Strefa rodzica » Artykuły » Najlepsze prezenty dla najmilszych

Najlepsze prezenty dla najmilszychpowiększ

Najlepsze prezenty dla najmilszych

Przedświąteczne zamieszanie związane chociażby z przygotowaniem prezentów dla najmłodszych i tych nieco starszych może przyprawić o ból głowy. Półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju zabawek, a z tych propozycji bardzo często nie wiemy, co tak naprawdę dzieciom sprawia najwięcej przyjemności. Najlepiej oczywiście trafić w zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu. Po drugie, warto wybrać taką grę, która pozwoli spędzać czas wspólnie z dzieckiem, budując w nim poczucie ważności. O ile nie mamy konkretnej informacji w „Liście do Mikołaja”, musimy się nieco pochylić nad ofertą różnego rodzaju gier, by wybrać takie, które po prostu sprawią przyjemność.

 

Nie uciekniemy od postępu

Wielu rodzicom gry na komputerze kojarzą się z całym złem i mało rozwijająca rozrywką. Warto jednak się przyjrzeć temu, co tak naprawdę kryje się za godzinami spędzonymi przy ekranie monitora. I dzieci ,i specjaliści podkreślają, że dobrze dobrana gra może bardzo dużo nauczyć. Po pierwsze poprawia koordynację ręka-oko lepiej niż niejedno ćwiczenie. Mamy bowiem różnego rodzaju aktywności – operowanie klawiaturą czy myszką, kolorowanie i rysowanie oraz bardzo precyzyjne dopasowywanie przedmiotów. Poza tym dzięki układowi liter dziecko bardzo szybko je pozna, co jest świetnym podkładem pod naukę pisania i czytania. Inne elementy uczą orientacji w przestrzeni, rozpoznawania stron oraz ćwiczą koncentrację i logiczne myślenie. Poza tym zarówno gry komputerowe, jak i dostęp do internetu daje doskonałą możliwość do poszerzania wiedzy i budzenia zainteresowań niemalże każdą dziedziną nauki, sztuki czy też wiedzy o otaczającym świecie. Dodajmy, że czasem zdecydowanie bardziej interesująca niż książki chociażby przez swoją interaktywność. Poza tym ilość gier, a tym samym różnego rodzaju tematyki, aktywności czy też wiedzy jest bardzo różnorodna.
Warto również zwrócić uwagę na to, że wbrew potocznemu myśleniu gry komputerowe nie muszą być rozrywką tylko dla dziecka. Współczesne zabawy są równie ciekawe także dla rodziców, a możliwości wspólnego grania pozwalają ciekawie spędzić czas. W praktyce okazuje się często, że wiele możemy się nauczyć od młodzieży, ale możemy również jej zaimponować.

 

Jak dobrać idealną grę?

Jak w przypadku każdej zabawki bardzo ważne jest to, by dobrać ją i do zainteresowań, jak i do wieku dziecka. Co prawda ciężko jest znaleźć jednolite oznaczenia wiekowe na opakowaniach, ale każdy z producentów stara się jednoznacznie zalecić odpowiedni przedział. Warto się tych informacji trzymać.

Gry dla dzieci przedszkolnych nie mogą zawierać na przykład scen przemocy, ponieważ maluch nie radzi sobie z odróżnianiem świata fikcyjnego od realnego. Taka zabawa może być szkodliwa dla jego emocji i relacji z innymi. Dla takich maluchów jest cały szereg pozytywnych gier wykorzystujących ulubione postaci bajkowe oraz znane dziecku historię. Przede wszystkim to propozycje wspierające w wychowaniu i doskonalące tak potrzebne w konkretnym wieku umiejętności oraz pomagające rozwiązać problemy, z jakimi maluch się boryka.

 

Co poza komputerem?

Zgoda na gry komputerowe nie powinna oznaczać jednak pełnego pozwolenia na swobodę w Internecie. Warto w sprytny sposób kontrolować, co nasze dziecko w sieci ogląda i kto nawiązuje z nim kontakt. Dla bezpieczeństwa warto zainstalować specjalne blokady rodzicielskie. Poza tym pokazy dzieciom, że poza komputerem, tabletem czy telefonem są również inne ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Idealnie sprawdzają się nieśmiertelne gry planszowe, które pozwalają na rodzinny wspólny czas. W sklepach znaleźć można całe sterty różnego rodzaju propozycja, zarówno tych, które w modzie są od kilkudziesięciu lat, jak i całkiem nowych planszówek. To doskonały pomysł na organizację czasu dla całej rodziny, a dodatkowo potrafi naprawdę wciągać podczas różnych rozgrywek. Niektórzy nawet mówią, że planszówki uzależniają, ale jest to całkiem zdrowe uzależnienie.

 

Fenomen gier planszowych

Planszówki od pokoleń łączyły rodziny i dawały masę rozrywki i pozwalały wartościowo spędzić wolny czas. Oczywiście powinniśmy wybierać takie, które są dostosowane do wieku, zainteresują tematyką i są oczywiście dopasowane trudnością do umiejętności graczy. Dobrej jakości gry realizują kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze mają wartości edukacyjne – często pokazują różnego rodzaju elementy ze świata nauki czy techniki. Po drugie świetnie rozwijają zmysły, refleks czy też koordynację ruchową i orientację w przestrzeni. Poza tym uczą przestrzegania zasad i doskonalą umiejętność przegrywania i wygrywania. Po trzecie, świetnie sprawdzają się jako element rozwijający społecznie, uczący współpracy, ale też rywalizacji. Dzięki planszówką wiele dzieci zbliża się do otoczenia, dlatego tak często wykorzystywane są w różnego rodzaju terapiach. Po czwarte, to czysta rozrywka, przyjemność rozgrywki, okazja do odstresowania się i odprężenia. Dlatego jak każda aktywność świetnie wpływa na zdrowie psychiczne.

 

O rodzajach gier planszowych

Rodowód planszówek sięga do starożytności i choć wiele się zmieniło, to zasady pozostają w sporej części bez zmian. Chodzi przecież o zwycięstwo. Rodzajów tematycznych, czy też dotyczących zasad rozgrywki jest cały szereg. Najpopularniejsze są gry towarzyskie, których podstawowym zadaniem jest rozrywka dla rodziny i znajomych. W niektórych może ze sobą rywalizować wiele osób, inne ilość uczestników ograniczają. Wartość edukacyjną, która doskonale przygotowuje do gospodarowania pieniędzmi mają gry ekonomiczne. Tu liczy się strategia, pomnażanie dóbr i pomysł na sukces. To świetne rozwiązanie dla dorosłych i nieco starszych dzieci, które przede wszystkim potrafią liczyć. Na podobnej zasadzie opierają się coraz popularniejsze gry strategiczne lub kooperacyjne. Tu liczy się planowanie, wchodzenie w różnego rodzaju sojusze i budowanie odpowiednich strategii. To skomplikowane gry o rozbudowanych zasadach, dlatego właśnie dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym. Na pewno ich główną zaletą jest kształcenie umiejętności logicznego myślenia i budowania relacji międzyludzkich. Tak rozwija się inteligencję i wrażliwość. Osadzenie gier w realiach historycznych to bardzo popularna tematyka gier dla dzieci i młodzieży. Poza poznaniem czasów, zwyczajów i tradycji mamy niebagatelną okazję zmierzyć się niemalże w rycerskich spodenkach czy stworzyć na nowo mapę całego świata.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Wybór właściwego aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Aparat ortodontyczny jest noszony przez znaczną część naszego społeczeństwa. Na leczenie wady zgryzu decyduje się nie tylko młodzież, ale coraz częściej również dorośli. więcej »
Jak dbać o ząbki dziecka?

Jak dbać o ząbki dziecka?

Kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy? Czy dziecko powinno myć zęby codziennie? Jakie preparaty są bezpieczne dla maluchów? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. więcej »
Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

Lech Wałęsa z wnukami w LEGOLAND!

