Strefa rodzica » Artykuły » Żółtaczka pokarmowa - jak leczyć i jaką dietę stosować?

Żółtaczka pokarmowa - jak leczyć i jaką dietę stosować?powiększ

Żółtaczka pokarmowa - jak leczyć i jaką dietę stosować?

Żółtaczka pokarmowa jest chorobą o podłożu wirusowym. Objawami towarzyszącymi zakażeniu są: zażółcenie skóry, bóle brzucha, wymioty. W leczeniu ważną rolę odgrywa dieta nieobciążająca wątroby, w której potrawy powinny być lekkostrawne z ograniczoną ilością tłuszczu i błonnika pokarmowego.

 

Żółtaczka pokarmowa – czym jest? Objawy
Żółtaczka pokarmowa, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) jest wywoływana przez wirus HAV (Hepatitis A virus). Typowym objawem towarzyszącym żółtaczce pokarmowej jest zażółcenie powłok skórnych, błon śluzowych oraz twardówki oka. Odpowiada za to bilirubina – barwnik żółciowy pozwalający ocenić funkcje wątroby. W przebiegu WZW typu A pojawia się podwyższone stężenie bilirubiny. Innymi symptomami występującymi przy wirusowym zapaleniu wątroby typu A są: bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, brak apetytu, ogólne osłabienie oraz objawy grypopodobne (bóle mięśni i stawów). Do zakażenia żółtaczką typu A dochodzi na drodze pokarmowej poprzez wypicie zanieczyszczonej wirusem wody lub spożycie zainfekowanej żywności. WZW typu A nazywane jest również „chorobą brudnych rąk”, gdyż może przenosić się na drodze kontaktu z osobą chorą przy niezachowaniu zasad higieny.

 

Diagnostyka i leczenie żółtaczki pokarmowej
W diagnostyce zakażenia wirusem WZW typu A wykorzystuje się badania serologiczne. Pozwalają one wykryć we krwi obecność przeciwciał anty – HAV. Kolejnym zalecanym badaniem umożliwiającym rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby typu A jest badanie poziomu bilirubiny oraz aminotransferazy asparaginowej i alaninowej. Leczenie żółtaczki pokarmowej opiera się na zwalczaniu objawów choroby, ograniczeniu aktywności fizycznej i, co bardzo ważne, uzupełnianiu płynów. Nie stosuje się leczenia przyczynowego, gdyż nie istnieje preparat, który prowadziłby do unieszkodliwienia i zablokowania działania wirusa.

 

Dieta przy żółtaczce pokarmowej
W leczeniu żółtaczki pokarmowej ważną rolę odgrywa również dieta, która nie powinna obciążać wątroby. Wskazana jest dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu, który jest źle tolerowany przez chorego. Przeciwwskazane są produkty bogate w cukry proste oraz błonnik pokarmowy, który działa drażniąco na przewód pokarmowy. W dużych ilościach występuje on w pełnoziarnistym pieczywie, surowych warzywach i owocach, gruboziarnistych kaszach, otrębach oraz ciemnym makaronie i brązowym ryżu. Z jadłospisu eliminuje się: potrawy smażone, ciężkostrawne, tłuste mleko, sery żółte i topione, śmietanę, konserwy mięsne, parówki, tłuste rodzaje mięs (np. baranina, wołowina), tłuste wędliny, ryby wędzone i smażone. Niedozwolone są napoje alkoholowe, mocna herbata, kawa oraz napoje gazowane. Wskazane jest unikanie warzyw kapustnych, suszonych owoców, śliwek, czereśni, a także kremów, tortów, czekolad, batonów i ostrych przypraw.

 

Produktami dozwolonymi w diecie przy żółtaczce pokarmowej są:

  • produkty zbożowe: jasne pieczywo pszenne, drobny makaron, drobnoziarniste kasze (np. manna, kuskus), ryż biały,
  • mleko i nabiał: odtłuszczone jogurty i kefir, chude mleko, chudy ser twarogowy, zsiadłe mleko, 
  • mięso i wędliny: kurczak, indyk, mięso z królika, wędliny drobiowe, polędwica, chude ryby: dorsz, mintaj, szczupak, halibut, obrane, gotowane, rozdrobnione warzywa i owoce: marchew, dynia, szpinak, pomidory, buraki, jabłka, morele, brzoskwinie, maliny,
  • desery: galaretki i musy owocowe, budyń na chudym mleku,
  • napoje: niegazowana woda mineralna, domowy kompot owocowy, rozcieńczone soki owocowe i warzywne, słaba herbata.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
W co się bawią współczesne dzieci?

W co się bawią współczesne dzieci?

Dzieciom w dzisiejszych czasach nie wystarcza już granie w piłkę przed blokiem, skakanie na skakance czy zabawa w podchody lub dwa ognie. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wymagania maluchów. Co obecnie sprawia im radość? więcej »
Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Siła dziecięcej wyobraźni, zabawa w otoczeniu przyrody, przyjaźń i niesamowite przygody - tak wygląda świat w nowej kreskówce "Craig znad potoku", która 15 października pojawi się na antenie Cartoon Network. więcej »
Prawo dziecka do zachowku

Prawo dziecka do zachowku

Instytucja zachowku budzi wiele kontrowersji, jednak funkcjonuje w polskim porządku prawnym od wielu lat, a procesy o zapłatę zachowku są niezwykle częste. Z tego też względu warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja dziecka, które jest uprawnione do otrzymania zachowku. więcej »
Jak pomóc dziecku, gdy nie radzi sobie z nauką w klasach 1 - 3

Jak pomóc dziecku, gdy nie radzi sobie z nauką w klasach 1 - 3

Rodzice dobrze wiedzą, że szkoła nie zrobi wszystkiego za nich ? równie ważna jest praca z uczniem w domu. Tylko jak ją pogodzić z koniecznością pracy zawodowej, małą ilością czasu i niechęcią dziecka do ślęczenia nad książkami? więcej »
Rozwój mowy od pierwszych dni życia

Rozwój mowy od pierwszych dni życia

Mowa kojarzy się nam z umiejętnością, którą nabywają dzieci kilkunastomiesięczne, kiedy wyartykułują pierwsze zrozumiałe dla rodziców i otoczenia dźwięki. Tymczasem rozwój mowy sięga czasu o wiele wcześniejszego, bowiem rozpoczyna się wraz z pierwszymi ruchami ust dziecka ok. 14 tygodnia życia płodowego. więcej »
Kapitan Morten i Królowa Pająków
Patronat CzasDzieci.pl

Kapitan Morten i Królowa Pająków

10-letni Morten pragnie być marynarzem tak jak jego tata i przeżywać niezapomniane przygody. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi! Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Poranek na czasie

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018