Strefa rodzica » Artykuły » Najlepsze prezenty dla najmilszych

Najlepsze prezenty dla najmilszychpowiększ

Najlepsze prezenty dla najmilszych

Przedświąteczne zamieszanie związane chociażby z przygotowaniem prezentów dla najmłodszych i tych nieco starszych może przyprawić o ból głowy. Półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju zabawek, a z tych propozycji bardzo często nie wiemy, co tak naprawdę dzieciom sprawia najwięcej przyjemności. Najlepiej oczywiście trafić w zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu. Po drugie, warto wybrać taką grę, która pozwoli spędzać czas wspólnie z dzieckiem, budując w nim poczucie ważności. O ile nie mamy konkretnej informacji w „Liście do Mikołaja”, musimy się nieco pochylić nad ofertą różnego rodzaju gier, by wybrać takie, które po prostu sprawią przyjemność.

 

Nie uciekniemy od postępu

Wielu rodzicom gry na komputerze kojarzą się z całym złem i mało rozwijająca rozrywką. Warto jednak się przyjrzeć temu, co tak naprawdę kryje się za godzinami spędzonymi przy ekranie monitora. I dzieci ,i specjaliści podkreślają, że dobrze dobrana gra może bardzo dużo nauczyć. Po pierwsze poprawia koordynację ręka-oko lepiej niż niejedno ćwiczenie. Mamy bowiem różnego rodzaju aktywności – operowanie klawiaturą czy myszką, kolorowanie i rysowanie oraz bardzo precyzyjne dopasowywanie przedmiotów. Poza tym dzięki układowi liter dziecko bardzo szybko je pozna, co jest świetnym podkładem pod naukę pisania i czytania. Inne elementy uczą orientacji w przestrzeni, rozpoznawania stron oraz ćwiczą koncentrację i logiczne myślenie. Poza tym zarówno gry komputerowe, jak i dostęp do internetu daje doskonałą możliwość do poszerzania wiedzy i budzenia zainteresowań niemalże każdą dziedziną nauki, sztuki czy też wiedzy o otaczającym świecie. Dodajmy, że czasem zdecydowanie bardziej interesująca niż książki chociażby przez swoją interaktywność. Poza tym ilość gier, a tym samym różnego rodzaju tematyki, aktywności czy też wiedzy jest bardzo różnorodna.
Warto również zwrócić uwagę na to, że wbrew potocznemu myśleniu gry komputerowe nie muszą być rozrywką tylko dla dziecka. Współczesne zabawy są równie ciekawe także dla rodziców, a możliwości wspólnego grania pozwalają ciekawie spędzić czas. W praktyce okazuje się często, że wiele możemy się nauczyć od młodzieży, ale możemy również jej zaimponować.

 

Jak dobrać idealną grę?

Jak w przypadku każdej zabawki bardzo ważne jest to, by dobrać ją i do zainteresowań, jak i do wieku dziecka. Co prawda ciężko jest znaleźć jednolite oznaczenia wiekowe na opakowaniach, ale każdy z producentów stara się jednoznacznie zalecić odpowiedni przedział. Warto się tych informacji trzymać.

Gry dla dzieci przedszkolnych nie mogą zawierać na przykład scen przemocy, ponieważ maluch nie radzi sobie z odróżnianiem świata fikcyjnego od realnego. Taka zabawa może być szkodliwa dla jego emocji i relacji z innymi. Dla takich maluchów jest cały szereg pozytywnych gier wykorzystujących ulubione postaci bajkowe oraz znane dziecku historię. Przede wszystkim to propozycje wspierające w wychowaniu i doskonalące tak potrzebne w konkretnym wieku umiejętności oraz pomagające rozwiązać problemy, z jakimi maluch się boryka.

 

Co poza komputerem?

Zgoda na gry komputerowe nie powinna oznaczać jednak pełnego pozwolenia na swobodę w Internecie. Warto w sprytny sposób kontrolować, co nasze dziecko w sieci ogląda i kto nawiązuje z nim kontakt. Dla bezpieczeństwa warto zainstalować specjalne blokady rodzicielskie. Poza tym pokazy dzieciom, że poza komputerem, tabletem czy telefonem są również inne ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Idealnie sprawdzają się nieśmiertelne gry planszowe, które pozwalają na rodzinny wspólny czas. W sklepach znaleźć można całe sterty różnego rodzaju propozycja, zarówno tych, które w modzie są od kilkudziesięciu lat, jak i całkiem nowych planszówek. To doskonały pomysł na organizację czasu dla całej rodziny, a dodatkowo potrafi naprawdę wciągać podczas różnych rozgrywek. Niektórzy nawet mówią, że planszówki uzależniają, ale jest to całkiem zdrowe uzależnienie.

 

Fenomen gier planszowych

Planszówki od pokoleń łączyły rodziny i dawały masę rozrywki i pozwalały wartościowo spędzić wolny czas. Oczywiście powinniśmy wybierać takie, które są dostosowane do wieku, zainteresują tematyką i są oczywiście dopasowane trudnością do umiejętności graczy. Dobrej jakości gry realizują kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze mają wartości edukacyjne – często pokazują różnego rodzaju elementy ze świata nauki czy techniki. Po drugie świetnie rozwijają zmysły, refleks czy też koordynację ruchową i orientację w przestrzeni. Poza tym uczą przestrzegania zasad i doskonalą umiejętność przegrywania i wygrywania. Po trzecie, świetnie sprawdzają się jako element rozwijający społecznie, uczący współpracy, ale też rywalizacji. Dzięki planszówką wiele dzieci zbliża się do otoczenia, dlatego tak często wykorzystywane są w różnego rodzaju terapiach. Po czwarte, to czysta rozrywka, przyjemność rozgrywki, okazja do odstresowania się i odprężenia. Dlatego jak każda aktywność świetnie wpływa na zdrowie psychiczne.