W dniach 7-10 kwietnia Lech Wałęsa, razem z zięciem i wnukami, na specjalne zaproszenie odwiedził LEGOLAND oraz LEGO House w Billund w Danii. więcej »
Kaczki z gęsiej paczki
Patronat CzasDzieci.pl

Kaczki z gęsiej paczki

Animowana komedia producentów hitu ?Shrek? o zwariowanej gęsi zmuszonej wyruszyć w pełną niespodzianek podróż wraz z dwoma niesfornymi kaczątkami... więcej »
Tata w depresji

Tata w depresji

To miał być najszczęśliwszy moment mojego życia, a stał się dla mnie koszmarem. Tak, mężczyźni też cierpią na depresję poporodową. I to nie tak rzadko jak się wydaje. Badania pokazują, że dotyka ona ponad połowę mężczyzn. więcej »
Majówka z Żubrem Pompikiem
Patronat CzasDzieci.pl

Majówka z Żubrem Pompikiem

Startuje ogólnopolski projekt edukacyjny dla przedszkolaków. Majówka z Żubrem Pompikiem to wyróżniający się pod względem zasięgu i tematyki projekt, którego podstawowym celem jest promowanie wśród dzieci w wieku przedszkolnym wiedzy dotyczącej przyrody, a także edukacja w zakresie ochrony środowiska.

więcej »
Smok przez płot, czyli nowa powieść Marcina Mortki już w sprzedaży!

Smok przez płot, czyli nowa powieść Marcina Mortki już w sprzedaży!

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami żył sobie najsympatyczniejszy smok pod słońcem? Zaraz, zaraz? Czy to na pewno bajka dla dzieci? Smok? Sympatyczny? Czy to możliwe? Tak! W najnowszej powieści Marcina Mortki pt. ?Smocze opowieści. Smok przez płot? mali czytelnicy poznają zakręcony świat widziany z perspektywy smoków. więcej »
Pozwól swojemu dziecku nie dzielić się

Pozwól swojemu dziecku nie dzielić się

Dzielenie się to temat wywołujący wiele kontrowersji. W Internecie i profesjonalnych źródłach coraz częściej możemy napotkać informacje o tym, że nie zawsze jest to konieczność i coś, co przynosi dobre skutki. więcej »
Kameralny obiekt miażdży molochy: najszybciej rozwijający się hotel w Polsce - Bacówka Radawa & SPA****

Kameralny obiekt miażdży molochy: najszybciej rozwijający się hotel w Polsce - Bacówka Radawa & SPA****

Hotel Bacówka Radawa & SPA****można śmiało nazwać najszybszej rozwijającym się hotelem w Polsce. Obiekt pojawił się na rynku polskiego Hotelarstwa w maju 2017 roku, otrzymując po kolei kilka nagród i wyróżnień w ubiegłym roku, docierając do najbardziej wymagającego klienta więcej »
Kolonie i obozy letnie dla dzieci

Kolonie i obozy letnie dla dzieci

Kwiecień to najwyższy czas na rezerwację kolonii i obozów. Letnie wakacje powinny być dla dzieci czasem radosnego wypoczynku, rozwijających zajęć i poznawania ciekawych ludzi, dlatego należy je starannie zaplanować. Oto propozycje KOGIS na tegoroczne lato! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Miejsce na Czasie

 Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Kilka godzin minęło nie wiadomo kiedy. Myślę, że będziemy tu wracać po kolejną dawkę wrażeń i dobrej zabawy. Już tęsknię za żyroskopem :)  

Miejsce na Czasie!

Kameralny obiekt miażdży molochy

Kameralny obiekt miażdży molochy

Hotel Bacówka Radawa & SPA****można śmiało nazwać najszybszej rozwijającym się hotelem w Polsce. Obiekt pojawił się na rynku polskiego Hotelarstwa w maju 2017 roku, otrzymując po kolei kilka...  
Rozmowa z panią Monika Zajączkowską - aktorką Teatru Atofri

Rozmowa z panią Monika Zajączkowską - aktorką Teatru Atofri

"Pokazujemy, że wszystko zależy od naszej wyobraźni i przede wszystkim, że spotkanie z teatrem to wielka przyjemność"  

W domu z dzieckiem

Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018