krwi jest charakterystyczny dla procesów zapalnych. Występuje również przy gorączce. U kobiety ciężarnej często jest spowodowany infekcjami układu moczowego, które nierzadko występują u przyszłych mam. Podwyższone limfocyty w ciąży mogą również wskazywać na infekcje jamy ustnej i przyzębia, reakcję alergiczną, zatrucia wywołane m.in. substancjami chemicznymi, takimi jak chlor, ołów. Niekiedy są odpowiedzią na przyjmowane leki. Wzrost poziomu limfocytów pojawia się także w przebiegu poważniejszych chorób, m.in. nowotworów (np. białaczka), toksoplazmozy, wirusowego zapalenia wątroby, zakażenia bakteryjnego o charakterze przewlekłym (np. gruźlica), infekcji wirusowych (np. różyczka, cytomegalia, odra, mononukleoza zakaźna) oraz chorób zapalnych jelit. Stan podwyższonych limfocytów u kobiety ciężarnej, zwłaszcza utrzymujący się przez dłuższy czas, wiąże się z koniecznością podjęcia dalszej diagnostyki. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek choroby u ciężarnej, niezastosowanie odpowiedniego leczenia może stanowić zagrożenia dla przebiegu ciąży i życia dziecka.

 

Niski poziom limfocytów we krwi
Na podstawie badania morfologicznego można stwierdzić również limfocytopenię, czyli obniżony poziom limfocytów we krwi. Przyczyną tego stanu mogą być m.in. anemia aplastyczna charakteryzująca się zaburzoną produkcją krwinek białych w szpiku kostnym, zakażenie HIV, złośliwy nowotwór. Do niedoboru limfocytów dochodzi również wskutek przyjmowania niektórych leków, np. steroidowych.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać jego rozwój?

Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać jego rozwój?

Od urodzenia dzieci otoczone są mnóstwem zabawek. Większość z nich to pluszowe misie, klocki lub plastikowe drobiazgi. Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać zabawki, które będą zarówno atrakcyjne dla niemowlęcia, jak i wesprą jego rozwój sensoryczny i poznawczy.
więcej »
Ukryta Kraina to nietypowa atrakcja dla dzieci

Ukryta Kraina to nietypowa atrakcja dla dzieci

Wyobraźcie sobie, że macie magiczną różdżkę, dzięki której otworzycie tajemne przejście do Ukrytej Krainy - sekretnego miejsca, pełnego zaczarowanych zwierząt, magii i zabawy. więcej »
Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny, czyli Funny Balls Show
Patronat CzasDzieci.pl

Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny, czyli Funny Balls Show

Rodzice doskonale wiedzą, że dmuchany balonik wywoła uśmiech na buzi każdego dziecka! A jaka będzie reakcja maluchów, gdy w jednej chwili zobaczą setki, a nawet tysiące balonów we wszystkich kolorach tęczy? więcej »
Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Aparat ortodontyczny jest noszony przez znaczną część naszego społeczeństwa. Na leczenie wady zgryzu decyduje się nie tylko młodzież, ale coraz częściej również dorośli. więcej »
Jak dbać o ząbki dziecka?

Jak dbać o ząbki dziecka?

Kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy? Czy dziecko powinno myć zęby codziennie? Jakie preparaty są bezpieczne dla maluchów? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. więcej »
Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu?

Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu?

Pierwsze dni w przedszkolu to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Przedstawiamy kilka wskazówek jak ułatwić maluchowi pobyt w przedszkolu i sprawić, że każdy dzień spędzony w placówce będzie radosny! więcej »
Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

W dniach 7-10 kwietnia Lech Wałęsa, razem z zięciem i wnukami, na specjalne zaproszenie odwiedził LEGOLAND oraz LEGO House w Billund w Danii. więcej »
Kaczki z gęsiej paczki
Patronat CzasDzieci.pl

Kaczki z gęsiej paczki

Animowana komedia producentów hitu ?Shrek? o zwariowanej gęsi zmuszonej wyruszyć w pełną niespodzianek podróż wraz z dwoma niesfornymi kaczątkami... więcej »
Tata w depresji

Tata w depresji

To miał być najszczęśliwszy moment mojego życia, a stał się dla mnie koszmarem. Tak, mężczyźni też cierpią na depresję poporodową. I to nie tak rzadko jak się wydaje. Badania pokazują, że dotyka ona ponad połowę mężczyzn. więcej »
Majówka z Żubrem Pompikiem
Patronat CzasDzieci.pl

Majówka z Żubrem Pompikiem

Startuje ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkolaków. Majówka z Żubrem Pompikiem to wyróżniający się pod względem zasięgu i tematyki projekt, którego podstawowym celem jest promowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym wiedzy dotyczącej przyrody, a także edukacja w zakresie ochrony środowiska.

więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Miejsce na Czasie

 Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Kilka godzin minęło nie wiadomo kiedy. Myślę, że będziemy tu wracać po kolejną dawkę wrażeń i dobrej zabawy. Już tęsknię za żyroskopem :)  

W domu z dzieckiem

Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018