Strefa rodzica » Artykuły » Porządek na biurku, porządek w głowie?

Porządek na biurku, porządek w głowie?powiększ

Porządek na biurku, porządek w głowie?

Twoje dziecko rozprasza się w trakcie nauki? A Ty próbowałaś/ próbowałeś już wszystkiego? Czasami warto sięgnąć po najprostsze rozwiązania, które nie zawsze wydają się być oczywiste.

 

Powszechnie wiadomo, że najlepiej odrabiać lekcje w ciszy i skupieniu bez dodatkowych bodźców rozpraszających uwagę. Wyłączamy więc telewizor czy komputer, ściszamy radio. Czy jednak dbamy także o to jak wygląda otoczenie, w którym dziecko się uczy? Porządek na biurku i w pokoju to wbrew pozorom niezwykle istotna sprawa. Dlaczego?

 

Naszą uwagę można porównać do reflektora. Tak jak reflektor kieruje swoje światło na jedną rzecz w jednym momencie, my kierujemy w ten sposób uwagę. Nazywamy takie zjawisko "uwagą selektywną". Mimo że nieświadomie jesteśmy w stanie obserwować wiele otaczających nas elementów na raz, to świadomie skupiamy się tylko na jednej. Dodatkowo, jeśli nie poświęcimy istotnej sprawie całej uwagi, rzecz nieistotną mózg będzie przetwarzał lepiej. Czyli dialogi lecącego w tle serialu dziecko może zapamiętać dokładniej niż czytany w tym samym czasie rozdział o bitwie pod Grunwaldem.

 

 

Jak ta wiedza ma się do nauki i porządku na biurku? Właśnie dlatego, że uwaga ma ograniczoną pojemność, wszystkie bodźce znajdujące się dookoła dziecka mogą je rozpraszać i odciągać jego uwagę. Kolorowe kredki czy karteczki są bardzo atrakcyjnym obiektem uwagi dziecka i zdecydowanie wygrywają z podręcznikiem. Ograniczmy wyposażenie biurka do tych najpotrzebniejszych rzeczy. Najlepiej jeśli w czasie wykonywania zadania np. z matematyki na biurku znajdują się tylko podręczniki z tego przedmiotu. Sterta innych książek przypomina tylko o kolejnych czekających go zadaniach i zajmuje jego myśli.

 

Nauczenie dziecka porządku nie jest tak trudne jak się wydaje. Skuteczne są nawet najmniejsze pochwały i pozytywne wzmocnienia. Doceńmy to, że dziecko dba o porządek na biurku mówiąc: “Świetnie, że posprzątałeś!” lub “Widzę, że się Twoje biurko jest naprawdę czyste, brawo!”. Możemy także posłużyć się drobnymi nagrodami, takimi jak cukierki. Wręczajmy je tylko wtedy, gdy dziecko wykona powierzone mu zadanie. Związek między konkretnym działaniem, a nagrodą musi być widoczny, a odstęp czasowy nieduży. Wtedy dziecko czuje się zmotywowane do dalszych starań.

 

I co najważniejsze - dajmy przykład! Sami dbajmy o porządek w swoim pokoju czy domowym miejscu pracy. Najszybciej dzieci uczą się przez naśladowanie. Potwierdzajmy więc zachowaniem własne słowa.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać jego rozwój?

Jak bawić się z niemowlęciem 0-6 mies. i wspierać jego rozwój?

Od urodzenia dzieci otoczone są mnóstwem zabawek. Większość z nich to pluszowe misie, klocki lub plastikowe drobiazgi. Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać zabawki, które będą zarówno atrakcyjne dla niemowlęcia, jak i wesprą jego rozwój sensoryczny i poznawczy.
więcej »
Ukryta Kraina to nietypowa atrakcja dla dzieci

Ukryta Kraina to nietypowa atrakcja dla dzieci

Wyobraźcie sobie, że macie magiczną różdżkę, dzięki której otworzycie tajemne przejście do Ukrytej Krainy - sekretnego miejsca, pełnego zaczarowanych zwierząt, magii i zabawy. więcej »
Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny, czyli Funny Balls Show
Patronat CzasDzieci.pl

Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny, czyli Funny Balls Show

Rodzice doskonale wiedzą, że dmuchany balonik wywoła uśmiech na buzi każdego dziecka! A jaka będzie reakcja maluchów, gdy w jednej chwili zobaczą setki, a nawet tysiące balonów we wszystkich kolorach tęczy? więcej »
Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Aparat ortodontyczny jest noszony przez znaczną część naszego społeczeństwa. Na leczenie wady zgryzu decyduje się nie tylko młodzież, ale coraz częściej również dorośli. więcej »
Jak dbać o ząbki dziecka?

Jak dbać o ząbki dziecka?

Kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy? Czy dziecko powinno myć zęby codziennie? Jakie preparaty są bezpieczne dla maluchów? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. więcej »
Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu?

Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu?

Pierwsze dni w przedszkolu to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Przedstawiamy kilka wskazówek jak ułatwić maluchowi pobyt w przedszkolu i sprawić, że każdy dzień spędzony w placówce będzie radosny! więcej »
Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

W dniach 7-10 kwietnia Lech Wałęsa, razem z zięciem i wnukami, na specjalne zaproszenie odwiedził LEGOLAND oraz LEGO House w Billund w Danii. więcej »
Kaczki z gęsiej paczki
Patronat CzasDzieci.pl

Kaczki z gęsiej paczki

Animowana komedia producentów hitu ?Shrek? o zwariowanej gęsi zmuszonej wyruszyć w pełną niespodzianek podróż wraz z dwoma niesfornymi kaczątkami... więcej »
Tata w depresji

Tata w depresji

To miał być najszczęśliwszy moment mojego życia, a stał się dla mnie koszmarem. Tak, mężczyźni też cierpią na depresję poporodową. I to nie tak rzadko jak się wydaje. Badania pokazują, że dotyka ona ponad połowę mężczyzn. więcej »
Majówka z Żubrem Pompikiem
Patronat CzasDzieci.pl

Majówka z Żubrem Pompikiem

Startuje ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkolaków. Majówka z Żubrem Pompikiem to wyróżniający się pod względem zasięgu i tematyki projekt, którego podstawowym celem jest promowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym wiedzy dotyczącej przyrody, a także edukacja w zakresie ochrony środowiska.

więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Miejsce na Czasie

 Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Kilka godzin minęło nie wiadomo kiedy. Myślę, że będziemy tu wracać po kolejną dawkę wrażeń i dobrej zabawy. Już tęsknię za żyroskopem :)  

W domu z dzieckiem

Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018