Warszawa

5 warunków dobrego odpoczynku

5 warunków dobrego odpoczynku

Zbliża się upragniony czas, wolny od pracy. Nareszcie się zatrzymamy, żeby odpocząć i być bliżej rodziny. Nie możemy mieć jednak pewności, że naprawdę odpoczniemy, jeśli nie spełnimy pewnych ważnych warunków.

 

Jan Pięta w książce "Pedagogika czasu wolnego" wyróżnia 5 warunków dobrego odpoczynku: własne mieszkanie, kontakt z przyrodą, życzliwość, bezpieczeństwo socjalne, satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

 

1/5
1/5

1. Własne mieszkanie


Można wyjechać na urlop, skorzystać z ośrodków wypoczynkowych, hoteli. Jednak jest to ograniczone często tylko do weekendu czy tygodnia. Na co dzień jednak, najlepszym miejscem odpoczynku jest własny dom. Co się z tym wiąże? Spokój, możliwość odgrodzenia się od innych ludzi, poczucie bycia na swoim terenie urządzonym według osobistych preferencji i potrzeb – co też równa się poczuciu bezpieczeństwa.

 

Kiedy jesteśmy "u siebie", pozwalamy sobie na swobodę, zdjęcie masek przybranych wcześniej z powodu konieczności istnienia konwenansów międzyludzkich.


Ponadto, odpowiednio urządzone mieszkanie zakłada możliwość znalezienia czasami przestrzeni tylko dla siebie. Bardzo ładnie ten wymóg podsumował Borys Szyc w jednym z wywiadów: "Samotność jest niezbędna do higieny życia".

2/5
2/5

2. Kontakt z przyrodą


Człowiek świetnie się czuje w towarzystwie słońca, wody, zieleni i świeżego powietrza. Takie "towarzystwo" zapewnia pełnowartościowy wypoczynek. Na co dzień możemy odpoczywać w parkach miejskich, działkach czy ogródkach przydomowych. Od czasu do czasu (na pewno w czasie urlopu) dobrze jest się wybrać w miejsca urządzone specjalnie do celów rekreacyjnych, takich jak domy wczasowe, pensjonaty położone w górach, nad morzem, czy jeziorem.

 

Zimą nie trzeba rezygnować z przebywania na dworze. Może dziecko od dłuższego czasu próbuje Cię wyciągnąć na sanki, lub odkryte lodowisko? Może słyszałeś/aś o promocyjnych ofertach wyjazdu w góry na narty? Bieganie też nie jest przeterminowane o tej porze roku.

 

Oczywiście obowiązkowym zadaniem do wykonania w zimie jest ulepienie uroczego bałwana. W końcu to też jest kontakt z przyrodą.

3/5
3/5

3. Życzliwość


Życzliwość to istotny warunek dobrego odpoczynku, którego nie zastąpią pieniądze. Myślę, że wiąże się z potrzebą bezpieczeństwa i przynależności – znajdujących się na drugiej i trzeciej pozycji w Piramidzie Potrzeb Abrahama Maslowa.

 

Życzliwość – ważna nie tylko od święta, umożliwia realne odprężenie i cieszenie się wolnym czasem. Kłótnie, arogancja, nieufność, uszczypliwość negują dobro, jakie moglibyśmy wyciągnąć z posiadania własnego mieszkania i kontaktu z przyrodą. Atmosfera przyjaźni, serdeczności dopiero umożliwia wyciszenie i zwalczenie zmęczenia.

 

Święta to tylko kolejna okazja do tego, żeby być razem z rodziną, na dłużej. Niestety bywa tak, że okres przygotowań wzbudza wiele emocji w domownikach. Nie jest jednak za późno na to, żeby zmienić nastawienie do otoczenia i docenić to, co się ma. Jak się kocha, to niech się już dzieje co chce! Nie zepsują tego niedokończone porządki, awaria prądu i nieudane wypieki, zwodzące tylko pięknym, aromatycznym zapachem.

 

Życzliwość w środowisku pracy i sąsiedztwie również przekładają się na jakość naszego wypoczynku. Kultura w kontaktach z drugim człowiekiem jest doprawdy wysiłkiem wartym podjęcia.

4/5
4/5

4. Bezpieczeństwo socjalne


Bezrobocie i niepokój o posadę prowadzą nieraz do bezsennych nocy. Zamiast odpoczynku jest troska o byt swój i najbliższych. W takiej sytuacji codzienność na pewno nie daje miejsca na korzystanie z dziedzictwa kultury…

 

Dzięki organizacjom charytatywnym, fundacjom, lokalnym i prywatnym działaniom ci najubożsi mogą zasiąść do pełnego stołu i chociaż na chwilę zapomnieć o socjalnych zmartwieniach.

5/5
5/5

5. Satysfakcja z dobrze wykonanej pracy


Bardzo często decydujemy się na przedłużenie pracy, dopóki nie zostanie dobrze wykonana. Odbywa się to kosztem naszego wolnego czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na odpoczynek. Niestety, dobrze wiemy, że nasz odpoczynek nie przyniósłby oczekiwanych efektów, jeżeli nie towarzyszy mu satysfakcja z zakończonej pracy.

 

Jan Pięta podsumowuje, że jest to właściwie odpoczynek od niepewności, niepokoju niż od samej pracy. Świadomość i emocje związane z zakończoną właśnie aktywnością obecne są w nas od początku planowanego odpoczynku.

 

Ten warunek dobrego odpoczynku może być zachęceniem dla wielu z nas, żeby dobrze wykonywać każdą swoją pracę. Wtedy zadowolenie przyczyni się do naszego odprężenia i spokojniejszego snu.

 

Postaraj się więc zakończyć sprawy, które musisz zakończyć, nie szczędź na nie serca, umysłu, jeśli będzie trzeba, a święta upłyną Ci niezmącone czarnymi myślami.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć