Strefa rodzica » Artykuły » Najlepsze prezenty dla najmilszych

Najlepsze prezenty dla najmilszychpowiększ

Najlepsze prezenty dla najmilszych

Przedświąteczne zamieszanie związane chociażby z przygotowaniem prezentów dla najmłodszych i tych nieco starszych może przyprawić o ból głowy. Półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju zabawek, a z tych propozycji bardzo często nie wiemy, co tak naprawdę dzieciom sprawia najwięcej przyjemności. Najlepiej oczywiście trafić w zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu. Po drugie, warto wybrać taką grę, która pozwoli spędzać czas wspólnie z dzieckiem, budując w nim poczucie ważności. O ile nie mamy konkretnej informacji w „Liście do Mikołaja”, musimy się nieco pochylić nad ofertą różnego rodzaju gier, by wybrać takie, które po prostu sprawią przyjemność.

 

Nie uciekniemy od postępu

Wielu rodzicom gry na komputerze kojarzą się z całym złem i mało rozwijająca rozrywką. Warto jednak się przyjrzeć temu, co tak naprawdę kryje się za godzinami spędzonymi przy ekranie monitora. I dzieci ,i specjaliści podkreślają, że dobrze dobrana gra może bardzo dużo nauczyć. Po pierwsze poprawia koordynację ręka-oko lepiej niż niejedno ćwiczenie. Mamy bowiem różnego rodzaju aktywności – operowanie klawiaturą czy myszką, kolorowanie i rysowanie oraz bardzo precyzyjne dopasowywanie przedmiotów. Poza tym dzięki układowi liter dziecko bardzo szybko je pozna, co jest świetnym podkładem pod naukę pisania i czytania. Inne elementy uczą orientacji w przestrzeni, rozpoznawania stron oraz ćwiczą koncentrację i logiczne myślenie. Poza tym zarówno gry komputerowe, jak i dostęp do internetu daje doskonałą możliwość do poszerzania wiedzy i budzenia zainteresowań niemalże każdą dziedziną nauki, sztuki czy też wiedzy o otaczającym świecie. Dodajmy, że czasem zdecydowanie bardziej interesująca niż książki chociażby przez swoją interaktywność. Poza tym ilość gier, a tym samym różnego rodzaju tematyki, aktywności czy też wiedzy jest bardzo różnorodna.
Warto również zwrócić uwagę na to, że wbrew potocznemu myśleniu gry komputerowe nie muszą być rozrywką tylko dla dziecka. Współczesne zabawy są równie ciekawe także dla rodziców, a możliwości wspólnego grania pozwalają ciekawie spędzić czas. W praktyce okazuje się często, że wiele możemy się nauczyć od młodzieży, ale możemy również jej zaimponować.

 

Jak dobrać idealną grę?

Jak w przypadku każdej zabawki bardzo ważne jest to, by dobrać ją i do zainteresowań, jak i do wieku dziecka. Co prawda ciężko jest znaleźć jednolite oznaczenia wiekowe na opakowaniach, ale każdy z producentów stara się jednoznacznie zalecić odpowiedni przedział. Warto się tych informacji trzymać.

Gry dla dzieci przedszkolnych nie mogą zawierać na przykład scen przemocy, ponieważ maluch nie radzi sobie z odróżnianiem świata fikcyjnego od realnego. Taka zabawa może być szkodliwa dla jego emocji i relacji z innymi. Dla takich maluchów jest cały szereg pozytywnych gier wykorzystujących ulubione postaci bajkowe oraz znane dziecku historię. Przede wszystkim to propozycje wspierające w wychowaniu i doskonalące tak potrzebne w konkretnym wieku umiejętności oraz pomagające rozwiązać problemy, z jakimi maluch się boryka.

 

Co poza komputerem?

