Strefa rodzica » Artykuły » Porządek na biurku, porządek w głowie?

Porządek na biurku, porządek w głowie?powiększ

Porządek na biurku, porządek w głowie?

Twoje dziecko rozprasza się w trakcie nauki? A Ty próbowałaś/ próbowałeś już wszystkiego? Czasami warto sięgnąć po najprostsze rozwiązania, które nie zawsze wydają się być oczywiste.

 

Powszechnie wiadomo, że najlepiej odrabiać lekcje w ciszy i skupieniu bez dodatkowych bodźców rozpraszających uwagę. Wyłączamy więc telewizor czy komputer, ściszamy radio. Czy jednak dbamy także o to jak wygląda otoczenie, w którym dziecko się uczy? Porządek na biurku i w pokoju to wbrew pozorom niezwykle istotna sprawa. Dlaczego?

 

Naszą uwagę można porównać do reflektora. Tak jak reflektor kieruje swoje światło na jedną rzecz w jednym momencie, my kierujemy w ten sposób uwagę. Nazywamy takie zjawisko "uwagą selektywną". Mimo że nieświadomie jesteśmy w stanie obserwować wiele otaczających nas elementów na raz, to świadomie skupiamy się tylko na jednej. Dodatkowo, jeśli nie poświęcimy istotnej sprawie całej uwagi, rzecz nieistotną mózg będzie przetwarzał lepiej. Czyli dialogi lecącego w tle serialu dziecko może zapamiętać dokładniej niż czytany w tym samym czasie rozdział o bitwie pod Grunwaldem.

 

 

Jak ta wiedza ma się do nauki i porządku na biurku? Właśnie dlatego, że uwaga ma ograniczoną pojemność, wszystkie bodźce znajdujące się dookoła dziecka mogą je rozpraszać i odciągać jego uwagę. Kolorowe kredki czy karteczki są bardzo atrakcyjnym obiektem uwagi dziecka i zdecydowanie wygrywają z podręcznikiem. Ograniczmy wyposażenie biurka do tych najpotrzebniejszych rzeczy. Najlepiej jeśli w czasie wykonywania zadania np. z matematyki na biurku znajdują się tylko podręczniki z tego przedmiotu. Sterta innych książek przypomina tylko o kolejnych czekających go zadaniach i zajmuje jego myśli.

 

Nauczenie dziecka porządku nie jest tak trudne jak się wydaje. Skuteczne są nawet najmniejsze pochwały i pozytywne wzmocnienia. Doceńmy to, że dziecko dba o porządek na biurku mówiąc: “Świetnie, że posprzątałeś!” lub “Widzę, że się Twoje biurko jest naprawdę czyste, brawo!”. Możemy także posłużyć się drobnymi nagrodami, takimi jak cukierki. Wręczajmy je tylko wtedy, gdy dziecko wykona powierzone mu zadanie. Związek między konkretnym działaniem, a nagrodą musi być widoczny, a odstęp czasowy nieduży. Wtedy dziecko czuje się zmotywowane do dalszych starań.

 

I co najważniejsze - dajmy przykład! Sami dbajmy o porządek w swoim pokoju czy domowym miejscu pracy. Najszybciej dzieci uczą się przez naśladowanie. Potwierdzajmy więc zachowaniem własne słowa.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
W co się bawią współczesne dzieci?

W co się bawią współczesne dzieci?

Dzieciom w dzisiejszych czasach nie wystarcza już granie w piłkę przed blokiem, skakanie na skakance czy zabawa w podchody lub dwa ognie. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wymagania maluchów. Co obecnie sprawia im radość? więcej »
Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Siła dziecięcej wyobraźni, zabawa w otoczeniu przyrody, przyjaźń i niesamowite przygody - tak wygląda świat w nowej kreskówce "Craig znad potoku", która 15 października pojawi się na antenie Cartoon Network. więcej »
Prawo dziecka do zachowku

Prawo dziecka do zachowku

Instytucja zachowku budzi wiele kontrowersji, jednak funkcjonuje w polskim porządku prawnym od wielu lat, a procesy o zapłatę zachowku są niezwykle częste. Z tego też względu warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja dziecka, które jest uprawnione do otrzymania zachowku. więcej »
Jak pomóc dziecku, gdy nie radzi sobie z nauką w klasach 1 - 3

Jak pomóc dziecku, gdy nie radzi sobie z nauką w klasach 1 - 3

Rodzice dobrze wiedzą, że szkoła nie zrobi wszystkiego za nich ? równie ważna jest praca z uczniem w domu. Tylko jak ją pogodzić z koniecznością pracy zawodowej, małą ilością czasu i niechęcią dziecka do ślęczenia nad książkami? więcej »
Rozwój mowy od pierwszych dni życia

Rozwój mowy od pierwszych dni życia

Mowa kojarzy się nam z umiejętnością, którą nabywają dzieci kilkunastomiesięczne, kiedy wyartykułują pierwsze zrozumiałe dla rodziców i otoczenia dźwięki. Tymczasem rozwój mowy sięga czasu o wiele wcześniejszego, bowiem rozpoczyna się wraz z pierwszymi ruchami ust dziecka ok. 14 tygodnia życia płodowego. więcej »
Kapitan Morten i Królowa Pająków
Patronat CzasDzieci.pl

Kapitan Morten i Królowa Pająków

10-letni Morten pragnie być marynarzem tak jak jego tata i przeżywać niezapomniane przygody. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi! Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Premiera na Czasie

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018