Strefa rodzica » Artykuły » Najlepsze prezenty dla najmilszych

Najlepsze prezenty dla najmilszychpowiększ

Najlepsze prezenty dla najmilszych

Przedświąteczne zamieszanie związane chociażby z przygotowaniem prezentów dla najmłodszych i tych nieco starszych może przyprawić o ból głowy. Półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju zabawek, a z tych propozycji bardzo często nie wiemy, co tak naprawdę dzieciom sprawia najwięcej przyjemności. Najlepiej oczywiście trafić w zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu. Po drugie, warto wybrać taką grę, która pozwoli spędzać czas wspólnie z dzieckiem, budując w nim poczucie ważności. O ile nie mamy konkretnej informacji w „Liście do Mikołaja”, musimy się nieco pochylić nad ofertą różnego rodzaju gier, by wybrać takie, które po prostu sprawią przyjemność.

 

Nie uciekniemy od postępu

Wielu rodzicom gry na komputerze kojarzą się z całym złem i mało rozwijająca rozrywką. Warto jednak się przyjrzeć temu, co tak naprawdę kryje się za godzinami spędzonymi przy ekranie monitora. I dzieci ,i specjaliści podkreślają, że dobrze dobrana gra może bardzo dużo nauczyć. Po pierwsze poprawia koordynację ręka-oko lepiej niż niejedno ćwiczenie. Mamy bowiem różnego rodzaju aktywności – operowanie klawiaturą czy myszką, kolorowanie i rysowanie oraz bardzo precyzyjne dopasowywanie przedmiotów. Poza tym dzięki układowi liter dziecko bardzo szybko je pozna, co jest świetnym podkładem pod naukę pisania i czytania. Inne elementy uczą orientacji w przestrzeni, rozpoznawania stron oraz ćwiczą koncentrację i logiczne myślenie. Poza tym zarówno gry komputerowe, jak i dostęp do internetu daje doskonałą możliwość do poszerzania wiedzy i budzenia zainteresowań niemalże każdą dziedziną nauki, sztuki czy też wiedzy o otaczającym świecie. Dodajmy, że czasem zdecydowanie bardziej interesująca niż książki chociażby przez swoją interaktywność. Poza tym ilość gier, a tym samym różnego rodzaju tematyki, aktywności czy też wiedzy jest bardzo różnorodna.
Warto również zwrócić uwagę na to, że wbrew potocznemu myśleniu gry komputerowe nie muszą być rozrywką tylko dla dziecka. Współczesne zabawy są równie ciekawe także dla rodziców, a możliwości wspólnego grania pozwalają ciekawie spędzić czas. W praktyce okazuje się często, że wiele możemy się nauczyć od młodzieży, ale możemy również jej zaimponować.

 

Jak dobrać idealną grę?

Jak w przypadku każdej zabawki bardzo ważne jest to, by dobrać ją i do zainteresowań, jak i do wieku dziecka. Co prawda ciężko jest znaleźć jednolite oznaczenia wiekowe na opakowaniach, ale każdy z producentów stara się jednoznacznie zalecić odpowiedni przedział. Warto się tych informacji trzymać.

Gry dla dzieci przedszkolnych nie mogą zawierać na przykład scen przemocy, ponieważ maluch nie radzi sobie z odróżnianiem świata fikcyjnego od realnego. Taka zabawa może być szkodliwa dla jego emocji i relacji z innymi. Dla takich maluchów jest cały szereg pozytywnych gier wykorzystujących ulubione postaci bajkowe oraz znane dziecku historię. Przede wszystkim to propozycje wspierające w wychowaniu i doskonalące tak potrzebne w konkretnym wieku umiejętności oraz pomagające rozwiązać problemy, z jakimi maluch się boryka.

 

Co poza komputerem?

Zgoda na gry komputerowe nie powinna oznaczać jednak pełnego pozwolenia na swobodę w Internecie. Warto w sprytny sposób kontrolować, co nasze dziecko w sieci ogląda i kto nawiązuje z nim kontakt. Dla bezpieczeństwa warto zainstalować specjalne blokady rodzicielskie. Poza tym pokazy dzieciom, że poza komputerem, tabletem czy telefonem są również inne ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Idealnie sprawdzają się nieśmiertelne gry planszowe, które pozwalają na rodzinny wspólny czas. W sklepach znaleźć można całe sterty różnego rodzaju propozycja, zarówno tych, które w modzie są od kilkudziesięciu lat, jak i całkiem nowych planszówek. To doskonały pomysł na organizację czasu dla całej rodziny, a dodatkowo potrafi naprawdę wciągać podczas różnych rozgrywek. Niektórzy nawet mówią, że planszówki uzależniają, ale jest to całkiem zdrowe uzależnienie.

