Strefa rodzica » Artykuły » Porządek na biurku, porządek w głowie?

Porządek na biurku, porządek w głowie?powiększ

Porządek na biurku, porządek w głowie?

Twoje dziecko rozprasza się w trakcie nauki? A Ty próbowałaś/ próbowałeś już wszystkiego? Czasami warto sięgnąć po najprostsze rozwiązania, które nie zawsze wydają się być oczywiste.

 

Powszechnie wiadomo, że najlepiej odrabiać lekcje w ciszy i skupieniu bez dodatkowych bodźców rozpraszających uwagę. Wyłączamy więc telewizor czy komputer, ściszamy radio. Czy jednak dbamy także o to jak wygląda otoczenie, w którym dziecko się uczy? Porządek na biurku i w pokoju to wbrew pozorom niezwykle istotna sprawa. Dlaczego?

 

Naszą uwagę można porównać do reflektora. Tak jak reflektor kieruje swoje światło na jedną rzecz w jednym momencie, my kierujemy w ten sposób uwagę. Nazywamy takie zjawisko "uwagą selektywną". Mimo że nieświadomie jesteśmy w stanie obserwować wiele otaczających nas elementów na raz, to świadomie skupiamy się tylko na jednej. Dodatkowo, jeśli nie poświęcimy istotnej sprawie całej uwagi, rzecz nieistotną mózg będzie przetwarzał lepiej. Czyli dialogi lecącego w tle serialu dziecko może zapamiętać dokładniej niż czytany w tym samym czasie rozdział o bitwie pod Grunwaldem.

 

 

Jak ta wiedza ma się do nauki i porządku na biurku? Właśnie dlatego, że uwaga ma ograniczoną pojemność, wszystkie bodźce znajdujące się dookoła dziecka mogą je rozpraszać i odciągać jego uwagę. Kolorowe kredki czy karteczki są bardzo atrakcyjnym obiektem uwagi dziecka i zdecydowanie wygrywają z podręcznikiem. Ograniczmy wyposażenie biurka do tych najpotrzebniejszych rzeczy. Najlepiej jeśli w czasie wykonywania zadania np. z matematyki na biurku znajdują się tylko podręczniki z tego przedmiotu. Sterta innych książek przypomina tylko o kolejnych czekających go zadaniach i zajmuje jego myśli.

 

Nauczenie dziecka porządku nie jest tak trudne jak się wydaje. Skuteczne są nawet najmniejsze pochwały i pozytywne wzmocnienia. Doceńmy to, że dziecko dba o porządek na biurku mówiąc: “Świetnie, że posprzątałeś!” lub “Widzę, że się Twoje biurko jest naprawdę czyste, brawo!”. Możemy także posłużyć się drobnymi nagrodami, takimi jak cukierki. Wręczajmy je tylko wtedy, gdy dziecko wykona powierzone mu zadanie. Związek między konkretnym działaniem, a nagrodą musi być widoczny, a odstęp czasowy nieduży. Wtedy dziecko czuje się zmotywowane do dalszych starań.

 

I co najważniejsze - dajmy przykład! Sami dbajmy o porządek w swoim pokoju czy domowym miejscu pracy. Najszybciej dzieci uczą się przez naśladowanie. Potwierdzajmy więc zachowaniem własne słowa.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz.... więcej » x
Zobacz » Artykuły
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Przedstawiamy Wan kolejną część naszej listy zabaw i gier, które warto wykorzystać kiedy dziecku się nudzi, a chwilowo nie mamy do dyspozycji zabawek czy dużej przestrzeni. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie czy to w poczekalni, czy w drodze do kasy w supermarkecie czy tez podczas podróżowania. więcej »
"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

Wywiad z Panią Barbara Małecką (dyrektorem artystycznym festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA) i Panią Alicją Morawską-Rubczak (kuratorką festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA). więcej »
4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji. więcej »
ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików
Patronat CzasDzieci.pl

ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików

Abc Dobrego Wychowania z Rodziną Treflików to piękne i mądre piosenki dla dzieci, które uczą jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Rodzina Treflików uwielbia przekazywać te wartości słuchaczom poprzez błyskotliwe teksty Izabeli Budzyńskiej i muzykę skomponowaną przez Wojciecha Gęsickiego. więcej »
Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Przyjęcia weselne w głównej mierze dedykowane są dorosłym. Alkohol, menu, zabawy przygotowywane są w taki sposób, by dostarczały radości właśnie im. więcej »
30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

Latem w mieście wcale nie trzeba się nudzić. Jest szereg aktywności, które mogą przemienić każdy dzień w niezwykłą przygodę. Trzeba tylko nieco wyobraźni, bo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest mnóstwo. więcej »
Grecja czy Włochy - gdzie jechać na wakacje z dziećmi?

Grecja czy Włochy - gdzie jechać na wakacje z dziećmi?

Dzieci są wymagającymi turystami. Maluchy szybko się nudzą i potrzebują wielu atrakcji dostosowanych do ich wieku, a starsze pociechy zwykle doceniają możliwość korzystania z atrakcji sportowych, aquaparków i wielu wycieczek. więcej »
Camp piłkarski PRO w OPALENICY — PROMOCJA Last Minute

Camp piłkarski PRO w OPALENICY — PROMOCJA Last Minute

Przyjedź do Opalenicy na obóz Ligi Mistrzów i wyjedź lepszym bramkarzem, obrońcą, pomocnikiem, napastnikiem! więcej »
Warzywa — to da się lubić! Sprawdzone sposoby, by zachęcić dzieci do jedzenia jarzyn.

Warzywa — to da się lubić! Sprawdzone sposoby, by zachęcić dzieci do jedzenia jarzyn.

Rodzicu! Myślisz, że próbowałeś już wszystkiego, a Twoja pociecha nadal kręci nosem na widok warzyw? Ten tekst jest dla Ciebie! więcej »
Książki na Czasie - Czerwiec

Książki na Czasie - Czerwiec

Ciepły czerwiec przyniósł wiele książek o ważnych sprawach: trudnych kart historii Polski, prawach dzieci czy pierwszej pomocy. Wybraliśmy dla Was te najlepsze z najlepszych. My przeczytaliśmy je z dużą przyjemnością, jakiej i Wam życzymy! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %.  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018