 

O rodzajach gier planszowych

Rodowód planszówek sięga do starożytności i choć wiele się zmieniło, to zasady pozostają w sporej części bez zmian. Chodzi przecież o zwycięstwo. Rodzajów tematycznych, czy też dotyczących zasad rozgrywki jest cały szereg. Najpopularniejsze są gry towarzyskie, których podstawowym zadaniem jest rozrywka dla rodziny i znajomych. W niektórych może ze sobą rywalizować wiele osób, inne ilość uczestników ograniczają. Wartość edukacyjną, która doskonale przygotowuje do gospodarowania pieniędzmi mają gry ekonomiczne. Tu liczy się strategia, pomnażanie dóbr i pomysł na sukces. To świetne rozwiązanie dla dorosłych i nieco starszych dzieci, które przede wszystkim potrafią liczyć. Na podobnej zasadzie opierają się coraz popularniejsze gry strategiczne lub kooperacyjne. Tu liczy się planowanie, wchodzenie w różnego rodzaju sojusze i budowanie odpowiednich strategii. To skomplikowane gry o rozbudowanych zasadach, dlatego właśnie dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym. Na pewno ich główną zaletą jest kształcenie umiejętności logicznego myślenia i budowania relacji międzyludzkich. Tak rozwija się inteligencję i wrażliwość. Osadzenie gier w realiach historycznych to bardzo popularna tematyka gier dla dzieci i młodzieży. Poza poznaniem czasów, zwyczajów i tradycji mamy niebagatelną okazję zmierzyć się niemalże w rycerskich spodenkach czy stworzyć na nowo mapę całego świata.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego więcej » x
Zobacz » Artykuły
"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

Wydawnictwo Albatros zadbało o starszych i młodszych czytelników. Dzieci, które już sprawnie czytają, z pewnością zakochają się w lekko napisanej powieści, natomiast tym młodszym spodoba się nowe wydanie, z przeredagowanym tekstem i pięknymi ilustracjami autorki książki. więcej »
Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Odpowiedzialny rodzic robi więc wszystko, aby jak najlepiej skomponować dietę dziecka. Ma to szczególne znaczenie dziś ? w dobie coraz częstszego rozwoju chorób cywilizacyjnych u dzieci. więcej »
Kubuś - słodki przyjaciel od lat

Kubuś - słodki przyjaciel od lat

18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Wydawnictwo Egmont już od ponad ćwierćwieku wydaje książki i czasopisma, których bohaterem jest Kubuś i gromadka jego niezawodnych przyjaciół. więcej »
15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Jakie pomysły na przebranie przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o balach kostiumowych? Wróżki, księżniczki, rycerze, piraci? Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być zdecydowanie bardziej nietypowe! Jesteście ciekawi? więcej »
Uzupełnianie magnezu w diecie

Uzupełnianie magnezu w diecie

Magnez (Mg) można uzupełniać, włączając do diety takie produkty, jak warzywa strączkowe, pełnoziarniste pieczywo oraz migdały. Należy pamiętać, aby łączyć je z jedzeniem zawierającym witaminę B6 lub wapń. więcej »
Jak luty to tylko w Kielcach!
Patronat CzasDzieci.pl

Jak luty to tylko w Kielcach!

Już chyba nikt na stałe funkcjonujący w branży dziecięcej nie wyobraża sobie lutego bez targów w Kielcach. Nic w tym dziwnego, bowiem Kids? Time to jedno z najważniejszych wydarzeń tego sektora w całej Europie. więcej »
Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Pochwały to temat wzbudzający coraz więcej kontrowersji. Z jednej strony może wydawać się, że nie warto poświęcać mu wiele uwagi ? przecież każdy wie, jak chwalić, to proste!... więcej »
Bajkowe ferie pełne zabawek

Bajkowe ferie pełne zabawek

Spędźcie z dziećmi bajkowe ferie. Wyruszcie razem z nami szlakiem polskich muzeów zabawek i bajek. W niemal każdym zakątku naszego kraju czekają na Was zaskakujące miejsca pełne wspomnień i magicznych opowieści. więcej »
Zobaczyć niewidzących

Zobaczyć niewidzących

Rozpoczynamy cykl tekstów na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Został on stworzony z myślą o rodzicach, wychowawcach, którzy zadaniem jest rozmawianie z dziećmi i pomoc im w zrozumieniu i zaakceptowaniu inności. Zapraszamy do towarzyszenia nam przez ten czas. więcej »
Olaf lepi niecenzuralne słowa? Spot reklamowy Krainy Lodu zaskarżony

Olaf lepi niecenzuralne słowa? Spot reklamowy Krainy Lodu zaskarżony

Gdzie leży granica słowotwórstwa? Czy bałwanek Olaf używa niecenzuralnego słownictwa? Osoba, która wniosła skargę na spot reklamowy do KER uważa, że tak. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Specjalne okazje

Ferie na czasie

Choć pogoda nie rozpieszcza zimową aurą, w Galerii Północnej dobra zabawa jest gwarantowana.  

Czas na czytanie

Najlepsze książki 2017

Najlepsze książki 2017

Szczęśliwa ?15?, czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku. Wybór nie był łatwy, nie uwzględnia też wszystkich dobrych książek? Zobaczcie sami!  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018