Warszawa

Najlepsze prezenty dla najmilszych

Najlepsze prezenty dla najmilszych

Przedświąteczne zamieszanie związane chociażby z przygotowaniem prezentów dla najmłodszych i tych nieco starszych może przyprawić o ból głowy. Półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju zabawek, a z tych propozycji bardzo często nie wiemy, co tak naprawdę dzieciom sprawia najwięcej przyjemności. Najlepiej oczywiście trafić w zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu. Po drugie, warto wybrać taką grę, która pozwoli spędzać czas wspólnie z dzieckiem, budując w nim poczucie ważności. O ile nie mamy konkretnej informacji w „Liście do Mikołaja”, musimy się nieco pochylić nad ofertą różnego rodzaju gier, by wybrać takie, które po prostu sprawią przyjemność.

 

Nie uciekniemy od postępu

Wielu rodzicom gry na komputerze kojarzą się z całym złem i mało rozwijająca rozrywką. Warto jednak się przyjrzeć temu, co tak naprawdę kryje się za godzinami spędzonymi przy ekranie monitora. I dzieci ,i specjaliści podkreślają, że dobrze dobrana gra może bardzo dużo nauczyć. Po pierwsze poprawia koordynację ręka-oko lepiej niż niejedno ćwiczenie. Mamy bowiem różnego rodzaju aktywności – operowanie klawiaturą czy myszką, kolorowanie i rysowanie oraz bardzo precyzyjne dopasowywanie przedmiotów. Poza tym dzięki układowi liter dziecko bardzo szybko je pozna, co jest świetnym podkładem pod naukę pisania i czytania. Inne elementy uczą orientacji w przestrzeni, rozpoznawania stron oraz ćwiczą koncentrację i logiczne myślenie. Poza tym zarówno gry komputerowe, jak i dostęp do internetu daje doskonałą możliwość do poszerzania wiedzy i budzenia zainteresowań niemalże każdą dziedziną nauki, sztuki czy też wiedzy o otaczającym świecie. Dodajmy, że czasem zdecydowanie bardziej interesująca niż książki chociażby przez swoją interaktywność. Poza tym ilość gier, a tym samym różnego rodzaju tematyki, aktywności czy też wiedzy jest bardzo różnorodna.
Warto również zwrócić uwagę na to, że wbrew potocznemu myśleniu gry komputerowe nie muszą być rozrywką tylko dla dziecka. Współczesne zabawy są równie ciekawe także dla rodziców, a możliwości wspólnego grania pozwalają ciekawie spędzić czas. W praktyce okazuje się często, że wiele możemy się nauczyć od młodzieży, ale możemy również jej zaimponować.

 

Jak dobrać idealną grę?

Jak w przypadku każdej zabawki bardzo ważne jest to, by dobrać ją i do zainteresowań, jak i do wieku dziecka. Co prawda ciężko jest znaleźć jednolite oznaczenia wiekowe na opakowaniach, ale każdy z producentów stara się jednoznacznie zalecić odpowiedni przedział. Warto się tych informacji trzymać.

Gry dla dzieci przedszkolnych nie mogą zawierać na przykład scen przemocy, ponieważ maluch nie radzi sobie z odróżnianiem świata fikcyjnego od realnego. Taka zabawa może być szkodliwa dla jego emocji i relacji z innymi. Dla takich maluchów jest cały szereg pozytywnych gier wykorzystujących ulubione postaci bajkowe oraz znane dziecku historię. Przede wszystkim to propozycje wspierające w wychowaniu i doskonalące tak potrzebne w konkretnym wieku umiejętności oraz pomagające rozwiązać problemy, z jakimi maluch się boryka.

 

Co poza komputerem?

Zgoda na gry komputerowe nie powinna oznaczać jednak pełnego pozwolenia na swobodę w Internecie. Warto w sprytny sposób kontrolować, co nasze dziecko w sieci ogląda i kto nawiązuje z nim kontakt. Dla bezpieczeństwa warto zainstalować specjalne blokady rodzicielskie. Poza tym pokazy dzieciom, że poza komputerem, tabletem czy telefonem są również inne ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Idealnie sprawdzają się nieśmiertelne gry planszowe, które pozwalają na rodzinny wspólny czas. W sklepach znaleźć można całe sterty różnego rodzaju propozycja, zarówno tych, które w modzie są od kilkudziesięciu lat, jak i całkiem nowych planszówek. To doskonały pomysł na organizację czasu dla całej rodziny, a dodatkowo potrafi naprawdę wciągać podczas różnych rozgrywek. Niektórzy nawet mówią, że planszówki uzależniają, ale jest to całkiem zdrowe uzależnienie.

 

Fenomen gier planszowych

Planszówki od pokoleń łączyły rodziny i dawały masę rozrywki i pozwalały wartościowo spędzić wolny czas. Oczywiście powinniśmy wybierać takie, które są dostosowane do wieku, zainteresują tematyką i są oczywiście dopasowane trudnością do umiejętności graczy. Dobrej jakości gry realizują kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze mają wartości edukacyjne – często pokazują różnego rodzaju elementy ze świata nauki czy techniki. Po drugie świetnie rozwijają zmysły, refleks czy też koordynację ruchową i orientację w przestrzeni. Poza tym uczą przestrzegania zasad i doskonalą umiejętność przegrywania i wygrywania. Po trzecie, świetnie sprawdzają się jako element rozwijający społecznie, uczący współpracy, ale też rywalizacji. Dzięki planszówką wiele dzieci zbliża się do otoczenia, dlatego tak często wykorzystywane są w różnego rodzaju terapiach. Po czwarte, to czysta rozrywka, przyjemność rozgrywki, okazja do odstresowania się i odprężenia. Dlatego jak każda aktywność świetnie wpływa na zdrowie psychiczne.

 

O rodzajach gier planszowych

Rodowód planszówek sięga do starożytności i choć wiele się zmieniło, to zasady pozostają w sporej części bez zmian. Chodzi przecież o zwycięstwo. Rodzajów tematycznych, czy też dotyczących zasad rozgrywki jest cały szereg. Najpopularniejsze są gry towarzyskie, których podstawowym zadaniem jest rozrywka dla rodziny i znajomych. W niektórych może ze sobą rywalizować wiele osób, inne ilość uczestników ograniczają. Wartość edukacyjną, która doskonale przygotowuje do gospodarowania pieniędzmi mają gry ekonomiczne. Tu liczy się strategia, pomnażanie dóbr i pomysł na sukces. To świetne rozwiązanie dla dorosłych i nieco starszych dzieci, które przede wszystkim potrafią liczyć. Na podobnej zasadzie opierają się coraz popularniejsze gry strategiczne lub kooperacyjne. Tu liczy się planowanie, wchodzenie w różnego rodzaju sojusze i budowanie odpowiednich strategii. To skomplikowane gry o rozbudowanych zasadach, dlatego właśnie dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym. Na pewno ich główną zaletą jest kształcenie umiejętności logicznego myślenia i budowania relacji międzyludzkich. Tak rozwija się inteligencję i wrażliwość. Osadzenie gier w realiach historycznych to bardzo popularna tematyka gier dla dzieci i młodzieży. Poza poznaniem czasów, zwyczajów i tradycji mamy niebagatelną okazję zmierzyć się niemalże w rycerskich spodenkach czy stworzyć na nowo mapę całego świata.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć