Warszawa

Zacznij myśleć pozytywnie już dziś! Wywiad z Panią Małgorzatą Nowicką

Zacznij myśleć pozytywnie już dziś! Wywiad z Panią Małgorzatą Nowicką

Trwa ogólnopolski program profilaktyki psychologicznej dla uczniów „Myślę pozytywnie“. Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej prowadzi szkolenia dla nauczycieli i edukatorów w całej Polsce, uruchamiło też specjalną aplikację dla uczniów i bazę materiałów pomocowych dla pedagogów i rodziców. Akcję wspierają znani ambasadorzy, m.in. Edyta Górniak, Elżbieta Romanowska i Dawid Kwiatkowski. Najważniejszym celem projektu „Myślę pozytywnie“ jest szerzenie wiedzy o profilaktyce zdrowia psychicznego i jego znaczenia dla rozwoju człowieka. Poniżej przedstawiamy wywiad z Panią Małgorzatą Nowicką Prezes Fundacji Instytutu Edukacji Pozytywnej.


Dlaczego powstała Fundacja?
Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej powstała z pasji, obserwacji potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed edukacją w ciągle zmieniającym się świecie. Zakładając Instytut, wspólnie z Aleksandrą Wzorek miałyśmy za cel inicjować i wspierać wdrażanie zmian w edukacji i w myśleniu o nim w każdym miejscu w Polsce. Po 3 latach możemy powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze.


Skąd pomysł na takie działania?
Przez wiele lat byłam związana z działaniami edukacyjnymi w różnych obszarach polskiego (i nie tylko) systemu. Obserwowałam także, jak bardzo wsparcie nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży jest ważne i istotne. Niestety większość organizacji i osób wspiera pojedyncze punkty na mapie Polski, a tu potrzeba kompleksowego wsparcia i wielkiego zaangażowania. Nam się to udaje, choć jest to ogrom pracy i wiele kilometrów, które codziennie pokonują nasi współpracownicy i które pokonujemy my, aby dotrzeć do każdej szkoły w Polsce, która się do nas zgłasza. Już dziś to ponad 140 szkół – kolejny rok 2018 to planowane nowe 130 szkół. To już ponad 7000 nauczycieli i 6500 dzieci i młodzieży.


Jakie do tej pory były największe sukcesy?
Największy sukces to pojęcie bardzo względne i pewnie, gdybym zapytała każdą z ponad 60 osób, które z nami tworzą Instytut i nasze projekty, odpowiedź za każdy razem byłaby trochę inna. W moim odczuciu i opinii największym sukcesem jest energia, jaką wyzwalamy wśród nauczycieli, psychologów, pedagogów, dzieci i młodzieży czy rodziców. To, że wspólnie z nami zmienia się podejście do edukacji już około 14 500 osób, to duma tym bardziej, że udało nam się to w 3 lata.

 

Sukcesem jest także cały zespół naszych ekspertów i współpracowników - to na dziś 66 osób w Polsce i za granicą. Bardzo cieszy mnie także to, jakie wsparcie otrzymujemy od urzędników, wójtów, prezydentów, pracowników kuratoriów oświaty czy ośrodków doskonalenia nauczycieli, od lekarzy, psychologów, mediów, celebrytów. Poczucie, że nasza praca ma sens i daje radość i wsparcie dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym to największy sukces


Myślę pozytywnie to ogromny i ważny projekt jak do niego doszło?
Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i otrzymaniu środków finansowych z Narodowego Programu Zdrowia mogliśmy już rok temu zacząć prace nad opracowaniem koncepcji profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W tym roku MEN sfinansował także nasze kolejne prace nad opracowaniem programów profilaktyki, stworzeniem narzędzi oraz przygotowaniem szkół i placówek edukacyjno-wychowawczych do pracy w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego. Projekt „Myślę pozytywnie” to duże działanie i całkiem spore wyzwanie, które podjęliśmy po analizie problemów i potrzeb polskich dzieci i młodzieży, po wielu obserwacjach i wywiadach ze wszystkimi zaangażowanymi grupami. Program jest kompleksową odpowiedzią na to, co możemy zrobić, aby zmieniać myślenie o zdrowiu psychicznym i jego znaczeniu w naszym życiu.


Czy to jest w Polsce problem?
Obserwujemy, że coraz więcej z nas średnio sobie radzi z wyzwaniami ciągle pędzącego świata. Także dzieci i młodzież ma z tym rosnące problemy, a - co najważniejsze - rzadko uczymy się o tym, jak ważne jest myślenie o swoim mózgu, o tym jak się czujemy psychicznie, o tym czy jesteśmy szczęśliwi, czy czujemy swoją wartość, czy umiemy zadbać o swoje szczęście. Bez zdrowia psychicznego nie ma też zdrowia fizycznego, więc jeśli biegam, pływam, zdrowo jem, to mogę także zacząć ćwiczyć i zdrowo dbać o swój mózg, o swoje uczucia. Jeśli nauczymy tego młodych ludzi już teraz, będzie to ich największym potencjałem w dorosłości.
Czy nadal pokutuje mit, że wstydzimy się mówić o swoim zdrowiu psychicznym?
Jest coraz lepiej. Choć nadal niestety jak mówimy „zdrowie psychiczne’ to nasze pierwsze myśli to zaburzenia i choroby. Rzadko mówimy pozytywnie o zdrowiu psychicznym, a jeszcze rzadziej o jego profilaktyce i tzw. dobrostanie psychicznym. Nad tym pracujemy.


W jakiś sposób Instytut Edukacji Pozytywnej to robi?
W ramach projektu „Myślę pozytywnie” przygotowujemy różnego typu rozwiązania wspierające naukę zmiany podejścia i myślenia o zdrowiu psychicznym i jego wpływie na całe życie, w tym także na możliwości rozwoju i np. wyniki edukacyjne. Już teraz można korzystać z naszych materiałów e-learningowych, za chwilę pojawią się e- booki edukacyjne skierowane do każdego przedziału wiekowego, ruszył program internetowy, powstają filmy edukacyjne. W całej Polsce prowadzimy szkolenia dla realizatorów programu „Myślę pozytywnie” i konferencje szkoleniowe. To w przeciągu miesiąca liczba ponad 5000 osób, które już z nami się doskonali. Dodatkowo można uczestniczyć w naszych webinarach, można skorzystać ze scenariuszy lekcji lub narzędzi diagnostycznych. A jeśli jakaś szkoła chciałaby z nami pracować jeszcze ściślej, zapraszamy do programu certyfikacji „Szkoła Pozytywnego Myślenia”.


Czy Państwa działania są skierowane bardziej do dzieci i młodzieży czy do nauczycieli i rodziców?
W projekcie „Myślę pozytywnie” są przewidziane narzędzia dla każdej wymienionej grupy. Wsparcie jest pomyślane i zaprojektowane kompleksowo, aby jak najlepiej wspierać zmianę, która jest celem Narodowego Programu Zdrowia i o którą nam chodzi.

 

Wróćmy do Myślę pozytywnie. Kampania już trwa. Co się udało już do tej pory?

Udało nam się przeprowadzić szkolenia w całej Polsce, nasi trenerzy przeszkolili już około 3000 nauczycieli, a udział w konferencjach wzięło kolejne 2000. Ruszyła aplikacja dziennikwdziecznosci.pl, którą dzieciaki pokochały i już z niej korzystają. Nasz program internetowy „Myślę pozytywnie” zobaczyło już blisko 150 000 osób. Do programu „Szkoła Pozytywnego Myślenia” zgłosiło się ponad 140 szkół i kolejne dalej do nas piszą. Już teraz zgłaszają się do nas polskie szkoły z Walii, Szkocji, Kanady, Australii z zapytaniami, czy tam także będziemy pomagać, ale o tym będziemy myśleć pewnie za rok.


Co jeszcze Instytut Edukacji Pozytywnej przygotował w ramach projektu?
W ramach projektu powstają także algorytmy postępowania wspierające rodziców i nauczycieli. E-booki które dla każdej grupy składają się z 10. Nagrywamy filmy edukacyjne jako materiały dodatkowe do wsparcia rozmów i zajęć dotyczących zdrowia psychicznego, powstają książeczki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Do 17 stycznia w każdą środę i piątek jest premiera nowego odcinka programu internetowego „Myślę pozytywnie” na naszych kanale YouTube i profilu na Facebooku.


Wspominała Pani o ebookach. Skąd na nie pomysł i do kogo są kierowane?
E-booki są przygotowane dla każdej grupy: dzieci z klas 1-3, dzieci z klas 4-8, młodzież, rodzice i nauczyciele. Wiemy, że czasem łatwiej jest nam o czymś przeczytać i to daje nam pierwszy impuls do działania i zastanowienia się nad tym, co dzieje się u nas samych lub koło nas. E-booki są też ciekawą propozycją urozmaicenia standardowych lekcji. Dodatkowo są opatrzone zadaniami i pytaniami do zastanowienia się, które mogą nas wesprzeć w dalszym działaniu i rozwoju.


Wspierają Państwa znane osoby. Jak zareagowały na zaproszenie?
Tutaj zadziwiamy wszystkich, którzy o to pytają. Większość gwiazd od razu chciała wejść z nami w projekt, uważała, że to super, ze ktoś pomyślał o tym temacie. Edyta Górniak nawet zaproponowała, że w kolejnych naszych działaniach w tym temacie także chce się angażować i nas wspierać. Kacper Kuszewski zaangażował się dodatkowo w spotkania z dziećmi i młodzieżą i poświęcił nam dodatkowy swój czas. Te reakcje i wsparcie, jakie od każdej z tych osób dostaliśmy, pokazuje, że to, co robimy, jest ważne i coś zaczyna się w nas zmieniać.


Webinary to bardzo ciekawy sposób przekazywania wiedzy. Jakie jeszcze tematy będziecie poruszać?
Webinary pozwalają nam nie wyciągać nikogo z domu oraz dotrzeć w każde miejsce. Jest to wygodna opcja. 16 grudnia będziemy mówić o tym jakie znaczenie ma pasja i jak ją wspierać i rozwijać u dzieci, jaki ona ma wpływ na zdrowie psychiczne, a już 21 grudnia tuż przed świętami zaprosimy na webinar ze znanymi rodzicami, z którymi porozmawiam o tym, że bycie rodzicem to frajda, ale także wielkie wyzwanie. Zachęcamy do dołączenia. Wystarczy wejść na stronę webinar.myslepozytywnie.pl i zapisać się przez formularz.


Dziennik wdzięczności to nowoczesna forma prowadzenia pamiętnika. Czym się wyróżnia i jakie ma zadanie?
To anonimowy, zabezpieczony hasłem nasz osobisty dziennik, w którym możemy w prosty sposób zanotować swój nastrój, co na niego wpłynęło. Z czasem lista zadań nam się zwiększa i dochodzą kolejne wyzwania dotyczące myślenia o własnym dniu. Dodatkowo możemy zrobić wykres naszego nastroju w aspekcie tygodniowym i dostać podpowiedź, co w danym wypadku możemy zrobić, z kim porozmawiać. Dziennik wdzięczności jest narzędziem internetowym, które często namawia nas do tego aby jednak przejść do kontaktów „twarzą w twarz”, żeby znaleźć czas na rozmowę i bycie z naszymi bliskimi, aby nie bać się prosić o wsparcie pomoc.


Na koniec jakie jest Pani marzenie związane z tym projektem?
Nie wiem, czy mogę zdradzić. Dla mnie największym marzeniem jest, aby projekt „Myślę pozytywnie” nie skończył się, był rozwijany i docierał do coraz większej ilości Polaków. Marzę, aby nasza pozytywna zmiana i wsparcie, jakie chcemy dawać i dajemy edukacji w Polsce tylko rosło i nabierało siły. Mam nadzieję, że zrobimy to razem i każdego, kto chciałby się do tego przyłączyć, serdecznie zapraszam do kontaktu z nami. Edukacja to nasz największy potencjał przyszłości, dzieciaki i młodzież za chwile będą tworzyć to państwo i jeśli chcemy, aby żyło nam się dobrze i coraz lepiej, pomóżmy im rozwijać się w najlepszym kierunku.


Dowiedz się więcej o projekcie na www.myslepozytywnie.pl. Dołącz do webinarów na webinar.myslepozytywnie.pl.

 

 

 

Projekt “Myślę pozytywnie” realizowany jest przez Fundację Instytut Edukacji Pozytywnej w ramach Narodowego Programu Zdrowia finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

     

 

1/4
1/4
2/4
2/4
3/4
3/4
4/4
4/4

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć