Strefa rodzica » Artykuły » O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?

O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?powiększ

O czym świadczą podwyższone limfocyty w ciąży?

Limfocyty należą do krwinek białych. W organizmie człowieka pełnią ważne funkcje, gdyż odpowiadają za ochronę przed obcymi antygenami wywołującymi różne choroby. Podwyższony poziom limfocytów we krwi u kobiety ciężarnej może świadczyć o procesie zapalnym, np. układu moczowego.

 

Limfocyty – rola w organizmie. Co oznaczają podwyższone limfocyty?
Limfocyty są rodzajem krwinek białych, czyli leukocytów, które wytwarzane są w szpiku kostnym, śledzionie, grasicy oraz węzłach chłonnych. Stanowią one ważny element układu odpornościowego. Ich rola polega na rozpoznawaniu obcych antygenów oraz wspomaganiu likwidacji drobnoustrojów chorobotwórczych. Podwyższone limfocyty u kobiety ciężarnej, osób dorosłych oraz dzieci mogą wskazywać na proces zapalny toczący się w organizmie, będący wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Nadmiar limfocytów we krwi określany jest jako limfocytoza. Liczbę tych krwinek ocenia się w oparciu o podstawowe badanie krwi, a dokładnie rozmaz krwi obwodowej pobranej na czczo z żyły łokciowej. Normy dla limfocytów wynoszą:

  • u dorosłych kobiet i mężczyzn – 1,5 – 4,0 x 109/l,
  • u dzieci – 4,0 – 8,0 x 109/l,
  • u noworodków – 2,0 – 10 x 109/l.
     

Limfocytoza u kobiety ciężarnej
Podwyższone limfocyty u kobiety ciężarnej mogą mieć podłoże fizjologiczne. W ciąży dochodzi do wzrostu liczby krwinek białych w porównaniu z wynikami badania morfologicznego u kobiety niespodziewającej się dziecka. Limfocytoza u przyszłej matki może jednak świadczyć o pewnych stanach chorobowych. Nadmiar limfocytów we krwi jest charakterystyczny dla procesów zapalnych. Występuje również przy gorączce. U kobiety ciężarnej często jest spowodowany infekcjami układu moczowego, które nierzadko występują u przyszłych mam. Podwyższone limfocyty w ciąży mogą również wskazywać na infekcje jamy ustnej i przyzębia, reakcję alergiczną, zatrucia wywołane m.in. substancjami chemicznymi, takimi jak chlor, ołów. Niekiedy są odpowiedzią na przyjmowane leki. Wzrost poziomu limfocytów pojawia się także w przebiegu poważniejszych chorób, m.in. nowotworów (np. białaczka), toksoplazmozy, wirusowego zapalenia wątroby, zakażenia bakteryjnego o charakterze przewlekłym (np. gruźlica), infekcji wirusowych (np. różyczka, cytomegalia, odra, mononukleoza zakaźna) oraz chorób zapalnych jelit. Stan podwyższonych limfocytów u kobiety ciężarnej, zwłaszcza utrzymujący się przez dłuższy czas, wiąże się z koniecznością podjęcia dalszej diagnostyki. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek choroby u ciężarnej, niezastosowanie odpowiedniego leczenia może stanowić zagrożenia dla przebiegu ciąży i życia dziecka.

 

Niski poziom limfocytów we krwi
Na podstawie badania morfologicznego można stwierdzić również limfocytopenię, czyli obniżony poziom limfocytów we krwi. Przyczyną tego stanu mogą być m.in. anemia aplastyczna charakteryzująca się zaburzoną produkcją krwinek białych w szpiku kostnym, zakażenie HIV, złośliwy nowotwór. Do niedoboru limfocytów dochodzi również wskutek przyjmowania niektórych leków, np. steroidowych.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz.... więcej » x
Zobacz » Artykuły
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Przedstawiamy Wan kolejną część naszej listy zabaw i gier, które warto wykorzystać kiedy dziecku się nudzi, a chwilowo nie mamy do dyspozycji zabawek czy dużej przestrzeni. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie czy to w poczekalni, czy w drodze do kasy w supermarkecie czy tez podczas podróżowania. więcej »
"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

Wywiad z Panią Barbara Małecką (dyrektorem artystycznym festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA) i Panią Alicją Morawską-Rubczak (kuratorką festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA). więcej »
4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji. więcej »
ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików
Patronat CzasDzieci.pl

ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików

Abc Dobrego Wychowania z Rodziną Treflików to piękne i mądre piosenki dla dzieci, które uczą jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Rodzina Treflików uwielbia przekazywać te wartości słuchaczom poprzez błyskotliwe teksty Izabeli Budzyńskiej i muzykę skomponowaną przez Wojciecha Gęsickiego. więcej »
Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Przyjęcia weselne w głównej mierze dedykowane są dorosłym. Alkohol, menu, zabawy przygotowywane są w taki sposób, by dostarczały radości właśnie im. więcej »
30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

Latem w mieście wcale nie trzeba się nudzić. Jest szereg aktywności, które mogą przemienić każdy dzień w niezwykłą przygodę. Trzeba tylko nieco wyobraźni, bo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest mnóstwo. więcej »
Grecja czy Włochy - gdzie jechać na wakacje z dziećmi?

Grecja czy Włochy - gdzie jechać na wakacje z dziećmi?

Dzieci są wymagającymi turystami. Maluchy szybko się nudzą i potrzebują wielu atrakcji dostosowanych do ich wieku, a starsze pociechy zwykle doceniają możliwość korzystania z atrakcji sportowych, aquaparków i wielu wycieczek. więcej »
Camp piłkarski PRO w OPALENICY — PROMOCJA Last Minute

Camp piłkarski PRO w OPALENICY — PROMOCJA Last Minute

Przyjedź do Opalenicy na obóz Ligi Mistrzów i wyjedź lepszym bramkarzem, obrońcą, pomocnikiem, napastnikiem! więcej »
Warzywa — to da się lubić! Sprawdzone sposoby, by zachęcić dzieci do jedzenia jarzyn.

Warzywa — to da się lubić! Sprawdzone sposoby, by zachęcić dzieci do jedzenia jarzyn.

Rodzicu! Myślisz, że próbowałeś już wszystkiego, a Twoja pociecha nadal kręci nosem na widok warzyw? Ten tekst jest dla Ciebie! więcej »
Książki na Czasie - Czerwiec

Książki na Czasie - Czerwiec

Ciepły czerwiec przyniósł wiele książek o ważnych sprawach: trudnych kart historii Polski, prawach dzieci czy pierwszej pomocy. Wybraliśmy dla Was te najlepsze z najlepszych. My przeczytaliśmy je z dużą przyjemnością, jakiej i Wam życzymy! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Jak umilić czas swojemu maluchowi?  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018