Zgoda na gry komputerowe nie powinna oznaczać jednak pełnego pozwolenia na swobodę w Internecie. Warto w sprytny sposób kontrolować, co nasze dziecko w sieci ogląda i kto nawiązuje z nim kontakt. Dla bezpieczeństwa warto zainstalować specjalne blokady rodzicielskie. Poza tym pokazy dzieciom, że poza komputerem, tabletem czy telefonem są również inne ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Idealnie sprawdzają się nieśmiertelne gry planszowe, które pozwalają na rodzinny wspólny czas. W sklepach znaleźć można całe sterty różnego rodzaju propozycja, zarówno tych, które w modzie są od kilkudziesięciu lat, jak i całkiem nowych planszówek. To doskonały pomysł na organizację czasu dla całej rodziny, a dodatkowo potrafi naprawdę wciągać podczas różnych rozgrywek. Niektórzy nawet mówią, że planszówki uzależniają, ale jest to całkiem zdrowe uzależnienie.

 

Fenomen gier planszowych

Planszówki od pokoleń łączyły rodziny i dawały masę rozrywki i pozwalały wartościowo spędzić wolny czas. Oczywiście powinniśmy wybierać takie, które są dostosowane do wieku, zainteresują tematyką i są oczywiście dopasowane trudnością do umiejętności graczy. Dobrej jakości gry realizują kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze mają wartości edukacyjne – często pokazują różnego rodzaju elementy ze świata nauki czy techniki. Po drugie świetnie rozwijają zmysły, refleks czy też koordynację ruchową i orientację w przestrzeni. Poza tym uczą przestrzegania zasad i doskonalą umiejętność przegrywania i wygrywania. Po trzecie, świetnie sprawdzają się jako element rozwijający społecznie, uczący współpracy, ale też rywalizacji. Dzięki planszówką wiele dzieci zbliża się do otoczenia, dlatego tak często wykorzystywane są w różnego rodzaju terapiach. Po czwarte, to czysta rozrywka, przyjemność rozgrywki, okazja do odstresowania się i odprężenia. Dlatego jak każda aktywność świetnie wpływa na zdrowie psychiczne.

 

O rodzajach gier planszowych

Rodowód planszówek sięga do starożytności i choć wiele się zmieniło, to zasady pozostają w sporej części bez zmian. Chodzi przecież o zwycięstwo. Rodzajów tematycznych, czy też dotyczących zasad rozgrywki jest cały szereg. Najpopularniejsze są gry towarzyskie, których podstawowym zadaniem jest rozrywka dla rodziny i znajomych. W niektórych może ze sobą rywalizować wiele osób, inne ilość uczestników ograniczają. Wartość edukacyjną, która doskonale przygotowuje do gospodarowania pieniędzmi mają gry ekonomiczne. Tu liczy się strategia, pomnażanie dóbr i pomysł na sukces. To świetne rozwiązanie dla dorosłych i nieco starszych dzieci, które przede wszystkim potrafią liczyć. Na podobnej zasadzie opierają się coraz popularniejsze gry strategiczne lub kooperacyjne. Tu liczy się planowanie, wchodzenie w różnego rodzaju sojusze i budowanie odpowiednich strategii. To skomplikowane gry o rozbudowanych zasadach, dlatego właśnie dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym. Na pewno ich główną zaletą jest kształcenie umiejętności logicznego myślenia i budowania relacji międzyludzkich. Tak rozwija się inteligencję i wrażliwość. Osadzenie gier w realiach historycznych to bardzo popularna tematyka gier dla dzieci i młodzieży. Poza poznaniem czasów, zwyczajów i tradycji mamy niebagatelną okazję zmierzyć się niemalże w rycerskich spodenkach czy stworzyć na nowo mapę całego świata.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ulubione programy edukacyjne dla dzieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Tym razem postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych edukacyjnych programów dla dzieci (i rodziców). Oczywiście nadal jednak twierdzimy, że nie powinny one zupełnie wypierać aktywności ruchowej i spotkań z rówieśnikami :-) więcej »
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

Nauka mowy to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przez dzieckiem i jednocześnie powód licznych obaw rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekują pierwszych słów. Warto jednak pamiętać, że rozwój mowy zaczyna się znacznie wcześniej. więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Poranek na czasie

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018