 

Fenomen gier planszowych

Planszówki od pokoleń łączyły rodziny i dawały masę rozrywki i pozwalały wartościowo spędzić wolny czas. Oczywiście powinniśmy wybierać takie, które są dostosowane do wieku, zainteresują tematyką i są oczywiście dopasowane trudnością do umiejętności graczy. Dobrej jakości gry realizują kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze mają wartości edukacyjne – często pokazują różnego rodzaju elementy ze świata nauki czy techniki. Po drugie świetnie rozwijają zmysły, refleks czy też koordynację ruchową i orientację w przestrzeni. Poza tym uczą przestrzegania zasad i doskonalą umiejętność przegrywania i wygrywania. Po trzecie, świetnie sprawdzają się jako element rozwijający społecznie, uczący współpracy, ale też rywalizacji. Dzięki planszówką wiele dzieci zbliża się do otoczenia, dlatego tak często wykorzystywane są w różnego rodzaju terapiach. Po czwarte, to czysta rozrywka, przyjemność rozgrywki, okazja do odstresowania się i odprężenia. Dlatego jak każda aktywność świetnie wpływa na zdrowie psychiczne.

 

O rodzajach gier planszowych

Rodowód planszówek sięga do starożytności i choć wiele się zmieniło, to zasady pozostają w sporej części bez zmian. Chodzi przecież o zwycięstwo. Rodzajów tematycznych, czy też dotyczących zasad rozgrywki jest cały szereg. Najpopularniejsze są gry towarzyskie, których podstawowym zadaniem jest rozrywka dla rodziny i znajomych. W niektórych może ze sobą rywalizować wiele osób, inne ilość uczestników ograniczają. Wartość edukacyjną, która doskonale przygotowuje do gospodarowania pieniędzmi mają gry ekonomiczne. Tu liczy się strategia, pomnażanie dóbr i pomysł na sukces. To świetne rozwiązanie dla dorosłych i nieco starszych dzieci, które przede wszystkim potrafią liczyć. Na podobnej zasadzie opierają się coraz popularniejsze gry strategiczne lub kooperacyjne. Tu liczy się planowanie, wchodzenie w różnego rodzaju sojusze i budowanie odpowiednich strategii. To skomplikowane gry o rozbudowanych zasadach, dlatego właśnie dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym. Na pewno ich główną zaletą jest kształcenie umiejętności logicznego myślenia i budowania relacji międzyludzkich. Tak rozwija się inteligencję i wrażliwość. Osadzenie gier w realiach historycznych to bardzo popularna tematyka gier dla dzieci i młodzieży. Poza poznaniem czasów, zwyczajów i tradycji mamy niebagatelną okazję zmierzyć się niemalże w rycerskich spodenkach czy stworzyć na nowo mapę całego świata.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Królowa Śniegu więcej » x
Zobacz » Artykuły
Królowa Śniegu
Patronat CzasDzieci.pl

Królowa Śniegu

Królowa śniegu to kolejna bajka w formie słuchowiska z serii Bajeczki Pioseneczki, która ukazuje się nakładem Wytwórni Muzycznej MTJ. Do pięknie ilustrowanej książeczki dołączona jest płyta CD z opowiadaniem i piosenkami. więcej »
Książę Czaruś - Już od 27 Lipca w Kinach!
Patronat CzasDzieci.pl

Książę Czaruś - Już od 27 Lipca w Kinach!

Dawno, dawno temu niegodziwa Królowa rzuciła urok na małego Księcia Czarusia. Jej zaklęcie sprawia, że każda napotkana przez młodzieńca dziewczyna z miejsca zakochuje się w nim i chce być jego żoną. Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Śpiąca Królewna więcej »
12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia. więcej »
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Przedstawiamy Wan kolejną część naszej listy zabaw i gier, które warto wykorzystać kiedy dziecku się nudzi, a chwilowo nie mamy do dyspozycji zabawek czy dużej przestrzeni. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie czy to w poczekalni, czy w drodze do kasy w supermarkecie czy tez podczas podróżowania. więcej »
"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

Wywiad z Panią Barbara Małecką (dyrektorem artystycznym festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA) i Panią Alicją Morawską-Rubczak (kuratorką festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA). więcej »
4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji. więcej »
ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików
Patronat CzasDzieci.pl

ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików

Abc Dobrego Wychowania z Rodziną Treflików to piękne i mądre piosenki dla dzieci, które uczą jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Rodzina Treflików uwielbia przekazywać te wartości słuchaczom poprzez błyskotliwe teksty Izabeli Budzyńskiej i muzykę skomponowaną przez Wojciecha Gęsickiego. więcej »
Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Przyjęcia weselne w głównej mierze dedykowane są dorosłym. Alkohol, menu, zabawy przygotowywane są w taki sposób, by dostarczały radości właśnie im. więcej »
30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

Latem w mieście wcale nie trzeba się nudzić. Jest szereg aktywności, które mogą przemienić każdy dzień w niezwykłą przygodę. Trzeba tylko nieco wyobraźni, bo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest mnóstwo. więcej »
Grecja czy Włochy - gdzie jechać na wakacje z dziećmi?

Grecja czy Włochy - gdzie jechać na wakacje z dziećmi?

Dzieci są wymagającymi turystami. Maluchy szybko się nudzą i potrzebują wielu atrakcji dostosowanych do ich wieku, a starsze pociechy zwykle doceniają możliwość korzystania z atrakcji sportowych, aquaparków i wielu wycieczek. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %.  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018