Warszawa

Żółtaczka pokarmowa - jak leczyć i jaką dietę stosować?

Żółtaczka pokarmowa - jak leczyć i jaką dietę stosować?

Żółtaczka pokarmowa jest chorobą o podłożu wirusowym. Objawami towarzyszącymi zakażeniu są: zażółcenie skóry, bóle brzucha, wymioty. W leczeniu ważną rolę odgrywa dieta nieobciążająca wątroby, w której potrawy powinny być lekkostrawne z ograniczoną ilością tłuszczu i błonnika pokarmowego.

 

Żółtaczka pokarmowa – czym jest? Objawy
Żółtaczka pokarmowa, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) jest wywoływana przez wirus HAV (Hepatitis A virus). Typowym objawem towarzyszącym żółtaczce pokarmowej jest zażółcenie powłok skórnych, błon śluzowych oraz twardówki oka. Odpowiada za to bilirubina – barwnik żółciowy pozwalający ocenić funkcje wątroby. W przebiegu WZW typu A pojawia się podwyższone stężenie bilirubiny. Innymi symptomami występującymi przy wirusowym zapaleniu wątroby typu A są: bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, brak apetytu, ogólne osłabienie oraz objawy grypopodobne (bóle mięśni i stawów). Do zakażenia żółtaczką typu A dochodzi na drodze pokarmowej poprzez wypicie zanieczyszczonej wirusem wody lub spożycie zainfekowanej żywności. WZW typu A nazywane jest również „chorobą brudnych rąk”, gdyż może przenosić się na drodze kontaktu z osobą chorą przy niezachowaniu zasad higieny.

 

Diagnostyka i leczenie żółtaczki pokarmowej
W diagnostyce zakażenia wirusem WZW typu A wykorzystuje się badania serologiczne. Pozwalają one wykryć we krwi obecność przeciwciał anty – HAV. Kolejnym zalecanym badaniem umożliwiającym rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby typu A jest badanie poziomu bilirubiny oraz aminotransferazy asparaginowej i alaninowej. Leczenie żółtaczki pokarmowej opiera się na zwalczaniu objawów choroby, ograniczeniu aktywności fizycznej i, co bardzo ważne, uzupełnianiu płynów. Nie stosuje się leczenia przyczynowego, gdyż nie istnieje preparat, który prowadziłby do unieszkodliwienia i zablokowania działania wirusa.

 

Dieta przy żółtaczce pokarmowej
W leczeniu żółtaczki pokarmowej ważną rolę odgrywa również dieta, która nie powinna obciążać wątroby. Wskazana jest dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu, który jest źle tolerowany przez chorego. Przeciwwskazane są produkty bogate w cukry proste oraz błonnik pokarmowy, który działa drażniąco na przewód pokarmowy. W dużych ilościach występuje on w pełnoziarnistym pieczywie, surowych warzywach i owocach, gruboziarnistych kaszach, otrębach oraz ciemnym makaronie i brązowym ryżu. Z jadłospisu eliminuje się: potrawy smażone, ciężkostrawne, tłuste mleko, sery żółte i topione, śmietanę, konserwy mięsne, parówki, tłuste rodzaje mięs (np. baranina, wołowina), tłuste wędliny, ryby wędzone i smażone. Niedozwolone są napoje alkoholowe, mocna herbata, kawa oraz napoje gazowane. Wskazane jest unikanie warzyw kapustnych, suszonych owoców, śliwek, czereśni, a także kremów, tortów, czekolad, batonów i ostrych przypraw.

 

Produktami dozwolonymi w diecie przy żółtaczce pokarmowej są:

  • produkty zbożowe: jasne pieczywo pszenne, drobny makaron, drobnoziarniste kasze (np. manna, kuskus), ryż biały,
  • mleko i nabiał: odtłuszczone jogurty i kefir, chude mleko, chudy ser twarogowy, zsiadłe mleko, 
  • mięso i wędliny: kurczak, indyk, mięso z królika, wędliny drobiowe, polędwica, chude ryby: dorsz, mintaj, szczupak, halibut, obrane, gotowane, rozdrobnione warzywa i owoce: marchew, dynia, szpinak, pomidory, buraki, jabłka, morele, brzoskwinie, maliny,
  • desery: galaretki i musy owocowe, budyń na chudym mleku,
  • napoje: niegazowana woda mineralna, domowy kompot owocowy, rozcieńczone soki owocowe i warzywne, słaba herbata.
 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć