Warszawa

12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada 6

„Bielszy odcień bieli”


Wbrew tytułowi, nie będzie to oda do znakomitego debiutanckiego utworu brytyjskiej grupy rockowej Procol Harum z 1967 roku a kilka rzetelnych informacji na temat wybielania zębów w ciąży. Rozumiemy Przyszła Mamo, że chciałabyś wyglądać pięknie i olśniewać zdrowym uśmiechem, ale jest kilka małych i dużych „ale” na temat wybielania. Poznaj je.

 

 

Chemia na pierwszym miejscu
Pierwszym przeciwskazaniem do wybielania zębów w czasie ciąży są składniki chemiczne w postaci nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu, które znajdują się w preparatach do profesjonalnego wybielania w gabinecie. Profesjonalne wybielanie jest bowiem najczęściej przeprowadzane za pomocą światła lasera lub światła lampy np. ZOOM czy Beyond, które podnoszą temperaturę żelu wybielającego.  Zabieg taki zazwyczaj daje przejściową nadwrażliwość. Gotowe preparaty do tak zwanego domowego wybielania, na przykład żele i paski do wybielania, są również niebezpieczne dla Przyszłej Mamy. Dlaczego? Ponieważ istnieje ryzyko połknięcia preparatu lub przenikania jego składników do jamy ustnej. Nie polecamy również wybielania nakładkowego nocnego. Zbyt długi kontakt preparatu w indywidualnej szynie z zębami i błoną śluzową jamy ustnej oraz ryzyko połknięcia preparatu czy wymieszania ze śliną, stanowią bezwzględne przeciwskazanie do stosowania tej metody, kiedy jesteś w ciąży. 

 

Pasta, szczotka, czysta woda
Część autorytetów podaje, że dostępne na rynku pasty wybielające, również nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży, ze względu na substancje ścierne lub substancje chemiczne w nich zawarte. My sprawdziliśmy pastę Blanx Classic, która w naturalny i łagodny sposób oczyszcza i rozjaśnia zęby a jej aktywnym składnikiem jest naturalny porost islandzki, nie zawiera ona parabenów i SLS. Efekt rozjaśnienia możemy również uzyskać przez piaskowanie i oczyszczenie zębów z kamienia i osadu a to bezpieczny zabieg dla kobiety w ciąży. Nic jednak nie zastąpi codziennej higieny jamy ustnej i dbałości o zęby i dziąsła. Wyleczenie próchnicy i zapobieganie stanom zapalnym błony śluzowej jamy ustnej jest najlepszym lekarstwem na zdrowy uśmiech. Wziąwszy więc pod uwagę fakt, że okres karmienia to również czas ochronny, w którym najważniejsze jest bezpieczeństwo mamy i dziecka, plany na wybielanie powinnaś odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ciąża i karmienie bowiem to główne przeciwskazania do zabiegu wybielania zębów.

 

Czytaj, pytaj, szukaj, dowiaduj się.  Wiedza i działanie to klucz do zdrowego uśmiechu dla Ciebie i zdrowia Twojego dziecka. Zapraszamy do śledzenia naszych porad na www.czasdzieci.pl  oraz https://lardent.pl/strona/mama-zdrowo-usmiechnieta.


Dr n.med. Małgorzata Bartoszcze Tomaszewska
Specjalista chirurg z ponad 25 letnim stażem.
Autorka wielu publikacji naukowych. 
Założycielka Centrum Stomatologii Lardent.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć